polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 4 stycznia 2022

Deklaracja pięciu mocarstw: Ryzyko wojny nuklearnej zredukowane

Fot. public domain
 Z inicjatywy Kremla przywódcy Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Francji wydali w poniedziałek oświadczenie w sprawie zapobiegania wojnie nuklearnej i wyścigu zbrojeń. 

Na stronach internetowych Kremla i Białego Domu opublikowano wspólne oświadczenie przywódców pięciu państw posiadających broń jądrową w sprawie zapobiegania wojnie nuklearnej i wyścigu zbrojeń.

Oświadczamy, że w wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców i nigdy nie wolno doprowadzić do jej wybuchu. Ponieważ użycie broni jądrowej miałoby daleko idące konsekwencje, potwierdzamy również, że broń jądrowa - tak długo, jak będzie istnieć - musi służyć celom obronnym, odstraszać agresję i zapobiegać wojnie - czytamy w tekście opublikowanym na stronie Kremla.

W dokumencie podkreślono skupienie się na nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. - Uważamy, że należy zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu takiej broni - zaznaczono.

- Każdy z nas zamierza utrzymać i dalej wzmacniać nasze krajowe środki zapobiegające nieautoryzowanemu lub niezamierzonemu użyciu broni jądrowej - napisano.

- Rosja oczekuje, że zatwierdzenie przez przywódców mocarstw atomowych oświadczenia o zapobieganiu wojnie nuklearnej przyczyni się do zmniejszenia napięć – podkreśliło rosyjskiego MSZ.
„Oczekujemy, że w obecnych trudnych warunkach bezpieczeństwa międzynarodowego, zatwierdzenie takiego oświadczenia politycznego przez przywódców mocarstw nuklearnych pomoże zmniejszyć napięcia międzynarodowe i ograniczyć wyścig zbrojeń, przyczyni się do budowy zaufania i stworzy podstawy dla przyszłej ofensywnej i defensywnej kontroli zbrojeń w ich wzajemnym powiązaniu, a także środków redukcji ryzyka” - napisał resort w Telegramie.

Rzeczniczka MSZ Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa skomentowala wczoraj opublikowanie oświadczenia pięciu mocarstw:

 Z zadowoleniem przyjmujemy wspólne oświadczenie pięciu mocarstw jądrowych w sprawie zapobiegania wojnie nuklearnej i wyścigu zbrojeń, opublikowane 3 stycznia 2022 r. Federacja Rosyjska jest głęboko przekonana, że ​​w wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców i nigdy nie należy jej rozpętać. Konsekwentnie promujemy ideę potwierdzania tej zasady przez wszystkie państwa nuklearnej „piątki” (obejmuje Rosję, a także Chiny, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję).

Dokument ten powstał z naszej inicjatywy i przy najaktywniejszym udziale przedstawicieli Rosji. Jego ogłoszenie miało nastąpić w związku z rozpoczęciem X Konferencji Przeglądowej Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej. Miała zostać otwarta w Nowym Jorku 4 stycznia, ale została przełożona ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę znaczenie i samowystarczalność niniejszego Wspólnego Oświadczenia, mocarstwa jądrowe postanowiły nie odkładać jego publikacji.


Reuters zwraca uwagę, że oświadczenie pojawia się w momencie, gdy stosunki pomiędzy Waszyngtonem a Moskwą są najgorsze od czasów zakończenia zimnej wojny, oraz gdy relacje amerykańsko-chińskie są na niskim poziomie w związku z „szeregiem nieporozumień”.

Reuters wspólne oświadczenie "atomowej piątki" nazywa rzadkim i historycznym. Jednocześnie agencja podkreśla, że krajem, któremu najbardziej zależało na tej deklaracji, była Rosja.

Obecnie oficjalnie bądź nieoficjalnie broń jądrową mają: Indie, Pakistan, Izrael, Korea Północna oraz stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli USA, Rosja, Wielka Brytania, Chiny i Francja. Tych dziewięć państw posiada w sumie około 15 tys. głowic atomowych. W październiku Departament Stanu USA ujawnił liczbę amerykańskich głowic nuklearnych, która we wrześniu 2020 roku wynosiła 3750. Amerykańscy uczeni uważają, że 100 głowic w zupełności wystarczy, żeby odstraszyć potencjalnego przeciwnika. I proponują, żeby ich liczbę na całym świecie zredukować do najwyżej 900.

na podst. Sputnik Polska, mid.ru, Reuters, Gazeta Wyborcza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy