polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 17 września 2021

AUKUS - nowy sojusz militarny. Chiny: Mentalność zimnej wojny

Moment ogłoszenia utworzenia paktu AUKUS
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent USA Joe Biden i premier Australii Scott Morrison ogłosili nowe partnerstwo w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa - AUKUS.

Pierwszą inicjatywą w ramach strategicznego sojuszu w regionie Indo-Pacyfiku będzie budowa okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla australijskiej marynarki wojennej.
- Australia otrzyma co najmniej osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach sojuszu obronnego AUKUS, poinformował premier Scott Morrison.
W ramach AUKUS trzy kraje skupią się natychmiastowym wyznaczeniu optymalnej drogi dostarczenia co najmniej ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Australii – głosi oświadczenie na stronie australijskiego premiera.

Wcześniej kanał telewizyjny ABC podał, że Canberra zdecydowała się na budowę floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym i rezygnację z kontraktu o wartości 90 mld AUD (dolarów australijskich - red.) z francuską Naval Group na rzecz wspólnego projektu z USA i Wielką Brytanią. Jak zaznaczyła spółka, oferowała ona Australii konwencjonalny okręt podwodny o wyjątkowej jakości. W 2017 roku rząd australijski ogłosił, że Naval Group wybrano do realizacji największego w kraju projektu rozwoju obronności, polegającego na budowie konwencjonalnych okrętów podwodnych.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian nazwał decyzję Australii o zerwaniu porozumienia z francuską grupą marynarki wojennej w sprawie okrętów podwodnych ciosem w plecy, podkreślając, że zaufanie do tego kraju zostało podważone.
To naprawdę jest cios w plecy. Nawiązaliśmy z Australią stosunki oparte na zaufaniu. To zaufanie zostało nadszarpnięte. I dziś jestem wściekły z powodu zerwania tego kontraktu - powiedział Le Drian w radiu France Info.
Minister podkreślił, że oczekuje na wyjaśnienia ze strony Australii i USA.
W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący francuskiego Senatu Gérard Larcher, który komentując działania Australii, powiedział, że jest zszokowany decyzją o anulowaniu kontraktu na budowę okrętów podwodnych i apeluje o znalezienie rozwiązania.
Władze Australii tłumaczyły swoją decyzję zmianami w bezpieczeństwie regionalnym. Chińska ambasada w Waszyngtonie, w odpowiedzi na utworzenie partnerstwa obronnego między USA, Wielką Brytanią i Australią, wezwała już kraje do porzucenia zimnowojennej mentalności i nietworzenia sojuszy przeciwko komukolwiek.
Nowa Zelandia już zapowiedziała, że zasada wprowadzona w 1984 roku o strefie wolnej od broni atomowej będzie nadal obowiązywać bez względu na powstanie nowego sojuszu.
Utworzenie nowego partnerstwa AUKUS w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa zagraża pokojowi i stabilności w regionie, a także prowokuje wyścig zbrojeń - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian podczas czwartkowego briefingu.
Zhao Lijian oświadczył, że współpraca USA, Wielkiej Brytanii i Australii w sferze atomowych okrętów podwodnych „poważnie podważa regionalny pokój i stabilność, nasila wyścig zbrojeń i szkodzi międzynarodowym wysiłkom na rzecz nieproliferacji”.
Po raz kolejny dowodzi to, że kraje te wykorzystują eksport nuklearny jako narzędzie do gier geopolitycznych – dodał rzecznik chińskiego resortu polityki zagranicznej.
Jak podkreślił, „żaden mechanizm regionalny nie powinien szkodzić interesom podmiotów trzecich”.

Sputnik Polska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy