polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 10 grudnia 2021

IV Polonijny Bieg Niepodległości w Plumpton

Zwycięzcy  IV Biegu w Plumpton z ambasadorem
RP w Australii Michałem Kołodziejskim
i konsul Moniką Kończyk. Fot. K.Bajkowski
Przy pochmurnej, niezbyt ciepłej aurze  za  to idealnej dla sportowej aktywności, w niedzielę, 5 grudnia  odbył się na terenie przylegającym do Klubu Sportowego „Polonia” w Plumpton  sydnejski  IV. Polonijny Bieg Niepodległości. W biegu  na dystansie 1918 metrów tradycyjnie już  specjalnie wyznaczanym  dla podkreślenia daty powstania odrodzonej Polski,  wzięło w tym roku udział 50 uczestników.   Organizatorami Biegu byli  jak co roku Rada Naczelna Polonii Australijskiej (RNPA) oraz Klub Sportowy „Polonia” w Plumpton.

Ograniczenia covidowe, które przestaną obowiązywać w stanie Nowa Południowa Walia  dopiero 15 grudnia nie pozwoliły uczestniczyć  w imprezie osobom nie zaszczepionym. Niektórzy musieli więc obserwować bieg z za płotu.


W biegu uczestniczyli reprezentanci wszystkich pokoleń od dzieci do osób w zaawansowanym wieku. Ci ostatni dostali gorące brawa, kiedy przekraczali linię mety.  Na imprezę do Plumpton przybył ambasador Polski w Canberze  Michał Kołodziejski oraz  ekipa sydnejskiego Konsulatu Generalnego z Konsul Moniką Kończyk na czele. I  oni również dolączyli do biegaczy.   Tuż przed startem  odśpiewany został  Mazurek Dąbrowskiego. Wszyscy uczestnicy, którzy przemierzyli  dystans 1918 metrów,  niezależnie w jakiej formie tzn. w formie rzeczywistego biegu czy szybkiego marszu,  otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez  RNPA i Klub "Polonia" w Plumpton.

Jako pierwsi do mety dobiegli Marcin Wysocki, Damian Wysocki i Adam Kortyński. Tuż za nimi był zwycięzca ubiegłorocznego biegu 16-latek Roger Ławoński. 


W naszym reportażu filmowym tym razem relacja Bumeranga Juniora, w którym w rolę reportera wcielił się Mateusz Zwolak, uczeń Szkoły Polskiej w Liverpool. Jest to jego pierwsza praca reporterska:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy