polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 24 grudnia 2020

Boże Narodzenie 2020. Życzenia

 

Dziękujemy za Wasze życzenia świąteczno-noworoczne.

Prof. Kołodko: Mija rok chaosu. Nadchodzi rok pod znakiem szczepienia

Były wicepremier i były minister finansów RP
prof. Grzegorz Kołodko w Moskwie.
© SPUTNIK . EWGIENIJ BIJATOW
„To jest bardzo trudny rok. Dobrze, że się kończy, co nie oznacza, iż następny będzie łatwiejszy. Będzie inny. Będzie to rok stopniowego, zmiennego, ale konsekwentnego przywracania pewnych elementów ładu ogólnoświatowego” – uważa profesor Grzegorz W. Kołodko.

Dobiega końca 2020 rok. Wybitny polski ekonomista, polityk, wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w latach 1994-1997 i 2002-2003, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, członek Europejskiej Akademii Nauk, profesor Grzegorz W. Kołodko uprzejmie zgodził się odpowiedzieć na pytania Sputnika i podsumować mijający rok.

środa, 23 grudnia 2020

Chrześcijanie na Ukrainie. Wywiad z polskim księdzem z Kijowa

Kijowscy Polacy z flagą narodową (fot. archiwum)
Generalnie Ukraińcy to ludzie pobożni. I też szukają kontaktu z Bogiem. Bardziej odpowiada im prawosławie - dlatego, że jest mniej zobowiązujące.- mówi  ks. Michał Brankiewicz z parafii katedralnej pw. św Aleksandra w Kijowie w rozmowie z Leszkiem Wątróbskim.

 -Jest Ksiądz kapłanem archidiecezji warszawskiej, pracującym od roku 2001 lat w Kijowie...

-… zostałem wyświęcony przez kard. Józefa Glempa w roku 1997. Do seminarium wstąpiłem mając 31 lat. Wcześniej skończyłem weterynarię w Lublinie. Mam trochę ponad 60 lat.

wtorek, 22 grudnia 2020

Projekt muzyczny „Polonijne kolędowanie - Dzieci Dzieciom”

 Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Fundacja Green Team z Bydgoszczy podjęła akcję społeczną, której celem jest  łączenie serc polonijnych dzieci, niesienie miłości, dobra oraz manifestacji polskości. Ponad to śpiew dzieci niesie za sobą przekaz pomocy i wsparcia emocjonalnego, psychologicznego i materialnego dzieciom z polskich placówek oświatowo-wychowawczych.

Na co dzień, Fundacja  działa między innymi na rzecz promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą, szerzy polską kulturę i tradycje. Jej działaniem jest również wspieranie  edukacji w zakresie ekologii i wykorzystania najnowszych technologii, recyklingu i odnawialnych źródeł energii, wspomaganie rozwoju techniki, wynalazczości i innowacyjności, upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, wspieranie integracji przedstawicieli różnych krajów na płaszczyźnie naukowej, oświatowej, kulturalnej i społecznej, pomoc grupom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

poniedziałek, 21 grudnia 2020

Świat zamyka się na Wielką Brytanię z powodu mutacji koronawirusa

Premier UK Boris Johnson ogłasza pojawienie się
w Londynie nowej mutacji koronawirusa.
  Fot. printscreen YT
Prawie dwadzieścia państw, w tym co najmniej 14 członków UE, zawiesiło lub ograniczyło połączenia transportowe z Wielką Brytanią po wykryciu w tym kraju nowej, bardzo zaraźliwej mutacji koronawirusa.

Mutację odkryto w Wielkiej Brytanii w połowie grudnia. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nowy SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się szybciej niż zwykle i stał się dominujący w Londynie. Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że szczep jest o 70 proc. bardziej zaraźliwy niż pierwotna wersja.

niedziela, 20 grudnia 2020

Ryszard Opara: AMEN - Steve. Steve Jobs

 Podróże po lądach i oceanach, nie tylko kształcą. Czasem mogą wprost bardzo pomóc przeznaczeniu, a to już zależy od samego człowieka; jego zmysłowości i wyobraźni. Człowiek, musi szybko zauważyć „uśmiechu losu”...i natychmiast zacząć działać. Przeznaczenie - nie znosi „próżni oczekiwania”... Fortuna, jak wiadomo sprzyja śmiałkom, to znaczy tym, którzy potrafią zauważyc i zrozumieć dary losu, które przetaczają się przed ich oczami; zdarzeń, które pukają do drzwi, które trzeba po prostu otworzyć aby wykorzystać chwilę...

AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 93.


Jak wspominałem, zawsze kochałem wodę, morza i oceany. Zawsze wydawało mi się, że na morzu łatwiej można, pełną piersią poddychać; poczuć się tam prawdziwie swobodnym, między niebem pełnym słońca i gwiazd a bezmiarem wody w ciągłym ruchu. Uwielbiam zwłaszcza podróże statkami pasażerskimi, uważam, że to najlepszy sposób zwiedzania świata...no i robi się to wszystko...razem z własnym pokojem, łazienką. Na statkach pasażerskich i w swoich podróżach życia spotkałem wiele znakomitości i znanych osób: wymienię kilka nazwisk.

Lockdown na Północy Sydney po wykryciu nowego ogniska koronawirusa

Graf. NSWHealth tweeter
 Rosnąca ilość lokalnych  transmisji infekcji  COVID-19 w  północnych nadmorskich dzielnicach  Sydney spowodowała, że ​​obszar ten został zablokowany aż do środy – tuż przed Świętami  Bożego Narodzenia. Wczoraj  władze NSW oglosiły  23 nowe przypadki koronawirusa po tym jak w dzielnicy Avalon wykryto nowe ognisko zakażeń. Wczoraj wieczorem Premier Gladys Berejiklian wystąpiła z ostrzeżeniem, że można spodziewać się dziś „powtórki tych liczb”. Testy genomowe wykazały, że szczep z ogniska północnych plaż sydnejskich jest  wariantem wirusa, pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych. 

Rejon Plaż Północnych (Northen Beaches) w Sydney zamieszkuje około 250 tys. osób, którym władze stanowe nakazały pozostać w domach do poniedziałku i zrobić testy na koronawirusa po pojawieniu się niepokojących symptomów. Prawdopodobnie do serii nowych infekcji doszło początkowo w dwóch klubach na plaży Avalon w północnych przedmieściach  Sydney, ale wskazano też ponad 30 innych miejsc, które mogły stać się "wtórnym centrum" zakażenia - donosi Reuters.

piątek, 18 grudnia 2020

COVIDowe święta w Polsce. Narodowa kwarantanna

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza narodową
 kwarantannęod 28 grudnia. Fot. printscreen YT
Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu aktualnych obostrzeń i wprowadzeniu od 28 grudnia narodowej kwarantanny. Zmiany dotkną też osób przyjeżdzających z zagranicy.

Rząd zdecydował, że powróci obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla wszystkich osób, które przyjeżdżają do Polski między 28 grudnia a 17 stycznia, czyli podczas narodowej kwarantanny. Szef resortu zdrowia sprecyzował, że chodzi o osoby, które przyjadą z zagranicy transportem zorganizowanym.

czwartek, 17 grudnia 2020

Zakończenie Roku Szkolnego 2021 w Polskiej Szkole w Macarthur

To był wyjatkowy rok – wyjątkowe też było jego zakończenie... W związku z pandemią koronawirusa niemożliwe było, abyśmy na przestrzeni bieżącego roku mogli spotkać się razem jako szkolna społeczność na różnych uroczystościach, które tradycyjnie jednoczą naszą grupę uczniów, nauczycieli i rodziców. Rodzice nie mogli fizycznie uczestniczyć na apelach z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca, czy innych wydarzeniach, w czasie których świętowaliśmy 100 rocznicę „Cudu nad Wisłą”, czy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 Ogromnie zależało mi, aby na uroczystości rozdania świadectw nasza szkolna rodzina mogła być w komplecie. I znalazł się sposób, znalazło się rozwiązanie 😊 Nie po raz pierwszy już z pomocą przyszedł Ojciec Sławek Płonka – proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia w Eagle Vale, który otworzył dla nas nie tylko swoje wielkie serce, ale także drzwi swojego kościoła. 

Wyborczy kurz opada w Ameryce

Joe Biden - uzyskał większośc elektorskich głosów,
co oznacza, że będzie kolejnym prezydentem USA
Fot. G.Skidmore - Wikimedia commons
Świat powoli odwraca uwagę od sprawy wyborów w USA. Wszyscy przyzwyczaili się już do myśli o tym, że od 20 stycznia prezydentem zostanie Joe Biden. Tym niemniej obraz Ameryki, jaki wyłania się po tych wyborach, jest coraz bardziej niejasny i nieprzystający do tego jak powinna wyglądać ostoja światowej demokracji. Masa skandali związanych z wyborami mocno nadwerężyła renomę amerykańskiej demokracji.

Dotychczas pewne jej osobliwości, odróżniające ją od modeli i standardów, praktykowanych w Europie, były traktowane jak dziwactwa olimpijskich bogów, którzy mogą sobie pozwalać na pewne zachowania, jakie zwykłym śmiertelnikom nie są dozwolone, bo przecież amerykańska demokracja była niepodważalnym wzorcem dla całego świata. I teraz, z uwagi na to, że te nieprawidłowości zostały mocno nagłośnione, to się skończyło. Wszyscy dowiedzieli się, jak przebiegają wybory w Ameryce, i większość musiała skonstatować, że gdyby w normalnym państwie europejskim coś takiego miało miejsce, to w żadnym wypadku nie można by takich wyborów uważać za uczciwe i przejrzyste.

środa, 16 grudnia 2020

Ekspert: Dla wielu osób pandemia jest traumą

Fot. enriquelopezgarre - Pixabay
 Izolacja społeczna, niepewność związana z rozwojem pandemii, obawy o zdrowie swoje i najbliższych, poczucie lęku, obniżenie nastroju, długotrwały stres powodują, że wiele osób doświadcza traumy - powiedziała w rozmowie z PAP dr Agata Rudnik z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak podkreśliła dr Rudnik, epidemia dotknęła każdego z nas z osobna. "To, z czym się mierzymy, to długotrwały, przewlekły stres, który sieje ogromne spustoszenie w naszym organizmie pod wieloma względami - wpływa na nasze funkcjonowanie poznawcze, neurologiczne, a także układ immunologiczny" – powiedziała.

wtorek, 15 grudnia 2020

Viktor Orban i Polska

Polska zagrała razem z Węgrami o dużą stawkę. Jedni twierdza, że tę walkę przegraliśmy, inni, że daliśmy się rozegrać Orbanowi, który miał do załatwienia konkretne sprawy i to mu się udało. Chodzi o to, że Orban obawiał się, że powiązanie praworządności z funduszami unijnymi dotyczy przede wszystkim kwestii ich wydawania, a wobec Węgier wysuwa się zarzuty natury korupcyjnej.

Polski to nie dotyczyło, bo uznaje się, że jesteśmy w tej kwestii bardzo skrupulatni. Skoro tak, to nad nami nie wsiał żaden brukselski miecz, wisiał zaś nad Węgrami. Przy okazji tej rozgrywki obie strony, polska i węgierska, powoływały się na sentymenty historyczne, mocno zakorzenione zwłaszcza u nas. Kult Węgier jest u nas bardzo silny i ma długą historię. Przeze wiele dziesiątków lat polski obóz romantyczno-insurekcyjny uznawał Węgrów za najbliższych przyjaciół (wspólna walka w 1848 czy 1863). Po 1918 roku piłsudczycy, nienawidzący Czechów – usilenie dążyli do osłabienia państw czechosłowackiego i wzmocnienia pozycji Węgier. Jednak problem z Węgrami polegał na tym, że były one od połowy XIX wieku coraz bardziej progermańskie, co skończyło się tym, że w obu wojnach światowych walczyły po stronie Niemiec. Z punktu widzenia myśli geopolitycznej Narodowej Demokracji Węgry były więc państwem znajdującym się we wrogim Polsce obozie. Roman Dmowski zawsze wolał Czechów od Węgrów, a tzw. stara endecja do Węgier podchodziła nader ostrożnie. Dopiero w latach 30. radykalny odłam obozu narodowego ulokował Węgry tam, gdzie sanacja.

poniedziałek, 14 grudnia 2020

Albania: Enver Hodża, bunkry i polski wątek...

Saranda - turystyczna atrakcja Albanii nad Morzem
 Jońskim. Fot. L. Wątrobski
Wiedza przeciętnego człowieka na temat Albanii jest raczej niewielka, co nie zachęca do jej zwiedzenia. Przez większość traktowana jest praktycznie jako kraj dziki. Tymczasem rzeczywistość okazuje się zupełnie inna.

Albania była, do roku 1990, jednym z najbardziej zamkniętych państw Europy o marksistowskim systemie politycznym. Dziś jest członkiem NATO (od roku 2009) i kandyduje do członkostwa w Unii Europejskiej.

niedziela, 13 grudnia 2020

Ryszard Opara: AMEN - Ciąg dalszy podróży po kraju Kiwi

 W ostatnich odcinkach, rozmarzyłem się cudami świata podróży, dookoła globu. Trzeba wracać do codzienności świata obecnego – z tego co było – do tego co będzie. Lejce do dalszych podróży w przyszłość świata i ludzkości... są w naszych rękach...

AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 92

Ciąg dalszy podróży po kraju Kiwi - Nowej Zelandii...

Kilka słów o Akaroa...
Miasteczko zostało zbudowane w połowie XIX wieku, przez Francuzów, którzy jakoś tam próbowali przejąć kontrolę wyspy przez kolonizatorów Królowej Anglii Wiktorii – no i zdecydowali wysłać do Nowej Zelandii armadę swoich żołnierzy. Desant był początkowo udany i Francuzi, zaczęli szybko rozszerzać swoje wpływy na sąsiednie tereny wyspy.
Potem jednak, żołnierze Królowej zorientowali się co do niecnych zamiarów „żabojadów” – i pogonili ich szybko w nieznane strony Polinezji... (Francuzi zrobili to podobno z rozkoszą, jako, że tam było cieplej, spokojniej i bardziej bezpiecznie. Z dala od Anglii).

13 grudnia 1981 r. – dzień, który zmienił Polskę

Czołgi T-55 na ulicach Zbąszynia w czasie stanu wojennego
Fot. Public domain
Noc z 12 na 13 grudnia 1981 r., w czasie której wprowadzono stan wojenny, była jednym z najmocniej zapamiętanych wydarzeń najnowszej historii Polski. Jak „Noc Generała” i następujący po niej dzień wspominali opozycjoniści, ludzie władzy, studenci i żołnierze?


Noc

Mieczysław F. Rakowski: „Wieczorem poszliśmy do Borowiczów na pożegnalne przyjęcie (Jurek, brat Marcina, jest lekarzem i wyjeżdża na kontrakt do Libii). Było sporo osób, m.in. Falkowska, Osmańczyk, Toeplitzowie, Podemscy i jeszcze kilkoro. Wszyscy wesoło się bawili, rozmawiano o różnych błahych i ważnych sprawach, a ja wiedziałem, że są to ostatnie godziny spokoju, że za parę godzin otworzy się nowy rozdział w historii Polski. 

sobota, 12 grudnia 2020

Meandry repolonizacji

Siedziba Orlenu w Płocku. Fot. Wikimedia commons
 W poniedziałek w Polsce powiało sensacją, PKN Orlen wykupił Polska Press. Nie trzeba było długo czekać by stało się to co zwykle. Dwa zwaśnione plemiona tubylców rozpoczęły równie entuzjastyczne co rytualne okładanie się po czerepach.

Ci z Nowogrodzkiej piali z zachwytu jak to repolonizacja i jak już dłużej nie będzie Niemiec pluł nam w twarz i dzieci nam germanił. Ci z Czerskiej, przeciwnie, że zamach na wolne media i wolność słowa i demokrację. KON-STY-TU-CJĘ jakby mniej, gdyż rzeczona konstytucja okazała się ostatnio opresyjna wobec kobiet, homofobiczna i w ogóle nie na czasie.

piątek, 11 grudnia 2020

„Europa idzie do przodu!”: Państwa UE porozumiały się

Gorące negocjacje w Brukseli...
 Fot. FB Mateusz Morawiecki
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował za pośrednictwem Twittera, że na szczycie Unii Europejskiej doszło do porozumienia ws. budżetu UE i Funduszu Odbudowy. „Mamy porozumienie ws. budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy zieloną i cyfrową transformację” - napisał na Twitterze Michel. Oznacza to, że zdecydowano się na kompromisowe rozwiązanie i budżet nie zostanie zawetowany przez Polskę i Węgry. 

Jak podaje RMF FM, zgodnie z przyjętym kompromisem utrzymano mechanizm powiązania wypłat unijnych środków z przestrzeganiem praworządności, ale jednocześnie przyjęto deklarację UE, która pozwala na odroczenie zastosowania mechanizmu o co najmniej 2 lata. Dokument nie ma mocy prawnej, jest to zobowiązanie polityczne. 

czwartek, 10 grudnia 2020

III Polonijny Bieg Niepodległości w Plumpton

Goście, zwycięzcy i organizatorzy III Biegu Niepodległości w Plumpton.
Od lewej: Monika Kończyk - konsul RP w Sydney, Michal Kołodziejski
 - ambasador Polski w Australii, Erik Ławoński, Robert Kowalczyk, Roger
Ławonski - zwycięska trójka Biegu, Malgorzata Kwiatkowska - prezes
RNPA i Adam Biziuk - prezes Klubu "Polonia" w Plumpton.
 Fot. J. Ławoński 
Znoszone sukcesywnie restrykcje związane z pandemią koronawirusa w Nowej Południowej Walii - wszak od kilku tygodni mamy zerową transmisję lokalnych zakażen - pozwoliły na zorganizowanie w niedzielę, 6 grudnia trzeciego z kolei Polonijnego Biegu Niepodległości w Sydney. Podobne imprezy od 2018 roku czyli od odchodów 100 rocznicy odzyskania niepodleglości przez Polskę organizowane są w wielu ośrodkach polonijnych na całym świecie. 

Tegoroczny sydnejski bieg już tradycyjnie na symbolicznym dystansie 1918 metrów miał miejsce na terenie Sportowego Klubu "Polonia" w Plumpton. Wzięlo w nim udział ok 60 osób, głównie młodych ludzi. 

środa, 9 grudnia 2020

Dwie dekady walki z IPN o prawdę

 „Dziesiątki osób, które nigdy nie współpracowały z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa, widnieją w inwentarzu IPN jako tajni współpracownicy. Ksiądz, którego teczka tajnego współpracownika jest pusta, sąsiad byłego prezesa związku narciarskiego, który nie miał pojęcia, że został zwerbowany, były działacz Ligi Polskich Rodzin, który sam się zdekonspirował, by nie zostać TW. Co ich łączy? Ich nazwiska znajdują się w publicznym inwentarzu Instytutu Pamięci Narodowej wśród osób, które współpracowały z SB. W spisie są ich nazwiska, data urodzenia, imię ojca i pseudonim. Problem w tym, ze jak przyznają sami pracownicy IPN, znajdują się w nim nawet esbeckie fałszywki” – czytamy w dzienniku „Rzeczpospolita” (z 18.12.2019) w tekście Izabeli Kacprzak pt. „Katalog IPN zrównuje ofiary z prześladowcami?

Wśród nich znajduje się także Janusz Sperka, działacz opozycji narodowej w latach 80-ych. Mówi on: „Przez 19 lat prowadzę walkę z Instytutem Pamięci Narodowej o prawdę. IPN zamiast mnie nagradzać za moją działalność opozycyjną w czasach PRL, wbrew faktom historycznym i dowodom – niszczy nadal moje życie w każdym jego aspekcie. IPN twierdzi, że byłem tajnym współpracownikiem …, a to nieprawda, co potwierdza kolejny piąty już wyrok sądów. Prowadzę tę walkę o to, aby zaprzestano mnie szkalować swoimi insynuacjami, a także aby nie prześladowano podobnymi podejrzeniami osób  znajdujących się w podobnych do mojej sytuacji”.

wtorek, 8 grudnia 2020

Janusz Sanocki przegrał walkę z Covid-19

Janusz Sanocki  (1954 - 2020).
Fot. A.Grycuk - Wkimedia commons
W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu zmarł  po ciężkij walce z chorobą na skutek zakażenia Covid-19 Janusz Sanocki, były burmistrz Nysy i były poseł na Sejm RP VIII kadencji.  Jeden z nielicznych, którzy walczyli o prawdziwą demokraje nie wywracając jednak wszystkiego do góry nogami. 

Głos ws. śmierci polityka zabrał m.in. premier Mateusz Morawiecki. Na FB napisał:

Z Kedzierzyna-Koźla dobiegła bardzo smutna wiadomość o śmierci posła Janusza Sanockiego. Po ciężkiej walce przegrał bitwę z koronawirusem.

Nie zawsze się zgadzaliśmy, ale nie mam wątpliwości, że zawsze działał w zgodzie z interesem Polski i w poczuciu odpowiedzialności za Nią. Będziemy o tym pamiętać.

Spoczywaj w pokoju

poniedziałek, 7 grudnia 2020

Mikołaj z Miry - święty katolicki i prawosławny

Ikona św. Mikołaja
W Polsce jest to okazja do wręczania małych prezentów. Dzieci znajdują rano w swoim łóżeczku długo oczekiwane upominki. Kim był naprawdę św. Mikołaj i czym się zasłużył dla najbliższych? Na to pytanie postaram się Państwu odpowiedzieć.

Święty Mikołaj urodzony około 280 roku w Patarze w Azji Mniejszej, w dzisiejszej Turcji, był biskupem Myry i świętym kościoła katolickiego i prawosławnego, gdzie nazywają go św. Mikołajem Cudotwórcą. Cudotwórca bo ratował żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się też ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.


Św. Mikołaj to postać historyczna. Był jedynym dzieckiem bardzo zamożnych rodziców, którzy wiele lat modlili się o jego narodziny. Mimo iż był jedynakiem, to jednak od najmłodszych lat odznaczał się wielką wrażliwością na ludzką biedę oraz niezwykłą pobożnością. Te przymioty sprawiły, że został wybrany biskupem Myry, które było stolicą jego rodzinnej prowincji.

niedziela, 6 grudnia 2020

Ryszard Opara: AMEN - Nowa Zelandia

 Nowa Zelandia - przepiękny, spokojny kraj, gdzie zieleń drzew i liście jest najbardziej soczysta i kolorowa na świecie. Moją ulubioną jest południowa wyspa Nowej Zelandii – bliższa naturze i człowiekowi, dalsza cywilizacji.

AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. odcinek 91

Z Australii – na południowy wschód – poprzez morze Tasmana – 2,000 km. Nowa Zelandia.

Pisząc o Australii oczywiście nie można pominąć Nowej Zelandii, która jest niezależnym krajem, ale też w pewnym sensie częścią Australii. Wiele podobieństw i analogii...

Przepiękny, spokojny kraj, gdzie zieleń drzew i liście jest najbardziej soczysta i kolorowa na świecie. Spędziłem tam blisko rok, z rozmaitych powodów, głównie w nadmorskiej miejscowości Akaroa, blisko Christchurch. Była to nasza baza wypadowa do zwiedzania wyspy południowej. Byliśmy wszędzie, gdzie prowadzą drogi na południe i północ.
Od Picton na górze wyspy do Invercargill na samym dole – trasa ok 1,000 km.

Mikołajkowy prezent od "Mam Teatr"

 Mikołajki obchodzone są tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa MiryŚwięty Mikołaj – wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu . Św. Mikołaj przyszedł też w tym roku do Bumeranga Polskiego i przyniósł dla naszych czytelników bajkę. 

Mikołajkową bajkę jak najbardziej  na czasie i to wcale nie tylko dla dzieci  pt. Kłótnie skrzatów" opowiadajacą o świątecznych skrzatach zarażonych tajemniczym wirusem, napisała Marzanna Graff z duetu teatralnego znanego Polonii australijskiej - Mam Teatr. Bajkę czyta sam Św. Mikołaj. Kto jest nim? Pewnie się domyślacie. Zresztą zobaczcie i posłuchajcie sami. 

sobota, 5 grudnia 2020

"Biały show" - świąteczna piosenka Arkadiusza Wiśniewskiego

Arkadiusz Wiśniewski - wokalista i basista legendarnych Czerwonych Gitar po sukcesie singla "Otulimy się nadzieją" przygotował nową, tym razem zimową piosenkę "Biały show", do której skomponował muzykę. Słowa napisał współpracujący między innymi z Ewą Farną, Honoratą Skarbek i Natalią Szroeder Łukasz Kleszowski.

Dziś dzieli się nową piosenką z czytelnikami Bumeranga dając nam w Australii trochę śnieżnego puchu dla ochłody w nadchodzące upale dni. 

Video clip poniżej. Miłego sluchania i oglądania. 

muz. Arkadiusz Wiśniewski, sł. Łukasz Kleszowski

piątek, 4 grudnia 2020

O szczepieniach na COVID-19 w Polsce

Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay 
 Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szczepienia na koronawirusa będą dla Polaków darmowe i dobrowolne. Dodał, że Polska podpisała odpowiednie umowy z trzema firmami i ma już zamówienia na ponad 45 mln dawek.

Premier podkreślił, że szczepionki na koronawirusa dają szansę na powrót do normalności, ale jednocześnie wszyscy powinni się zachowywać odpowiedzialnie i nadal przestrzegać restrykcji.

czwartek, 3 grudnia 2020

Polska działa w interesie USA. Jesteśmy wasalem Waszyngtonu?

 „Marzenie o hołdzie dla prezydenta Trumpa w Polsce jest już nieaktualne, a zwolennicy pomysłu bagatelizują to, że kiedykolwiek był na stole” – pisze dziś amerykańska gazeta „The Washington Times”, znana z zaufanych źródeł w Pentagonie. Chodzi o pomysł dotyczący utworzenia stałej amerykańskiej bazy w Polsce o nazwie Fort Trump.

Pomysł powstania Fortu Trump pojawił się po raz pierwszy w 2018 r. podczas spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa inajbardziej jaskrawym dowodem faktu, że Polska jest wasalem USA. Nasi politycy obiecywali wówczas zainwestować ponad 2 mld dolarów, by Amerykanie rozlokowali u nas dywizję pancerną.

Dialog dwóch kultur w Krzemieńcu

Mariusz Olbromski (fot. L. Wątróbski)  
- Moim głównym dziełem, jeśli chodzi o dzieje literatury polskiej, które stało się podręcznikiem, poza oficjalnym programem nauczania – w szkołach polskich na Ukrainie jest praca ”Śladami słów skrzydlatych… Pomniki pisarzy i poetów polskich na Kresach Południowych dawnej Rzeczypospolitej”. Z Mariuszem Olbromskim, twórcą i organizatorem spotkań „Dialog dwóch kultur” w Krzemieńcu na Ukrainie rozmawia Leszek Wątróbski.

 

-„Na wysokim brzegu” to tytuł Twojej najnowszej książki. Jest to pokaźny poetycki zbiór wierszy pochodzących z okresu lat przepracowanych na pograniczu polsko-ukraińskim, choć nie tylko…                                                                

-Najnowsza moja książka „Na wysokim brzegu” jest połączeniem tematów kresowych i mazowieckich. Moi rodzice z Lubaczowa via Kudowa Zdrój, trafili do Warszawy. W stolicy ojciec krótko pracował w XI LO im. Mikołaja Reja, skąd też wyrzucono go za poglądy. I tak trafiliśmy do podwarszawskiego Wyszogrodu nad Wisłą, gdzie teraz mieszkamy. Tu ojciec założył oddział Towarzystwa Naukowego Płockiego, był jego prezesem przez 25 lat i organizował konferencje i sesje naukowe, odczyty, spotkania. Urodziłem się po wojnie w przygranicznym Lubaczowie, bo rodzina pochodziła z Kresów, ale w Wyszogrodzie nad Wisłą się wychowywałem. Stąd właśnie połączenie w tomie „Na wysokim brzegu” tych dwóch tematów. Książka ta jest chyba najdojrzalsza ideowo i artystycznie, z tych, które dotychczas opublikowałem.

środa, 2 grudnia 2020

Polski Festiwal na Federation Square w trudnym 2020 roku

Mamy już za sobą szesnasty Polski Festiwal na Federation Square. Odbył się w niedzielę, 15-go listopada. Był inny, bo wirtualny, czyli w Internecie, ale okazał się nie mniejszym sukcesem jak poprzednie. Społecznie pracujący członkowie Komitetu Organizacyjnego trudzili się kilka miesięcy, aby przygotować taki Festiwal, jakiego jeszcze nie było. Nie mieli wzorców ani wcześniejszych doświadczeń, ale wykazali niezwykłą pomysłowość, odwagę, determinację, ofiarność i talent.  Nie tylko wprosili się z festiwalowymi atrakcjami do licznych mieszkań Polaków w Wiktorii, ale dzięki internetowi zagościli z nimi w polskich domach na całym świecie.

Tegoroczny Wirtualny Festiwal rozpoczął się wczesnym rankiem niedzielnym, ale nie skończył się jak zwykle o 17-tej. Będzie trwał przez wiele następnych miesięcy. Jest nadal dostępny i o każdej porze dnia i nocy wchodząc na festiwalową witrynę można nadal uczestniczyć w wielkim bogactwie różnych form polskiej kultury, muzyki, sztuki i obyczaju, kultywowanego nad Yarrą.

wtorek, 1 grudnia 2020

Jan Engelgard: Prymas Wyszyński to przewidział

Kościół w Polsce szczyci się, że wziął udział w „obaleniu komunizmu”, uznaje to za swoją wielką zasługę. Tymczasem po 30 latach od obalenia tegoż „komunizmu” dobiera mu się do skóry, o wiele skuteczniej, liberalna międzynarodówka i ich oddział szturmowy w postaci LGBT. Przewidział to Prymas Stefan Wyszyński. 14 stycznia 1953 r. podczas rozmowy z Franciszkiem Mazurem, który w kierownictwie PZPR odpowiadał za sprawy Kościoła, kard. Wyszyński powiedział:

„Wracam raz jeszcze do masonerii, bo masoneria całego świata też cieszy się z waszej tezy. Oni dziś przekonują komunistów, że powinni zlikwidować Kościół w Polsce. Bo masoneria też wierzy w to, że oni zwyciężą, podobnie jak wy. Ale chcą mieć pole bez konkurentów. I dlatego dziś zachęcają komunistów: zniszczcie Kościół, pozostanie nam tylko jeden wróg – komuniści. W tej chwili komunizm jest przez masonerię wszechświatową do likwidowania Kościoła. (…) Masoneria to wspólny wróg – i nasz, i wasz; my się znamy na nim już od dawna; wy zdradzacie naiwność początkujących wobec masonerii. Nie bądźcie ich najmitami i nie załatwiajcie sprawy masonerii – vulgo kapitalistów” (S. Wyszyński, „Pro memoria. Zapiski z lat 1948-1949 i 1952-1953”, Warszawa 2007, s. 412-413).