polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 30 listopada 2020

Eurowizja Junior 2020: Francja zwycięzcą

Valentina Tronel (Francja) zwyciężczynią Eurowizji
 Junior 2020. Fot. Printscreen You Tube

 Reprezentantka Francji Valentina Tronel z piosenką J'imagine (Wyobrażam sobie) została zwyciężczynią międzynarodowego konkursu piosenki „Eurowizja Junior 2020”, finał którego odbył się w Polsce w formacie telemostu.

W wyniku głosowania profesjonalnego jury i widzów zdobyła 200 punktów.

Drugie miejsce zdobyła reprezentantka Kazachstanu Karakat Baszanowa, a trzecie – reprezentantka Hiszpanii Solea.

niedziela, 29 listopada 2020

Ryszard Opara: AMEN - Victoria! ...i do domu

Znalezione obrazy dla zapytania Melbourne

 Życie ciągle dostarcza nam, każdemu człowiekowi wielu dowodów na kapitalne znaczenie przypadków - w naszym bycie. Czasem proste zdarzenie losowe, może zadecydować o przyszłości - o wszystkim. Nasze życie to nie przypadek, ale rządzą nim przypadki.

C.D. Podróży po świecie Antypodów - najmniejszy stan Australii – Victoria!
A po Victorii - do domu...

AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 90.


Wspaniała była przejażdżka, poprzez plenery i pagórki, południowymi krańcami kontynentu z Adelajdy do Coonawarra (kolejna słynna winiarnia, gdzie...nieoczekiwanie, musiałem zatrzymać się na 2 noce), potem Mount Gambier do Nelson, Portland (miasta, trochę na uboczu...historii kolonizacji Antypodów).

sobota, 28 listopada 2020

Konferencja o Nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Graf. tumblr
Pisałem już wielokrotnie, że nadszedł czas nowelizacji polskiej Konstytucji, bowiem aktualna wersja ustawy zasadniczej nie spełnia oczekiwań polskiego suwerena i po prostu "przeżyła się". Nowa Konstytucja winna być dostosowana do czasów współczesnych i umożliwić Państwu Polskiemu przejście z fazy semidemokracji do rzeczywistej i funkcjonalnej demokracji.

Nie jestem jedynym, który jest tego zdania. Wyrazem dojrzewającej potrzeby zmiany polskiej ustawy zasadniczej są pojawiające się z różnych stron projekty nowej Konstytucji RP.

Chylę czoła przed autorami tych projektów, bowiem wiem, że to ogromna praca. Jednocześnie nie jestem do tych projektów przekonany – są one formułowane z punktu widzenia określonej grupy społecznej lub politycznej i po prostu niekompletne i często tendencyjne.

piątek, 27 listopada 2020

Ireneusz T. Lisiak: Dokąd zmierzasz Unio?

Niedawno minęła 60. rocznica powstania Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, która miała stanowić pierwszy krok do pełniejszego zjednoczenia Europy. Głównym celem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej było przyczynienie się do harmonijnego rozwoju gospodarczego, podniesienie stopy życiowej obywateli oraz spójności ekonomicznej i społecznej Europy.

W Traktacie ustanawiającym EWG przewidziano utworzenie unii celnej, a następnie wspólnego rynku europejskiego. Ojcowie – założyciele EWG zakładali, że przyszłość Europy oparta będzie o wartości, które zbudowały cywilizację europejską. Przez te 60 lat Europa rozszerzała się o kolejne kraje, jednocześnie odchodząc od zamysłu ojców-założycieli, by rozwój Europy oprzeć o wartości chrześcijańskie, na których Europa się przez wieki rozwijała. Liderzy dzisiejszej Europy zaczęli opierać przyszłość Europy na abstrakcyjnych mrzonkach, wprowadzając niezdefiniowane pojęcia m.in. „europejskich wartości”. Pojawiło się także pojęcie „europeizm”, którego celem jest według obecnych standardów, stworzenie Europy zjednoczonej i wolnej: w tej Europie według koncepcji obecnych liderów Europy państwa członkowskie winny zrezygnować nie tylko z własnej waluty ale także, a może przede wszystkim z suwerenności terytorialnej.

czwartek, 26 listopada 2020

Komisja senacka o Polonii: Finansowanie edukacji polonijnej

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą
(fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu)

Jak informuje Centrum Informacyjne Senatu, 24 listopada br. Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zapoznała się z informacjami:  Ministerstwa Edukacji Narodowej o realizacji programów i dofinansowania zadań polonijnych w 2020 r. oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na temat działalności w zakresie wspierania Polonii i Polaków za granicą w 2019 i 2020 r.

 

Z informacji przedstawionej przez wiceministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego wynika, że główny obszar działania resortu w ramach zadań polonijnych obejmuje kształcenie dzieci obywateli polskich mieszkających za granicą. Szkoły polskie przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, konsularnych, wojskowych poza granicami RP należą do struktury Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG). 

środa, 25 listopada 2020

O Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (PUNO) w Londynie

Dr Agnieszka Szajner (fot. archiwum)
"Naszym priorytetowym kierunkiem jest nauczanie Języka i Kultury Polskiej skierowanego do nauczycieli szkół polskich." O Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (PUNO) w Londynie  - Leszek Wątróbski rozmawia z dr Agnieszką Szajner, prodziekanem Wydziału Humanistycznego.

-Do Londynu przyjechałaś z Grecji… 

-...zaraz po obronie pracy doktorskiej w Polsce w roku 2013 w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Wcześniej mieszkałam przez 15 lat w Atenach, gdzie prowadziłam Centrum Edukacji Zawodowej i Artystycznej, a także byłam nauczycielem muzyki w szkole polskiej im. Z. Mineyki przy Ambasadzie RP W Atenach. Kiedy podjęłam decyzję o przyjeździe do Londynu rozpoczęłam poszukiwania w internecie, gdzie dalej można byłoby kontynuować karierę naukową. W Polsce, po wieloletnich greckich doświadczeniach, nie widziałam miejsca dla siebie. Przeszkadzała mi polska nietolerancja i ksenofobia, które dotyczyły szczególnie wszystkiego, co wiąże się z obcokrajowcami. Ksenofobia staje się niestety wartością akceptowaną w wielu grupach społecznych dzisiejszej Polski. I może Grecja, która jest też pod pewnymi względami krajem ksenofobicznym, to jednak zdecydowanie bardziej od nas krajem multikulturowym. I ten multikulturalizm bardziej do mnie przemawia. I m.in. właśnie dlatego zdecydowałam się na wyjazd do Londynu.  

wtorek, 24 listopada 2020

Proces norymberski. Prawda, którą próbuje się zacierać

Liderzy III Rzeszy podczas Międzynardowego
 Trybunału w Norymberdze. Listopad 1945.
Fot. Public domain
W historii narodu polskiego Norymberga jest wydarzeniem szczególnym. Nic więc dziwnego, że proces norymberski traktowano w Polsce jako akt sprawiedliwości, jako wymierzenie zasłużonej kary zbrodniarzom odpowiedzialnym za śmierć milionów Polaków. Obecnie tę oczywistą prawdę próbuje się zacierać.

Na temat procesu norymberskiego czytałem już w czasach młodości, w okresie PRL – były to popularne książki polskich korespondentów prasowych – Karola Małcużyńskiego i Mariana Podkowińskiego W tym okresie bardzo popularny był też spektakl Teatru Telewizji „Epilog Norymberski” (1969) z Andrzejem Łapickim jako narratorem. To pamiętam do dziś. Ale oczywiście jako historyk interesowałem się tym tematem także później, czytałem np. kontrowersyjną, choć ciekawą książkę Davida Irvinga „Norymberga – ostatnia bitwa”.

poniedziałek, 23 listopada 2020

W Roku Góry Kościuszki: Ballady Marysi Thiele

Góra Kościuszki  w Alpach Australijskich. Najwyższy
szczyt kontynentu. Fot. T.Thomas (CC-BY-SA 3.0)


Trwa Rok Góry Kościuszki* noszącej imię Wielkiego Polaka, imię nadane najwyższemu szczytowi kontynentu australijskiego przez Pawła Edmunda Strzeleckiego. Tadeusz Kościuszko i Paweł Edmund Strzelecki inspirują wartościami nigdy nieprzemijającymi: umiłowaniem wolności, humanizmem i szlachetnością. Są to wartości ponadczasowe i ponadnarodowościowe w historii ludzkości i warto je pielęgnować w następnych pokoleniach. 

Postacie obu Polaków upamiętniłam w poematach opiewających ich życie, które w Roku Góry Kościuszki chcę przypomnieć.

 

niedziela, 22 listopada 2020

Ryszard Opara: AMEN - Great Australian Channel

 

Największy projekt mojego życia - Budowa Great Australian Channel. Budowa dorzecza Amazonki w Australii. Projekt tysiąclecia Australii... Niestety... Ten wielki projekt upadł... w nicości - pospolitości świata naszego...


AMEN- Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 89.

Dookoła Świata Australii - CD

Dalsza nasza ambitna trasa była poprzez Exmouth, Coral Bay, Shark Bay, Geraldton do Perth.
To stolica Zachodniej Australii; stanu; terytorium o powierzchni 2,7 mln km2; zamieszkała przez 2.5 mln ludzi.
A więc mniej... niż 1 osoba na kilometr. Wyobraźmy sobie to gdziekolwiek indziej.

Australijscy naukowcy pokazali "przerażajace" stworzenie

© CC BY 2.0 / NOAA Photo Library / Large squid Magnapinna sp.
Jak donosi Science Alert, australijscy naukowcy opublikowali wideo przedstawiające „przerażającą” kałamarnicę głębinową z rodzaju Magnapinna.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2017 roku w ramach szerokiego badania wody u południowego wybrzeża Australii. Warto podkreślić, że mięczaki te są uważane za jedne z najbardziej nieuchwytnych stworzeń w przyrodzie, ponieważ żyją na głębokości od jednego do czterech kilometrów.

sobota, 21 listopada 2020

Bohdan Piętka: Wołyń zdjęty z agendy

Zanim kraj padł pod uderzeniem jesiennej fali pandemii SARS-CoV-2, zanim rząd utracił nad tą pandemią kontrolę, zanim Polska zaczęła bić dzienne rekordy zakażeń i zgonów w Europie, zanim się okazało, że niszczona przez 30 lat publiczna służba zdrowia ma za mało lekarzy i pielęgniarek, by podołać dziennym przyrostom ciężko chorych, zanim obóz władzy wywołał dramatyczny konflikt społeczny w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnego – polska polityka wschodnia odniosła kolejny sukces.

Była nim wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie w dniach 11-13 października 2020 r. Przed rozpoczęciem tej wizyty strona polska odnowiła, a właściwie odbudowała pomnik UPA na górze Monastyrz koło Werchraty w gminie Horyniec-Zdrój (powiat lubaczowski). Wedle informacji portalu kresy.pl, na miesiąc przed wizytą prezydenta Dudy w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski miał się upomnieć o załatwienie sprawy pomnika w Werchracie zgodnie z życzeniem strony ukraińskiej. Prezydent RP miał go wówczas zapewnić, że do czasu ich jesiennego spotkania sprawa pomnika zostanie załatwiona.

piątek, 20 listopada 2020

Jesteśmy już na progu chaosu

Jesteśmy już na progu chaosu. Wczorajsze wydarzenia w Warszawie, zwłaszcza związane z Sejmem, jak i w innych miastach – to pchanie kraju w stronę wojny domowej. Bębny, tańce, muzyka dyskotekowa trafiająca do demonstrantów, Policja i użycie gazu, bójki z użyciem niebezpiecznych narzędzi w których brały udział zorganizowane grupy i inne wydarzenia. To mniej więcej obraz z ulicy. Do tego doszła awantura w Sejmie i oświadczenie pana Czarzastego o potraktowaniu jego osoby przez Policję, jak i jednej z Posłanek, której Policjant miał rzekomo złamać legitymację. Oczywiście wszędzie to nielegalne zgromadzenia, legitymowanie uczestników, przesłuchania i zachowanie Policji, które ludzie odbierają jako sposób szykanowania, a niektórzy nawet prześladowania. Rzeczywistość przyśpieszyła i jak widać – nikt z rzekomych reżyserów jej nie kontroluje.

Niestety zamiast reżyserów mamy psujów i podpalaczy oraz prawie na pewno jednego zagubionego człowieka. Ten jeden pan (nie jesteśmy z nim na “ty”) się głęboko zagubił w meandrach własnych wyobrażeń o otaczającym go świecie. Zagubił i wierzy już chyba tylko w to, co sobie wyobraża, że chciałby aby się działo, było i miało miejsce. Ciekawe, czy jego otoczenie odważy się np. odciąć telefon lub po prostu skutecznie izolować tego pana od kłopotów świata zewnętrznego? Przecież można mu codziennie dostarczać gazetę i nawet zrobić specjalny kanał telewizyjny, w którym widziałby, że nasz kraj – prowadzi się tak, jak sobie wyobraził. W końcu byłby przekonany, że projekcja przedstawiana jest rzeczywista…

czwartek, 19 listopada 2020

Święto Niepodległości w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur

ubiegłą sobotę z okazji Narodowego Święta Niepodległości, społeczność Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur uczciła krótkim programem 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

O godzinie 12:00 nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły w uroczysty sposób odśpiewali Hymn Państwowy oraz naszą wesołą i podnoszącą na duchu szkolną piosenkę. Uczniowie nastarszej klasy pozdrowili także kolegów i koleżanki z Polski 😊. Klasa lekcyjna, w której odbył się występ była przepięknie udekorowana pamiątkami z Polski przyniesionymi przez naszych uczniów.

środa, 18 listopada 2020

Polska Światu: Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski . Fot. Public domain
Jednym z Ojców naszej niepodległości był Ignacy Jan Paderewski - wybitny pianista, kompozytor, mąż stanu, premier. Dziś mija 160 rocznica jego urodzin.  Trzeci odcinek o ludziach, których wielkość wyznaczają ich osiągnięcia, o osiągnięciach, które nie znają granic, o sławie, o którą nikt nie zabiegał i o tym, dlaczego warto powiedzieć „Ja też jestem z Polski”. 

Cykl biograficzny dzięki współpracy z portalem Polska Światu. 

IGNACY PADEREWSKI

Polski pianista, kompozytor, filantrop, działacz polityczny, dyplomata, premier rządu. Doktor honoris causa wielu światowych uniwersytetów, poliglota.

Ur. 18.11.1860 r. w Kuryłówce – zm. 29.06.1941 r. w Nowym Jorku.

Warszawa

Przychodzi na świat w rodzinie zubożałej szlachty bez ziemi. Matka wkrótce po porodzie umiera. Ojciec trzy lata później trafia do więzienia za udział w powstaniu styczniowym. Ignacego adoptuje ciotka. Od najmłodszych lat chłopiec interesuje się muzyką, jako dwunastolatek zostaje przyjęty do warszawskiego konserwatorium muzycznego.

wtorek, 17 listopada 2020

Światowy wyścig po szczepionkę na COVID-19

Obraz Pete Linforth z Pixabay 
Naukowcy na całym świecie pracują nieustannie każego dnia przez całą dobę, aby znaleźć szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2, wirusowi wywołującemu pandemię COVID-19. Herkulesowy wysiłek oznacza, że ​​przyspieszona szczepionka może wejść na rynek w dowolnym miejscu globu od  końca 2020 r.  do połowy  2021 r .

 Do tej pory zatwierdzono w świecie tylko dwie szczepionki przeciwko koronawirusowi  . Sputnik V - wcześniej znany jako Gam-COVID-Vac i opracowany przez Gamaleya Research Institute w Moskwie - został zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej 11 sierpnia. Druga rosyjska szczepionka  -  EpiVacCorona, również uzyskała zezwolenie regulacyjne i  jest drugą licencjonowaną szczepionką do użytku  na terenie Rosji.

Dwie rewolucje – Wenezuela i Białoruś

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro
i prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka
oraz ich oponenci: Juan Guaidó i Swietłana
 Cichanouska.  Fot. Wikipedia cc, public domain
Znane jest takie powiedzenie stwierdzające, że „rewolucja jest jak jazda na rowerze, gdy koła się nie kręcą, to upada”. Warto stosować tę zasadę do szybkiej oceny, w jakim stadium i jakie szanse na sukces ma projekt polityczny polegający na próbie przewrotu i zdobycia władzy w pewnym kraju. Jeśli to się szybko nie powiedzie i nie ma ciągłego przyrostu zwolenników, to rzecz jest  przesądzona i skazana na porażkę.


Dlatego, już po dwóch tygodniach zamieszania na Białorusi, można było ocenić, że perspektywy na sukces są marne i to pomimo coraz bardziej zdecydowanego poparcia zewnętrznego. Łukaszenka, początkowo zaskoczony przebiegiem wypadków i rozmiarami protestów, z czasem skonsolidował swoje siły i opanował sytuację. Pośrednio przyznał to też rząd USA, kiedy w końcu października zadzwonił do Łukaszenki sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Czegokolwiek by ta rozmowa nie dotyczyła, to oznacza ona, że USA uznały to, że Łukaszenka sprawuje realną władzę w kraju.

niedziela, 15 listopada 2020

Ryszard Opara: AMEN - Północne Terytorium i Zachodnia Australia


 Rzadko na świecie można spotkać, zobaczyć niezwykłości natury i przyrody jakie jeszcze chowa przed turystami dzisiejszego świata – Zachodnia Australia.

AMEN – Biografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 88.

Z Ayers Rock – Uluru i Mt Olga - jedziemy na Północ – w stronę tropiku, równika i Darwina...

Nothern Territory - NT (Północne Terytorium) to stan Australii, w wielu miejscach bezludny. Niemal 5 razy większy od Polski, przy całkowitej populacji ok 240 tys. osób. Czyli zaludnienie 0,2/km2. Niesamowite. Znowu po drodze mijaliśmy osady, gdzie na tablicy, przy wjeździe było napisane:„Population: 4-10” - mieszkańcy 4-10 osób. W zależności od sezonu – ludzie się zmieniają... Podobnie zresztą jest w całej subtropikalnej części kraju. ( NT, Zachodniej Australii i Queensland). To w sumie tereny prawie bezludne. Pełno jest roślinności i zwierząt maści wszelakiej: ptaków, gadów i ssaków.  A ludzi... tylko na lekarstwo.

sobota, 14 listopada 2020

Wirtualny Polski Festiwal na Federation Square

Jutro rozpoczyna się kolejny Festiwal Polski @ Federation Square w Melbourne.  Wygladać bedzie inaczej niż dotychczas. Ze względu na panującą wciąż pandemię  wiele imprez kulturalnych przenioslo się w przestrzeń internetową.  Tak też organizatorzy melbourneńskiego festiwalu  postanowili  i oto już  jutro o 9 rano ruszy  nieco inaczej, bo  w formacie wirtualnym 16. Polish Festival 2020.  Nie mniej  atrakcyjnie i ekscytująco.  

W tym roku ze wzgledu na trudny pandemiczny czas  organizatorzy przychodzą z festiwalowym programem do Was  wnosząc  do waszych domów kolor i niezwykłą energię, która charakteryzowała Polish Festival @ Federation Square. Zapraszamy do przygody pełnej radości, muzyki, tańca, sztuki, śpiewu i polskich tradycji.

piątek, 13 listopada 2020

11 listopada i destrukcja polskości


Kolejne święto 11 listopada i po raz kolejny atmosfera polityczna ponura, jak pogoda. Mam w tym względzie różne myśli, ale na czoło wybija się ta, o niszczeniu polskiej tożsamości w wymiarze wybitnych postaci, które swoim życiem i czynami tę tożsamość tworzyły, tworzą i potwierdzają, że naród polski ma wartość i zasługuje na uznanie i szacunek innych narodów.

W zasadzie zohydzono i splugawiono już wszystko, co w Polsce od drugiej połowy XX wieku uznano za godne uwiecznienia w historycznym przekazie, jako twórczy dorobek i powód do dumy wśród innych państw i narodów. Taki los spotkał i takie niszczycielskie działania nadal dotykają dwóch Polaków, dzięki którym świat kojarzy co to Polska i to w pozytywnym sensie. Oczywiście myślę o Lechu Wałęsie i Karolu Wojtyle, papieżu Janie Pawle II.

„Nasza cywilizacja, nasze zasady” ...?

11 listopada w centrum Warszawy.
Fot. A.Vitvitsky - Sputnik Polska FB
Ulicami Warszawy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przeszedł kolejny Marsz Niepodległości. Nie było spokojnie.

Pod hasłem „Nasza cywilizacja, nasze zasady” narodowcy pokazali, co znaczą. To miał być marsz dla zmotoryzowanych, a więc raczej przejazd, bo sam marsz ze względu na ograniczenia związane z pandemią został zakazany.

W Ameryce mają kina dla zmotoryzowanych, a w Polsce marsz dla zmotoryzowanych. Koniec końców okazało się, że większość narodowców nie posiada chyba samochodów, bo na rondzie Dmowskiego pojawili się pieszo.

czwartek, 12 listopada 2020

Kto jest Polakiem w południowej Brazylii?

Dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska
 (fot. H. Patzer)
"Większość tutejszych ludzi w wieku średnim i starszym posługuje się polszczyzną płynnie, młodsi już różnie. Jedni rozmawiają lepiej, inni trochę mniej. Prawie nikt nie pisze po polsku. Mamy tu do czynienia  przede wszystkim z językiem mówionym." O Polakach w południowej Brazylii z  dr hab. Karoliną Bielenin-Lenczowską*,etnografką z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Leszek Wątróbski

 

-Mieszka Pani aktualnie w Brazylii i bada tamtejszą Polonię…

-Swoje badania w Brazylii rozpoczęłam w roku 2015 roku, kiedy przyjechałam tu na stypendium podoktorskie do Florianopolis. Tutejsza Polonia, mimo że opisywana wcześniej przez historyków, etnografów czy lingwistów, jest grupą, którą warto nadal badać i obserwować.

środa, 11 listopada 2020

Narodowe Święto Niepodległości: Wszyscy do hymnu Polski

"Niepodległa do hymnu" to akcja przeprowadzana dziś z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na terenie całej Polski i w niektórych miejscach na świecie. Na czym polega?

W ramach akcji "Niepodległa do hymnu" , dziś 11 listopada w samo południe (22 czasu sydnejskiego)  każdy będzie mógł przyłączyć się do wspólnego śpiewania hymnu polskiego. Do wspólnego śpiewania można będzie się dołączyć  wlaczajac dowolne polskie radio lub telewizję a także za pośrednictwem internetu w Australii.

102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące między innymi gromadzenia się. Dlatego Biuro Programu "Niepodległa" oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zachęcają, by w tym dniu wszyscy Polacy włączyli się w świętowanie we własnych domach.

Szczyt epidemii koronawirusa w Polsce jeszcze w tym tygodniu?

Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Naukowcy z grupy MOCOS (MOdelling COronavirus Spread - red.) Politechniki Wrocławskiej prognozują, że jeszcze w tym tygodniu w Polsce może nastąpić szczyt zachorowań na koronawirusa.

Jak informuje TVP Info, z przygotowanej przez naukowców z grupy MOCOS Politechniki Wrocławskiej prognozy wynika, że przy wariancie optymistycznym szczyt fali epidemii koronawirusa w Polsce nastąpi w najbliższy weekend 14 listopada. Codzienny wzrost zakażeń ma się zatrzymać według prognozy na poziomie 30-35 tys. nowych przypadków w ciągu doby.

wtorek, 10 listopada 2020

Wirtualny 52. Zjazd Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

    Zjazd RNPA on-line.

Fot. Zoom Meeting printscreen by RNPA

 52. Zjazd Delegatów Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (RNPA) odbył się w dniu 10 października 2020 roku. Ograniczenia związane z pandemią wirusa COVID-19 nie pozwoliły na organizację 52. Zjazdu w Canberze, co było wolą delegatów poprzedniego Zjazdu. 52. Zjazd RNPA został przeprowadzony zdalnie przy pomocy komunikatora internetowego Zoom Meeting.

W obradach udział wzięli delegaci reprezentujący 21 organizacji członkowskich RNPA, dysponujący 77 mandatami z następującym rozdziałem: organizacje z Nowej Południowej Walii - 36, Queensland – 5, Wiktorii – 9, Australii Południowej – 5, Tasmanii – 3, Australijskiego Terytorium Stołecznego – 4, Australii Zachodniej - 4. Organizacjom o zasięgu krajowym przyznano łącznie 11 mandatów.  Zgodnie ze statutem Rady (§ 17(d)), 5 mandatów otrzymali członkowie prezydium, którzy nie posiadali mandatu organizacji członkowskiej RNPA; jeden mandat otrzymała też przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

poniedziałek, 9 listopada 2020

Amerykańska opera mydlana trwa – pan Joe Biden

Amerykanskie media: Joe Biden
 46. prezydentem USA. Fot. M.Stokes Wikipedia
Amerykańska opera mydlana trwa. Archaiczny sposób liczenia głosów, uprawnienia władz stanowych, uprawnienia wszechwładnego sądownictwa, w zderzeniu z władzą Prezydenta – powodują, że świat się śmieje, a Ameryka rzuca się sobie do gardeł.

Oznacza, to mniej więcej tyle, że amerykański system wyborczy jest niebezpieczeństwem dla swojego kraju. Pomysł na to, żeby podzielić kraj na „niebieskich” i „czerwonych”, jest szalenie prymitywny, ale głęboko tkwi w ich kulturze i jest dla nich zrozumiały, a wręcz Amerykanie się poprzez niego wyrażają.

niedziela, 8 listopada 2020

Ryszard Opara: AMEN - W centrum kontynentu Australii

 Każde miejsce, miasto czy osada, w centrum kontynentu Australii - to zupełnie inny świat. Choć na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się takie same. Trzeba to samemu zobaczyć i przeżyć.

AMEN - Autobiografia Ryszarda Opary. Odcinek 87.

Ciąg dalszy naszej podróży życia - wokół "świata Australii"... 

Z wielkim smutkiem i żalem rozstaliśmy się z Oceanem i jego skarbami wokół Wielkiej Rafy Koralowej. Nie mogliśmy tam jednak zostać na zawsze. Dosłownie i w przenośni. Trzeba była zobaczyć skrajności inności. Suche, pustynne krainy, w centrum kontynentu – gdzie woda była prawdziwym rarytasem...

Szymon Bogucki: Pieniacze, durnie, oszuści

 Może się wydawać, że zarządzanie i manipulowanie tłumem to trudne zadanie. Choćby ze względu na mnogość różnych jednostek, jakie ten tłum tworzą. Nic bardziej mylnego. Tłum, odpowiednie kierowany niezależnie od pierwotnego celu może posłusznie wykonywać polecenia swoich przywódców. Podobnie dzieje się dziś w Polsce. Masy atakują i niszczą kościoły, wykrzykują przekleństwa na lewo i prawo i -co więcej - zamiast piętnować takie zachowania i uważać je za marginalne, organizatorzy sami zachęcają do wykrzykiwania ich.

Pieniacze

 Jak bardzo trzeba nie rozumieć wagi słów, aby podpisywać się pod frazą „Rewolucja jest kobietą” ? Słowo, które w rzeczywistości znaczy zazwyczaj rozlew krwi, płacz matek i dzieci, tutaj używany jest jako czcza igraszka, którą można sobie ot tak wykrzyczeć na ulicy. 

sobota, 7 listopada 2020

XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” on-line

11 listopada 2020, w formule on-line,  odbędzie się XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris”. Nowy program ”Dominium Maris” zainspirowany został przypadającymi w tym roku 100. rocznicą zaprzysiężenia Polski z morzem oraz 100. rocznicą walk polskich flotylli rzecznych z Bolszewikami. Narracja i repertuar koncertu poświęcone zostaną 1053 letniej historii walki i starań o dostęp Polski do morza.

 Koncert realizowany jest w ramach internetowej trasy Koncertu Niepodległości, na którą składają się cztery edycje realizowane w formule on-line.  Wcześniejsze, dostępne już w Internecie, to:

1.         Koncert Niepodległości „Poland” na legendarnym niszczycielu ORP Błyskawica - ukazujący polski czyn zbrojny na obczyźnie)

2.         III Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Piłsudskiego (edycja „Niepokorne”) - inspirowany niepodległościowym czynem kobiet

3.         V Koncert Niepodległości „Westerplatte” – ukazujący morski aspekt historii Polski.

piątek, 6 listopada 2020

13 obszarów – pól walki „Ogólnopolskiego Strajku Kobiet”

13 obszarów – pól walki „Ogólnopolskiego Strajku Kobiet”, to bardzo ciekawa deklaracja ideowa, będąca na czasie – zestawem zagadnień, którymi zajmuje się realna opozycja, chyba nawet już jedyna realna opozycja w naszym kraju. Warto te zagadnienia omówić i się im bliżej przyjrzeć, bo dynamika wydarzeń w tych zakresach jest bardzo duża i wszystko może się zmienić z dnia na dzień, a kronikarski obowiązek jest kluczem dla przyszłych badań politologicznych.

13 obszarów – pól walki zamieszczono w mediach społecznościowych „Ogólnopolskiego Strajku Kobiet”, poniżej cytujemy w całości za źródłem:

czwartek, 5 listopada 2020

"Kopernik" kończy 10 lat

Planetarium Niebo Kopernika - Centrum Nauki Kopernik
w Warszawie. Fot. W.Surdziel / Wikimedia commons
Nie chcemy, by nauka – jako wspaniałe osiągnięcie ludzkości - była ustawiona na piedestale, ale raczej by była narzędziem, które możemy wykorzystywać do tego, by lepiej kształtować świat - mówi w rozmowie z PAP dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. CNK obchodzi w czwartek 10 lat istnienia.

PAP: Centrum Nauki Kopernik obchodzi w czwartek dziesiąte urodziny. Jak zmieniła się rola tej instytucji przez dekadę?

Robert Firmhofer, jeden z założycieli i dyrektor warszawskiego Centrum Nauki Kopernik: Kiedy zaczynaliśmy, stawialiśmy sobie głównie cele związane z nowoczesną edukacją, która odwołuje się do doświadczeń przyrodniczych. Zachęcaliśmy do samodzielności w procesie uczenia się. Przez ostatnie 10 lat system edukacyjny nie zmienił się znacząco. Ciągle są to więc cele aktualne.

Maciej Eckardt: Czekając na trupa

„Rząd ma spełnić postulaty, ale i tak ich nie spełni, dlatego domagamy się dymisji rządu. Może je spełnić, a potem odejść, jest też taka opcja” – zakomunikowała liderka Strajku Kobiet Marta Lempart. Można się oczywiście uśmiechnąć na taką tromtadrację, niemniej warto postawić pytanie, czy Strajk Kobiet jest groźny dla władzy? Otóż, dopóki nie popełni ona błędu – nie jest. Jednak w sytuacji, jeśliby doszłoby do powtórzenia casusu Beaty Sawickiej, czy nie daj Boże Barbary Blidy, do czego Prawo i Sprawiedliwość ma genetyczną predylekcję, to sytuacja taka może władzy realnie zagrozić. Dlatego nie bez kozery od początku protestu kraczę, że jedna i druga strona będzie potrzebowała swojej ofiary.


Co ciekawe, na ten sam problem zwróciło uwagę w swoim liście ponad dwustu generałów różnych formacji, ostrzegając, że dalsze protesty, szczególnie w czasie pandemii, mogą prowadzić do eskalacji i „tragicznych i nieodwracalnych konsekwencji”, a „nadmiar emocji i niekontrolowany rozwój wydarzeń może skutkować rozlewem krwi”. Sam list, na co warto zwrócić uwagę, jest czymś zupełnie niebywałym. Z ust organizatorów protestu słyszymy – TO JEST WOJNA! A skoro wojna, to trupy, bo co to za wojna bez trupów.

środa, 4 listopada 2020

Ostra walka na wyborach w USA. Trump czy Biden?

Kandydat Demokratow, b. viceprezydent Joe Biden
i kandydat Republikanów, obecny prezydent USA Donald Trump.
Fot. White House / Wikimedia commons

Amerykańscy wyborcy udali się we wtorek do urn, żeby zagłosować w tegorocznych wyborach prezydenckich i kongresowych. Walkę o fotel prezydencki stoczą aktualny prezydent USA Donald Trump i kandydat Demokratów Joe Biden.

Kampanii wyborczej towarzyszyły duże emocje, a eksperci przewidują rekordową frekwencję.

Według US Elections Project podczas wcześniejszego głosowania oddano ponad 96 milionów głosów, co stanowi prawie 70 proc. całkowitej liczby głosów zarejestrowanych w 2016 roku. Prawie 60 milionów wcześniejszych głosów zostało oddanych drogą korespondencyjną – około dwukrotnie więcej niż całkowita liczba kart do głosowania przesłanych pocztą cztery lata temu.

Stanisław Lewicki: Kaczyńskiego strategia klęski

Obecne wydarzenia wywołują skrajne emocje. Spróbujmy jednak, mimo trudności, spojrzeć na nie chłodnym okiem i ocenić ich dotychczasowe wyniki z punktu widzenia politycznej strategii i podjętych działań przez głównego rozgrywającego na polskiej scenie politycznej, czyli Jarosława Kaczyńskiego.


Od pięciu lat, wiódł on swoich politycznych stronników od zwycięstwa do zwycięstwa, i oni zapewne w końcu uwierzyli, że cokolwiek by on nie zaplanował i przedsięwziął, to efektem tego będzie kolejne zwycięstwo, tym razem jeszcze większe i pełniejsze. W lipcu tego roku, zaczęły pojawiać się przecieki, że wódz planuje na jesień kolejną kampanię. Mówiono, że szykuje się „gorąca jesień”. I faktycznie Prezes przygotowywał nową kampanię, która tym razem byłaby rozstrzygająca.

wtorek, 3 listopada 2020

Protesty w Polsce… To kara za działania wobec Białorusi

Niedziela okazała się kulminacyjnym dniem protestów przeciwko orzeczeniu TK ws. aborcji. Manifestacje przeszły przez wiele miast. Demonstrowano między innymi w Warszawie, Trójmieście, Łodzi, Wrocławiu i Krakowie. W ostatnim z wymienionych miast odbył się krakowski strajk studencki. Protest w Toruniu dotarł m.in. przed siedzibę Radia Maryja, a w Szczecinie kilkaset osób wzięło udział w milczącym „spacerze”.

Czego domagają się protestujący? Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart mówiła, że głównym postulatem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest dymisja rządu. Zaznaczyła, że jest to także postulat „końcowy”.

poniedziałek, 2 listopada 2020

Tomasz Jankowski: Rany Julek

Strajk Kobiet. Fot. FB (Otwarty Uniwersytet
 im. Karola Modzelewskiego)

Historia ma to do siebie, że istnieją momenty w których znacznie przyśpiesza. Partia władzy dopiero święciła triumf w wyborach prezydenckich, ale po nieco ponad trzech miesiącach mierzy się z kryzysem jakiego wielu w Polsce nie pamięta. A jak to wygląda z perspektywy protestujących?

Wyrok założycielski

Mniej więcej od czasu upowszechnienia w Polsce internetu, każde pokolenie nazywamy „imionami”, które w danej grupie wiekowej bywają powszechne. I tak dzisiejsi 50-latkowie to często „Janusz i Grażyna”, ich dzieci to „Sebastian i Karina”, ale niepostrzeżenie średnią 20. roku życia przekroczyli właśnie „Oskar i Julia”.

niedziela, 1 listopada 2020

Ryszard Opara: AMEN - Wielka Rafa Koralowa

Fot. Wikimedia commons
 Great Barier Reef – Jeden z siedmiu cudów natury naszego świata. To największa, żyjąca od wieków istota świata, nieśmiertelna, w kategoriach czasu ziemskiego. Zawsze pełna życia, kolorów i piękna. Zginie, kiedy ludzie zniszczą planetę.

Dookoła Australii... Kilka szczegółów utrwalonych w pamięci.


AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 86.

Great Barier Reef – Jeden z siedmiu cudów natury naszego świata.


Wyruszyliśmy naszym mobilnym domem - „Winibago” w maju (jesień w Australii), pewnego wczesnego ranka w poniedziałek, z Gold Coast - (Sovereign Islands), ominęliśmy Brisbane i pierwszym celem był Sunshine Coast, gdzie zatrzymaliśmy się w Noosa. To taki tamtejszy „Sopot” – bardzo eleganckie sklepy, restauracje, hotele, rezydencje nad Pacyfikiem. No i cudowny, naturalny Koala Park. Mieliśmy tam sporo przyjaciół, którzy ciągle przekonywali nas, że Noosa jest bardziej „z klasą” niż GC!