polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 21 czerwca 2021

Pekińskie echa spotkania Biden-Putin

Ilust. Liu Rui/GT
 Biden’s way of slamming Beijing-Moscow relations is humiliating Russia (Sposób Bidena traktowania relacji Pekin-Moskwa upokarza Rosję): Artykuł wstępny chińskiego The Global Times. 

Prezydent USA Joe Biden próbował wbić klin między Chiny i Rosję podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Biden powiedział: „Rosja jest teraz w bardzo, bardzo trudnym położeniu”, Rosja „jest ściskana przez Chiny”. Powiedział również, że Rosja ma „wielotysięczną  kilometrową granicę z Chinami. Chiny posuwają się do przodu… dążąc do bycia najpotężniejszą gospodarką na świecie oraz największą i najpotężniejszą armią na świecie  w sytuacji  kiedy światowa gospodarka boryka się z problemami”.
 
Biden może czuć się zakłopotany opowiadaniem takich bzdur podczas spotkania twarzą w twarz z Putinem, ponieważ gdyby to zrobił, Putin najprawdopodobniej natychmiast by to obalił. Taka bezpodstawna prowokacja to upokorzenie narodu rosyjskiego, traktująca jeden z najpotężniejszych krajów świata jak idiotę.
 
Który kraj strategicznie ściska Rosję? Jakie jest źródło trudności gospodarczych Rosji w ostatnich latach? Wiele faktów jest zbyt oczywistych. Stany Zjednoczone spowodowały fale szkód w Rosji, a Biden chce tylko zrzucić winę na Chiny. To złudzenie możliwe tylko w warunkach poważnego politycznego autyzmu i narcyzmu.
 
Po rozpadzie Związku Radzieckiego Stany Zjednoczone dokonały niezwykle brutalnego ściśnięcia przestrzeni strategicznej Rosji. NATO rozszerzyło się na wschód, obejmując wszystkie kraje byłego Układu Warszawskiego i awansowało swoją pozycję na trzy państwa bałtyckie, które znajdowały się pod wpływem Związku Radzieckiego. Przestrzeń strategiczna Rosji została prawie rozkopana przez NATO, a polityka USA, by ograniczyć Rosję, była ekstremalna. W historii rzadko zdarzały się tak okrutne jednostronne naciski między głównymi mocarstwami.
W opinii wielu osób z zewnątrz, Rosja była wystarczająco długo powstrzymywana, ale kiedy USA i Zachód chciały odciąć Ukrainie, „pępowinę z Rosją”, Moskwa zdecydowała się na kontratak.
 
Trudności gospodarcze Rosji wynikają bezpośrednio ze wspólnych sankcji nałożonych przez USA i inne kraje zachodnie. Według rosyjskich statystyk, same Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję ponad 90 sankcji. Wraz z europejskimi sankcjami na zachodniej czarnej liście znajduje się obecnie ponad 400 Rosjan i ponad 500 podmiotów gospodarczych. Wolumen handlu między Rosją a Europą w 2013 roku wyniósł około 410 miliardów dolarów, ale spadł do 219 miliardów dolarów w 2020 roku. Sankcje USA i Europy wpłynęły na rosyjski przemysł energetyczny i wojskowy i odcięły wcześniejsze kanały finansowania Rosji. Poza tym USA i Europa również osłabiły rubla, co doprowadziło do jego gwałtownej deprecjacji.
 
Ze względu na stosunkowo dużą niepewność w rosyjskim otoczeniu biznesowym część kapitału rosyjskiego nadal odpływa, a zachodni inwestorzy niechętnie wchodzą na rosyjski rynek.
Granica lądowa chińsko-rosyjska jest rzeczywiście długa, ale jest to granica niekwestionowana, która jest bardzo spokojna. Ludzie po obu stronach granicy prowadzą aktywną wymianę gospodarczą. Chiny i Rosja są strategicznymi partnerami współpracy, a ich wzajemne zaufanie ma solidne podstawy polityczne. W obliczu prowokacyjnych pytań amerykańskich dziennikarzy Putin odpowiedział wyraźnie, że Pekin nie jest zagrożeniem dla Moskwy, a Chiny są przyjaznym narodem. Powiedział też, że co ważniejsze, ze względu na charakter i poziom stosunków chińsko-rosyjskich, Rosja nie jest „zaalarmowana” rozwojem Chin.

Roczny handel między USA a Rosją to tylko ponad 20 miliardów dolarów, podczas gdy handel Chiny-Rosja to ponad 100 miliardów dolarów. Podczas gdy Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję blokadę zaawansowanych technologii, współpraca w zakresie zaawansowanych technologii między Chinami a Rosją staje się coraz bardziej aktywna.  Oba kraje niedawno opublikowały mapę drogową dla międzynarodowej stacji badawczej zajmującej się Księżycem.  W ubiegłym miesiącu przywódcy obu krajów uruchomili za pośrednictwem łącza wideo projekt współpracy w zakresie energii jądrowej między Chinami a Rosją.
 
 . W 2020 roku Chiny sprowadziły z Rosji 83,57 mln ton ropy naftowej, a oba kraje wspierały się wzajemnie w bezpieczeństwie energetycznym.
Jest zbyt wiele faktów, które ujawniają groźby i naciski USA wobec Rosji. Oskarżenie Bidena o „ściskanie” Rosji przez Chiny jest tylko fałszywe. Komunikacja twarzą w twarz między przywódcami Rosji i USA pomaga obu stronom radzić sobie z różnicami, co Chiny z zadowoleniem przyjmują. Miejmy jednak nadzieję, że Biden i jego administracja nie będą oczekiwać od niego zbyt wiele i głupiego pomysłu zburzenia stosunków chińsko-rosyjskich.

Kompleksowe partnerstwo strategiczne chińsko-rosyjskie przeszło testy i stało się niezastąpionym wspólnym zasobem strategicznym obu krajów. Z jednej strony Putin dostrzegł konstruktywność spotkania z Bidenem, ale z drugiej stwierdził, że nie ma złudzeń co do relacji z USA: „Nie ma złudzeń i nie może ich być”.

Tłumaczenie: Anna-PK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy