Koreanczyk Hyuk Lee gra podczas 3 etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Fot. printscreen YT Chopin Institute |
Odbywający się właśnie w Warszawie XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, to niewątpliwie dowód na istnienie świata równoległego, a zarazem lustro prawdy, w którym odbija się obmierzły świat pozorów, obłudy, intelektualnego i etycznego prymitywizmu, którego uczestnikami są politycy, finansiści, dziennikarze i większość internetowych blogerów i komentatorów.
Słuchając i oglądając relacji telewizyjnych z Konkursu Chopinowskiego w TVP Kultura wreszcie można doświadczyć normalności i obcowania z niewymuszonym ładem. Oprócz samej muzyki i wykonań genialnych kompozycji Fryderyka Chopia, a spośród wykonawców kilkoro to niewątpliwie już wirtuozi, można także wysłuchać wywiadów z uczestnikami konkursu.
Pomimo, że wywiady przeprowadzane są często na gorąco, niemal wprost po zakończeniu występów, to młodzi, a nie rzadko bardzo młodzi artyści, imponują opanowaniem, skromnością, a wielu z nich wybitną inteligencją, jak np. Japonka – Aimi Kobayashi, czy Polak- Mateusz Krzyżowski.
Prawdziwej przyjemności dostarczają także komentujący, obecni w telewizyjnym studio konkursowym, profesorowie muzyki i muzykolodzy. Wreszcie można usłyszeć wypowiedzi w nieskazitelnym języku polskim, pełne fachowości, a zarazem dowcipne i pełne życzliwości.
Oznaką normalności, o której już niemal zapomnieliśmy, jest także to, że relacje z Konkursu Chopinowskiego nie są przerywane namolnymi, prymitywnymi i kłamliwymi reklamami.
Refleksja końcowa. Skład narodowościowy uczestników Konkursu Chopinowskiego ilustruje w pewnym stopniu, jakie narody we współczesnym świecie są depozytariuszami najlepszych wartości ogólnoludzkich, i od których możemy spodziewać się owej pozytywnej iskry na przyszłość.
Dodatek słowno-muzyczny:
oraz wszystkie przesłuchania: Chopin Institute
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy