Wychowawca, sportowiec, trener – Kazimierz Górski, znawca twórczości wielkich romantyków Krasińskiego, Słowackiego i Mickiewicza – Juliusz Kleiner, złotnik i sekretarz króla Jana III Sobieskiego – Ormianin Piotr Bedros Zachayaszowicz, autor takich szlagierów muzycznych jak chociażby „To ostatnia niedziela" Ludwig Friedwald. Wszystkich ich łączy miejsce urodzenia – Lwów.
To wybrane nazwiska spośród 2821 notek biograficznych zasłużonych i znanych Polaków pochodzących z tego miasta. Ich słownik opracował australijski dziennikarz, pisarz, historyk o polskich korzeniach Marian Kałuski.
Chociaż dzisiaj Lwów jest ukraiński, a Polacy są w nim mniejszością, Kałuski przypomina, że przez 600 lat – od 1340 do 1945 r. – był polskim, acz wieloetnicznym miastem.
Lwów to jedno z miast, które mają genius loci, tam rodziły się wybitne osobowości – zwraca uwagę (w przedmowie) prof. Stanisław S. Nicieja z Uniwersytetu Opolskiego. „Kolorowe ptaki" – ludzie różnych talentów, „niezwykłej przedsiębiorczości i wyobraźni, dynamiczni indywidualiści kreujący ważne zjawiska w dziejach kultury, nauki, polityki czy gospodarki" – opisuje ich. Autor Marian Kałuski zgromadził w słowniku biogramy tych, którzy nie tylko wpisali się w dzieje Lwowa, ale Polski i świata. Co istotne, pokazał nie tylko biografie Polaków, ale też wielonarodowy tygiel tego miasta – w którym żyli również Żydzi, Ormianie, Ukraińcy, Austriacy czy Rosjanie. Nie skupił się tylko na losach heroicznych – żołnierzach walki o niepodległość, ofiarach represji, ale wyciągnął z zapomnienia twórców kultury materialnej Lwowa – inżynierów, architektów, przedsiębiorców, wynalazców.
Chociaż dzisiaj Lwów jest ukraiński, a Polacy są w nim mniejszością, Kałuski przypomina, że przez 600 lat – od 1340 do 1945 r. – był polskim, acz wieloetnicznym miastem. Autor poprzez zestawienie not biograficznych stara się udowodnić, że należał wręcz do trójki centrów polskiej kultury i nauki obok Warszawy i Krakowa.
Marek Kozubal
____________________
„Słownik zasłużonych i znanych Polaków urodzonych we Lwowie"
Marian Kałuski,
Oficyna Wydawnicza MJK-Toruń 2021
oprawa miękka, 756 str.
Ksiażka w sprzedaży online: Księgarnia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy