polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 11 stycznia 2022

Red. K. Subocz, wielki przyjaciel Litwy, nie żyje

 W wieku 71 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł w Szczecinku (31 grudnia 2021 r) KRZYSZTOF SUBOCZ pułkownik Związku Piłsudczyków RP, przedstawiciel na Litwę Prezesa Zarządu Krajowego, Generała Związku - Stanisława Władysława Śliwy.                                                                                                 

 Krzysztofa (bo znaliśmy się dobrze) ostatni raz spotkałem 2 lata temu w solecznickim pałacu Wagnerów na Litwie, gdzie organizował swoją kolejną wystawę dla naszych rodaków.
Śp. Krzysztof Subocz był wielkim polskim patriotą, medialnym propagatorem idei, myśli i czynów marszałka Józefa Piłsudskiego, animatorem odbudowy Centrum Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żułowie na Litwie – miejscu urodzin twórcy państwa polskiego. 

                                                                                  

Jako Orędownik Polonii podejmował wiele cennych inicjatyw wspierających środowiska polonijne na Kresach. Zorganizował tam wiele pracowni komputerowych w ramach Programu „Internet w szkole” dla młodzieży środowisk polonijnych. Każda z pracowni składała się z 16 komputerów.                   

Był także organizatorem środków żywnościowych dla Rodaków na Wschodzie oraz inicjatorem powstania Oddziału TVP Wilno, który został formalnie powołany decyzją prezesa TVP Jacka Kurskiego w 2021 roku. I wreszcie autorem cyklicznych audycji radiowych dla Polonii – „Spotkania z Polską” i wielu artykułów zamieszczanych na łamach „Kuriera Wileńkiego”.              


Przez długie lata współpracował z parafiami polskimi na Litwie w Powiewiórkach, Butrymańcach i Wilnie. Był organizatorem letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży polskiej ze Wschodu i osobą zaangażowaną w pomoc dla młodzieży z Kresów w studiowaniu na wyższych polskich uczelniach w Szczecinie i Koszalinie.


Śp. Krzysztof Subocz, pułkownik Związku Piłsudczyków RP  zainicjował w Butrymańcach na Litwie (zamieszkałych w 100% przez ludność polskiego pochodzenia) utworzenie na wzór Polskich Ochotniczych Straży Pożarnych – pierwszej ochotniczej jednostki pożarnej do ochrony zabytkowej, drewnianej zabudowy Butrymańców. Jednostka ta została wyposażona w strażacki wóz bojowy przekazany z Polski we wrześniu 2021 roku. Był wreszcie kanclerzem Niezależnej Kapituły „Człowieka Roku” Pomorza Środkowego działającej pod honorowym patronatem Prezydenta RP do roku 2005. Przez ostatnie lata
upowszechniał pamięć o litewskich bohaterach lotnikach Steponasie Dariusie i Stasysie Girėnasie, którzy w roku 1933 rozbili się w Polsce lecąc z Nowego Jorku do Kowna w Pszczelniku pod Myśliborzem.


W ciągu swojej dziennikarskiej kariery zawodowej  związany był z wieloma redakcjami, zarówno lokalnymi, jak i krajowymi, czy polonijnymi. Współpracował m.in. z koszalińskim oddziałem TVP, Radiem Koszalin, Radiem Reja, lokalnymi stacjami telewizji kablowych: TV Zachód i TV Gawex oraz redakcjami regionalnych dzienników. Wcześniej, w latach 70. i 80. był instruktorem w Młodzieżowym Domu Kultury w Szczecinku, organizatorem i pomysłodawcą dziesiątek imprez dużej rangi. Był chodzącą skarbnicą wiedzy o Szczecinku i regionie, zawsze pełen pomysłów i humoru. Spoczął na cmentarzu w Szczecinku (8 stycznia br), obok swoich krewnych wywodzących się z Ziemi Wileńskiej, z którą był duchowo związany i którą darzył wielką miłością.

Wspominał i fotografował Leszek Wątróbski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy