polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 18 października 2021

Z dala od zgiełku – piękno, prawda i siła muzyki Chopina

Koreanczyk Hyuk Lee gra  podczas 3 etapu
XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
 im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Fot. printscreen YT Chopin Institute


Okazuje się, że obok codziennego zgiełku, kłamstwa, podłości i brzydoty polityki istnieje świat równoległy. To świat oparty na zupełnie innych wartościach – świat piękna, refleksji, głębokich wzruszeń; świat oparty o talent, wrażliwość, pracowitość – owocujący mistrzostwem, skromnością, inteligencją.

Odbywający się właśnie w Warszawie XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, to niewątpliwie dowód na istnienie świata równoległego, a zarazem lustro prawdy, w którym odbija się obmierzły świat pozorów, obłudy, intelektualnego i etycznego prymitywizmu, którego uczestnikami są politycy, finansiści, dziennikarze i większość internetowych blogerów i komentatorów.
Słuchając i oglądając relacji telewizyjnych z Konkursu Chopinowskiego w TVP Kultura wreszcie można doświadczyć normalności i obcowania z niewymuszonym ładem. Oprócz samej muzyki i wykonań genialnych kompozycji Fryderyka Chopia, a spośród wykonawców kilkoro to niewątpliwie już wirtuozi, można także wysłuchać wywiadów z uczestnikami konkursu.
Pomimo, że wywiady przeprowadzane są często na gorąco, niemal wprost po zakończeniu występów, to młodzi, a nie rzadko bardzo młodzi artyści, imponują opanowaniem, skromnością, a wielu z nich wybitną inteligencją, jak np. Japonka – Aimi Kobayashi, czy Polak- Mateusz Krzyżowski.
Prawdziwej przyjemności dostarczają także komentujący, obecni w telewizyjnym studio konkursowym, profesorowie muzyki i muzykolodzy. Wreszcie można usłyszeć wypowiedzi w nieskazitelnym języku polskim, pełne fachowości, a zarazem dowcipne i pełne życzliwości.
Oznaką normalności, o której już niemal zapomnieliśmy, jest także to, że relacje z Konkursu Chopinowskiego nie są przerywane namolnymi, prymitywnymi i kłamliwymi reklamami.
Refleksja końcowa. Skład narodowościowy uczestników Konkursu Chopinowskiego ilustruje w pewnym stopniu, jakie narody we współczesnym świecie są depozytariuszami najlepszych wartości ogólnoludzkich, i od których możemy spodziewać się owej pozytywnej iskry na przyszłość.

 im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy