polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

środa, 11 maja 2022

Brak dyskusji o fundamentalnej roli nauki w tej kampanii wyborczej

Prof. John Shine
 Im dłużej przeżywasz kryzys, tym mniej prawdopodobne jest, że w pełni docenisz, że się w nim znajdujesz. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których występuje więcej niż jeden kryzys i nakładają się one na siebie.

W Australii w ciągu ostatnich kilku lat doświadczyliśmy kilku: pożarów buszu i powodzi wywołanych zmianami klimatycznymi oraz długotrwałej pandemii. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce podczas mojej kadencji jako prezesa Australijskiej Akademii Nauk. Gdy mój termin dobiega końca, zatrzymałem się, aby zastanowić się, jak poradziliśmy sobie z tymi nakładającymi się wydarzeniami.

Moja obserwacja jest następująca: nasza naturalna ludzka zdolność do absorbowania szoku i stresu związanego z kryzysem i reagowania na nie, choć zwykle jest siłą, nie służy nam dobrze w przypadku złożonych i długotrwałych kryzysów. Innymi słowy, wydaje się, że popadliśmy w samozadowolenie. Być może lepszym wyjaśnieniem jest to, że mamy „zmęczenie kryzysowe”.

Jak inaczej wytłumaczyć brak dyskusji o fundamentalnej roli nauki w tej kampanii wyborczej?

Nasza przyszłość zależy od nauki

Nie było poważnego dialogu narodowego na temat zmian klimatycznych i bardzo mało mówi się o pandemii, która nie skończyła się ani nie będzie naszą ostatnią. Prawie nic nie zostało powiedziane o roli nauki we wspieraniu naszej obrony i bezpieczeństwa narodowego oraz o jej roli w wyposażaniu społeczeństwa w niezbędne umiejętności życiowe.

Nauka to znacznie więcej niż zarządzanie kryzysowe. Chodzi o to, jak rozumiemy naszą teraźniejszość i przyszłość oraz realizujemy nasz potencjał jako ludzi.

Obie główne partie mówią o silniejszej i lepszej przyszłości, z rozwijającą się gospodarką i większą liczbą miejsc pracy. Ale jak to powinno wyglądać?

Australijska Akademia Nauk oferuje cztery zalecenia:

Długoterminowa strategia inwestycyjna dla nauki

Silny sektor nauki opiera się na długoterminowym, spójnym i spójnym finansowaniu rządowym w celu wspierania odkryć i innowacji. Pod względem inwestycyjnym jest to „kapitał cierpliwy”, który nie oczekuje szybkich ani łatwych zysków.

Ta cierpliwość może w końcu przynieść ogromne korzyści. Na przykład długoterminowe finansowanie umożliwiło fundamentalne zrozumienie technologii RNA, co oznaczało, że naukowcy opracowali szczepionkę COVID-19 w niecały rok.


Przeczytaj więcej: Messenger RNA: jak to działa w naturze i w produkcji szczepionek


Jednak inwestycje Australii w badania i rozwój jako procent PKB spadły w ciągu ostatniej dekady.

W 2021 r. inwestycje rządu australijskiego wyniosły 0,56% PKB, za takimi krajami jak Niemcy, Japonia, Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone. Badania pokazują , że gdyby Australia podniosła inwestycje w uniwersyteckie badania i rozwój tylko o 1%, gospodarka byłaby o 24 miliardy dolarów większa w ciągu dziesięciu lat.

Niezależne, eksperckie porady dla parlamentu

Polityka fiskalna i budżetowa to złożone sprawy, a nie wszyscy politycy mogą być ekspertami. Dlatego parlament posiada Parlamentarne Biuro Budżetowe, które zapewnia niezależną, bezpartyjną analizę.

Sprawy nauki są również złożone i stają się coraz bardziej z każdym dniem. Aby podejmować dobre decyzje, nasz parlament, wymiar sprawiedliwości i plac publiczny potrzebują łatwego dostępu do najlepszej dostępnej nauki.

Dlaczego więc Australia nie ma parlamentarnego biura naukowego?

Takie biuro, wzorowane na parlamentarnym Biurze Nauki i Technologii Wielkiej Brytanii, zapewniałoby wszystkim parlamentarzystom bezstronne porady naukowe, dowody i dane.

Nasi politycy muszą być lepiej przygotowani do odróżniania dowodów od fikcji, jednocześnie rozumiejąc, jak działa nauka i jak szybko ewoluuje nasza baza wiedzy.

Przegląd finansowania nauki i badań

W latach 2019–20 organizacja Industry Innovation and Science Australia poinformowała , że ​​inwestycje rządu australijskiego w innowacje, naukę i badania zostały podzielone na 202 programy i 13 portfeli.

To rozdrobnienie jest nie do obrony, co pogarsza fakt, że niewiele programów finansowania, jeśli w ogóle, zapewnia wystarczającą ilość pieniędzy na pokrycie rzeczywistych kosztów badań. Oznacza to, że naukowcy muszą zapewnić wiele grantów na prace, które jeden grant pokryłby w systemie dostosowanym do celu.

Następny rząd musi pilnie przeprowadzić przegląd całego systemu, aby określić najlepsze działania, ustalenia dotyczące finansowania i architekturę australijskiego systemu nauki i badań, aby zapewnić bezpieczne podstawy na co najmniej następne 20 lat.

Przełożenie nauki na przemysł

Stosowanie wiedzy uzyskanej z nauk podstawowych stanowi podstawę długoterminowego zdrowia, bezpieczeństwa i dobrobytu Australijczyków. Australia potrzebuje trwałego i bezpiecznego funduszu tłumaczeniowego, aby przekształcić naukę w innowacyjne technologie i inne rozwiązania problemów, przed którymi stoimy w niepewnym i szybko zmieniającym się świecie.

Australia musi również wprowadzić spójną strategię rozwoju programów edukacyjnych i szkoleniowych wraz z zachętami do rozwoju kariery, aby zapewnić wysoko wykwalifikowaną i kompetentną siłę roboczą, której potrzebujemy, aby wykorzystać i rozwijać możliwości oferowane przez silną bazę naukową.

Chwila prawdy

Gdy zbliża się dzień wyborów, Australia staje przed chwilą prawdy. Nauka może rozwijać gospodarkę opartą na wiedzy, aby zabezpieczyć nasz przyszły dobrobyt gospodarczy i społeczny oraz przygotować nas do radzenia sobie ze znanymi i nieznanymi wydarzeniami, które przyniesie XXI wiek.

Ale aby tak się stało, następny rząd musi ustalić priorytety i inwestować w naukę oraz zapewnić, że decyzje są oparte na dowodach. Każdy, kto chce przewodzić naszemu narodowi, powinien przynajmniej przedstawić swoją wizję nauki podczas ostatniej debaty przywódców w środowy wieczór.

prezes Australijskiej Akademii Nauk; Kierownik Laboratorium, Instytut Garvana


The Conversation



___________________

Profesor John Shine był dyrektorem wykonawczym Instytutu Badań Medycznych Garvana od 1990 do 2011 roku. Jest profesorem biologii molekularnej i profesorem medycyny na UNSW Sydney. Profesor Shine, "ojciec klonowania genów", jako pierwszy sklonował geny ludzkich hormonów i jako pierwszy zsekwencjonował replikację wirusa wywołującego raka. Te i inne pionierskie odkrycia profesora Shine pomogły zapoczątkować rewolucję biotechnologiczną, która przekształciła medycynę i rolnictwo. Profesor Shine został powołany do zarządu firmy biofarmaceutycznej CSL Ltd w 2006 r., a następnie jako przewodniczący od 2011 do 2018 r. Od dawna angażuje się w przekładanie odkryć badawczych na postępy w opiece zdrowotnej z korzyścią społeczną i ekonomiczną społeczności. Otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w dziedzinie nauki w 2010 roku za odkrycia naukowe i kierownictwo badawcze. W 2020 roku profesor Shine został wybrany na członka Towarzystwa Królewskiego. Został prezesem Akademii w maju 2018 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Czy historia właśnie zatoczyła koło?
     Czy historia właśnie zatoczyła koło? Czy jesteśmy świadkami politycznych ruchów, które mogą zmienić układ sił na świecie? Amerykański Wiceprezydent JD Vance chce zwrotu pieniędzy od Ukrainy! Donald Trump zapowiada odzyskanie Kanału Panamskiego, sugerując, że Grenlandia pewnie i tak stanie się częścią USA, a jego ekipa ma jasny cel – doprowadzić Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Ale czy to rzeczywiście droga do pokoju, czy raczej początek nowej geopolitycznej gry?Czy Stany Zjednoczone wracają do strategii twardej ręki? Czy Trump faktycznie zamierza przejąć strategiczne punkty na mapie świata wyprzedzając Rosję i Chiny? A może to tylko polityczna iluzja, która ma odwrócić uwagę od innych wydarzeń?Przed Wami materiał pełen kontrowersji,...
    MAR-06 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->