polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 6 czerwca 2021

50 lat Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie

 Wydana przez Archiwum Państwowe w Koszalinie publikacja "Koszalińska tradycja. 50 lat z rozśpiewaną Polonią" to podsumowanie jednego z najstarszych i najbardziej znanych miejskich festiwali - Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych, który od 1990 roku organizuje Koszaliński Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

„Jest na świecie takie miejsce, w którym wciąż możemy się cieszyć pięknem chóralnego śpiewu. Tym miejscem jest Koszalin” - mawiał Prof. Andrzej Stelmachowski, pierwszy prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Coroczne polonijne spotkania w Koszalinie to niewątpliwy ewenement na mapie międzynarodowych imprez kulturalnych w Polsce. Zmieniały się czasy, obyczaje, a polonijne zloty przetrwały i polityczne zawirowania, i społeczne transformacje. Zachowały tez swój niepowtarzalny klimat, stając się w czasach wszechobecnej kultury masowej enklawa tradycji i pięknego chóralnego śpiewu. Do 1989 roku polonijne imprezy organizowane były przez Towarzystwo Łączności z Polonia Zagraniczna „Polonia”, a od roku 1990 idee towarzystwa kontynuował Koszaliński Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, kierowany przez Gabriele Cwojdzinska i – od 2003 do 2013 roku – przez Zbigniewa Ciechanowskiego. Od 2013 roku działalność adresowana do światowej Polonii realizuje Koło Terytorialne „Wspólnoty Polskiej” w Koszalinie, kierowane przez posła Piotra Zientarskiego i wspierane przez senator Grażynę Anne Sztark. W ciągu 50 lat w koszalińskich zlotach uczestniczyło ponad 25.000 rozśpiewanych rodaków z całego świata.

Jak czytamy we wstępie do publikacji: "Na kartach publikacji wydanej z okazji wielkiego jubileuszu 50-lecia koszalińskiej tradycji polonijnej przypomniane zostaną wydarzenia składające się na program polonijnych zlotów w latach 1970-2020. Powrócimy do przeszłości, kiedy to w latach 70. ubiegłego wieku powstawała polonijna tradycja, a w latach 90. z inicjatywy senator Gabrieli Cwojdzinskiej narodziło się coroczne, bardzo bogate programowo „Polonijne Lato”, obejmujące tak wartościowe inicjatywy jak Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych nazywane „bezcennym skarbem w sezamie polonijnej kultury” czy Polonijne Warsztaty Edukacyjno- Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży. Przybliżymy również współczesność koszalińskiej tradycji, prezentując powołana w 2014 roku Polonijna Akademie Chóralna."

Izabela Nowak, autorka publikacji, dziennikarka związana od kilkudziesięciu lat z festiwalem, opowiada w niej historię imprezy – od jej skromnych początków, aż po spektakularne koncerty galowe znane z ostatnich lat. Na książkę składają się m.in. wywiady z twórcami i uczestnikami inicjatyw polonijnych w Koszalinie, a także ogromna ilość zdjęć, afiszy i dokumentów, które zostały zabezpieczone w zasobie Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją dostępną w wersji PDF:

KOSZALIŃSKA TRADYCJA. 50 LAT Z ROZŚPIEWANĄ POLONIĄ


Rok 2021 to kolejny czas walki całego świata z pandemią koronawirusa. W tym roku Polonijna Akademia Chóralna w Koszalinie planuje zrealizować Akademię online. Żywimy jednak nadzieję, że ten trudny czas dla wszystkich wkrótce się zakończy i będziemy mogli spotkać się, aby wspólnie na żywo wyśpiewać Gaude Mater Polonia pod Pomnikiem Więzi Polonii z Macierzą w Koszalinie.

Mamy propozycję, aby kontynuować tę wspaniałą ideę propagowania polskiej pieśni.

Chóry, które będą chciały wziąć udział w tej formie spotkania będą musiały przygotować utwory obowiązkowe oraz dodatkowo nagrać utwory z własnego repertuaru. Z całości zostanie przygotowany specjalny film, w którym oprócz chórów wystąpią m.in. dr hab. Piotr B. Zientarski - Prezes Koła Terenowego w Koszalinie Stowarzyszenia Wspólnota Polska, prof. Przemysław Pałka, prof. Elżbieta Wtorkowska - Rada Artystyczna.

Zespoły, które są chętne do wzięcia udziału w przedsięwzięciu proszone są o kontakt mailowy podany na stronie fb: Polonijna Akademia Choralna

PAI - "Wspólnota Polska"


Minione 50 lat przyniosło imponujący bilans – Koszalin odwiedziło prawie 25.000 polonijnych gości.  Koszalińską tradycję polonijną tworzy przede wszystkim:

– 16 światowych festiwali chórów polonijnych z udziałem około 9 tysięcy śpiewaków skupionych w 227 chórach

– 12 edycji polonijnych warsztatów chóralnych, w których uczestniczyło 129 chórów gromadzących ponad 3.000 chórzystów z 14 krajów – Anglii, z Belgii, z Białorusi, z Brazylii, z Czech, z Estonii, z Holandii, z Kanady, z Kazachstanu, z Litwy, z Łotwy, z Rosji, z Ukrainy i z USA

– 25 lat działalności pięcioletniego Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych. W tym czasie w dyrygenckiej edukacji uczestniczyło około 500 słuchaczy z 20 krajów Ameryki Północnej, Południowej, z Azji i z Europy

– 17 edycji Polonijnych Warsztatów Edukacyjno-Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży z udziałem ok. 2.000 najmłod[1]szych rodaków z dziesięciu krajów: z Austrii, z Białorusi, z Czech, z Litwy, z Łotwy, z Niemiec, z Rosji, z Ukrainy, z Węgier i z Włoch.

Polonijna tradycja w Koszalinie zamknięta została  w materialnych symbolach:

– Koszaliński Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego, którego budowę zainicjowali polonijni śpiewacy z Niemiec, z Francji i z Czechosłowacji, uczestniczący w I Festiwalu Chórów Polonijnych w 1970 roku. Na bocznej ścianie amfiteatru umieszczono popiersie Ignacego Jana Paderewskiego – patrona amfiteatru i wielkiego patrioty, artysty i dyplomaty

– unikalny w skali świata monument – pomnik Więzi Polonii z Macierzą, uroczyście odsłonięty w 1976 roku

– Pomnik Rodła odsłonięty w 1982 roku z okazji 60. rocznicy Związku Polaków w Niemczech

– Pomnik generała Kazimierza Pułaskiego z dedykacją: „Bohaterowi Obojga Narodów” odsłonięty w 1994 roku w 218. rocznicę Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki

– Od 2004 roku plac przed Koszalińską Biblioteką Publiczną, na którym stoi pomnik Więzi Polonii z Macierzą, nosi nazwę placu Polonii.

na podst. fragmentu publikacji "Koszalińska tradycja. 50 lat z rozśpiewaną Polonią".

* * * 

50 Światowe Spotkanie Chórów Polonijnych (Koszalin 2019):

Koszalin Polonijne Lato 2012 Koncert Galowy "To ostatnia niedziela":

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy