polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

niedziela, 21 lutego 2021

Polka pierwszą osobą w Australii zaszczepioną przeciw Covid-19

Jane Małysiak -  pierwsza zaszczepiona Australijka
na Covid-19. Fot. TVprintscreen
 84-letnia  Jane Małysiak, urodzona w Polsce  została pierwszą  osobą w Australii, która otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19 w Centrum Medycznym  Castle Hill  w Sydney. Dziś przed południem zainaugurowano program szczepien w Australii. W pierwszej grupie zaszczepionych znalazł się premier Scott Morrison.


Australijskie szczepienie przeciwko Covid-19  oficjalnie rozpoczęło się.  Polka p. Jane Małysiak  -  rezydent  Domu Opieki nad osobami starszymi, która po II wojnie światowej w wieku 13 lat przybyła do Australii   jako pierwsza otrzymała preparat  firmy Pfizer.  

Wraz z niewielką grupą rezydentów Domu Opieki w Castle Hill  zaszczepili się również  w blasku fleszy i kamer telewizyjnych Premier Scott Morrison, Chief Medical Officer Paul Kelly i główna pielęgniarka i położna Alison McMillan.


Premier Scott Morrison podczas szczepienia Covid-19
pierwszej Australijki - Jane Małysiak.
Fot. TVprintscreen


Minister zdrowia Greg Hunt powiedział, że zaszczepienie  premiera kraju  jako jednej  z pierwszych osób, ma  na celu wzmocnienie zaufania opinii publicznej  co do szczepionki.  

Od poniedziałku rozpocznie się główna akcja szczepien w całej Australii. Transport pierwszych dawek szczepionek Pfizera, które należy przechowywać w temperaturach poniżej -70 st C. został przyjęty tydzień temu.  Prepearaty rozprowadzone zostały do 16 centrów szczepień w całej Australii . 

 678 000 Australijczyków pracujących na pierwszej linii w walce z pandemią otrzyma pierwszą rundę szczepień w najbliższych tygodniach. Pierwsza faza programu obejmie również szczepienie mieszkańców i personelu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, a także pracowników kwarantanny granicznej i hotelowej oraz osób pełniących podstawowe funkcje opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało szczegółowy harmonogram szczepień dostępny na stronie: Fazy​​ wdrażania szczepionki COVID-19 w kraju.

Dotychczas na świecie dopuszczono do użytku publicznego dziesięć szczepionek na Covid-19: dwie szczepionki RNA ( szczepionka Pfizer – BioNTech i Moderna ), trzy konwencjonalne szczepionki inaktywowane ( BBIBP-CorV , Covaxin i CoronaVac ), cztery szczepionki na wektory wirusowe ( Sputnik V , szczepionka Oxford – AstraZeneca , Convidicea i szczepionka Johnson & Johnson ) oraz jedna szczepionka peptydowa ( EpiVacCorona )

Wiele krajów wdrożyło już etapowe plany dystrybucji, w których priorytetowo traktuje się osoby o najwyższym ryzyku powikłań, m.in.  osoby starsze, oraz osoby o wysokim ryzyku narażenia i transmisji, takie jak pracownicy służby zdrowia. Do 19 lutego 2021 r.  na całym świecie podano 200,33 mln dawek szczepionki COVID-19 na podstawie oficjalnych raportów krajowych agencji zdrowia. Najwięcej zaszczepiono  w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Liderem w liczbie dawek per capita jest  Izrael.

 W Polsce szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 rozpoczęły się 27 grudnia. Obecnie Polska jest w czołówce krajów realizujących plany szczepień – ponad 2,5 mln zaszczepionych.

WHO na temat szczepionki Pfizera.

Tymczasem WHO’s Strategic Advisory Group of Experts on Immunization (SAGE) wydała zalecenia dotyczące polityki  wprowadzenia  szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 zatwierdzonej do stosowania tylko w nagłych wypadkach. Według SAGE, szczepionka Pfizer-BioNTech COVID-19 mRNA jest bezpieczna i skuteczna. Niemniej jednak istnieją określone grupy populacji, dla których szczepienie nie jest zalecane ze względu na przeciwwskazania.  Obejmuje to osoby z poważnymi alergiami, większość kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 16 roku życia.

Wg WHO osoby z ciężką reakcją alergiczną na którykolwiek składnik szczepionki  nie powinny jej przyjmować. Natomiast stwierdzono, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna u osób z różnymi stanami, które są związane ze zwiększonym ryzykiem ciężkiej choroby. Obejmuje to nadciśnienie, cukrzycę, astmę, choroby płuc, wątroby lub nerek, a także przewlekłe infekcje, ale które są stabilne i kontrolowane. Wg ekspertow WHO konieczne są dalsze badania  dotyczące wpływu szczepionki na osoby z obniżoną odpornością.

W chwili obecnej WHO nie popiera wprowadzenia wymagań dotyczących dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 podróżującym z zagranicy jako warunku wyjazdu lub wjazdu do kraju lub podróży międzynarodowej.

A co z innymi szczepionkami?

WHO nie ma preferowanego produktu, a różnorodność produktów, w tym ich specyficzne cechy i wymagania dotyczące obsługi, pozwala krajom znaleźć produkty najbardziej odpowiednie w ich sytuacji.

Oczekuje się, że WHO SAGE dokona przeglądu innych szczepionek w nadchodzących miesiącach. 

Od marca 2020 w Australii odnotowano  prawie 29 000 przypadków COVID-19. Z tego  909 osób  zmarło. W świecie ponad 110 mln przypadków zachorowań. Liczba zgonów na świecie: 2 452 437.

 na podst. ABCnews, MSNnews,  Euractiv .pl / health .gov.au / OurWorldInData, WHONewsRoom, Wikipedia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy