polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 4 grudnia 2020

O szczepieniach na COVID-19 w Polsce

Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay 
 Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szczepienia na koronawirusa będą dla Polaków darmowe i dobrowolne. Dodał, że Polska podpisała odpowiednie umowy z trzema firmami i ma już zamówienia na ponad 45 mln dawek.

Premier podkreślił, że szczepionki na koronawirusa dają szansę na powrót do normalności, ale jednocześnie wszyscy powinni się zachowywać odpowiedzialnie i nadal przestrzegać restrykcji.

Zbliżamy się do końca roku 2020 i żeby kolejny był ostatnim rokiem koronawirusa, a jest na to szansa, musimy zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wszystkich obostrzeń. To co daje nam nadzieję na powrót do normalności to szczepionka - powiedział Morawiecki podczas wizyty w Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink w Łodzi.

Premier ujawnił, że Polska podpisała umowy na dostawę ponad 45 mln dawek szczepionki z trzema firmami farmaceutycznymi: AstraZeneca, Pfizer i BioNTech oraz Johnson & Johnson. Preparaty mają trafić do Polski po zatwierdzeniu ich przez instytucje UE. Polityk dodał, że rząd jest gotowy na podpisanie kolejnych umów, ale czeka w tej sprawie na sygnał od Komisji Europejskiej.

Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić później. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób - zapowiedział premier.

​Jak będzie wyglądało szczepienie Polaków?

Morawiecki poinformował, że aktualnie trwa przygotowanie systemu logistycznego dotyczącego szczepień. Stwierdził, że będzie to zorganizowane w prosty sposób, a punkty szczepień zostaną zorganizowane przede wszystkim w POZ, w placówkach medycznych, mobilnych punktach medycznych, szpitalach rezerwowych. Premier mówił też o tym, jak konkretnie będzie wyglądał sam proces szczepień:

Rejestracja online dla tych, którzy będą tego chcieli. Inni mogą zgłosić się metodami tradycyjnymi. Następnie zgłoszenie do punktu szczepień, pierwsza dawka szczepionki, a po 21 dniach druga - przekazał Mateusz Morawiecki.

​Premier dodał, że w pierwszej kolejności zaszczepić powinny się osoby z grup ryzyka, czyli pracownicy służb medycznych, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, służby mundurowe, w tym wojsko i osoby w podeszłym wieku powyżej ustalonego progu wiekowego.

Według informacji Morawieckiego koszt zakupu szczepionek waha się między 5 a 10 mld zł. Taka różnica zależy od tego ile szczepionek zostanie dokupionych przez rząd. Jak podkreślił premier, rząd dokonał w tej sprawie odpowiednich zmian w budżecie, żeby proces szczepień mógł rozpocząć się natychmiast.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk dodał, że rząd ma na celu zapewnienie szczepionki każdej gminie, a dla zwiększenia frekwencji zapowiedział, że zostanie przeprowadzona w tym celu kampania. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że cały proces szczepień będzie ogromnym wyzwaniem logistycznym, już w piątek zostaną ogłoszone kryteria naboru do zespołów szczepieniowych. - Chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi - podkreślił szef resortu zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy