polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 30 kwietnia 2022

Prof. Anna Raźny: Ukraina – test z cywilizacji Polski

Jan Matejko: Wernyhora
National Museum in Cracow.
Pic. Public domain
Tocząca się na Ukrainie wojna odsłania prawdziwe oblicze tych, którzy decydują o losach Polski i postawach Polaków w czasie skrajnego zagrożenia naszego bytu państwowego i narodowego. Obnaża oblicze nie tylko ludzi polityki oraz podporządkowanych im mediów, kultury i nauki, ale również Kościoła.

Nigdy wcześniej nie było między nimi takiej jednomyślności w sprawie Ukrainy i Rosji, jaką reprezentują od 24 lutego bieżącego roku. Wszyscy zgodnie popierają wszelkie wcześniejsze oraz obecne działania Ukrainy– również zbrodnie dokonywane na mniejszości rosyjskiej zamieszkującej Donbas. Wszyscy zgodnie potępiają Rosję i odrzucają jej prawo do obrony tej mniejszości przed ukraińskim ludobójstwem. Poparcie dla Ukrainy osiągnęło niespotykany dotychczas w Polsce poziom  w  dwustronnych relacjach z innym państwem.

Jednostronna uległość

Taki kierunek polityki polskiej nie jednak wyrazem identyczności polskich i ukraińskich interesów narodowych. Te są bowiem rozbieżne w wielu kwestiach – nade wszystko jednak w sferze polityki historycznej i związanej z nią dyskryminacji mniejszości narodowych na Ukrainie. Również mniejszości polskiej, która nie miała i nadal nie ma takich praw, jakie ma mniejszość ukraińska w Polsce. Wiedza na ten temat jest w polskim społeczeństwie znikoma, gdyż jest wręcz reglamentowana przez elity polityczne i mainstreamowe media.

Wojna zastępcza z Rosją i... Europą

Bombardowanie kompleksu metalurgicznego Azovstal
w Mariupolu, gdzie schroniły się niedobitki batalionu Azov.
Fot. Telegram
Nieco mniej niż dwa miesiące po rozpoczęciu przez Rosję Operacji Specjalnej na Ukrainie rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło wyzwolenie miasta Mariupol nad Morzem Azowskim. Pozostał tylko duży kompleks metalurgiczny Azowstal, w podziemiach którego schroniły się niedobitki okrytego najgorszą sławą batalionu Azow (których liczbę szacuje się na ok 2 000 w tym kilkuset "instruktorów" z państw NATO) ale jego upadek jest kwestią czasu. Rosja uzyskała zatem pierwszy namacalny wynik strategiczny: odtworzyła pomost lądowy z Półwyspem Krymskim i przekształciła Morze Azowskie w rosyjskie, wewnętrzne jezioro. W ten sposób granice rosyjskie powróciły na froncie południowym do układu z pierwszej połowy XVIII wieku”, kiedy imperium carskie zdołało wyrwać Turkom Morze Azowskie i uzyskało dostęp do ciepłych mórz. 


Szczególnie przydatne jest zrekonstruowanie, w jaki sposób Rosja osiągnęła to w ciągu dwóch miesięcy.  Postawiono hipotezę, że trwająca 30-40 dni kampania wojskowa na dużą skalę, ma doprowadzić Rosjan nad Dniepr i przez Odessę nad Dniestr. Fakty pokazują natomiast, że ta opcja, zakrojona na szeroką skalę kampania wojskowa na terytorium Ukrainy, nigdy nie była brana pod uwagę przez rosyjskich strategów, którzy błędnie uważali, że można ją ograniczyć do „specjalnej operacji wojskowej” o wybitnie politycznych celach, tj. upadek rządu Zełenskiego i pojawienie się junty wojskowej, która przywróci tradycyjną współpracę między Rosją a Ukrainą.

piątek, 29 kwietnia 2022

Kto chce zniszczyć resztki polskiej suwerenności?

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził w poniedziałek, że Polska przekazała czołgi Ukrainie. Dopytywany o szczegóły odpowiedział: „Przekażemy w swoim czasie, wszystkie szczegóły zostaną ujawnione w odpowiednim czasie”.

Czy ktoś zastanawiał się na tym, dlaczego PiS tak dba o sytuacji na Ukrainie: wysyła broń, zmienia polskie prawo i wprowadza ułatwienia dla Ukraińców, tworzy kanały w języku ukraińskim i nawet wywiesza na państwowych budynkach niebiesko-żółtą flagę?

Po prostu PiS nie może rządzić bez „gospodarza”. Nie ma w tym nic dziwnego, bo polskie przywódcy generalnie uwielbiają, gdy ich ktoś okupuje. Bez tego życie traci sens, co zresztą potwierdzają ostatnie lata.

środa, 27 kwietnia 2022

Zachód kontra Rosja: Droga do punktu bez powrotu

Dr Paul Craig Roberts - Institute for Political
Economy
- Rosja od ośmiu lat przymykała oko na bombardowanie Donbasu przez ukraińskie i neonazistowskie milicje azowskie, próbując przekonać Ukrainę i Zachód do wprowadzenia podpisanego przez Ukrainę porozumienia z Mińska. W ciągu tych ośmiu lat wewnętrzna presja na Putina, by chronić Rosjan z Donbasu, stale rosła. - mówi Paul Craig Roberts - amerykanski ekonomista, pisarz, jeden z architektów polityki gospodarczej administracji Ronalda Reagana w wywiadzie dla Adriela Kasonta w Asia Times.


Adriel Kasonta : Minął już ponad miesiąc  (wywiad z 14 kwietnia - przyp. red.) odkąd Rosja rozpoczęła swoją operację militarną (lub, jak mówią na Zachodzie, „inwazję”) na Ukrainie, której zdaniem wielu obserwatorów można było zapobiec, gdyby zaproponowane gwarancje bezpieczeństwa Moskwy były poważnie rozważane. Czy to słuszny argument, czy tylko powtórka „kremlowskiej propagandy”? A jeśli argument jest słuszny, dlaczego nie zrobiono nic, aby zapobiec wybuchowi wojny?

Paul Craig Roberts : Ukraina to złożony problem dla Rosji, częściowo dlatego, że taki jest zamiar Waszyngtonu a częściowo z powodu rosyjskich błędów strategicznych.
Rosja stała się problemem dla Waszyngtonu w 2007 roku, kiedy prezydent Władimir Putin ogłosił koniec jednobiegunowości Ameryki na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. 

wtorek, 26 kwietnia 2022

Wybory prezydenckie we Francji: Co oznacza wybór Macrona?

Emmanuel Macron został wybrany na drugą kadencję jako prezydent Francji w niedzielę wieczorem. Fot. printscreen YT
Urzędujący prezydent Francji Emmanuel Macron uzyskał 58% procent głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich, podczas gdy jego rywalka, liderka skrajnej prawicy  Marine Le Pen zdobyła 42% procent głosów. Wyniki przekazało francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Komentarz Jana Engelgarda

Ten wynik był do przewidzenia, choć wielu ekspertów uważało,  że tym razem Marine Le Pen jest blisko sukcesu. I być może tak było, jednak w dniu wyborów elektorat lewicy, który we Francji jest bardzo mocny w ostatniej chwili przestraszył się „faszyzmu” i wybrał „globalistyczny kapitalizm”.

Tak to należy nazwać, bowiem lewica, która na co dzień pomstuje na „kapitalizm” i „międzynarodowe korporacje” – w chwili zagrożenia zawsze głosuje na kandydata tej strony, którą najbardziej krytykuje i zwalcza. Dlaczego? Bo w mentalności lewicy francuskiej bardziej dojmujący jest resentyment historyczny niż współczesność. Zawsze bardziej boi się bonapartyzmu, gaullizmu, Vichy i innych strachów z przeszłości niż rekinów finansjery i ich eksponentów. I tym razem tak było, mimo że Marine Le Pen miała program gospodarczy jednoznacznie lewicowy. We Francji nie udaje się to, co udało się PiS-owi w Polsce – odebranie lewicy elektoratu i przykucie go swojego rydwanu.

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Anzac Day 2022 i dwaj polscy weterani

Down Service w Anzac Day w Zachodniej Australii.
Fot. Wikimedia commons (CC0 2,5 AU)
Obchody australijskiego dnia żołnierza czyli  Anzac Day wróciły dziś  w końcu  do normy po dwóch latach zakłóceń i ograniczeń z powodu pandemii COVID-19. Co roku w dniu 25 kwietnia w Narodowy dzień pamięci w Australii i Nowej Zelandii  szeroko upamiętnia się  wszystkich Australijczyków i Nowozelandczyków, którzy służyli i zginęli we wszystkich wojnach, konfliktach i operacjach militarnych.

 Anzac Day został pierwotnie ustanowiony dla uhonorowania członków Korpusu Armii Australii i Nowej Zelandii (ANZAC), którzy służyli w Kampanii Gallipoli , ich pierwszym zaangażowaniu w I Wojnie Światowej (1914). -1918).

Przemysław Piasta: Dyplomacja po ukraińsku

Ukrainiec Nikita Chruszczow (I Sekretarz KC KPZR)
 zabłysnął niekonwencjonalnym wystąpieniem
na forum ONZ w pażdzierniku 1960 r.
 Ukraińcy od wielu dziesięcioleci wytyczają nowe trendy światowej dyplomacji. 12 października 1960 r. Nikita Chruszczow zabłysnął niekonwencjonalnym wystąpieniem na forum ONZ. Niemal nikt już dziś nie pamięta, o czym mówił. Pomimo to wystąpienie Chruszczowa przeszło do historii. A w zasadzie przeszedł do niej but, którym przywódca ZSRR uderzał w stół*. Poprzeczka została zawieszona wysoko, pomimo to współcześni ukraińscy politycy i dyplomaci dzielnie dążą do doścignięcia i prześcignięcia tego znakomitego wzorca.

Zacznijmy od naszego podwórka. Ambasador Ukrainy w Warszawie, Andrij Deszczycia czuje się u nas jak u siebie. Nawet lepiej. Zadomowił się do tego stopnia, że zamiast pełnić role ambasadora swojego macierzystego państwa stara się „doradzać” polskiemu rządowi w wielu ważkich kwestiach i recenzuje naszą politykę. Na przykład kilka dni temu skrytykował decyzję polskiego sejmu w sprawie gazu LPG. Przypomnę, że 13 kwietnia sejm w rzadkiej chwili intelektualnej trzeźwości odrzucił poprawki senatu do tzw. ustawy sankcyjnej w sprawie nałożenia zakazu importu gazu LPG z Rosji. „Wojna to czas próby. – srożył się na antenie TOK FM Deszczycia. – Albo jesteśmy po jednej stronie, albo po drugiej. Jeśli zaczniemy balansować, niuansować, to nigdy nie wygramy.” Zdaje się, że Deszczycia zapomniał, iż w tym samym czasie Ukraina w najlepsze importuje surowce energetyczne z Rosji…

niedziela, 24 kwietnia 2022

„Nie skończyli ostrzyć kos na sztorc stawianych!”

 23 lutego 2022 r. interes władz kijowskich nie był interesem polskim. 

24 lutego 2022 r. interes władz kijowskich nie stał się interesem polskim.

W kwietniu 2022 r. interes władz kijowskich nadal nie jest interesem polskim.

 

Pieczołowitość nasza na nic się nie przyda

 

Zagrożenie Polski przez Rosję istnieje tylko wtedy, gdy Polska działa przeciw Rosji w interesie agresywnych państw i struktur zachodnich. Nie ma żadnych sprzecznych interesów między Polską, a Rosją, a nawet przeciwnie – interesem polskim jest pozbycie się zagranicznych wpływów zagrażających obu naszym narodom i krajom. Oczywiście też jednak nie zrobimy niczego, by o polską rację stanu zadbać. Zamiast tego słuchamy i czytamy jaką to korzyścią miałoby być dla nas osłabienie, a najlepiej zniszczenie Rosji. Czasem poglądowi temu ulegają nawet pogubieni ludzie, poza tym całkiem rozsądni. Błądzą.

sobota, 16 kwietnia 2022

Wielkanocne życzenia


Dziękujemy za Wasze życzenia świąteczne.

LIVE: Droga Krzyżowa z Papieżem Franciszkiem

 Way of the Cross presided over by Pope Francis, LIVE from Palatine Hill, Vatican.

W tym roku papież powierzył przygotowanie rozważań, towarzyszących stacjom Drogi Krzyżowej, rodzinom. Teksty przygotowane zostały przez: młodą parę małżeńską, rodzinę na misjach, starszych bezdzietnych małżonków, rodzinę wielodzietną, rodzinę z dziećmi niepełnosprawnymi, rodzinę zastępczą, rodzinę z chorym rodzicem, dziadków, rodzinę adopcyjną, wdowę z dziećmi, rodzinę z konsekrowanym synem, rodzinę po stracie córki, rodzinę ukraińską i rodzinę rosyjską oraz rodzinę migrantów.

Rozważania przy XIII stacji napisały przyjaciólki - Rosjanka i Ukrainka - pielęgniarki z Rzymu. 



piątek, 15 kwietnia 2022

Biografia pisana krwią

Przez dekady nie mogliśmy doczekać się prawdy o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Przez dziesięciolecia ofiary czekały na choćby symboliczne upamiętnienie.

W końcu, po dziesiątkach książek i naukowych konferencji, po latach edukacji, wreszcie po wstrząsającym filmie „Wołyń”, wydawało się że przywróciliśmy pamięć o ofiarach tych strasznych dni. Ale także o katach. O zwykłych sąsiadach – Ukraińcach, którzy pod wpływem spaczonej ideologii zamienili się w krwiożercze bestie.

Nic bardziej mylnego. Nad cichymi, bezimiennymi mogiłami na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej znów zapadła ponura zmowa milczenia. Terror poprawności politycznej skutecznie zasznurował usta wielu. Tych, którzy się nie ugięli dotknął zaś ostracyzm. Nie za rewanżyzm. Nie za chęć zemsty, bo przecież ta dawno się w nas wypaliła. Jedynie za głoszenie prawdy. I za wołanie o dziejową sprawiedliwość. Bowiem nawet rosyjskie bomby spadające na Ukrainę nie zmyją krwi z rąk banderowców. Nie zmyją także hańby z tych, którzy czczą dziś morderców.

czwartek, 14 kwietnia 2022

Australijskie wybory federalne 2022. Czy nastąpi zmiana?

Niedzielne ogłoszenie daty wyborów do parlamentu federalnego przez premiera Scotta Morrisona  rozpoczęło kampanię wyborczą kandydatów na członków 47. parlamentu Australii . Wybory federalne w Australii  odbędą się 21 maja 2022 r.

 Obecny rząd Liberalno - Narodowej Koalicji , kierowany przez premiera Scotta Morrisona, stara się wygrać czwartą z rzędu kadencję. Pragnienie to będzie starać się podważyć   opozycyjna  Partia Pracy , kierowana przez Anthony'ego Albanese'a.   Zieloni  (Green) , Zjednoczona Australia (United Australia Party), One Nation  oraz  inne mniejsze partie i politycy niezależni również będą walczyć o zdobycie jak najwięcej miejsc w parlamencie. Do obsadzenia jest wszystkich 151 mandatów w izbie niższej ( Izbie Reprezentantów) oraz 40 z 76 miejsc w izbie wyższej (Senacie).

środa, 13 kwietnia 2022

Kto czerpie korzyści z masakry w Buczy?

Prezydent Zełenski powiedział, że przywódca jednego
 z państw członkowskich UE zakwestionował kijowską
 wersję wydarzeń wokół zabójstwa w Buczy.
Masowe morderstwa ludności cywilnej w Buczy i innych miejscach na Ukrainie rozwścieczyły zachodnią opinię publiczną przeciwko Rosji. Rosja stoi w obliczu narastających oskarżeń o ludobójstwo, a jej prezydent Władimir Putin i inni wysocy rangą urzędnicy rosyjscy są już skazani jako zbrodniarze wojenni, którzy mają być ścigani w międzynarodowych trybunałach podobnych do procesów norymberskich przywódców nazistowskich.

Zachodnie media ryczą jak syreny przeciwmgielne, podczas gdy rosyjskie media i inne niezależne media są zakazane lub tłumione przez toksyczny antyrosyjski klimat polityczny. W tej rażąco niezrównoważonej sytuacji propaganda jest wielokrotnie wzmacniana. Istnieje poczucie, że hurtowe zamknięcie mediów przed ostatnimi rzekomymi masakrami na Ukrainie jest częścią ustawki.

wtorek, 12 kwietnia 2022

Francuskie wybory: Oświecony absolutyzm vs. narodowa autonomia

Ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron
 w niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich
we Francji, zdobył 27,03 proc.  jego konkurentka,
 p
rzewodnicząca „Zjednoczenia Narodowego” Marine Le Pen
 uzyskała 26,88 proc. głosów. 24 kwietnia odbedzie się
druga tura wyborów. Fot. Wikimedia commons
 Za sprawą trzech groszy dorzuconych przez premiera Morawieckiego ( zob. Macron oburzony krytyką Morawieckiego za kontakty z Putinem ), francuskie wybory prezydenckie stały się i u nas zagadnieniem istotnym. Stanowiska zajęte przez główne siły polityczne w Polsce, nie oddają jednak złożoności problemu.

Zdecyduje lewica

Po pierwszej turze wiemy na pewno, że za dwa tygodnie Prezydentem V Republiki Francuskiej będzie albo nadal Emmanuel Macron, albo zastąpi go liderka Zgromadzenia Narodowego, Marine Le-Pen. Zaskakująco wysoki wynik odnotował jednak także Jean-Luc Melenchon, kandydat radykalnej lewicy.

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

W sidłach Antychrysta

 Druga zasada termodynamiki głosi, że energia przepływa ze stanu o większej organizacji do stanu o mniejszej organizacji. Czyli od stanu o większym zróżnicowaniu do stanu o mniejszym zróżnicowaniu. Gdyby prawo to odnosiło się do całego Wszechświata oznaczałoby, że Wszechświat cały czas się zwija aż osiągnie jakiś punkt poza którym nie będzie już nic, a który mógł być punktem wyjścia do jego powstawania. Jest to zaprzeczenie praw ewolucji, gdyż ewolucja działa w przeciwnym kierunku, a więc wbrew prawu entropii.

Ewolucja posłużyła francuskiemu jezuicie Teilhardowi de Chardin do sformułowania teorii kosmogonicznej – ciągłego rozwoju świadomości ludzkiej (noosfera) aż do momentu, po przekroczeniu którego człowiek stanie się kimś „przebóstwionym” i połączonym z Jezusem Chrystusem. Oczywiście chodzi o rozwój duchowy, ale choć Teilhard bywa w swoich pracach powiedzmy – niejednoznaczny – również za duchem poziom wyższy uzyska materia.

Co gorsza dla materialistów, również fizyka, a zwłaszcza mechanika kwantowa, podważa dotychczasowy, mechaniczno-materialistyczny obraz świata. W świetle tysięcy eksperymentów okazuje się, że zachowanie cząstek elementarnych bywa różne, w zależności od tego, czy są obserwowane czy też nie, tak jakby miały jakąś formę świadomości. Ale zostawmy fizykę, która z nauki ścisłej coraz bardziej przekształca się w spekulatywną i wróćmy do głównego wątku.

sobota, 9 kwietnia 2022

Napad na Jugosławię genezą wojny na Ukrainie

 Operacja lotnicza NATO
 w 
Federalnej Republice Jugosławii
 USA twierdzą, że są bardziej równe niż inne państwa i działają zgodnie z tym twierdzeniem ze szkodą dla milionów ludzi na całym świecie. Świat teraz się temu sprzeciwia.

W poniższym wywiadzie dla Strategic Culture Foundation Daniel Kovalik wyjaśnia, jak prowadzona przez USA wojna z byłą Jugosławią w 1999 roku była fatalnym i brutalnym atakiem na porządek międzynarodowy. Otworzyło to drzwi dla szybkiej ekspansji na wschód bloku wojskowego NATO, z naruszeniem zapewnień skierowanych do rosyjskich przywódców. I w ten sposób stworzyła warunki do dzisiejszej wojny na Ukrainie. Interwencja wojskowa Rosji na Ukrainie jest kulminacją agresji USA i NATO, której początki sięgają ich blitzkriegu przeciwko Serbii 23 lata temu.

Daniel Kovalik jest światowej sławy amerykańskim prawnikiem zajmującym się prawami człowieka, autorem i komentatorem polityki międzynarodowej. Wykłada międzynarodowe prawa człowieka na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Pittsburghu. Jest prawnikiem zajmującym się prawami człowieka i prawami pracy. Pracował nad wieloma sprawami w Ameryce Łacińskiej, w tym pomagał kolumbijskim pracownikom pozwać firmę Coca-Cola w związku z domniemanymi powszechnymi nadużyciami. Dużo pisze dla Counterpunch i Huffington Post. Kovalik jest autorem kilku książek, w tym The Plot to Scapeat Russia.

Larry C. Johnson: Rosja wygrała wojnę, pozostaje sprzątanie

Rys. Telegram
W wywiadzie z 30 marca (niezależny portal włoski  Contro) Larry C. Johnson, były oficer CIA, przekonuje, że Rosja już wygrała wojnę i że pozostały tylko prace porządkowe. Johnson szkolił komandosów operacji specjalnych USArmy przez 24 lata, a następnie pracował w biurze antyterrorystycznym Departamentu Stanu.

Czy możesz wyjaśnić, dlaczego uważasz, że Rosja wygrywa wojnę na Ukrainie?

W ciągu pierwszych 24 godzin rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie wszystkie ukraińskie możliwości przechwytywania radarów naziemnych zostały zniszczone. Bez tych radarów ukraińskie siły powietrzne utraciły zdolność przechwytywania powietrze-powietrze. Na kolejne trzy tygodnie Rosja ustanowiła de facto strefę zakazu lotów nad Ukrainą.

Chociaż wciąż jest podatna na ataki rakiet ziemia-powietrze [Manpad] dostarczanych Ukraińcom przez Stany Zjednoczone i NATO, nic nie wskazuje na to, by Rosja musiała ograniczyć swoje operacje walki powietrznej.

piątek, 8 kwietnia 2022

Andrzej Szczęśniak: Gaz za ruble

Gaz będzie sprzedawany za ruble . Fot. Pixabay
23 marca prezydent Putin ogłosił, że gaz rosyjski będzie sprzedawany za ruble. Nakazał rządowi i bankowi centralnemu przygotować w ciągu tygodnia szczegółowe przepisy. W ten sposób zaczęła się rosyjska kontrofensywa w globalnym starciu z Zachodem, którego wojna na Ukrainie jest tylko jednym z pól bitewnych.

Była to odpowiedź na zachodnie sankcje, które rozszalały się po inwazji na Ukrainę. Jednak Rosja z sankcjami radzi sobie już od ponad stu lat, jedynym wolnym od nich okresem była II Wojna Światowa. To podstawowa strategia zachodu, mająca na celu osłabienie Rosji, zahamowanie jej rozwoju i ograniczenia potęgi militarnej.

czwartek, 7 kwietnia 2022

Sytuacja militarna na Ukrainie - analiza fachowca

Graf. Pixabay
Dziś analiza Jacquesa Bauda. Jacques Baud to były pułkownik Sztabu Generalnego, były członek szwajcarskiego wywiadu strategicznego, specjalista od krajów wschodnich. Szkolił się w amerykańskich i brytyjskich służbach wywiadowczych. Pełnił funkcję szefa polityki operacji pokojowych ONZ. Jako ekspert ONZ ds. praworządności i instytucji bezpieczeństwa zaprojektował i kierował pierwszą wielowymiarową jednostką wywiadowczą ONZ w Sudanie. Pracował dla Unii Afrykańskiej i przez 5 lat był odpowiedzialny za walkę w NATO z proliferacją broni strzeleckiej. Zaraz po upadku ZSRR brał udział w rozmowach z najwyższymi rosyjskimi urzędnikami wojskowymi i wywiadowczymi. W ramach NATO śledził kryzys ukraiński w 2014 roku, a później brał udział w programach pomocy Ukrainie. Jest autorem kilku książek o wywiadzie, wojnie i terroryzmie.


Część pierwsza: Droga do wojny

Przez lata, od Mali po Afganistan, pracowałem na rzecz pokoju i ryzykowałem dla niego życiem. Nie chodzi więc o usprawiedliwienie wojny, ale o zrozumienie, co nas do niej doprowadziło. Widzę, że „eksperci” na zmianę w telewizji analizują sytuację na podstawie wątpliwych informacji, najczęściej hipotez postawionych jako fakty – i wtedy nie potrafimy już zrozumieć, co się dzieje. W ten sposób powstaje panika. Problem polega nie tyle na tym, by wiedzieć, kto ma rację w tym konflikcie, ile na kwestionowaniu sposobu, w jaki nasi przywódcy podejmują decyzje.

środa, 6 kwietnia 2022

Tradycje i Zwyczaje Wielkanocne w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur

 W minioną sobotę o godzinie 11:00 w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur odbył się Apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wielkanoc – to najważniejsze święto w kalendarzu Kościoła katolickiego, a tradycje i zwyczaje obchodzenia tychże świąt w Polsce należą z pewnością do jednych z najbogatszych. 

Tego dnia w całej szkole czuć było świąteczną, wyjątkową atmosferę. Dzień rozpoczął się od poszukiwania zajaczków, jajeczek i innych czekoladowych smakołyków w poszczególnych klasach. Było przy tym dużo frajdy i fajnej zabawy. Co jakiś czas słychać było wesołą wrzawę i okrzyki radości. Po zakończonych sukcesem poszukiwaniach przyszedł czas na świąteczną pogadankę, która była kontynuacją i jednocześnie podsumowaniem ostatnich dwóch lekcji, w czasie których uczniowie zaznajamiali się z bogartymi zwyczajami i tradycjami obchodów Świąt Wielkanocnych w Polsce. 

wtorek, 5 kwietnia 2022

Światowe przywództwo” zapowiada długą i wyniszczającą wojnę

Joe Biden w Warszawie zapowiada długa wojnę
 Zacznę od drobnej, obiektywnie nieważnej refleksji osobistej: gdy zaraz po wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę powiedziałem, że „polityka odstraszania”, którą prowadziły USA i NATO w stosunku do Rosji, poniosła całkowite fiasko, spotkałem się – oględnie mówiąc – nie tylko z krytyką, ale również hejtem: przecież tzw. Zachód jest „sprawczy”, „zwyciężył zimną wojnę” (itp.) więc takiego słowa nikomu używać nie wolno.

Przypomnę, że owo „odstraszanie” miało doprowadzić do dekoncentracji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, a to miało być ogłoszone „wielkim zwycięstwem Stanów Zjednoczonych” równoważącym porażkę dwudziestoletniej wojny w Afganistanie. A tu po miesiącu niespodzianka: podczas przemówienia w Warszawie w dniu 26 marca 2022 r. prezydent USA wprost przyznał, że „polityka odstraszania skończyła się porażką”. Teraz wszyscy którzy nie mogą się obejść bez „przywództwa”, mają kłopot, bo  muszą szybko zmienić zdanie. Już obowiązuje inna „prawda etapu” i można już mówić o jakiejś „porażce”. Ironizując można dodać, że co rok protektor zalicza już kolejną „porażkę”, co nie wróży nic dobrego zarówno zwolennikom owego „przywództwa” jak i tym, którzy czegoś takiego potrzebują.

poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Atomowa apokalipsa była tuż, tuż… (2)

Baza rakiet radzieckich na Kubie w 1962 r.
 Fot. Wikimedia commons
 Ciąg dalszy analizy historycznej prof. Pawla Soroki nt. kryzysu kubańskiego 1962 roku.

Drugi rozgrywający się tego dnia incydent  wydarzył się nad terytorium Kuby. Podczas kolejnej misji rozpoznawczej,  za pomocą najnowszej radzieckiej rakiety przeciwlotniczej  S-75 „Dźwina”,  zestrzelony został amerykański samolot U-2.  Zginął  jego pilot – mjr  Rudolf Anderson. Dowódca baterii, która opaliła rakietę uczynił to bez konsultacji z Moskwą, mimo, że nakazywały to procedury.

Miał na to zgodę jedynie jednego z generałów przebywających na Kubie. Strona amerykańska odebrała to jako świadomą prowokację i niewiele brakowało, aby Amerykanie zarządzili odwetowe bombardowania radzieckich wyrzutni pocisków przeciwlotniczych, tym bardziej, że nalegali na to wojskowi. Prezydent Kennedy jednak nie uległ ich naciskom [25].W odpowiedzi na presję gen. Taylora wypowiedział  wtedy znamienne słowa: „Pierwszy krok nie ma dla mnie znaczenia. Jeśli obie strony pójdą na eskalację i będziemy mieć do czynienia z czwartym, piątym krokiem, to szóstego już nie będzie miał kto zrobić. Rozpoczynamy niesłychanie hazardową grę i trzeba o tym pamiętać. Dlatego musimy mieć całkowitą pewność co do  rosyjskich zamiarów. Wstrzymamy się jeszcze jeden raz” [26].

niedziela, 3 kwietnia 2022

Łukasz M. Jastrzębski: Po pierwsze naród polski!

 Stosunki polsko-rosyjskie od kilkudziesięciu lat pogarszają się bezustannie. Ale od wielu dziesięcioleci nie był tak złe jak dzisiaj. Jesteśmy rządzeni dwoma fałszywymi kompleksami: niższości wobec Zachodu i wyższości wobec Wschodu. Wszystko to co jest u nas nawet towarzysko zakazane i karane wobec USA, Izraela, Watykanu czy Niemiec jest milcząco pochwalane jeśli dotyczy „ruskich”.

Jest ogólne przyzwolenie na niechęć, pogardę a nawet nienawiść. Zwłaszcza dzisiaj, gdy z powodu wojny nie ma już żadnych hamulców. Można kupić wycieraczkę z prezydentem Rosji, a na witrynie sklepu wywiesić plakietkę świni w barwach tego kraju. To nie jest roztropne ani moralnie dopuszczalne. Przypomina bardzo złe fragmenty z historii.

Joe Biden w poszukiwaniu politycznych jeleni

Joe Biden pod granica ukrainską niedaleko Rzeszowa.
 Fot. Twitter
Miałem wczoraj kilka spotkań we wschodniej części województwa podkarpackiego. Refleksje w większości smutne. Ponoć odwołano 90 procent rezerwacji w bieszczadzkich hotelach, pensjonatach itp. Znajomy kierujący ośrodkiem konferencyjnym ma pełny stan ukraińskich uchodźców. Z niepokojem powiedział, że nasilają się telefony od osób, które przyjęły Ukraińców do swoich domów, a teraz chcą żeby przekwaterować ich do tego ośrodka.

Pobyt amerykańskich wojsk i wizyta prezydenta USA nie tworzą zachęty do odwiedzania województwa podkarpackiego, no może z wyjątkiem jednej pizzerni z podrzeszowskiego Głogowa z której pizzę jadł prezydent Joe Biden z żołnierzami, a media to pokazały.

sobota, 2 kwietnia 2022

"Broilia" i "Ciernie". Kolejne fantastyczne książki Jana Maszczyszyna

 Na rynku wydawniczym w Polsce ukazały się dwie kolejne książki steampunkowego pisarza z Melbourne Jana Maszczyszyna: "Broilia" oraz "Ciernie". Prezentujemy dwie recenzje tych fantastycznych pozycji wydawniczych. 

Broilia, powieść Jana Maszczyszyna, tak o niej pisze profesor Uniwersytetu Łódzkiego dr. hab. Natalia Lemann (autorka bardzo szczegółowej pracy o steampunku):

Broila Jana Maszczyszyna to fantastyka, jak zwykle w przypadku tego autora, zadziwiająca. Pisarz zabiera nas w podróż po świecie alternatywnej ziemi, która składa się z pięciu nakładających się na siebie wymiarów. Kiedy z jednego z nich wyłaniają się Broilowie, inaczej ewoluujące w jednym z wymiarów dinozaury, losy planety są zagrożone. Maszczyszyn zadziwiająco łączy mitologię Aborygenów i ich koncepcję mistycznej wędrówki ze steampunkiem. Przewrotnie nawiązuje do twórczości Julesa Verne`a i George`a Herberta Wellsa.

Bilans humanitarny konfliktów

 Mija miesiąc i tydzień od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Bez czterech dni to tyle samo, co od rozpoczęcia agresji USA na Irak w 2003 r. Na froncie ukraińskim panuje zastój, więc możemy z grubsza przyjąć, że jesteśmy w analogicznym punkcie historycznym.

Bilans humanitarny konfliktów:
1) Irak: od ok. 3 000 (dane USA) do ok. 7 000 (dane antysystemowych aktywistów z USA i UK) ofiar cywilnych;
2) Ukraina: od ok. 2 000 (dane ONZ – niemal na pewno zaniżone) do ok. 6 500 (dane ukraińskie – niemal na pewno zawyżone) ofiar cywilnych.