polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

wtorek, 21 czerwca 2022

Co się dzieje aktualnie na Ukrainie i w Europie?

Map. Telegram - NewsFactoryPL
21.06.2022
Każdego dnia ginie w nierównej walce z Rosją do tysiąca ukraińskich żołnierzy. Prezydent Ukrainy Zelenski nie poddaje się jednak i nie przystępuje do rozmów pokojowych, wystawiając żołnierzy na zbędną śmierć, a Ukrainę na zniszczenia, biedę i straty terytorialne. Europejscy podżegacze wojenni nawołują do kontynuowania wojny.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wzywa do dalszego wspierania Ukrainy. Uważa, że dzięki nowoczesnej broni Ukraina ma większe szanse na wyparcie wojsk rosyjskich.
Zaś nowy szef armii brytyjskiej Patrick Saunders w mowie do swych podwładnych powiedział: "Istnieje pilna potrzeba stworzenia armii zdolnej do walki u boku naszych sojuszników i pokonania Rosji w bitwie. Nasze pokolenie musi przygotować armię do ponownej walki w Europie".
 
Do otwartej walki z Rosją przystąpiła Litwa, która zamierza od soboty zablokować tranzyt towarowy z Rosji do Kaliningradu prze swoje terytorium. Chodzi o tranzyt towarów objętych sankcjami UE. Moskwa podejmie odpowiednie działania zapewne nie militarne, lecz asymetryczne.
 
Tak a propos, istnieje podstawa prawna do siłowego rozwiązania problemu. Tranzyt kaliningradzki jest integralną częścią pakietu porozumień między Litwą, Rosją i Unią Europejską. Po jej zagwarantowaniu Litwa uzyskała ratyfikację traktatu o granicy państwowej. W przypadku jednostronnego naruszenia umów tranzytowych przez Wilno, granica traci moc prawną, a Moskwa uzyskuje prawo do utrzymania granicy w dowolnym miejscu, które uzna za stosowne.
 
Wzrasta niebezpieczeństwo bezpośredniego starcia Rosji z NATO. Jest sporo zainteresowanych stron, by - w sytuacji, że Ukraina nie wytrzymuje walki z Rosją - dorzucić do pieca Bałtów i... Polaków.
 
Były szef BBN, gen. Stanisław Koziej w wywiadzie dla Onetu twierdzi, że "NATO powinno osłaniać dostarczany przez Zachód sprzęt wojskowy, także w Ukrainie, niedaleko granic z NATO, bo Rosjanie próbują rakietami dalekiego zasięgu, niszczyć takie dostawy. To jest niedopuszczalne. Rosyjskie rakiety dalekiego zasięgu wystrzeliwane z Morza Czarnego, lub z pomocą lotnictwa strategicznego, które lecą w kierunku granic NATO, powinny być w odpowiedniej odległości od tej granicy zestrzeliwane".
 
Tak wrabiają nas Polaków w nie naszą wojnę.


19.06.2022

Donieck jest ostrzeliwany każdego dnia przez ukraińskie wojsko.
Wczoraj spadło na miasto 400 pocisków, które wyrządziły liczne szkody materialne. Zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych.
 
Jak zakończyć te haniebne działania Ukraińców? - Ekspert wojskowy Borys Różyn uważa, że "na obecnym etapie przeciwdziałanie artyleryjskie nie może zagwarantować zakończenia tych praktyk. Asymetryczną odpowiedzią na takie działania mogłyby być uderzenia odwetowe na kluczowe obiekty infrastruktury i centra polityczne - administrację obwodową, elektrownie, okręg administracyjny w Kijowie itd. Oznacza to, że musimy wyznaczyć cenę za kontynuowanie takich praktyk terrorystycznych".
 
Opisując trudności w walce z ukraińską artylerią, jeden z korespondentów wojennych powiedział: "Wiele pozycji sił ukraińskich znajduje się obok budynków mieszkalnych. Z jednej strony mogliśmy ich ostrzelać i zrównać z ziemią całe miasto. Jednak nasi ludzie tam mieszkają i jesteśmy pod tym względem ograniczeni. Dlatego chodzimy na paluszkach i krok po kroku niszczymy siły wroga".
 
W przekazach na Telegramie mówią sprawozdawcy sporo o Polsce. Czy Polska igra z ogniem? - pyta jeden z nich. Z Polski napłynęło teraz bardzo niebezpieczne oświadczenie: Warszawa może zamknąć przestrzeń powietrzną nad zachodnią Ukrainą, aby odeprzeć rosyjskie ataki rakietowe, powiedział były szef polskich służb specjalnych BNB Stanisław Koziej.
 
Zdaniem generała, NATO powinno również chronić sprzęt wojskowy dostarczony Ukrainie na terytorium samej Ukrainy, jeśli znajduje się on w pobliżu granic z NATO. Jest to godne uwagi, gdyż NATO wielokrotnie podkreślało, że Sojusz nie zamknie nieba nad Ukrainą, aby uniknąć bezpośredniej konfrontacji z Rosją.
 
Warszawa po raz kolejny występuje w roli 'psa łańcuchowego' Waszyngtonu, ale można jeszcze założyć, że - jak dotąd - Polska będzie powstrzymywana przed podejmowaniem samobójczych kroków w imieniu bloku zachodniego.
 
Tu dodam, że Litwa rywalizuje z Polską o palmę pierwszeństwa na obszarze psiej wierności względem jankesów. Otóż Litwa wstrzymuje od soboty tranzyt licznych towarów do Kaliningradu. Jest oczywiste, że musi to wywołać środki odwetowe ze strony Rosji. Zarówno Litwa, jak i Łotwa i Estonia proszą się usilnie o interwencję sąsiada i przyłączenie ich do Rosji.

29.05.2022

Następują wydarzenia, które łatwo można było przewidzieć.


Ukraińskie siły zbrojne, okrążone przez rosyjską armię, odmawiają wykonywania rozkazów dowódców i odmawiają walki. Żołnierze ukraińscy skarżą się na brak odpowiedniego uzbrojenia i racji żywnościowych oraz na nieludzką postawę swoich dowódców. Są wysyłani na front, gdzie czeka ich pewna śmierć. Pozostaje jeszcze dezercja lub poddanie się Rosjanom.
 
O niechybnej klęsce wiedzą politycy i uderzają w inne tony. Władimir Zelenski wspomniał, że każdego dnia ginie stu ukraińskich żołnierzy. Znawcy problemu twierdzą, że ilość ta jest co najmniej dwukrotnie zaniżona.
 
W mainstreamie znajdujemy coraz częściej takie 'kwiatki': Politolog Herfrieg Münkler: "Wojna dla Ukrainy jest bardzo trudna. Wkrótce ją przegra. Należy się spodziewać, że wynegocjowany pokój oznaczałby teraz dla Ukrainy stratę całego Donbasu, a nawet większych obszarów"(onet.pl).
 
Takie są osiągnięcia kijowskiego Majdanu! Takie są skutki cynicznej gry USA, ich 'pomocy', jak i europejskiego 'wsparcia'. "Wszyscy jesteśmy Ukraińcami" - wołali natchnieni, i dzisiaj mogą oni pogrzebać Kijowa sny o wielkiej Ukrainie, która prawem kaduka powstała 31 lat temu.
 
Przegrała Ukraina, przegrywa Europa, która z polecenia jankesów zatwierdza antyrosyjskie sankcje, które nie uderzają w Rosję, lecz w mieszkańców Europy. I przykro pisać, że klinicznym przypadkiem antyrosyjskiej polityki jest między innymi Polska.
 
Ale też długie lata pracowała Europa nad pozbyciem się siły zdolnej do obrony własnych interesów. Stan tej bezsiły oddają słowa przedstawiciela UE Josepa Borella: "Gdyby w Europie wybuchła wojna, tak jak na Ukrainie, europejskie armie nie przetrwałyby dwóch tygodni. Nie będzie wystarczającej ilości amunicji. Jeśli ta wojna nie była sygnałem do przebudzenia, to co będzie sygnałem?"
 
No i Ameryka już nie ta. W głosowaniu nad zawieszeniem członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ, nie głosowały przeciw Rosji 82 kraje, w których mieszka 76,2% ludności świata.

opracował Zygmunt Bialas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy