polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 4 grudnia 2020

O szczepieniach na COVID-19 w Polsce

Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay 
 Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szczepienia na koronawirusa będą dla Polaków darmowe i dobrowolne. Dodał, że Polska podpisała odpowiednie umowy z trzema firmami i ma już zamówienia na ponad 45 mln dawek.

Premier podkreślił, że szczepionki na koronawirusa dają szansę na powrót do normalności, ale jednocześnie wszyscy powinni się zachowywać odpowiedzialnie i nadal przestrzegać restrykcji.

Zbliżamy się do końca roku 2020 i żeby kolejny był ostatnim rokiem koronawirusa, a jest na to szansa, musimy zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wszystkich obostrzeń. To co daje nam nadzieję na powrót do normalności to szczepionka - powiedział Morawiecki podczas wizyty w Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink w Łodzi.

Premier ujawnił, że Polska podpisała umowy na dostawę ponad 45 mln dawek szczepionki z trzema firmami farmaceutycznymi: AstraZeneca, Pfizer i BioNTech oraz Johnson & Johnson. Preparaty mają trafić do Polski po zatwierdzeniu ich przez instytucje UE. Polityk dodał, że rząd jest gotowy na podpisanie kolejnych umów, ale czeka w tej sprawie na sygnał od Komisji Europejskiej.

Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić później. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób - zapowiedział premier.

​Jak będzie wyglądało szczepienie Polaków?

Morawiecki poinformował, że aktualnie trwa przygotowanie systemu logistycznego dotyczącego szczepień. Stwierdził, że będzie to zorganizowane w prosty sposób, a punkty szczepień zostaną zorganizowane przede wszystkim w POZ, w placówkach medycznych, mobilnych punktach medycznych, szpitalach rezerwowych. Premier mówił też o tym, jak konkretnie będzie wyglądał sam proces szczepień:

Rejestracja online dla tych, którzy będą tego chcieli. Inni mogą zgłosić się metodami tradycyjnymi. Następnie zgłoszenie do punktu szczepień, pierwsza dawka szczepionki, a po 21 dniach druga - przekazał Mateusz Morawiecki.

​Premier dodał, że w pierwszej kolejności zaszczepić powinny się osoby z grup ryzyka, czyli pracownicy służb medycznych, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, służby mundurowe, w tym wojsko i osoby w podeszłym wieku powyżej ustalonego progu wiekowego.

Według informacji Morawieckiego koszt zakupu szczepionek waha się między 5 a 10 mld zł. Taka różnica zależy od tego ile szczepionek zostanie dokupionych przez rząd. Jak podkreślił premier, rząd dokonał w tej sprawie odpowiednich zmian w budżecie, żeby proces szczepień mógł rozpocząć się natychmiast.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk dodał, że rząd ma na celu zapewnienie szczepionki każdej gminie, a dla zwiększenia frekwencji zapowiedział, że zostanie przeprowadzona w tym celu kampania. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że cały proces szczepień będzie ogromnym wyzwaniem logistycznym, już w piątek zostaną ogłoszone kryteria naboru do zespołów szczepieniowych. - Chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi - podkreślił szef resortu zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy