polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 30 września 2021

11 października "Dniem Wolności". Łaskawość dla zaszczepioonych

 Władze stanu Nowej Poludniowej Walii (NPW) są zadowolone i postanowiły okazać łaskwość dla w pełni zaszczepiopnych i ustanowiły 11 października dniem wolności, Freedom Day. Tego dnia będzie w tym stanie 70% ludzi zaszczepionych podwójną dawką. Od tego dnia będą mieli przydzielone niektóre wolności, jak pójście do fryzjera, restauracji czy kawiarni. Więc będą mogli np ostrzyc pół głowy, drugie pół ostrzygą przy 80% wyszczepienia. 

Oczywiście dalej będzie obowiązek noszenia masek, trzymania dystansu i groźba wprowadzenia znów lockdown w zależności od ilości niby zakażeń lub spadku wyszczepialności na danym terenie. W chwili obecnej nie ma lockdownu w regionalnej NPW poza kilkoma okręgami, ale władze żonglują lockdownami, jak tylko znajdą szczątki wirusa gdzieś w ściekach, lub przejedzie ktoś potencjalnie zarażony albo o zgrozo!! bezobjawowy. Medycyna nie zna w zasadzie chorób bezobjawowyh. Jedynie w byłym Związku Sowieckim lekarze radzieccy wymyślili bezobjawową schizofrenię dla ówczesnych niepokornych dysydentów. 

środa, 29 września 2021

Bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego

Czas pandemii i blokad zburzył aktywność społeczną w wielu dziedzinach ale stał się też bodźcem do tworzenia nowych inicjatyw. Jedną z nich są zdalne studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego mieszkających poza Polską,  które poprowadzą wykładowcy  kilku polskich uniwersytetów. Do skorzystania z tej edukacyjnej oferty zachęca  Elżbieta Cesarski, która przyjmuje zgłoszenia chętnych nauczycieli z Australii.  

Na posiedzeniu Rady Oświaty Polonijnej, 23 marca 2021 r.  przedstawione zostały propozycje organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli polonijnych w 2021 r. Uwzględniając potrzeby zgłaszane przez członków Rady  Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Departamentem Wspólpracy Międzynarodowej wyłoniło następujące uczelnie do przeprowadzenia bezpłatnych studiów podyplomowych (w formacie zdalnym) dla nauczycieli szkół za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego wśród dzieci i młodzieży polonijnej:

wtorek, 28 września 2021

IV Światowe Forum Mediów Polonijnych. Po raz drugi wirtualnie

W dniu 25 września 2021 r. odbyło się IV Światowe Forum Mediów Polonijnych, pod patronatem honorowym Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Forum zostało zorganizowane przez: Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji, reprezentowane przez prezes Teresę Sygnarek oraz Europejską Unię Wspólnot Polonijnych, reprezentowaną przez prezydenta Tadeusza Adama Pilata, przy partnerskim wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” reprezentowanego przez prezesa Dariusza Piotra Bonisławskiego.

 Partnerzy IV edycji Forum to: Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie, grupa Tipmedia i Fundacja Bona Notitia. Patronat medialny objęła Polonijna Agencja Informacyjna i Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych. Tegoroczne Forum było ósmą z kolei stałą merytoryczną platfomą spotkań, integrującą ludzi mediów polonijnych. 

Emigracja do NZ z ziem zaboru pruskiego (od roku 1872)

Potomkowie pierwszych polskich osadników z zaboru pruskiego,
 ze wsi Kokoszki, z okolic Starogardu Gdańskiego
 – członkowie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego
 w New Plymouth, Taranaki. Zdjęcie archiwalne
Leszka Watrobskiego
 Pierwsza grupa polskich osadników dotarła do Nowej Zelandii w roku 1872. Byli to przeważnie Polacy z zaboru pruskiego. Polscy emigranci przypłynęli do Nowej Zelandii na pokładzie kilkunastu statków: Friedeburg, Palmerston, Crusader, Asia, Sussex, Reichstag, Gutenberg.

Obok polskich emigrantów, których z racji posiadanych paszportów uważano za Niemców, przybywali wówczas do Nowej Zelandii także: Anglicy, Szkoci, Irlandczycy, Niemcy, Duńczycy oraz Norwegowie. Jak podaje Bruce Herald: … agent generalny wysłał do Nowej Zelandii, pomiędzy lipcem 1871 i październikiem 1872, 38 statków z 6 516 emigrantami, z których 3 698 było Anglikami, 570 Szkotami, 842 Irlandczykami, 94 Walijczykami, 367 Niemcami, 403 Duńczykami, 570 Norwegami oraz 26 innych narodowości. Z tej liczby 1721 skierowanych zostało do prowincji Otago, 1604 Canterbury, 138 Marlborough, 1452 Wellington, 795 Hawkes Bay, 806 Auckland50 . Zdecydowana większość Polaków przybyłych do Nowej Zelandii została wygnana z ziemi ojczystej przez brutalną politykę germanizacyjną niemieckiego kanclerza Ottona Bismarcka oraz prześladowania religijne i obawę przed wcieleniem do armii pruskiej .

poniedziałek, 27 września 2021

Wybory w Rosji i Platforma Obywatelska

Jedna Rosja największa partia polityczna w Federacji
Rosyjskiej
,obecnie zdobyła 324 z 450 miejsc w Dumie
 Państwowe
j.Określa się jako partia konserwatywna i popiera
 politykę administracji premiera 
Michaiła Miszustina, jest także
zapleczem politycznym Prezydenta Rosji, 
Władimira Putina.
Fot. Duma (CC BY 4.0)) 
 W Rosji odbyły się wybory do parlamentu, czyli Dumy. Warto spojrzeć na ich przebieg i ocenić znaczenie, co da nam też pogląd na działanie rosyjskiego sytemu politycznego. Pod względem progów wyborczych, jest tu podobieństwo do systemu polskiego, gdyż tu i tam obowiązuje pięcioprocentowy próg dla partii i trzy procentowy aby otrzymać finansowanie partii ze środków publicznych. Podstawowa różnica polega na systemie podziału mandatów, gdyż w Rosji tylko połowa deputowanych jest wybierana z list partyjnych, zaś połowa z okręgów jednomandatowych. 

Efekt działania takiego systemu jest taki, że daje to dużą premię dla partii, która osiągnie najlepszy wynik. W tym roku, dla przykładu, rządząca dotychczas partia Jedna Rosja uzyskała 49,8 proc. głosów i przełożyło się to aż na 324 mandaty (72 proc.) w 450 osobowej Dumie. Jest to i tak 19 mandatów mniej niż partia Jedna Rosja uzyskała w poprzednich wyborach.

niedziela, 26 września 2021

Zapłaczemy za rosyjskim gazem. Za tanim gazem

Fot. I.Radic. Wikimedia commons
Zapłaczemy za rosyjskim gazem. Za tanim gazem, którego mogliśmy mieć w zasadzie każdą ilość – z gwarancją dostawy, bez względu na warunki pogodowe, ekonomiczne i sytuację polityczną. Mieliśmy przez lata wypracowany model dostaw, który po prostu jest najtańszy w tym położeniu geograficznym, najstabilniejszy i najpewniejszy. Mieliśmy szansę mieć Nord Stream 1 i 2 na naszym terytorium, mając dostęp do naprawdę nieograniczonej ilości gazu, jak również opłat za tranzyt.

Zamiast geopolitycznej katastrofy, mogliśmy mieć dochody, bezpieczne dostawy i sytuację, w której WSZYSTKIM W REGIONIE zależałoby na naszym bezpieczeństwie na zasadzie status quo, ponieważ jedni potrzebowaliby sprzedawać, a inni kupować. Co więcej, mając „wspólnotę rury” z sąsiednią Białorusią, mielibyśmy realne możliwości oddziaływania na to, co jest dla tego kraju najważniejsze.

Michał Radzikowski: Kto sieje wiatr...

2 września 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej, obejmujący 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim. 

6 września 2021 roku Sejm głosami PiS, Konfederacji, Porozumienia i mniejszych kół poselskich poparł powyższe rozporządzenie. Oficjalnymi powodami wprowadzenia stanu nadzwyczajnego był tak zwany „kryzys migracyjny” przy granicy z Białorusią oraz odbywające się na terytorium tego państwa wspólne ćwiczenia wojsk rosyjskich i białoruskich o kryptonimie „ZAPAD”. Czy wprowadzenie stanu wyjątkowego było faktycznie konieczne i komu lub czemu tak naprawdę ma służyć? Czy rzeczywiście Polsce grozi niebezpieczeństwo ze strony Białorusi i Rosji, jak utrzymuje oficjalna propaganda?

sobota, 25 września 2021

City Park Fashion Show czyli Gala Polskiej Mody w Poznaniu

Jerzy Antkowiak laureatem pierwszej w historii 
Statuetki Złotej Perły
 dla projektanta. 
Fot. H. Dymalski
Jesteście najlepsi w Polsce – mówili goście „City Park Fashion Show – Gali Polskiej Mody”, która odbyła się 19 września br. w Poznaniu. Wydarzenie wpisało się w 30-letnią tradycję działalności Polskiej Akademii Mody, która tego wieczoru, w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Produktów i Usług, została wyróżniona certyfikatem „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland”. Z kolei City Park Poznań otrzymał Statuetkę „Marka na Topie”.

 Galę zainaugurował pokaz kolekcji mistrza Jerzego Antkowiaka, który przyjechał do Poznania na bezpośrednie zaproszenie Polskiej Akademii Mody. Świętując 60-lecie pracy twórczej, został laureatem pierwszej w historii Statuetki Złotej Perły dla projektanta. Jako Wielkopolanin docenił nagrodę będącą symbolem pracy organicznej – Medal Labor Omnia Vincit przyznany przez Kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Niespodzianką był dedykowany jego osobie okolicznościowy wiersz Ryszarda Bączkowskiego. Podczas kolejnych odsłon gali podziwialiśmy różnorodność stylów i pomysłów na wyrażenie siebie.

piątek, 24 września 2021

Przemysław Piasta: Czas foliarzy

Obraz Dr StClaire z Pixabay 
Nie ma powodów zbyt błahych, głupich i niepoważnych by nie mogły stać się asumptem do podzielenia Polaków na dwa wrogie, szczerze nienawidzące się obozy. Nie powinniśmy zatem dziwić się, że ten scenariusz sprawdza się świetnie także w przypadku COVID-19.

Po jednej stronie mamy więc korona-sceptyków, którzy w swej skrajnej postaci kwestionują w ogóle istnienie inkryminowanej choroby, po drugiej zaś korona-entuzjastów, którzy chodzą wszędzie szczelnie zamaskowani i najchętniej pozamykaliby wszystkich w domach. Nie ma tu miejsca na umiar i rozsądek. Jest za to wiele przestrzeni dla agresji, inwektyw i zwykłej podłości. Jest tylko jedna rzecz która łączy zwaśnione obozy. Mianowicie oba oskarżają przeciwników o „foliarstwo”. I paradoksalnie oba mają rację.

czwartek, 23 września 2021

Co po Merkel?

Angela Merker - najdłuzej sprawujący wladzę
w RFN kanclerz odchodzi.
Fot. Wikimedia commons
Prawie cała generacja Niemców widziała w fotelu kanclerza tylko jedną osobę. 16 lat rządów Angeli Merkel to rekordowo długi okres sprawowania władzy przez jednego polityka w powojennej historii Niemiec. Ta epoka jednak się kończy.

Choć Merkel była tak długo u władzy, prawdopodobnie w Niemczech zapamiętana zostanie przede wszystkim ze swojej polityki otwartych granic w czasie kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Od tego czasu jej poparcie znacznie spadło, szczególnie w Niemczech Wschodnich, w których masową imigrację postrzega się jako czynnik dezintegrujący społeczeństwo niemieckie. Do dziś jednak w niektórych, konsekwentnie proimigracyjnych środowiskach liberalnych Niemiec Zachodnich nawet polityka otwartych granic w wydaniu Merkel uznawana jest za rozwiązanie idące niedostatecznie daleko.

środa, 22 września 2021

Victoria: Największe trzęsienie ziemi od ponad 50 lat

Obraz trzęsienia ziemi w Victorii z godz. 9:15,
 22.09.2021 Map. Geoscience Australia
Największe trzęsienie ziemi od ponad 50 lat, które dotknęło znaczne skupisko ludności w Australii, nastąpiło dziś rano  w Melbourne i kilku innych miastach. Na szczęscie nikomu nic się nie stało.  Eksperci mówią, że  wstrząsy wtórne mogą być odczuwalne przez wiele miesięcy.

Trzęsienie ziemi  o sile 5,8 stopnia, którego epicentrum znajdowało się w Mansfield - małym miasteczku położonym   180 km na  północny-wschód od Melbourne - było odczuwalne w stolicy wiktoriańskiej i przez niektórych mieszkańców w daleko położonych miastach jak Sydney i Canberra, jak również na Tasmanii. Było większe niż trzęsienie ziemi  o sile 5,6 stopnia, które w 1989 r. zniszczyło miasto Newcastle na północ od Sydney.

wtorek, 21 września 2021

Stanisław Lewicki: Czym jest Ukraina?

 Takie pytanie tylko z pozoru wydaje się dziwne, bo przecież wszyscy wiedzieć powinni, że Ukraina to państwo i to nie byle jakie, bo drugie pod względem powierzchni terytorium położonego w Europie. A jednak coraz więcej ludzi, i to nie tylko polityków, stawia tę kwestię, czym jest Ukraina. Najbardziej zaś się tym interesują i wiodą spory sami mieszkańcy Ukrainy.

Już od samego początku był problem jak określić Ukrainę. Samo to pojęcie funkcjonowało już w czasach Rusi Kijowskiej i oznaczało ziemie pograniczne. Na Zachodzie dowiedzieli się o istnieniu Ukrainy, jako pojęcia geograficznego, z książki, którą napisał francuski inżynier, Guillaume (Wilhelm) Le Vasseur de Beauplan, który w służbie polskiego króla Władysława IV przebywał przed połową XVII wieku na terenach obecnej Ukrainy, gdzie budował fortyfikacje, sporządzał mapy i zwalczał powstanie kozackie Pawluka.

Melbourne: Protest budowlańców przeciw obowiązkowym szczepieniom

Protest przed siedzibą Zwiazków Zawodowych
CFMEU przerodził się w brutalną konfrontację.
Fot. printscreen YT
W poniedziałek policja użyła gumowych kul i gazu pieprzowego, aby rozpędzić  rozwścieczony  tłum budowlańców protestujący przed siedzibą  związkową CFMEU w Melbourne przeciwko obowiązkowym szczepionkom dla pracowników budowlanych.

Protest nasilił się, gdy dwaj urzędnicy związkowi, w tym sekretarz wiktoriańskiego oddziału budowlanego John Sekta, wyszli przed biuro przy Elizabeth Street, aby porozmawiać z protestującymi . Setka spotkał się jednak  z okrzykami i obelgami ze strony tłumu.  Niektórzy protestujący rzucali butelkami.

poniedziałek, 20 września 2021

Złagodzenia restrykcji dla dyskryminowanych dzielnic Sydney

Mapa dzielnic, które dotknęły największe
restrykcje covidowe. Od dziś podobne 
ograniczenia jak reszta Sydney.
Mieszkańcy 12 dzielnic  (LGA)  Sydney, które dla rządu były przedmiotem obaw w związku z covidem  odczują pewną  niewielką ulgę, ponieważ od dzisiaj  będą mieli mniejsze  i podobne ograniczenia jak reszta Sydney. Tymczasem w Melbourne wybuchły ostre starcia z policją demonstrantów, którzy nie zgadzają się z rządową polityką lockdownów.  

Od 12.01 w poniedziałek, 20 września, rząd NSW  wprowadził następujące  złagodzenia ograniczeń dla Bayside, Blacktown, Burwood, Campbelltown, Canterbury-Bankstown, Cumberland, Fairfield, Georges River, Liverpool, Parramatta, Strathfield i Penrith

Brak limitu czasu ćwiczeń i rekreacji na świeżym powietrzu (wcześniej limit 2 godzin);

Zebrania na zewnątrz maksymalnie pięciu w pełni zaszczepionych osób  z róznych gospodarst domowych (nie wliczając dzieci w wieku 12 lat i młodszych) będą dozwolone w LGA danej osoby lub w promieniu 5 km od domu (wcześniej tylko w pełni zaszczepieni członkowie gospodarstwa domowego mogli gromadzić się na zewnątrz lub maksymalnie dwie w pełni zaszczepione osoby z różnych gospodarstw domowych);

niedziela, 19 września 2021

USA rozszerzą swoją obecność wojskową w Australii

Czy tym ludziom spieszy się do zimnej a nawet gorącej wojny?
 USA rozszerzą swoją obecność wojskową w Australii, powiedział szef Pentagonu Lloyd
Austin  Dzisiaj poparliśmy ważne  inicjatywy dotyczące   rozmieszczenia sił, które  zwiększą nasz dostęp i obecność w Australii” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej ze swoimi australijskimi odpowiednikami.


Jak określił australijski sekretarz obrony Peter Dutton, obejmuje to rotacyjną obecność tam wszystkich typów samolotów wojskowych Stanów Zjednoczonych.

15 września wieczorem brytyjski premier Boris Johnson, prezydent USA Joe Biden i premier Australii Scott Morrison ogłosili utworzenie nowego partnerstwa AUKUS w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. Pierwszą inicjatywą będzie stworzenie atomowych okrętów podwodnych dla australijskiej marynarki wojennej, która rezygnuje z umowy z Francją na zakup niejądrowych okrętów podwodnych w sumie za 66 miliardów dolarów.

sobota, 18 września 2021

Prof. Andrzej Wierzbicki: 17 września 1939 roku i Białoruś

fot. printscreen YT
 Po raz pierwszy w tym roku i nieco w cieniu tzw. kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy, Białoruś obchodzi nowe święto państwowe – Dzień Jedności Narodowej 17 września.

W uzasadnieniu do stosownego dekretu prezydenta Białorusi czytamy, iż „dzień ten stał się aktem sprawiedliwości historycznej narodu białoruskiego, podzielonego wbrew jego woli w 1921 roku na warunkach Traktatu Ryskiego i na zawsze zachował się w narodowej tradycji historycznej. Przywrócona w 1939 roku jedność pozwoliła Białorusi wytrwać w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, zająć poczesne miejsce we wspólnocie międzynarodowej, stać się jednym ze współzałożycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych”[1].

piątek, 17 września 2021

Polacy a Kaukaz (2)

Inż. Paweł Potocki
Godnym następcą Zglenickiego w Baku był inżynier Paweł Potocki, specjalista przemysłu naftowego, szczególnie wydobycia ropy naftowej. Urodził się w polskiej rodzinie z Sankt-Petersburga. Ojciec, Mikołaj Potocki, był generałem infanterii i wykładał w Akademii Wojskowej w Petersburgu.

Ciąg dalszy artykułu Mariusza Świdera o  Polakach, którzy odgrywali  znaczącą rolę  na  Kaukazie.  Zob. część 1 

Paweł przybył do Baku w 1910 roku, by podjąć pracę nad osuszeniem zatoki Bibi Ejbat, kontynuując dzieło nieżyjącego już Witolda Zglenickiego (zmarł w 1904), który – jak wcześniej pisałem – badał złoża naftowe w Azerbejdżanie i wskazał najbardziej perspektywiczne działki roponośne na lądzie i na Morzu Kaspijskim. W 1922 roku Potocki stworzył śmiały projekt osuszenia 27 hektarów morza, za który na konkursie w Moskwie otrzymał nagrodę. Wkrótce stworzył nowy projekt, na 79 hektarów, który również z powodzeniem był zrealizowany. Potocki był także wynalazcą pompy piaskowej do gaszenia płonącej ropy naftowej.

AUKUS - nowy sojusz militarny. Chiny: Mentalność zimnej wojny

Moment ogłoszenia utworzenia paktu AUKUS
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent USA Joe Biden i premier Australii Scott Morrison ogłosili nowe partnerstwo w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa - AUKUS.

Pierwszą inicjatywą w ramach strategicznego sojuszu w regionie Indo-Pacyfiku będzie budowa okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla australijskiej marynarki wojennej.
- Australia otrzyma co najmniej osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach sojuszu obronnego AUKUS, poinformował premier Scott Morrison.
W ramach AUKUS trzy kraje skupią się natychmiastowym wyznaczeniu optymalnej drogi dostarczenia co najmniej ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Australii – głosi oświadczenie na stronie australijskiego premiera.

czwartek, 16 września 2021

Prof. Stanisław Bieleń: Lekcje retrospektywy politycznej

Prof. Stanisław Bieleń
Rok 2021 obfituje w okrągłe daty rocznic wydarzeń z historii minionego stulecia. Oprócz setnej rocznicy pokoju ryskiego i konstytucji marcowej minęło też 95 lat od zamachu stanu, dokonanego w maju 1926 roku przez Józefa Piłsudskiego, co otworzyło niechlubną kartę sanacyjnej dyktatury.

W 2021 roku przypadło 85-lecie napaści III Rzeszy na ZSRR, która zatrzęsła światową geopolityką, a powstały po zakończeniu II wojny światowej układ sił w swoim wymiarze terytorialnym pozostaje jednym z najtrwalszych w historii kontynentu europejskiego. Wreszcie w mijającym roku upływa 30 lat od samolikwidacji ZSRR, po której nową kartę w swoich dziejach rozpoczęła zapełniać Federacja Rosyjska-Rosja, sukcesorka poprzednich formacji ustrojowych.

środa, 15 września 2021

"Mapa drogowa" rządu Berejiklian wychodzenia z lockdownu

Premier Berejiklian ogłasza zniesienie godziny policyjnej
po burzliwej rozmowie z burmistrzami
zachodznich dzielnic Sydney.
Premier Nowej Południowej Walii  Gladys Berejiklian ogłosiła przed południem, że ​​godzina policyjna w 12 hotspotach COVID-19 w Sydney zostanie zlikwidowana od dzisiejszej nocy. Decyzja o zniesieniu godziny policyjnej nastąpiła we wtorek po „gorącym” spotkaniu z przywódcami  samorządów lokalnych.

12 hotspotów  to kluczowe, najbardziej zaludnione dzielnice (LGA)  centralnego i zachodniego  Sydney: Bayside, Blacktown, Burwood, Campbelltown, Canterbury-Bankstown, Cumberland, Fairfield, Georges River, Liverpool, Parramatta, Strathfield i niektóre przedmieścia Penrith.

wtorek, 14 września 2021

Pożegnanie Hieu Van Le - Gubernatora Południowej Australii

Tessa Waksmundzka, autorka ręcznie wykonanej
narzuty, prezentu od Koła Polek w Poł. Au. dla państwa
Gubernatorstwa, Mrs Lan Le i J.E. Hon. Hiue Van Le,
Prezes Koła Polek Gosia Skałban OAM.
W listopadzie 1977 roku do brzegów Darwinu w Północnym Terytorium Australii dobiła rybacka łódź z 40 nielegalnymi emigrantami, uchodźcami z opanowanego przez komunistów Wietnamu Południowego via Malazja. Gdy Amerykanie w popłochu opuszczali lotnisko w Sajgonie, oni w zatłoczonej łodzi w popłochu odbili od brzegów Wietnamu unosząc tylko życie i marzenia. Wśród uciekinierów była młoda para małżeńska – 20 letnia Lan Le i jej 23 letni mąż, w przyszłości His Excellency the Honorable Hieu Van Le AC Gubernator Południowej Australii 2014 - 2021.

Południowa Australia jest pierwszym i jedynym stanem Australii, gdzie nielegalnego emigranta uhonorowano nominacją na najwyższy urząd stanu. W piątek 03.09.2021 roku Południowa Australia pożegnała ulubionego Gubernatora przyjęciem, jakiego żaden poprzednik His Excellency the Honorable Hieu Van Le AC nie doświadczył. Dla uhonorowania zasług odchodzącego Gubernatora Premier Hon Steven Marshall MP zaprosił 728 gości na uroczystą kolację połączoną z artystycznymi występami w Convention Centre na North Tarrace w Adelajdzie. Wśród zaproszonych obecny był Leader Opozycji Peter Malinauskas,  przedstawiciele Rządu i Opozycji  Południowej Australii, grup etnicznych, religijnych wyznań, ponad 200 organizacji pod patronatem Jego Ekscelencji, weterani wojny w Wietnamie, oraz nie-zrzeszone osoby.

Legenda filmu, sceny i kabaretu - Wiesław Gołas nie żyje

Wiesław Gołas  (1930 - 2021)
Fot. M.Kubik (wikimedia commons)
Wybitny aktor, znany i lubiany przez pokolenia polskich  telewidzów Wiesław Gołas nie żyje. Zmarł 9 września,  kilka dni wczesniej trafił do szpitala. Miał drugi wylew. Stan był na tyle poważny, że lekarzom nie udało się go już uratować. Aktor zmarł  miesiąc przed swoimi 91 urodzinami.

Wszyscy kojarzymy Wiesława Gołasa przede wszystkim z roli Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej Pancerni i pies”. Aktor występował też w „Kabarecie Starszych Panów”, a także wielu filmach jak m.in. „Ogniomistrz Kaleń”, „Lalka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Poszukiwany, poszukiwana” i „Brunecie wieczorową porą” i "Żona dla Australijczyka".

poniedziałek, 13 września 2021

Polacy w Sydney o pandemii i lockdownie

Centralny deptak w Liverpool podczas lockdownu.
Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia
Polacy zamieszkali w Sydney opowiadają jak znoszą covidowy lockdown. Od końca czerwca mieszkańcy metropolii sydnejskiej żyją w reżimie restrykcji w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa. Zamknięte są szkoły, większość sklepów, kościoły, kluby, ośrodki kultury. Nie można wychodzić z domu z wyjątkiem niezbędnych zakupów, maksymalnie do 5 km. Nie można przyjmować gości. Nadal obowiązuje nocna godzina policyjna.

Sydnejskie restrykcje są największe w skali światowej. Żaden kraj w zmaganiu się z pandemią (z wyjątkiem może rejonu chińskiego Wuhan na początku kryzysu) nie wprowadził takich ograniczeń jakie dotknęly mieszkanców stolicy Nowej Poludniowej Walii. Tymbardziej zdumiewające jest to w obliczu, że Australia wykazuje jeden z najniższych poziomów śmiertelności z powodu Covid-19 na milion mieszkańcow: 41/ 1 mln, podczas  gdy np. w USA, Wielkiej Brytani i w wiekszości krajów europejskich umiera ponad 1500 ludzi na milion! Tam praktycznie już nie  ma żadnych ograniczeń w poruszaniu się

niedziela, 12 września 2021

Przemysław Piasta: Prymas

Nie pamiętam tłumów, które w pochmurne majowe popołudnie 1981 roku zebrały się na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie. Nie doświadczyłem tej atmosfery podniosłego skupienia, która towarzyszyła ostatniej drodze wielkiego prymasa i wielkiego Polaka. Nie dane mi było poczuć jedności w żałobie, która połączyła niemal cały naród. Tak jak nie dano mi poczuć jedności w radości z tymi rzeszami Polaków, dla których beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jest podobnie jak dla mnie ważnym wydarzeniem.

Hierarchowie kościelni zdecydowali bowiem, że dzisiejsze uroczystości mają być małe. W miarę możliwości skromne, kameralne, pozbawione rozmachu. Że na dawnym placu Zwycięstwa nie zgromadzą się jak przed laty dziesiątki a może setki tysięcy Polaków. Rzecz jasna to nie dlatego, że kogoś przeraża sama wizja wielotysięcznego, rozmodlonego tłumu. To dla naszego dobra, w trosce o zdrowie. Rozumiecie, pandemia… Ta sama pandemia, która nie przeszkodziła kilka dni temu zebrać na Stadionie Narodowym ponad 56 tysięcy kibiców. Ta sama, która nie przeszkadzała nam do niedawna spędzać urlopów w tłocznych kurortach i nie przeszkadza nam robić zakupów w zatłoczonych sklepach.

sobota, 11 września 2021

11 września 2001: data, która zmieniła Amerykę

Miejsca, gdzie staly dwie wieże WTC w Nowym
 Jorku zamieniono na Park Pamięci ofiar zamachu.
Fot. Wikimedia commons (CC BY-SA 3.0) 
 11 września 2001 roku - ta tragiczna data pozostanie już na zawsze w pamięci nie tylko Amerykanów, ale i całego świata. W Nowym Jorku do dziś wiele osób z lękiem spogląda w niebo słysząc lecący samolot.

„Miejsce, w którym niektórzy z nas będą bliżej raju” - tak właśnie reklamowano kompleks w Nowym Jorku tuż po otwarciu. W chwili zakończenia budowy w 1973 roku wieże były najwyższymi budynkami na świecie. Nikomu wtedy nawet się nie śniło, że kiedykolwiek może dojść do tak strasznego wydarzenia.

Krymskie miraże Prezydenta RP

Miejscowość wypoczynkowa Nowy Świat na Krymie.
Fot. A.Butko - wikimedia commons
W dniach 22-24 sierpnia 2021 r. prezydent RP Andrzej Duda złożył już tradycyjną, doroczną wizytę na Ukrainie. Podczas tej wizyty wziął udział w szczycie tzw. Platformy Krymskiej, spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz wziął udział w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy i 30-lecia ogłoszenia niepodległości przez Ukrainę.

Najmocniejszym akcentem tegorocznej wizyty prezydenta RP w Kijowie było jego wystąpienie na konferencji Platformy Krymskiej. Cóż to takiego ta Platforma Krymska? To projekt polityczny zainicjowany w 2021 r. przez Ukrainę i poświęcony jej staraniom o odzyskanie utraconego w 2014 r. na rzecz Rosji Krymu. Udział w Platformie Krymskiej zadeklarowało 46 państw i instytucji międzynarodowych, w tym m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Turcja, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Kanada, Wielka Brytania, USA, Unia Europejska i Rada Europy.

piątek, 10 września 2021

Globalne szczepienie niezbędne do ograniczenia Covid-19

Prof. Edward Holmes, wirusolog
 z University of Sydney, członek Australijskiej
Akademii Nauk. 
 Szczepienia na całym świecie mają kluczowe znaczenie w walce z COVID-19, ale Australia traci z oczu szerszą perspektywę, mówi jeden z wiodących światowych wirusologów.

Profesor Edward Holmes z University of Sydney powiedział na inauguracyjnej konferencji COVID-19, która odbyła się w piątek za pośrednictwem łącza wideo, że Australia powinna przekazać więcej dawek innym krajom w ramach globalnych wysiłków na rzecz szczepień. 

Ostrzegł, że podczas gdy Australia może pilnować własnego interesu, ogladać sie jedynie  na swój własny system opieki zdrowotnej, istnieje ryzyko przeoczenia szerszego globalnego obrazu.

„Myślę, że popełniliśmy ogromny błąd moralny, a także błąd naukowy…  nie uda nam się iść dalej, dopóki nie zaszczepimy całego świata. To jest kluczowa rzecz do zrobienia” – powiedział.

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia


 Wszędzie musi obudzić się sumienie. Sumienie osobiste oznacza, że pracujemy, jako chrześcijanie, zgodnie z prawami natury, które są wszczepione w rozumność człowieka, w jego dobrą wolę”
– Prymas Tysiąclecia.

 Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 12 września 2021 r. w Warszawie w Światyni Opatrzności Bożej.

 Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci .

Centralne wydarzenie roku 2021 – msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września 2021 o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystość transmitować będą na żywo wszystkie najważniejsze stację telewizyjne. Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Legat Papieski. Liturgię będzie koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski oraz 45 biskupów z zagranicy. TRANSMISJA NA ŻYWO.

czwartek, 9 września 2021

Jak CIA produkowała terrorystów – rozmowa z Michaelem Springmannem

O sekretnej rekrutacji terrorystów,  kto będzie architektem przyszłego Afganistanu, kryzysie migracyjnym  i czy Amerykanie zdecydują się na kolejną interwencję rozmowa z Michaelem Springmannem – amerykańskim politologiem i prawnikiem ,absolwentem Uniwersytetu Georgetown, Katolickiego Uniwersytetu Ameryki oraz Uniwersytetu Amerykańskiego w Waszyngtonie, byłym pracownikiem Departamentu Stanu i dyplomatą (m.in. w Indiach, Niemczech i Arabii Saudyjskiej), autorem książek i publicystą m.in. na łamach „Global Outlook”, „Global Research” i „Foreign Policy Journal”.


 W książce „Wizy dla al-Kaidy; prezenty CIA, które zrujnowały świat: spojrzenie insi dera” (ang. Visas for Al Qaeda; CIA handouts that rocked the world: an insider’s view, Waszyngton 2014) wspomina Pan lata swojej pracy w amerykańskiej dyplomacji. Czy zetknął się Pan wówczas z wątkami pozwalającymi na stwierdzenie związków między wywiadem amerykańskim a organizacjami dziś uznawanymi za terrorystyczne?

– Wspominam tam okres mojej pracy w Konsulacie Generalnym Stanów Zjednoczonych, a właściwie w konsulacie Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w Dżuddzie na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej. Jeszcze zanim wyjechałem na tą placówkę, słyszałem dziwne historie na temat wydawania wiz. Spotkałem się nawet z ówczesnym amerykańskim ambasadorem w Arabii Saudyjskiej Walterem Culterem, który był akurat na konsultacjach w Departamencie Stanu. Myślałem, że to będzie kilkuminutowa, kurtuazyjna rozmowa, a tymczasem on opowiadał mi przez 45 minut o problemach, które miał mój poprzednik, bo odmawiał wydawania wiz bogatym Saudyjczykom, chcącym zabierać do Stanów swoich fryzjerów i personel. Już wtedy pomyślałem, że to dziwne i zastanawiałem się, po co mi to mówi. Zapytałem wtedy o to innego urzędnika Departamentu Stanu, który nadzorował Arabię Saudyjską, ale ten stwierdził, że nic nie wie.

środa, 8 września 2021

"Australia Express" czyli Polonia australijska w telewizji

„Australia Express” to nowy program TVP Polonia, który w telegraficznym skrócie przedstawia wydarzenia z życia Polonii w Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. 15-minutowy program emitowany jest na żywo co dwa tygodnie w piątek  w TV Polonia. Każdy odcinek dostępny jest też na stronie Australia Express – TVP Polonia. W piątym i szóstym odcinku wykorzystane zostały  m.in. nagrania i materialy archiwalne Bumeranga Polskiego.

 

W piątym odcinku programu między innymi  o Polonia Sports Club z Sydney,   o przygotowaniach do kolejnej edycji   Polskiego Festiwalu @Federation Square w Melbourne, o  Miasteczku Cracow w Wiktorii, grupie kabaretowo – teatralnej Vis-a-Vis z Sydney  i o najduższym płocie na świecie - „Dingo fence”, ktory jest dwa razy dłuższy niż Chiński Mur.

wtorek, 7 września 2021

Ratuj się kto może! Gdzie się przechera chowa, wróg!

Festiwal “Kanał Augustowski w kulturze trzech narodów”
odbywa się tradycyjnie od kilkunastu lat na styku granic
Litwy Polski i Białorusi przy śluzie Dąbrowka na Kanale
 Augustowskim. Fot. RadaGrodno.by
 
A w Grodnie, jak wieloletnia tradycja nakazuje, kultura, twórczość, muzyka łączą narody Białorusi, Polski, Litwy. I to jest piękne. Festiwal twórczości „Kanał Augustowski w kulturze trzech narodów” odbył się 28 sierpnia 2021 roku.

Siła nienawiści  
Gdy z każdej strony starają się nas zaprogramować, bombardując nie niewinnymi domniemaniami, ale już z premedytacją zaklęciami: wróg czyha, wróg dybie, wróg nadchodzi, prowadzący publicystyczne programy otwarcie pytają „wejdą nie wejdą?”, bo „Zapad” , bo „zielone” , bo teraz to już naprawdę wojna, czas może rozprawić się z tym upiorem, „wrogiem”, a zanim, faktycznie, nie daj Boże, wojna, znaleźć go tam, gdzie się przechera chowa, obezwładnić i nie pozwolić przejąć sterów nad naszym myśleniem.

poniedziałek, 6 września 2021

Nowy sezon jazzowy w Polsce rozpoczęty na medal!

Jan Ptaszyn Wróblewski dostaje Medal Labor
 Omnia Vincit, Blue Note, Poznań 
Fot. H.Dymalski
„Dziękuję. Nie wiedziałem, że jestem aż tak zdolny” – z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, powiedział Jan „Ptaszyn” Wróblewski” w chwili udekorowania jego osoby Medalem „Labor Omnia Vincit” – „Praca Wszystko Zwycięża”. Artystę, w imieniu dr. Mariana Króla, Prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego i Kapituły, udekorował Dominik Górny, sekretarz Zarządu. Wydarzenie odbyło się 31 sierpnia br. podczas koncertu inaugurującego 24. sezon artystyczny w jazzowym klubie Blue Note.

Do klubu Blue Note w Poznaniu, od ponad dwóch dekad przyjeżdżają osoby z całej Polski a nierzadko i ze świata. Wśród wiernej publiczności możemy usłyszeć opinie – jeśli w tym poznańskim klubie rozpoczął się sezon koncertowy, to znaczy, że jazzowe dźwięki ruszają pełną parą. To właśnie ten klub wyznacza jazzowe trendy, które powinny panować w miejscu na stałe związanym z tym gatunkiem muzyki.

niedziela, 5 września 2021

Mieczysław Swat: Nie lękam się śmierci...

Mieczysław Swat w ostatnim dniu przed swoim domem.
 Fot. K.Bajkowski
- Nie lękam się śmierci. Jestem zadowolony, że  nie cierpię bólu. Gdybym miał cierpieć to wolałbym odejść z tego świata, iść do swoich... - mówi w specjalnym nagraniu dla Bumeranga Polskiego 92-letni Pan Mieczysław Swat - znany długoletni działacz Polonii sydnejskiej w przeddzień pożegnania się ze swoim domem i udania się do Domu Opieki Seniorów w Berala.

Pan Mieczysław Swat urodził się 8 stycznia 1929 roku na Wołyniu w małej miejscowości Rafałówka niedaleko miasta Sarny. Do Australii przybył w 1951 roku.  Jest jedną z najbardziej znanych postaci życia polonijnego w Sydney.  Aktywny społecznie przez długie  lata szczególnie w Klubie Polskim w Ashfield i sydnejskim Stowarzyszeniu Kombatantow Polskich. Wielu z Polaków uczestniczących w różnych uroczystościach patriotycznych czy kościelnych pamięta go w roli chorążego, którą z racji wieku i zdrowia   musiał  przekazać nowemu pokoleniu. Dwa lata temu w Bumerangu Polskim opowiedział swoją historię życia w trzyczęściowym nagraniu

sobota, 4 września 2021

X Narodowe Czytanie: Moralność pani Dulskiej

W sobotę 4 września odbyło się się X Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W jubileuszowym Narodowym Czytaniu w warszawskim Ogrodzie Saskim wzięła udział Para Prezydencka. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Zapraszamy na audycje specjalne, relacje i transmisje z wydarzenia. Polskie Radio jest partnerem medialnym Narodowego Czytania 2021.

Akcja promująca czytelnictwo i bogactwo klasyki polskiej literatury organizowana jest przez urzędującego Prezydenta RP od 2012 roku, a zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował „Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Utwór napisany jesienią 1906 roku bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.

Polska Szkoła Sobotnia w Macarthur: Uczymy się z domu

Polskie dzieci w Sydney nadal muszą się uczyć z domu.
Fot. YT Polska Szkoła Sobotnia w Macarthur
 W środę 1 września dzieci w Polsce po letnich wakacjach powróciły do szkół. Z głębi naszych serc życzymy im, żeby mogły się po prostu spokojnie uczyć. Aby w roku szkolnym 2021/2022 jak najmniej było przykrych kowidowych niespodzianek. 

Dla nas ten trzeci z kolei kwartał bieżącego roku stanowi nie lada wyzwanie. 

Pragnełabym podzielić się z Państwem relacją z pracy naszych dzieci, którym przez ostatnie 2 miesiące przyszło uczyć sie z domu. Jestem niezmiennie pod ogromnym wrażeniem naszych Rodziców i Dziadków, którzy w ciągu ostatnich kilku tygodni musieli przejąć na siebie dodatkową funkcję bycia pełnoetatowymi nauczycielami swoich dzieci. Nauczyciele - i to zarówno w szkołach australijskich jak i w naszej polskiej szkole, polegają w większości na ich pomocy.

Czy państwa z liberalną demokracją posiadają armie gotowe na wojnę?

Austalijska Armia na paradzie Mardi Grass w Sydney.
Fot. Wikimedia commons


 Z pozoru, tak postawione pytanie, wydaje się dziwne, gdyż jak wiadomo, państwa gdzie panuje liberalna demokracja posiadają siły zbrojne, a jedno z nich, czyli USA, jest uważane za najpotężniejszą militarną potęgę świata.

Tym niemniej jednak, gdy popatrzymy na efekty użycia przez USA sił zbrojnych, to łatwo dojdziemy do wniosku, że coś tam nie funkcjonuje jak należy i właściwie trudno wskazać jakąś wygraną, w ostatnich dziesięcioleciach, przez to państwo, wojnę.

Ktoś mógłby się tu obruszyć i przytoczyć za przykład ewidentnego zwycięstwa USA tzw. pierwszą wojnę w Zatoce, w roku 1991. Jeśli za cel tej wojny uznamy usunięcie sił Saddama Husajna z Kuwejtu to faktycznie było to zwycięstwo, choć osiągnięte w warunkach dużej przewagi liczebnej, i to zarówno w sile żywej jak i pod względem wyposażenia bojowego.

piątek, 3 września 2021

Stan wyjątkowy w Polsce! Duda podpisał rozporządzenie

Prezydent  RP Andrzej Duda wprowadził  wczoraj, 2 września 2021 roku stan wyjątkowy  na obszarze części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Stan wyjątkowy objął 115 miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 miejscowości w województwie lubelskim, wzdłuż całej granicy polsko-białoruskiej. Jest to pierwszy przypadek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego przez polskie władze od czasu ogłoszenia stanu wojennego w 1981 roku, a tym samym pierwszy w ramach obecnej Konstytucji RP.

31 sierpnia 2021 roku Rada Ministrów złożyła do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego z powodu zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z kryzysem migracyjnym oraz odbywającymi się przy polskiej granicy ćwiczeniami wojsk rosyjsko-białoruskich o kryptonimie ZAPAD. 2 września 2021 roku prezydent Andrzej Duda zgodził się na wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze wskazanym we wniosku. Tego samego dnia rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i tym samym zaczęło obowiązywać.

Sprawa w sądzie NSW: Czy zmuszanie do szczepień jest legalne?

Dr Kerry Chant i min. zdrowia NSW 
 Brad Hazzard
.
Jak donosi Daily Mail w sądzie najwyższym Nowej Południowej Walii  wszczęto postępowanie prawne dotyczące obowiązkowych wymagań  szczepień przeciwko Covid-19 dla niektórych pracowników NSW. Infekcje wirusowe w stanie sukcesywnie  rosną przekraczając liczbę 1000 dziennie. Nadal trwa ostry lockdown w Sydney, obowiązuje nocna godzina policyjna a od początku września pracownicy niektórych zawodów mogli wrócić do pracy jedynie po wykazaniu, że są zaszczepieni przynajmniej jedną dawką szczepionki. Czy było to legalne, o tym zadecyduje dziś sąd.  

Sydnejski adwokat, Tony Nikolic złożył w środę pozew przeciwko ministrowi zdrowia Bradowi Hazzardowi i dyrektorowi ds. zdrowia dr Kerry Chant w Sądzie Najwyższym Nowej Południowej Walii, a sprawa ma zostać rozpatrzona po raz pierwszy już dzisiaj.