polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 15 maja 2021

PADEREWSKI: ARTYSTA, DEMOKRATA, POLITYK - konferencja na żywo

 Interdyscyplinarna Międzynarodowa Konferencja Naukowa – IGNACY JAN PADEREWSKI: ARTYSTA, DEMOKRATA, POLITYK.

Organizowana trzy lata po obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, konferencja ma na celu przypomnienie stanu postrzegania praw i wolności obywatelskich oraz tworzenia wizji odbudowywanego po 123 latach niewoli państwa.

Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny, mąż stanu; jako premier i minister spraw zagranicznych odegrał olbrzymią rolę w kształtowaniu obrazu politycznego Polski międzywojennej. Zyskując uznanie na całym świecie, jako artysta – muzyk i kompozytor, wykorzystywał swoją pozycję na rzecz rodaków, informujac m.in prezydenta USA o polityce zaborców i dramacie Polaków. Dzięki wielkiej aktywności Paderewskiego, prezydent Wilson w słynnym orędziu z 22 stycznia 1917, mówił wyraźnie o prawie Polski do niepodległości. Na tej podstawie jeden z 14 punktów pokoju sformułowanych przez Wilsona, nawiązuje do konieczności powstania niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza.

Po powrocie do kraju, tuż po odzyskaniu niepodległości, Paderewski witany był jako symbol odrodzenia się ojczyzny. Dlatego też kompozytor podjął się roli mediatora pomiędzy opozycyjnymi ugrupowaniami politycznymi w wolnej Polsce.

Działał politycznie na wielu płaszczyznach, a po zakończeniu swej misji, wyjechał do Szwajcarii, lecz zupełnie z polityką się nie rozstał. Do końca życia pozostał człowiekiem myśli demokratycznej z pro zachodnią orientacją. Po wybuchu II wojny światowej ponownie włączył się w działania nagłaśniające sytuację Polaków. Aż do dnia swojej śmierci w roku 1941 zabiegał za granicą o uwagę w sprawach Polski.

Zakres tematyczny konferencji obejmuje długi okres historii, od Konstytucji 3 Maja, poprzez debatę ustrojową w latach 1913-1921, kiedy przy wydatnym udziale emigracji powstawała wizja II Rzeczypospolitej, aż do czasów obecnych. Wielonarodowa i wielowyznaniowa II Rzeczpospolita była próbą odtworzenia ideałów Rzeczypospolitej przedrozbiorowej, była państwem, które na gruzach mocarstw zaborczych powstawało w krótkim czasie.

Konferencja ta jest niezwykłą okazją do przypomnienia młodszemu pokoleniu Polaków, oraz uczestnikom z Wielkiej Brytanii, fenomenu ciągłości kulturowej Polski, szczególnie ciągłości między II i III Rzecząpospolitą. Zaprezentowane przez kadrę naukową PUNO (Polski Uniwersytet na Obczyźnie) oraz zaproszonych na konferencję naukowców referaty mają za zadanie pogłębienie współpracy naukowej a także wymiany doświadczeń badaczy okresu II Rzeczypospolitej, czasów kształtowania się Polskiej Diaspory na terenie Wielkiej Brytanii, oraz debaty o przyszłości III Rzeczypospolitej. Podsumowaniem wydarzenia będzie planowana publikacja naukowa, bilansująca całość zaprezentowanych w czasie konferencji prac.

Konferencja kierowana jest do środowiska naukowego, związanego z naukami humanistycznymi, sztuką, edukacją, do nauczycieli, uczniów, miłośników historii, polityków.

Bumerang Polski jest patronem medialnym Konferencji. Zapraszamy!

Interdyscyplinarna Międzynarodowa Konferencja Naukowa
15 maja 2021 godzina 10:00, czasu londyńskiego

Udział aktywny i pasywny jest bezpłatny
Active and passive participation is free of charge

https://us02web.zoom.us/j/89480756879

Więcej informacji o programie konferencji: 

Konferencja Paderewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy