polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 28 października 2021

Francja i Polska w polityce Zachodu

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Paryżu
z Emmanuelem Macronem


Utworzenie paktu AUKUS wskazuje na przeorientowanie się USA z Europy na Pacyfik. Początek tego procesu zrobił już prezydent Obama polityką "Pivot to East Asia." Powodem tej polityki są rosnąca potęga Chin  i amerykańskie zobowiązania względem  azjatyckich  sojuszników. 

Od ponad dziesięciu lat administracje USA jasno dają do zrozumienia, że ​​ich nowym priorytetem jest długodystansowa rywalizacja z Chinami i że Europejczycy muszą wziąć większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. Potwierdzając „żelazne zaangażowanie” Ameryki w sojusz transatlantycki, Biden podkreślił również, że jego  priorytetem jest strategiczna rywalizacja z Pekinem.
 
Niedawny spór dyplomatyczny między Paryżem a Waszyngtonem był czymś więcej niż tylko sporem o utratę lukratywnego kontraktu na okręty podwodne. Francja zareagowała ostro, przede wszystkim po raz pierwszy w historii odwołując swojego ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Władze francuskie postrzegają brak przejrzystości i autentycznych konsultacji administracji Bidena jako „naruszenie zaufania” o szerszych implikacjach dla całego sojuszu transatlantyckiego.Pamiętając  historię  i francusko-amerykańskie problemy, nie powinno to nikogo dziwić.
 
 Niedawno odbyło się spotkanie prezydentów Macron'a i Bidena'a dotyczące  wyjaśnienia narastających problemów francusko-amerykańskich.  
Po spotkaniu,  wspólne oświadczenie  wydane przez Macrona i Bidena jest pod tym względem obiecujące. Obaj przywódcy zgodzili się, że w regionie Indo-Pacyfiku oraz w walce z terroryzmem potrzebna jest ściślejsza współpraca obu stron Atlantyku. Specjalny dialog wysokiego szczebla między UE a Stanami Zjednoczonymi na temat regionu Indo-Pacyfiku został już ogłoszony i powinien się odbyć do końca roku. Taki dialog jest bardzo potrzebny, ponieważ Francja dała jasno do zrozumienia, że ​​realizacja strategii UE będzie priorytetem podczas jej rotacyjnej prezydencji w UE w pierwszej połowie 2022 roku.
 
Sytuacja Francji w Europie, a dokładniej w UE jest niezwykle korzystna. Zmniejszona dominacja brytyjska daje szansę Francuzom na rozwój wpływów francuskich w kooperacji z Niemcami. Europa  pozbywa się  amerykańskiej dominacji  i  rozwija własną  koncepcję strategii  międzynarodowej między Wschodem i Zachodem. 
 
Właśnie tym nowym  prądom politycznym należy przypisać  wizytę  polskiego prezydenta we Francji.  Trzeba tu nadmienić, że dotychczasowe stosunki francusko-polskie były raczej chłodne. Polska polityka jest  raczej nastawiona na UK i USA. Ocieplenie tych stosunków z Francją jest w polskim interesie. 
 
Reformy sądownictwa ustawiły prawicowy  rząd Prawa i Sprawiedliwości na kursie kolizyjnym z Brukselą w tej kwestii i wzbudziły zaniepokojenie innych członków UE, w tym Francji. Innym problemem  jest na polsko-białoruska  granica, oraz grudniowe porozumienie przywódców UE, by do 2050 r. uczynić blok neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Porozumienie to zostało podważone i odrzucenie przez Polskę.
 
Polska ma jednak silną pozycję w Unii w tym we Francji  mimo tych różnic w polityce unijnej.  Więzi gospodarcze między Ftancją i Polską  pozostają silne i stabilne. Francja zajmuje szóste miejsce wśród polskich partnerów handlowych, wymiana towarów  w 2018 r. wyniosła wartość  blisko 21 mld euro. Według polskich danych francuskie firmy zajmują czwarte miejsce w rankingu warszawskich inwestorów zagranicznych z 18 mld euro z 1100 firm.
 
Właśnie to spotkanie Dudy i Macron'a, jak sugerują media, będzie powodom, że Francja będzie " mięka" i nie będzie naciskać na Polskę w czasie francuskiej prezydencji. 

NEon24




O rozmowach Macrona i Dudy

   Dzisiaj [27.10.2021] w Paryżu odbyło się spotkanie robocze prezydenta Francji Emmanuela Macrona z prezydentem Polski Andrzejem Dudą {TUTAJ

(link is external)}. W związku z tym obie strony prawią sobie uprzejmości, a TVP2 nada wieczorem specjalny program poświęcony kulturze francuskiej. To ciekawe, gdyż prezydenci Francji odnosili się do Polski ostatnio z niechęcią. Już w 2003 roku Jacques Chirac mówił o nas: "Stracili dobrą okazję do milczenia" {TUTAJ(link is external)}. Jego następcy poszli tym samym śladem, a w 2019 roku: "Macron oświadczył, by młodzież manifestująca przeciw zmianom klimatycznym demonstrowała w Polsce, bo to ona blokuje wspólne wysiłki UE na rzecz ochrony środowiska." {TUTAJ(link is external)}. Skąd więc teraz ta nagła przyjaźń?

Jednym z powodów jest to, że wszyscy kandydaci w najbliższych wyborach prezydenckich we Francji [poza nim] poparli stanowisko Polski w sporze z UE. Innym jest to, iż Francja doszła do wniosku, że Niemcy za bardzo już panoszą się w Unii. Jest też konkretny powód natury finansowej. W cytowanym powyżej artykule na temat spotkania w Paryżu czytamy:

"Obaj prezydenci podkreślili, że Polska i Francja są ważnymi partnerami strategicznymi w sprawach energetyki i zamierzają tę współpracę znacząco i wielopłaszczyznowo rozszerzyć. Rozmawiano też o sposobach osiągnięcia, i to maksymalnie szybko, redukcji napięć między Polską a instytucjami UE w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej. Zarówno Polska jak i Francja są zainteresowane silną Unią Europejską i przełamywaniem podziałów w Unii - poinformował PAP po spotkaniu Kumoch. (...)
Partnerstwo w sprawach energetycznych jest dla Francji o tyle istotne, że francuski EDF stara się właśnie o intratny kontrakt na sprzedaż Polsce kilku reaktorów jądrowych. Francuzi złożyli polskiemu rządowi wstępną ofertę jako pierwsi, ale walkę o kontrakt zapowiedzieli też amerykański Westinghouse i koreański KHNP. Z dokumentu, do którego dotarł Business Insider Polska wynika, że EDF oferuje budowę od czterech do sześciu bloków jądrowych za 150-220 mld zł, przy czym pierwszy z nich mógłby ruszyć już w 2033 r.".

Polska jest traktowana przez UE jako "chłopiec do bicia". Potrzebuje więc sojuszników. Warto starać się o dobre stosunki z Francją. Te ich reaktory są dobrej jakości i nigdy nie było tam poważniejszych wypadków.

elig /NEon24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy