polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 21 czerwca 2021

Pekińskie echa spotkania Biden-Putin

Ilust. Liu Rui/GT
 Biden’s way of slamming Beijing-Moscow relations is humiliating Russia (Sposób Bidena traktowania relacji Pekin-Moskwa upokarza Rosję): Artykuł wstępny chińskiego The Global Times. 

Prezydent USA Joe Biden próbował wbić klin między Chiny i Rosję podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Biden powiedział: „Rosja jest teraz w bardzo, bardzo trudnym położeniu”, Rosja „jest ściskana przez Chiny”. Powiedział również, że Rosja ma „wielotysięczną  kilometrową granicę z Chinami. Chiny posuwają się do przodu… dążąc do bycia najpotężniejszą gospodarką na świecie oraz największą i najpotężniejszą armią na świecie  w sytuacji  kiedy światowa gospodarka boryka się z problemami”.
 
Biden może czuć się zakłopotany opowiadaniem takich bzdur podczas spotkania twarzą w twarz z Putinem, ponieważ gdyby to zrobił, Putin najprawdopodobniej natychmiast by to obalił. Taka bezpodstawna prowokacja to upokorzenie narodu rosyjskiego, traktująca jeden z najpotężniejszych krajów świata jak idiotę.
 
Który kraj strategicznie ściska Rosję? Jakie jest źródło trudności gospodarczych Rosji w ostatnich latach? Wiele faktów jest zbyt oczywistych. Stany Zjednoczone spowodowały fale szkód w Rosji, a Biden chce tylko zrzucić winę na Chiny. To złudzenie możliwe tylko w warunkach poważnego politycznego autyzmu i narcyzmu.
 
Po rozpadzie Związku Radzieckiego Stany Zjednoczone dokonały niezwykle brutalnego ściśnięcia przestrzeni strategicznej Rosji. NATO rozszerzyło się na wschód, obejmując wszystkie kraje byłego Układu Warszawskiego i awansowało swoją pozycję na trzy państwa bałtyckie, które znajdowały się pod wpływem Związku Radzieckiego. Przestrzeń strategiczna Rosji została prawie rozkopana przez NATO, a polityka USA, by ograniczyć Rosję, była ekstremalna. W historii rzadko zdarzały się tak okrutne jednostronne naciski między głównymi mocarstwami.
W opinii wielu osób z zewnątrz, Rosja była wystarczająco długo powstrzymywana, ale kiedy USA i Zachód chciały odciąć Ukrainie, „pępowinę z Rosją”, Moskwa zdecydowała się na kontratak.
 
Trudności gospodarcze Rosji wynikają bezpośrednio ze wspólnych sankcji nałożonych przez USA i inne kraje zachodnie. Według rosyjskich statystyk, same Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję ponad 90 sankcji. Wraz z europejskimi sankcjami na zachodniej czarnej liście znajduje się obecnie ponad 400 Rosjan i ponad 500 podmiotów gospodarczych. Wolumen handlu między Rosją a Europą w 2013 roku wyniósł około 410 miliardów dolarów, ale spadł do 219 miliardów dolarów w 2020 roku. Sankcje USA i Europy wpłynęły na rosyjski przemysł energetyczny i wojskowy i odcięły wcześniejsze kanały finansowania Rosji. Poza tym USA i Europa również osłabiły rubla, co doprowadziło do jego gwałtownej deprecjacji.
 
Ze względu na stosunkowo dużą niepewność w rosyjskim otoczeniu biznesowym część kapitału rosyjskiego nadal odpływa, a zachodni inwestorzy niechętnie wchodzą na rosyjski rynek.
Granica lądowa chińsko-rosyjska jest rzeczywiście długa, ale jest to granica niekwestionowana, która jest bardzo spokojna. Ludzie po obu stronach granicy prowadzą aktywną wymianę gospodarczą. Chiny i Rosja są strategicznymi partnerami współpracy, a ich wzajemne zaufanie ma solidne podstawy polityczne. W obliczu prowokacyjnych pytań amerykańskich dziennikarzy Putin odpowiedział wyraźnie, że Pekin nie jest zagrożeniem dla Moskwy, a Chiny są przyjaznym narodem. Powiedział też, że co ważniejsze, ze względu na charakter i poziom stosunków chińsko-rosyjskich, Rosja nie jest „zaalarmowana” rozwojem Chin.

Roczny handel między USA a Rosją to tylko ponad 20 miliardów dolarów, podczas gdy handel Chiny-Rosja to ponad 100 miliardów dolarów. Podczas gdy Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję blokadę zaawansowanych technologii, współpraca w zakresie zaawansowanych technologii między Chinami a Rosją staje się coraz bardziej aktywna.  Oba kraje niedawno opublikowały mapę drogową dla międzynarodowej stacji badawczej zajmującej się Księżycem.  W ubiegłym miesiącu przywódcy obu krajów uruchomili za pośrednictwem łącza wideo projekt współpracy w zakresie energii jądrowej między Chinami a Rosją.
 
 . W 2020 roku Chiny sprowadziły z Rosji 83,57 mln ton ropy naftowej, a oba kraje wspierały się wzajemnie w bezpieczeństwie energetycznym.
Jest zbyt wiele faktów, które ujawniają groźby i naciski USA wobec Rosji. Oskarżenie Bidena o „ściskanie” Rosji przez Chiny jest tylko fałszywe. Komunikacja twarzą w twarz między przywódcami Rosji i USA pomaga obu stronom radzić sobie z różnicami, co Chiny z zadowoleniem przyjmują. Miejmy jednak nadzieję, że Biden i jego administracja nie będą oczekiwać od niego zbyt wiele i głupiego pomysłu zburzenia stosunków chińsko-rosyjskich.

Kompleksowe partnerstwo strategiczne chińsko-rosyjskie przeszło testy i stało się niezastąpionym wspólnym zasobem strategicznym obu krajów. Z jednej strony Putin dostrzegł konstruktywność spotkania z Bidenem, ale z drugiej stwierdził, że nie ma złudzeń co do relacji z USA: „Nie ma złudzeń i nie może ich być”.

Tłumaczenie: Anna-PK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy