polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 3 stycznia 2022

III Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej

Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London i Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych organizuje w dniach 15-16 stycznia 2022 roku III MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EDUKACJI POLONIJNEJ. Ideą MDEP jest łączenie środowisk polonijnych, krzewienie kultury i języka polskiego, jak również wspieranie edukatorów w indywidualnym rozwoju zawodowym. 

To wydarzenie cieszy się zainteresowaniem nauczycieli polonijnych z całego świata i osób, którym bliskie są problemy współczesnej edukacji.

 Organizatorzy piszą:

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału, zarówno w głównej części spotkania, jak i imprezach towarzyszących.  Mamy nadzieję, że przygotowany program będzie atrakcyjną propozycją pozwalającą spojrzeć na edukację z wielu perspektyw.

 Głównego dnia,  16 stycznia 2022, nauczyciele będą mogli uczestniczyć w warsztatach i wykładach prowadzonych przez specjalistów od edukacji i nauczania języka polskiego, między innymi z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Polskiej Akademii Nauk, Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London, Centrum umiejętności czytania i pisania przy Wydziale Edukacji i Rekreacji Urzędu Miasta Reykjavík, University of Windsor, Canada.

Wydarzeniu towarzyszy również szereg ciekawych inicjatyw dostępnych online:

·         reportaże-wywiady z rodzicami uczniów szkół polonijnych, absolwentami, nauczycielami i dyrektorami szkół;

·         wystawa-reportaż pt.; OSOBOWOŚĆ POLONIJNA ROKU;

·         MIĘDZYNARODOWY KONKURS NA UCZNIA ROKU “JA I MOJA SZKOŁA”;

·         KONKURS NA POLONIJNEGO ARTYSTĘ ROKU "KREATORZY UCZUĆ I WYOBRAŹNI" organizowanym wspólnie z Kwartalnikiem Literacko-Artystycznym Ypsilon.

Gościem specjalnym III MDEP będzie pan Robert Makłowicz.

Serdecznie Państwa zapraszamy do uczestnictwa w III MIĘDZYNARODOWYM DNIU EDUKACJI POLONIJNEJ i wyrażamy nadzieję, że wspólnie stworzymy przestrzeń do nauki, wymiany doświadczeń i profesjonalizacji edukacji.

Więcej informacji o III MDEP znajda Państwo na stronie organizatora https://passhlondyn.eu/?page_id=3710

Zachęcamy również do śledzenia naszej strony na Facebooku, gdzie zamieszczamy aktualne informacje związane z wydarzeniem https://www.facebook.com/PASSH.London/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy