polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 11 września 2021

11 września 2001: data, która zmieniła Amerykę

Miejsca, gdzie staly dwie wieże WTC w Nowym
 Jorku zamieniono na Park Pamięci ofiar zamachu.
Fot. Wikimedia commons (CC BY-SA 3.0) 
 11 września 2001 roku - ta tragiczna data pozostanie już na zawsze w pamięci nie tylko Amerykanów, ale i całego świata. W Nowym Jorku do dziś wiele osób z lękiem spogląda w niebo słysząc lecący samolot.

„Miejsce, w którym niektórzy z nas będą bliżej raju” - tak właśnie reklamowano kompleks w Nowym Jorku tuż po otwarciu. W chwili zakończenia budowy w 1973 roku wieże były najwyższymi budynkami na świecie. Nikomu wtedy nawet się nie śniło, że kiedykolwiek może dojść do tak strasznego wydarzenia.

Zbrodnia miała miejsce w samym sercu Nowego Jorku. W jej rezultacie zginęło 2977 osób. Cztery porwane samoloty pasażerskie zostały użyte jako broń bojowa. Pierwsze dwa samoloty zderzyły się z bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Jeden był wycelowany w budynek Pentagonu. A czwarty rozbił się 80 mil od Pittsburgha.

Około dwie trzecie Amerykanów uważa, że zamachy z 11 września 2001 roku na zawsze zmieniły życie w kraju – wynika z sondażu przeprowadzonego przez telewizję Fox News.
64% Amerykanów poparło tę tezę. Z kolei 24% badanych twierdzi, że tragiczne wydarzenia sprzed 20 lat tylko przejściowo wpłynęły na ich życie codzienne. I tylko 9% nie zauważyło żadnych istotnych zmian w swoim życiu.
Jeśli chodzi o ogłoszenie 11 września świętem narodowym, to opinie Amerykanów są podzielone: 47% badanych pozytywnie zareagowało na ten pomysł, a 46% – negatywnie.
Sondaż przeprowadzono w dniach 7-10 sierpnia w oparciu o rozmowy telefoniczne. Uczestniczyły w nim 1 002 osoby. Błąd statystyczny wynosi około 3%.

Architekt Jiří Boudník, świadek zamachów terrorystycznych z 11 września, który brał udział w rekonstrukcji miejsca tragedii podczas akcji ratunkowej, powiedział Sputnikowi, że nie ma podstaw do teorii spiskowych na ten temat, a na zawalenie się wież WTC decydujące znaczenie miało spalające się paliwo lotnicze z samolotów.
„Jeśli przyjmiemy teorię spiskową ze strony np. służb specjalnych USA, to powinny być w nią zaangażowane setki osób. Ale mówi się, że tam, gdzie są nawet dwie osoby, nie można zachować żadnej tajemnicy. Przez 20 lat nie słyszeliśmy żadnych wiarygodnych zeznań na temat spisku. Dodatkowo posiadam dowody rzeczowe potwierdzające udział samolotów w ataku na budynki – znalazłem w ruinach budynków WTC np. fragmenty kadłuba samolotu, słuchawki jednego z członków załogi oraz kilka innych przedmiotów” — powiedział Boudnik.
Jego zdaniem budynki zawaliły się, głównie na skutek działania nafty lotniczej z samolotów, co przyczyniło się do powstania ognistego piekła na wielu piętrach bliźniaczych wież, radykalnie naruszając ich stalowe konstrukcje.

Gdyby nie paliwo lotnicze, budynki mogłyby wytrzymać atak terrorystyczny

– podkreślił architekt, który obecnie mieszka w Czechach.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy