polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 27 października 2020

Medale Rady Naczelnej Polonii Australijskiej 2020

 Siedmiu osobom aktywnie uczestniczącym  w życiu polonijnym w Australii przyznano medale Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Nazwiska laureatów ogłoszono na 52. zjeździe RNPA w Brisbane. Jest to już jedenasta edycja tego wyróżnienia. Kandydatów do uhonorowania  medalem  proponują organizacje zrzeszone w Radzie Naczelnej. Dotychczas Kapitula Medalu RNPA przyznała to wyróżnienie 180 osobom i sześciu organizacjom. W tym roku wśród laureatów jest też nasza koleżanka ze Stowarzyszenia Bumerang Polski - Bumerang Media,  Marysia Koter-Rosiak. Gratulujemy!

Oto pełny komunikat o tegorocznym przyznaniu medali RNPA:


Medale Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (RNPA) przyznawane są od 11 lat. Wyróżnienie przyznawane jest imiennie osobom mogącym wykazać się znaczącym dorobkiem w pracy na rzecz Polonii i Polski. Mogą je otrzymać osoby mieszkające zarówno w Australii jak i w innych krajach, w tym w Polsce. Wyróżnione osoby nie muszą być narodowości polskiej i nie muszą być działaczami polonijnymi. Kandydatów do wyróżnienia proponują organizacje polonijne zrzeszone w RNPA oraz prezydium RNPA według przyjętej procedury   (https://www.polishcouncil.org.au/images/PDF/MedaleRNPA-Kryteria-Dokumenty-Wniosek.pdf). Wnioski ocenia Kapituła Medalu RNPA, a nazwiska osób wyróżnionych medalami RNPA ogłaszane są na Zjeździe Delegatów RNPA.

 W 2020 roku Medal Rady Naczelnej Polonii Australijskiej przyznano siedmiu osobom. Są to:


Teresa Grabek (Hobart)

Pani Teresa Grabek od 40. lat aktywnie uczestniczy w życiu Polonii australijskiej. Pracuje na rzecz Zespołu Folklorystycznego „Oberek” w Hobart, Polskiego Biura Opieki Społecznej w Hobart, Związku Polaków w Hobart i Rady Naczelnej Polonii Australijskiej - w kadencji 2017 – 2019 była członkiem Komisji Rewizyjnej Rady. Bierze udział w pracach konserwatorskich Domu Polskiego w Hobart, organizuje szereg stałych wydarzeń w Kole Seniora, odpowiada za składanie wniosków o ich dofinansowanie. Dba o pielęgnowanie polskich tradycji i pamięć o polskich rocznicach historycznych. W przeszłości udzielała się również w harcerstwie. Obowiązkowa i skuteczna w działaniach, których się podejmuje.

 


Adam Grabek (Hobart)

Pan Adam Grabek od 40. lat aktywnie uczestniczy w życiu Polonii australijskiej, prowadzi wszechstronną działalność społeczną i organizacyjną na rzecz środowiska polonijnego na Tasmanii, pracuje m.in. na rzecz harcerstwa polskiego oraz Związku Polaków w Hobart. Kultywuje pamięć o byłych żołnierzach polskich walczących w II. wojnie światowej. Od ponad 20. lat opiekuje się grobami i pomnikami polskimi na Tasmanii. Wspiera zespół folklorystyczny „Oberek”. Pan Adam Grabek od wielu lat reprezentuje Związek Polaków w Hobart na Zjazdach RNPA.  Bierze też aktywny udział w pracach Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Opoka Polonii w Hobart.

 



Maria Koter-Rosiak (Sydney)

Pani Maria Koter-Rosiak jest członkiem Towarzystwa Kultury Polskiej w Wiktorii, oddział w NPW. Wielokrotnie zapraszała, gościła i współorganizowała występy w Australii zespołów folklorystycznych i muzycznych z Polski, umożliwiając Polonii żywy kontakt z kulturą ojczystą. Opiekowała się pielgrzymami przybyłymi na Światowe Dni Młodzieży w Sydney, współorganizowała Festiwal Polish Christmas w Darling Harbour, pracowała przy Festiwalu Polskim w Plumpton. Aktywnie udzielała się przy organizacji festiwalu PolArt 2003; jest również w komitecie organizacyjnym kolejnego festiwalu PolArt Sydney 2022. Od przyjazdu do Australii promuje polską kulturę, tradycje, tańce ludowe , muzykę klasyczną oraz poezję. Doskonała organizatorka mobilizujaca innych do współpracy.

 


Bogumiła Filip (Sydney)

Pani Bogumiła Filip jest cenioną działaczką społeczną na rzecz polskiej kultury, promocji Polski, wydarzeń kościelnych i sportowych.  Od lat dokumentuje, za pośrednictwem fotografii, wydarzenia polonijne w tym Zjazdy RNPA. Jest sponsorem Teatru Dramatycznego Fantazja.  W 2003 roku założyła Teatr Muzyczny im. Jana Pawla II, w którym pełni funkcję dyrektora artystycznego, reżysera, i scenarzysty (pisze scenariusze koncertów i sztuk teatralnych znanych w całej Australii). Uczestniczyła, w roli fotoreportera oraz sprawozdawcy, we wszystkich 5. Rajdach „Katyń – Smoleńsk” (Sydney - Jindabyne – Sydney). Zawsze ma czas na pracę na rzecz Polonii australijskiej. 

 


Grzegorz Machnacki (Melbourne)

Pan Grzegorz Machnacki jest członkiem Towarzystwa

Kultury Polskiej w Wiktorii. Od wielu lat udziela się w polonijnym życiu społeczno-kulturalnym jako inicjator i organizator wydarzeń kulturalnych których wysoki poziom artystyczny przyciągał tak Polonię, jak również Australijczyków. Współorganizował Wielki Koncert „Polsce na Jej Święto” (2018), koncerty podczas PolArt 2015, Festiwalu na Federation Square w Melbourne oraz podczas uroczystości rocznicowych i innych promujących Polskę w Australii. Współpracuje z Radą Naczelną - był filarem organizacyjnym Koncertu z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości Polski (Town Hall, Sydney, 2018) oraz nowego, cyklicznego wydarzenia  „Dzień Muzyki Polskiej”. Niespożyty entuzjazm i inwencja,  organizacyjny profesjonalizm.  

 


Andrzej Strzemieńczyk-Gołkowski (Brisbane)

Pan Andrzej Strzemieńczyk-Gołkowski znany jest Polonii w Queensland od ponad 30 lat.  Pracował przy budowie ośrodka rekreacyjnego „Zakopane”, jak również przy remoncie Domu Polskiego w Milton. Przez szereg lat był aktywnym członkiem polskiego harcerstwa w Queensland oraz „Polonii” Stowarzyszenia Polaków w Brisbane.  Z Radą Naczelną współpracuje od ponad 10 lat, przez 8 lat jako  członek prezydium RNPA (2013 – 2019). Swoimi zawodowymi umiejętnościami, z zakresu Information Technology, przez ponad 20 lat wspierał „Polonię” Stowarzyszenie Polaków w Queensland oraz bibliotekę w Domu Polskim w Milton. Zaprojektował witrynę internetową Rady Naczelnej i nieprzerwanie prowadzi ją nadal. Skromność, solidność i niezawodność w działaniu.

 


Wojciech Owsianowski (Kraków, Polska)

Pan Wojciech Owsianowski jest polskim działaczem społecznym i publicystą, przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Poznaniu. Oddany promocji osoby i dorobku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Australii, Polsce i Irlandii. Pełnił kluczową rolę, jako koordynator, przy budowie pomnika Strzeleckiego w Jindabyne (projektu Jerzego Sobocińskiego), największego projektu łączącego polską społeczność w Australii i w Polsce, przy okazji obchodów 200-lecia Australii w 1988 roku. Był współinicjatorem sprowadzenia szczątków Edmunda Strzeleckiego do Poznania oraz inicjatorem instalacji tablic pamiątkowych E. Strzeleckiego w Polsce i Irlandii. Od lat jest stałym korespondentem portalu „Puls Polonii”.  Nieugięty w zachowaniu dziedzictwa E. Strzeleckiego w Polsce i Góry Kościuszki w Australii.

 

W imieniu Kapituły przyznającej medale oraz Prezydium RNPA gratuluję wszystkim wyróżnionym medalem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

Nazwiska osób dotychczas odznaczonych Medalem RNPA można znaleźć na witrynie RNPA pod linkiem https://www.polishcouncil.org.au/index.php/godlo-statut-i-medale/35-laureaci-medali-rnpa

 

Małgorzata Kwiatkowska

Prezes RNPA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy