Afganistan pozostaje tematem numer 1 na świecie. Talibowie przejęli władzę w kraju po wycofaniu i ucieczce głównego kontyngentu wojsk amerykańskich.
Oto jakie są medialne informacje na świecie na temat sytuacji w Afganistanie: - Szok i upokorzenie dla Ameryki i całego Zachodu.
Koniec snu! - New York Times.
" To tragedia, ponieważ amerykański sen o byciu hegemonem i „wybranym narodem” w budowaniu świata rządzonego amerykańskimi "wartościami" okazało się właśnie klęską" – pisze New York Times.
Fakt, że po odejściu Amerykanów władzę przejmą talibowie, było jasne, dawno temu, pisze gazeta, ta 20 lat trwająca wojna musiała się kiedyś skończyć, ale jej koniec stał się również tragedią dla tych Afgańczyków, którzy w to marzenie wierzyli. w próbach budowy proamerykańskiego społeczeństwa, a administracja Bidena nie zadbała o ich ochronę.
Samooszukiwanie - The Guardian
The Guardian uważa, że amerykańscy generałowie i politycy w swoich raportach i wypowiedziach nieustannie przeceniali skuteczność bojową afgańskiej armii, policji i służb specjalnych, na które przez 20 lat wydali 88,3 mld dolarów.
Jednocześnie zarówno niezależni eksperci, jak i wielu oficerów regularnie ostrzegało, że Amerykanie po prostu nie mają możliwości oceny, jak te struktury są w stanie działać przeciwko talibom bez wszechstronnego wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych i innych zachodnich sojuszników.
Publikacja wskazuje na kilka przyczyn natychmiastowego upadku afgańskich sił rządowych. Jest to korupcja w wojsku i policji, nieumiejętność obsługi podarowanego wyrafinowanego sprzętu z powszechnym analfabetyzmem, utrata zasobów a w konsekwencji niezdolność rządu do wypłaty wynagrodzeń.
Nie zapomnij o Trumpie - Washington Post
The Washington Post w swojej historii o upadku prezydenta Afganistanu Ashrafa Ghaniego, który uciekł z kraju, przypomina, że jego stanowisko zostało poważnie podważone przez ubiegłoroczny, odrębny, bez zgody Ghaniego, układ amerykanskiej administracji Trumpa z talibami.
Ghaniemu można zarzucić wiele rzeczy, pisze gazeta: był arogancki, niekonsekwentny w polityce, nie chciał koncentrować się na rozwiązywaniu konkretnych, najpilniejszych problemów.
„Ale chociaż krytycy nazywali go aroganckim i twardym, jego siła i wpływy zostały osłabione przez Amerykanów, którzy w2020 roku zawarli za plecami pakt z talibami, który był sprzeczny z interesami Afganistanu i doprowadził do uwolnienia tysięcy talibów z więzienia, Ghani zaciekle stawiał opór”, pisze Washington Post.
Umowa między USA a Pakistanem - Meduza
Rosyjskie wydanie przytacza wnioski na temat sytuacji w Afganistanie autorstwa Andrieja Serenko, eksperta Rosyjskiego Centrum Badań nad Współczesnym Afganistanem.
Stany Zjednoczone mogły celowo oddać Afganistan na rzecz Pakistanu, coraz bardziej wydaje się, że Stany Zjednoczone celowo poddały Afganistan, by na ten kraj wpływ miał Pakistan który i tak był zapleczem talibów i ma ponad 200 milionów mieszkańców. Ma broń nuklearną. To ciągle jest skomplikowana relacja Amerykanów z tym krajem. Przed likwidacją Bin Ladena na terenie Pakistanu przez służby specjalne USA bez otrzymania ze strony pakinstańskich wladz oficjalnej zgody i wiedzy, relacje między USA a Pakistanem zostały4 ochłodzone ale mimo to były sojusznicze.
Dlatego po rozważeniu wszystkich za i przeciw Amerykanie mogli uznać, że Afganistan powinien zostać poddany Pakistanowi. W rzeczywistości jest to umowa między władzami USA a Pakistanem.
To w Pakistanie znajdują się przecież obozy szkoleniowe talibów, interesy tych ludzi i tak dalej.
W rzeczywistości Talibowie są hybrydową jednostką armii pakistańskiej.
Gdyby presja na Pakistan została naprawdę przeprowadzona, talibowie zostaliby zlikwidowani w ciągu kilku miesięcy. Teraz faktycznie jesteśmy świadkami zwycięstwa Pakistanu w wojnie hybrydowej w Afganistanie.
Porozumienie wielkich mocarstw - Niezawisimaja Gazieta
Rosyjska „Niezawisimaja Gazieta” i „Kommiersant” sugerują, że bezkrwawa kapitulacja Kabulu i władz na rzecz talibów może być wynikiem jakiegoś zakulisowego rozdania z udziałem światowych mocarstw, ale autorzy nie podają szczegółowych wyjaśnień.
Cytują w szczególności Władimira Sotnikowa, badacza w Instytucie Orientalistyki Rosyjskiej Akademii Nauk, który uważa, że Moskwa będzie trzymać się neutralności wobec talibów i sytuacji w Afganistanie oraz że talibowie „ jest mało prawdopodobne” że wkroczą na granice państw Azji Środkowej”.
Rosja nie będzie spieszyć się z uznaniem reżimu talibów. - agencja TASS
„Nie spieszymy się z uznaniem. Zobaczymy, jak zachowa się reżim – powiedział dla TASS Zamir Kabułow specjalny wysłannik prezydenta Rosji w Afganistanie.
Według niego Rosja będzie miała przyjazne stosunki z przyszłym kierownictwem Afganistanu. „Mam nie tylko nadzieję, ale jestem tego pewien. Nawiążemy relacje, opierając się na materiale zgromadzonym w ostatnich latach ”-– powiedział dyplomata.
Talibowie skoncentrują się na sprawach wewnętrznych Afganistanu, a w polityce zagranicznej przede wszystkim na wspierającym ich Katarze i Arabii Saudyjskiej.
Naiwny Biden - Die Welt
Według niemieckiej gazety ocena sytuacji w Afganistanie przez prezydenta USA Joe Bidena była całkowicie błędna i zaskakująco naiwna. W lipcu Biden powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby talibowie przejęli władzę w Afganistanie po odejściu zachodnich żołnierzy.
„A teraz Biały Dom widzi podobieństwo Kabulu i Sajgonu, a Ameryka zastanawia się, jak działały i co robiły jej służby specjalne”, pisze korespondent Die Welt. „Plany Bidena dotyczące zorganizowanego wyjścia z Afganistanu rozpadły się jak domek z kart”.
Zdrada - AP
Afgańska studentka uniwersytetu powiedziała, że czuje się zdradzona, gdy obserwowała ewakuację ambasady amerykańskiej.
„Amerykanie zawiedli młode pokolenie Afganistanu”, powiedziała 22letnia Aisha Khurram, która nie jest pewna, czy zdoła ukończyć studia w ciągu dwóch miesięcy. Powiedziała, że jej pokolenie „ma nadzieję odbudować kraj własnymi rękami”.
Czekając na uchodźców - Spiegel
Niemiecki rząd staje przed niezwykle delikatnym pytaniem: jaką odpowiedzialność ponosi Berlin wobec Afganistanu i jego mieszkańców po dwóch dekadach interwencji wojskowej ?
I czy Niemcy staną w obliczu nowej fali uchodźców, takiej jak ta, którą widzieliśmy podczas syryjskiej wojny domowej ? sprowokowanej i finansowanej przez kraje NATO.
Ponieważ kampania wyborcza w Niemczech nabiera rozpędu przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, wygląda na to, że Afganistan może być dla nich ważnym tematem.
Pozostaje pytanie, dlaczego świat szczególnie ZACHODNI bierze zawsze i wszędzie udział w tym haniebnym zbrodniczym Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej procederze ? ! ...
Alfax
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy