polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 22 października 2020

Polska diaspora technologiczna. Raport z badań trendów

 Susan Wojcicki, Steve Wozniak czy Jacek Tramiel – to eksperci z branży technologicznej, którzy przyczynili się do sukcesu takich projektów jak: You Tube, Apple czy Commodore. Polacy i potomkowie polskich emigrantów wciąż mają ogromny wpływ na rozwój branży technologicznej na świecie, co potwierdza badanie E-MIGRACJA. POLSKA DIASPORA TECHNOLOGICZNA, przeprowadzone przez Muzeum Emigracji w Gdyni, PLUGin Polish Innovation Diaspora we współpracy z Innym Formatem w latach 2018-2019. W połowie października 2020 roku rusza druga edycja tego badania.

 Projekt zainicjowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni miał innowacyjny charakter – było to pierwsze kompleksowe badanie Polaków i osób o polskich korzeniach, którzy działają za granicą w szeroko rozumianych nowoczesnych sektorach gospodarki. Chodziło o zebranie podstawowych danych dotyczących ich sytuacji życiowej i zawodowej, tak, by móc na tej podstawie dokonać pewnej ogólnej charakterystyki badanej grupy. W jego zakresie uwzględniono takie obszary jak: wymiar społeczno-demograficzny, zawodowy oraz sytuacja rodzinna, doświadczenia migracyjne, relacje społeczne i zawodowe na emigracji, poczucie tożsamości i więzi z krajem, perspektywa powrotu do Polski oraz współpraca z osobami, instytucjami czy organizacjami z Polski.

 Inicjatywa była realizowana w dwóch etapach. Etap pierwszy stanowiły badania ilościowe w formie ankiety udostępnionej online na stronie projektu. Etap drugi to badania jakościowe w formie wywiadów pogłębionych.

 

Co wynikło z tego badania?

 

- Pierwsza, pilotażowa edycja projektu E-migracja. Polska diaspora technologiczna przyniosła szereg interesujących informacji na temat grupy polskich profesjonalistów mieszkających i pracujących za granicą. Udało nam się w dużym stopniu poznać ich nastawienie do emigracji, kształtowania kontaktów prywatnych i zawodowych, planów ewentualnego powrotu do Polski czy też współpracy z osobami, instytucjami lub organizacjami działającymi na terenie naszego kraju. Prawie 83 proc. respondentów z tej grupy  deklaruje swój pobyt za granicą jako „stały”, 55 proc. utrzymuje kontakty głównie z rodowitymi mieszkańcami kraju emigracji bądź imigrantami, niezależnie od ich narodowości, a o ewentualnym powrocie do Polski myśli niecała połowa – 49 proc., przy czym jedynie 8% ma w tym zakresie sprecyzowane plany. Pozwoliło nam to na zrekonstruowanie dominujących w badanej grupie trendów w zakresie stylu życia i obieranych strategii zawodowych. Z pozyskanych danych wyłania się obraz osób silnie nastawionych na rozwój zawodowy, ambitnych, cały czas stawiających sobie wyzwania i konsekwentnie dążących do ich realizacji. Jednocześnie są to również osoby otwarte, ciekawe świata i dość łatwo nawiązujące kontakty społeczne. Warto dodać, że ogromna większość respondentów zaskakiwała wysokim poziomem autorefleksji na temat własnego pobytu za granicą oraz ogólnych trendów związanych z najnowszą polską falą emigracji - mówi dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni, jeden ze współautorów badania.

 Cały projekt został podsumowany w publikacji E-migracja. Polska diaspora technologiczna. Raport z badań, którą można pobrać bezpłatnie na stronie http://www.e-migracja.eu/. Duże zainteresowanie badaniem ze strony mediów i branży oraz samych respondentów skłoniło inicjatorów do jego kontynuacji w latach 2020 – 2021.

 

- W celu pogłębienia badania trendów, uzyskania danych porównawczych, niezbędna jest  kontynuacja. Na potrzeby drugiej edycji projektu zmodyfikowaliśmy nieco narzędzia badawcze i uzupełniliśmy go o nowe pytania odnoszące się do bieżącej sytuacji, np. na ile pandemia koronawirusa Covid-19 wpłynęła na życie prywatne i zawodowe badanej grupy, czy też problematyki związanej ze stereotypami migracyjnymi – mówi Sebastian Tyrakowski, jeden ze współautorów, Zastępca Dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.

Kto będzie mógł wziąć udział w II edycji badania E-migracja. Polska diaspora technologiczna?

 - Do udziału w badaniu zapraszamy polskich emigrantów, osoby o polskich korzeniach oraz polskich transmigrantów, ekspatów czy też współczesnych nomadów, którzy pracują przy projektach za granicą w nowoczesnych sektorach gospodarki – dodaje Sebastian Tyrakowski.

 Badanie skierowane jest do wysoko wykwalifikowanych pracowników – członków polskiej diaspory zatrudnionych w nowoczesnych sektorach gospodarki. Autorzy badania zakładają tu pracowników takich sektorów jak: informatyka, finanse, sztuka i rozrywka, consulting, marketing, media, fizyka i nauki ścisłe, nieruchomości, turystyka, transport i logistyka, gry komputerowe i mobilne, bazy danych i big data (tzw. warehousing), start-up – niezależnie od branży czy biotechnologia i inżynieria medyczna.

 Badanie zakończy się jeszcze w tym roku, a jego wyniki poznamy już w przyszłym.

 Weź udział w badaniu E-migracja. Polska diaspora technologiczna: http://www.e-migracja.eu/


Michalina Domoń

Muzeum Emigracji w Gdyni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy