polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

sobota, 10 października 2020

Dynamiczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce

Od 20 marca 2020 roku do odwołania, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, obowiązuje stan epidemii. W związku z sytuacją epidemiologiczną Polska została podzielona na strefy: czerwoną, żółtą i zieloną. Największe obostrzenia sanitarne obowiązują w strefie czerwonej, mniejsze w żółtej.

 

W ostatnim czasie w Polsce mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem liczby zachorowań. Niemal każdego dnia pada kolejny rekord liczby zakażeń koronawirusem.

 

Ministerstwo Zdrowia objęło wzmożonymi działaniami profilaktycznymi te regiony, w których występuje najwięcej zakażeń. Obostrzenia wprowadzane są stopniowo konkretnie tam, gdzie wymaga tego sytuacja.

 

Rząd nie wyklucza wprowadzenia nowych ograniczeń i restrykcji. Jednocześnie zapewnia, że pomimo lawinowego wzrostu zachorowań, nie ma w planach zamykania całej gospodarki, jakie miało miejsce na przełomie zimy i wiosny.


Cała Polska znajdzie się od soboty 10 października w żółtej strefie, ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to wprowadzenie szeregu obostrzeń dla obywateli, w tym obowiązkowego noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Nowe zasady zostały wprowadzone w związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w ciągu doby zanotowano wzrost o 4 280 nowych przypadków, 76 osób zmarło. Łącznie w Polsce od początku epidemii wykryto już 111 599 przypadków zarażeń COVID-19, 2 867 osób zmarło.

„Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terytorium całego kraju” – powiedział na konferencji prasowej szef rządu.

Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych miejscach – dodał.

Morawiecki mówił, że „w bardzo bogatych” krajach Europy Zachodniej: w Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii czy we Włoszech dochodziło już do dramatów, gdy służba zdrowia, szpitale nie były dostępne.

Chcemy zrobić wszystko, by u nas tego się nie powtórzyło – podkreślił.

Wiosną zadziałaliśmy błyskawicznie. Poprzez tarczę antykryzysową uratowaliśmy co najmniej 3 miliony miejsc pracy. Recesja w Polsce będzie jedną z najpłytszych w całej UE i na świecie – stwierdził Mateusz Morawiecki.


Najważniejsze obostrzenia w strefie żółtej

  • nakaz zasłaniania ust i nosa także w przestrzeni publicznej;
  • limit organizowania zgromadzeń i wesel max. do 75 osóbw restauracjach, barach i innych obiektach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na 4 mkw;
  • wydarzenia sportowe i kulturalne mogą się odbywać z 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej oraz stu osób w plenerze;
  • w komunikacji miejskiej można przewozić tyle osób, ile wynosi 100 proc. miejsc siedzących albo 50 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojący

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy