polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

wtorek, 11 stycznia 2022

Red. K. Subocz, wielki przyjaciel Litwy, nie żyje

 W wieku 71 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł w Szczecinku (31 grudnia 2021 r) KRZYSZTOF SUBOCZ pułkownik Związku Piłsudczyków RP, przedstawiciel na Litwę Prezesa Zarządu Krajowego, Generała Związku - Stanisława Władysława Śliwy.                                                                                                 

 Krzysztofa (bo znaliśmy się dobrze) ostatni raz spotkałem 2 lata temu w solecznickim pałacu Wagnerów na Litwie, gdzie organizował swoją kolejną wystawę dla naszych rodaków.
Śp. Krzysztof Subocz był wielkim polskim patriotą, medialnym propagatorem idei, myśli i czynów marszałka Józefa Piłsudskiego, animatorem odbudowy Centrum Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żułowie na Litwie – miejscu urodzin twórcy państwa polskiego. 

                                                                                  

Jako Orędownik Polonii podejmował wiele cennych inicjatyw wspierających środowiska polonijne na Kresach. Zorganizował tam wiele pracowni komputerowych w ramach Programu „Internet w szkole” dla młodzieży środowisk polonijnych. Każda z pracowni składała się z 16 komputerów.                   

Był także organizatorem środków żywnościowych dla Rodaków na Wschodzie oraz inicjatorem powstania Oddziału TVP Wilno, który został formalnie powołany decyzją prezesa TVP Jacka Kurskiego w 2021 roku. I wreszcie autorem cyklicznych audycji radiowych dla Polonii – „Spotkania z Polską” i wielu artykułów zamieszczanych na łamach „Kuriera Wileńkiego”.              


Przez długie lata współpracował z parafiami polskimi na Litwie w Powiewiórkach, Butrymańcach i Wilnie. Był organizatorem letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży polskiej ze Wschodu i osobą zaangażowaną w pomoc dla młodzieży z Kresów w studiowaniu na wyższych polskich uczelniach w Szczecinie i Koszalinie.


Śp. Krzysztof Subocz, pułkownik Związku Piłsudczyków RP  zainicjował w Butrymańcach na Litwie (zamieszkałych w 100% przez ludność polskiego pochodzenia) utworzenie na wzór Polskich Ochotniczych Straży Pożarnych – pierwszej ochotniczej jednostki pożarnej do ochrony zabytkowej, drewnianej zabudowy Butrymańców. Jednostka ta została wyposażona w strażacki wóz bojowy przekazany z Polski we wrześniu 2021 roku. Był wreszcie kanclerzem Niezależnej Kapituły „Człowieka Roku” Pomorza Środkowego działającej pod honorowym patronatem Prezydenta RP do roku 2005. Przez ostatnie lata
upowszechniał pamięć o litewskich bohaterach lotnikach Steponasie Dariusie i Stasysie Girėnasie, którzy w roku 1933 rozbili się w Polsce lecąc z Nowego Jorku do Kowna w Pszczelniku pod Myśliborzem.


W ciągu swojej dziennikarskiej kariery zawodowej  związany był z wieloma redakcjami, zarówno lokalnymi, jak i krajowymi, czy polonijnymi. Współpracował m.in. z koszalińskim oddziałem TVP, Radiem Koszalin, Radiem Reja, lokalnymi stacjami telewizji kablowych: TV Zachód i TV Gawex oraz redakcjami regionalnych dzienników. Wcześniej, w latach 70. i 80. był instruktorem w Młodzieżowym Domu Kultury w Szczecinku, organizatorem i pomysłodawcą dziesiątek imprez dużej rangi. Był chodzącą skarbnicą wiedzy o Szczecinku i regionie, zawsze pełen pomysłów i humoru. Spoczął na cmentarzu w Szczecinku (8 stycznia br), obok swoich krewnych wywodzących się z Ziemi Wileńskiej, z którą był duchowo związany i którą darzył wielką miłością.

Wspominał i fotografował Leszek Wątróbski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy