polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 7 maja 2021

Wszystko o Polonii na wystawie na Krakowskim Przedmieściu

Fragment wystawy przed Domem Polonii
w Warszawie. Fot. Joanna Grabek - SWP
 Maj to okres ważnych dla Polaków i Polonii świąt. Obok rocznicy pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji święto najważniejsze ze względu na charakter aktywności Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - Dzień Polonii i Polaków za granicą. Z tej okazji  na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, przed Dom Polonii, otwarto wystawę poświęconą rodakom mieszkającym poza granicami ojczyzny. - informuje PAI.

Według szacunków MSZ i organizacji polonijnych, poza krajem mieszka obecnie co najmniej 20 mln Polaków i osób przyznających się do polskiego pochodzenia. Wynika z tego, że poza Polską żyje obecnie około ¼ wszystkich Polaków. To zaś plasuje nas na czwartym miejscu w grupie najliczniejszych emigracji świata (po chińskiej, niemieckiej i włoskiej).

Szacuje się, że spośród 20 milionów Polonusów aż 12 mln osób posługuje się na co dzień językiem ojczystym, a około 6 mln z nich zna go na poziomie biernym. Oprócz 20 mln Polonii język polski zna także kilka milionów cudzoziemców.

Jednocześnie na całym świecie działją setki organizacji polonijnych - od tych największych, ponadnarodowych, do kilkuosobowych odpowiadających na potrzeby bycia wśród rodaków. Aktywnośc polonijna realizuje się na wszystkich możliwych płaszczyznach - kulturalnej, oświatowej, edukacyjnej, sportowej, kultywowania polskich tradycji i obyczajów. O tym wszystkim traktuje wystawa przed warszawskim Domem Polonii - siedzibą Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Polonijna Agencja Informacyjna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy