Od 20 marca 2020 roku do odwołania, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, obowiązuje stan epidemii. W związku z sytuacją epidemiologiczną Polska została podzielona na strefy: czerwoną, żółtą i zieloną. Największe obostrzenia sanitarne obowiązują w strefie czerwonej, mniejsze w żółtej.
W ostatnim czasie w Polsce mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem liczby zachorowań. Niemal każdego dnia pada kolejny rekord liczby zakażeń koronawirusem.
Ministerstwo Zdrowia objęło wzmożonymi działaniami profilaktycznymi te regiony, w których występuje najwięcej zakażeń. Obostrzenia wprowadzane są stopniowo konkretnie tam, gdzie wymaga tego sytuacja.
Rząd nie wyklucza wprowadzenia nowych ograniczeń i restrykcji. Jednocześnie zapewnia, że pomimo lawinowego wzrostu zachorowań, nie ma w planach zamykania całej gospodarki, jakie miało miejsce na przełomie zimy i wiosny.
Cała Polska znajdzie się od soboty 10 października w żółtej strefie, ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to wprowadzenie szeregu obostrzeń dla obywateli, w tym obowiązkowego noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.
Nowe zasady zostały wprowadzone w związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w ciągu doby zanotowano wzrost o 4 280 nowych przypadków, 76 osób zmarło. Łącznie w Polsce od początku epidemii wykryto już 111 599 przypadków zarażeń COVID-19, 2 867 osób zmarło.
„Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terytorium całego kraju” – powiedział na konferencji prasowej szef rządu.
Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych miejscach – dodał.
Morawiecki mówił, że „w bardzo bogatych” krajach Europy Zachodniej: w Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii czy we Włoszech dochodziło już do dramatów, gdy służba zdrowia, szpitale nie były dostępne.
Chcemy zrobić wszystko, by u nas tego się nie powtórzyło – podkreślił.
Wiosną zadziałaliśmy błyskawicznie. Poprzez tarczę antykryzysową uratowaliśmy co najmniej 3 miliony miejsc pracy. Recesja w Polsce będzie jedną z najpłytszych w całej UE i na świecie – stwierdził Mateusz Morawiecki.
Najważniejsze obostrzenia w strefie żółtej
- nakaz zasłaniania ust i nosa także w przestrzeni publicznej;
- limit organizowania zgromadzeń i wesel max. do 75 osóbw restauracjach, barach i innych obiektach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na 4 mkw;
- wydarzenia sportowe i kulturalne mogą się odbywać z 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej oraz stu osób w plenerze;
- w komunikacji miejskiej można przewozić tyle osób, ile wynosi 100 proc. miejsc siedzących albo 50 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojący
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy