polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

sobota, 31 października 2020

Wspomnienie o śp. Jerzym Moskale

Jerzy Moskała  (1927 – 2020)
 W wieku 93 lat zmarł w Sydney  mgr inż. Jerzy Marian Moskała - ofiarny społecznik, długoletni prezes Koła Akademików Polskich w NPW, polonijny dziennikarz, radiowiec. Kilka jego wartościowych felietonów ukazało się w Bumerangu Polskim. Pogrzeb Jerzego Moskały odbył się 16 października  na cmentarzu Rookwood w Sydney poprzedzony mszą w Kościele Św. Wincenta  w Ashfield. Zmarły odznaczony był Medalem of the Order of Australia (OAM), Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP  oraz tuż przed śmiercią medalem  „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wspomnienie o śp. Jerzym Moskale napisała Małgorzata Kwiatkowska, prezes RNPA. 

piątek, 30 października 2020

Kaczyński tej wojny nie wygra...

Fot. Marek Maldis z profilu fb 
Strajki, protesty, blokady, pandemia. To wszystko dzieje się na naszych ulicach i nabiera rozpędu. Sytuacja jest dynamiczna i nie trzeba jej specjalnie opisywać, gdyż wszyscy obserwujemy ją każdego dnia i o niej rozmawiamy. Chcę do tej gorącej dyskusji dorzucić parę własnych przemyśleń, mając na uwadze, że pewnie narażę się różnym znajomym.

Po "orędziu" wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w przestrzeni medialnej trwa dyskusja, a nawet spór o to czy jest geniuszem politycznym reżyserującym obecną sytuację i panującym nad jej przebiegiem czy też nie. Według wielu; końcowym efektem zamierzeń wicepremiera od bezpieczeństwa miałoby być brutalne starcie protestujących kobiet z tzw. obrońcami wiary i porządku. Kaczyński wówczas, przy akceptacji pozostałej części społeczeństwa, chcącej normalności wprowadziłby stan wyjątkowy biorąc wszystkich za przysłowiowy „pysk”.

czwartek, 29 października 2020

Dzień Dziecka w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur

Fot. K.Wrona
W sobotę 24-go października Polska Szkoła Sobotnia w Macarthur celebrowała najweselsze święto w roku – Dzień Dziecka. Pomimo, że pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam obchody Dnia Dziecka w czerwcu tego roku – nie poddaliśmy się i udało się zrealizować nasz projekt pod koniec października. Dzieci są prawdziwą radością i szczęściem – dają nam tak potrzebną w dzisiejszym świecie nadzieję. Każde bez wyjątku dziecko jest największym darem i tak właśnie powinno być traktowane – tam gdzie jest dziecko nie może być miejsca na egoizm.


O godzinie 9:15 rano przedszkolaki oraz uczniowie z klas „0” i "1" wzięli udział w godzinnym pokazie zatytułowanym „Kuchenne Eksperymenty”. Naszym milusińskim ogromnie spodobał się program, który przygotowała dla nich Sonia z Programu Edukacyjnego „Mad about Science”. W niewielkich grupach robili rożnego rodzaju doświadczenia i eksperymenty i byli wprost zachwyceni mogąc na własne oczy obserwować jak nagle z niczego powstają bąbelki w ich małych kubeczkach lub zanurzone w różnych cieczach papierki zmieniają kolor.

Jeszcze kilka dni protestów i potrzebne będą nowe wybory…

 Jeszcze kilka dni protestów i potrzebne będą nowe wybory, ponieważ rządzący tracą właśnie na własne życzenie – legitymację do rządzenia krajem. Strategia udawania, że nic się nie dzieje – przy rosnących tłumach na ulicach, to strategia samo skręcającej się spirali. Wydarzenia z ulic są niesamowite, nie tylko wykrzykiwanie słów uznawanych powszechnie za bardzo obelżywe – jest już standardem. Mamy mordobicia i polowanie na ludzi, mamy wtargnięcia do kościołów, jak również niezrozumiałe zachowanie części Policji, która chyba boi się mediów, bo nie da się wytłumaczyć przyzwolenia na masowe bójki uliczne – w stolicy – i pod jej nosem!

W Sejmie nie lepiej, doszło do utarczek słownych i interwencji Straży Marszałkowskiej, przerwania obrad i wielkich emocji – o nic. Naprawdę o nic. Pan Marszałek Terlecki wyłączył z obrad część Posłów, ci otoczyli pana prezesa, do tego jeszcze dopatrywano się symboliki runicznej i faszystowskiej w logo na maseczkach opozycji – dziecinada i strata czasu. Politycy jak zwykle zamiast sprawami społeczeństwa i państwem – zajmowali się lansowaniem w mediach społecznościowych i swoimi sprawami.

środa, 28 października 2020

Jarosław Kaczyński o wyroku TK ws. aborcji: Zgodny z Konstytucją

 Prezes PiS Jarosław Kaczyński wydał oświadczenie ws. orzeczenia TK o zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Jak podkreślił na zamieszczonym na partyjnym Facebooku nagraniu, wyrok jest całkowicie zgodny z Konstytucją i w świetle Konstytucji innego wyroku być nie mogło.

Prezes PiS przypomniał na początku jaki wyrok zapadł w Trybunale Konstytucyjnym i podkreślił, Konstytucja została uchwalona przez parlament lat 1993-97, w którym dużą przewagę miała Lewica.

Wyrok stał się powodem albo pretekstem do gwałtownych wystąpień społecznych. Mamy ciężkie stadium epidemii COVID-19. Mamy stan, w którym wszelkie zgromadzenia powyżej pięciu osób są zakazane. Mamy stan, w którym te demonstracje będą z całą pewnością kosztowały życie wielu ludzi - ocenił Kaczyński.

Dodał, że osoby, które w nich uczestniczą i do nich wzywają sprowadzają powszechne niebezpieczeństwo, a tym samym łamią prawo, dlatego jak powiedział Kaczyński, władza ma prawo, a nawet obowiązek temu przeciwdziałać.

wtorek, 27 października 2020

Medale Rady Naczelnej Polonii Australijskiej 2020

 Siedmiu osobom aktywnie uczestniczącym  w życiu polonijnym w Australii przyznano medale Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Nazwiska laureatów ogłoszono na 52. zjeździe RNPA w Brisbane. Jest to już jedenasta edycja tego wyróżnienia. Kandydatów do uhonorowania  medalem  proponują organizacje zrzeszone w Radzie Naczelnej. Dotychczas Kapitula Medalu RNPA przyznała to wyróżnienie 180 osobom i sześciu organizacjom. W tym roku wśród laureatów jest też nasza koleżanka ze Stowarzyszenia Bumerang Polski - Bumerang Media,  Marysia Koter-Rosiak. Gratulujemy!

Oto pełny komunikat o tegorocznym przyznaniu medali RNPA:


Medale Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (RNPA) przyznawane są od 11 lat. Wyróżnienie przyznawane jest imiennie osobom mogącym wykazać się znaczącym dorobkiem w pracy na rzecz Polonii i Polski. Mogą je otrzymać osoby mieszkające zarówno w Australii jak i w innych krajach, w tym w Polsce. Wyróżnione osoby nie muszą być narodowości polskiej i nie muszą być działaczami polonijnymi. Kandydatów do wyróżnienia proponują organizacje polonijne zrzeszone w RNPA oraz prezydium RNPA według przyjętej procedury   (https://www.polishcouncil.org.au/images/PDF/MedaleRNPA-Kryteria-Dokumenty-Wniosek.pdf). Wnioski ocenia Kapituła Medalu RNPA, a nazwiska osób wyróżnionych medalami RNPA ogłaszane są na Zjeździe Delegatów RNPA.

poniedziałek, 26 października 2020

Adolf Nowaczyński o Armenii i Ormianach

 Co sądził o Ormianach wybitny endecki pisarz i publicysta Adolf Nowaczyński? Czy dziś dojść możemy do bliskich mu wówczas wniosków? Odpowiedzi na te pytania przynosi doskonały szkic Nowaczyńskiego z 1914 roku pt. "Armenja i Ormijanie" opublikowany w książce "Góry z piasku" z 1922 roku.

 
 
Ze współczuciem i solidarnością obserwujemy zmagania chrześcijańskich Ormian odpierających ataki agresywnych i przeważających sił islamskiego Azerbejdżanu wspieranego przez Turcję i bojowników z Syrii i Afganistanu. Konfrontacja Ormian z agresywnym naporem wrogich innowierców i polskie sprzężenie tematu staje się osią przemyśleń Nowaczyńskiego, który znajduje kilka istotnych i zbieżnych punktów w historii obu narodów. Jak zaznacza we wstępie położenie Ormian jest gorsze niż położenie Polski i patrząc na ówczesne realia należy im się nawet większa sympatia niż uciskanym Irlandczykom. Podkreślał, że kiedy wielka, niemal mocarstwowa Armenia po raz pierwszy chyliła się ku upadkowi, Polskę dopiero się kształtowali pierwsi Piastowie. To właśnie tamten upadek państwowości armeńskiej przyczynił się do pojawienia się Ormian na ziemiach polskich, którzy jak podkreśla publicysta stali się: solą ziemi, żywiołem ze wszech miar pożądanym i korzystnym bo nie tylko kulturalnie współtwórczym ale i narodowo najharmonijniej, najzgodniej zasymilowanym. Ormianie osiadali w miastach, stając się często podstawą polskiego mieszczaństwa. Nowaczyński nie ukrywał swojego żalu z powodu tego że Polskę na masową skalę zasiedlili Żydzi, a nie Ormianie.
 
 

niedziela, 25 października 2020

Ryszard Opara: AMEN - Karawana wokół Australii

Na koniec wspomnień moich podróży po świecie - w czasie przeszłym zostawiłem... rarytas: Karawana wokół Australii.

 AMEN – Biografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 85 

Australia jest przecudownym, wspaniałym krajem/kontynentem - wyspą o powierzchni 7.8mln km2, czyli w sumie tak jak Europa (nie dużo mniejsza); zamieszkuje w niej około 25 mln ludzi. Trzydzieści pięć razy mniej niż na „Starym Kontynencie”. Ale jakże inny to świat. Słoneczny, przyjazny, radosny. Nigdzie indziej takiego już nie ma.

Australia to przysłowiowy Raj na Ziemi, choć może trzeba przyznać, w Raju, może czasami być nudno. No, jak można wytrzymać...codziennie słońce, piękna pogoda, przyroda; atmosfera wprost trudna do zniesienia... Ludzie uśmiechnięci, przyjaźni, pomocni, na pełnym luzie.

Po wyroku TK: Kto sprowadza znowu piekło?

"...miarą zachowania i postępu
cywilizacyjnego jest stosunek państwa
 do najsłabszych."

 Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji z powodów eugenicznych wywołało sprzeciw ze strony środowisk lewicowych oraz genderowo-feministycznych. Ponownie zapewne usłyszymy, że państwo funduje kobietom piekło i dosłownie nakazuje rodzić kobietom dzieci obarczone chorobami genetycznymi.

Warto zwrócić uwagę, że uchwała Trybunału Konstytucyjnego to początek długiej drogi w zakresie pełnej ochrony życia. Myślę, że to co wydarzyło się ostatnio da pozytywny asumpt do wdrożenia kolejnych zmian, które można swobodnie określić jako działalność pro-life.

sobota, 24 października 2020

Polska Światu: Jerzy Gruszka

Jerzy Gruszka. Rys. Polska Światu / Zuza Dec
 90 lat temu 24 października 1930 roku w Suwałkach urodził się Jerzy Gruszka - kartograf, geodeta, topograf, eksplorator Australii. Drugi odcinek o ludziach, których wielkość wyznaczają ich osiągnięcia, o osiągnięciach, które nie znają granic, o sławie, o którą nikt nie zabiegał i o tym, dlaczego warto powiedzieć „Ja też jestem z Polski”. 

Cykl biograficzny dzięki współpracy z portalem Polska Światu. 

JERZY GRUSZKA

Kartograf, geodeta, topograf, eksplorator Australii.

Ur. 24.10.1930 w Suwałkach – zm. 20.08.1994 w Adelajdzie w Australii.

Dramatyczne orędzie premiera. Cała Polska w czerwonej strefie

Polski resort zdrowia poinformował o potwierdzeniu w ciągu ostatniej doby 13 632 nowych przypadków zakażenia koronawirusa oraz o zgonie 153 zakażonych pacjentów. To rekord. Rząd wprowadza nowe obostrzenia w przemieszczaniu się społeczeństwa i funkcjonowaniu gospodarki. Cała Polska znalazła się od dziś w czerwonej strefie restrykcji epidemicznych. 

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie rządowym priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany w dotychczasowych zasadach bezpieczeństwa. Wśród nich znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Antypolskie nastroje na Litwie

Arunas Valinskas – b. przewodniczący Sejmu Litwy: Politycy
tacy jak Waldemar Tomaszewski, lider reprezentującej Polaków
 partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, powinni być
rozstrzeliwani. Fot. Wikipedia CC
Nasilająсe się antypolskie nastroje na Litwie, agresja wobec Polaków przybierają groźny wymiar, zagrażają bezpieczeństwu publicznemu, a co gorsza, życiu i zdrowiu Polaków.

Chodzi o niedawnej skandalicznej i szokującej wypowiedzi byłego przewodniczącego Sejmasu Arūnasa Valinskasa, który przekroczył wszelkie granice wolności słowa i przyzwoitości, nawoływując publicznie do fizycznej rozprawy z litewskimi Polakami, którzy wspierają Akcję Wyborczą Polaków na Litwie.


Jest to kolejny przykład narastania nacjonalizmu na Litwie, który ma szczególnie antypolski charakter. Takie są fakty, o których niektórzy woleliby nie wiedzieć, albo o nich nie pamiętać… Plują na nas w Brukseli, Berlinie, Lwowie, Kijowie, Moskwie, to teraz jeszcze doszło Wilno. Nasi rządzący nie wiedzą już w którą stronę parasol ustawić.


Nie ma wątpliwości, że w tej sprawie niezbędna jest zdecydowana reakcja organizacji i instytucji międzynarodowych, ale też polskiej ambasady w Wilnie, ponieważ dbanie o Polaków jest ustawowym obowiązkiem polskiej dyplomacji. Czas porzucić mit tolerancji i przyjaźni między narodami i wziąć się do roboty, ponieważ to ksenofobia, dla której nie może być miejsca w przestrzeni publicznej.

piątek, 23 października 2020

Historyczna decyzja Trybunalu Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej

Wejście do siedziby TK. By Adrian Grycuk  (Wikimedia)
CC BY-SA 3.0 pl


Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. aborcji ze względu na wady płodu. W wyroku stwierdzono, że przepisy, które umożliwiały aborcję z powodu stwierdzonego ciężkiego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby są niezgodne z Konstytucją.

​Sprawozdawcą wniosku polityków PiS, Konfederacji oraz Kuki'15, podpisanego przez 119 posłów, był sędzia Justyn Piskorski, a przewodniczącą składu orzekającego Julia Przyłębska. Wniosek zaskarżał przepis, który pozwalał na usunięcie ciąży po stwierdzeniu na podstawie badań prenatalnych lub przesłanek medycznych, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się ciężko upośledzone lub jest nieuleczalnie chore i nie będzie w stanie przeżyć oraz przepis, który pozwalał na przerwanie ciąży do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza ciałem kobiety. 

czwartek, 22 października 2020

Polska diaspora technologiczna. Raport z badań trendów

 Susan Wojcicki, Steve Wozniak czy Jacek Tramiel – to eksperci z branży technologicznej, którzy przyczynili się do sukcesu takich projektów jak: You Tube, Apple czy Commodore. Polacy i potomkowie polskich emigrantów wciąż mają ogromny wpływ na rozwój branży technologicznej na świecie, co potwierdza badanie E-MIGRACJA. POLSKA DIASPORA TECHNOLOGICZNA, przeprowadzone przez Muzeum Emigracji w Gdyni, PLUGin Polish Innovation Diaspora we współpracy z Innym Formatem w latach 2018-2019. W połowie października 2020 roku rusza druga edycja tego badania.

 Projekt zainicjowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni miał innowacyjny charakter – było to pierwsze kompleksowe badanie Polaków i osób o polskich korzeniach, którzy działają za granicą w szeroko rozumianych nowoczesnych sektorach gospodarki. Chodziło o zebranie podstawowych danych dotyczących ich sytuacji życiowej i zawodowej, tak, by móc na tej podstawie dokonać pewnej ogólnej charakterystyki badanej grupy. W jego zakresie uwzględniono takie obszary jak: wymiar społeczno-demograficzny, zawodowy oraz sytuacja rodzinna, doświadczenia migracyjne, relacje społeczne i zawodowe na emigracji, poczucie tożsamości i więzi z krajem, perspektywa powrotu do Polski oraz współpraca z osobami, instytucjami czy organizacjami z Polski.

środa, 21 października 2020

Wędrówki po Polsce: Borne Sulinowo – miasto, którego nie było…

Na pamiątkę słusznie minionych czasów, obchodzi się w Bornym Sulinowie święto pracy czyli pierwszego maja. Biorą w nim udział mieszkańcy miasteczka oraz turyści licznie obecni tam w pierwszy weekend majowy. Są tam, w kolumnie pochodu, samochody i motory z minionej epoki oraz miejscowi przebrani za Lenina, dowódcę garnizonu radzieckiego i żołnierzy radzieckich.

Przez wiele lat mało kto słyszał o Bornym Sulinowie. Oficjalnie miasto „nie istniało’. Faktycznie było najpilniej strzeżoną bazą Północnej Grupy Wojsk Radzieckich, a wcześniej – jeszcze przed rokiem 1944 militarną bazą niemiecką. Struktura Bornego Sulinowa stworzona została dla potrzeb Wehrmachtu, co stwarzało duże możliwości techniczne zbudowania pod ziemią „części niejawnej” miasta.

wtorek, 20 października 2020

Klaus Schwab: Wielki Reset w erze poCOVIDowej

Założyciel Światowego Forum Ekonomicznego
 i prezes wykonawczy Klaus Schwab

Fot. Remy Steinegger (World Economic Forum)
 - Wikimedia commons  CC BY-SA 2.0

Na stronie głównej Forum Ekonomicznego w DAVOS ukazał się dość interesujący i wzbudzający kontrowersje artykuł, w którym jego przewodniczący Klaus Schwab proponuje czym zastąpić obecną rzeczywistość po minięciu Pandemii Covid-19. Oto jego treść:

Klaus Schwab: Musimy odejść od neoliberalizmu w erze poCOVIDowej

COVID-19 wstrząsnął światem w sposób niespotykany od czasów wojen światowych, wpływając na wszystkie aspekty ludzkiego życia.

Ze względu na zrównoważony rozwój planety ważne jest, aby nasza odbudowa traktowała priorytetowo nowe, bardziej ekologiczne sposoby prowadzenia działalności.

„Wielki reset” stwarza okazję do ponownej oceny świętych krów z systemu sprzed pandemii, ale także do obrony długo utrzymywanych wartości.

Żadne wydarzenie od zakończenia II wojny światowej nie miało tak głębokiego globalnego wpływu jak COVID-19. Pandemia wywołała kryzys zdrowia publicznego i gospodarczy na skalę niewidzialną od pokoleń i zaostrzyła problemy systemowe, takie jak nierówności i postawa wielkiej władzy.

Polska Światu: Adam Ostaszewski

 Mariusz Dec spod Krakowa od kilku już lat – wraz z przyjacielem jeszcze ze szkolnej ławy  -prowadzi portal polskaswiatu.pl Jest to unikalny portal o ludziach, których wielkość wyznaczają ich osiągnięcia, portal o osiągnięciach, które nie znają granic, o sławie, o którą nikt nie zabiegał i o tym, dlaczego warto powiedzieć „Ja też jestem z Polski”. 

 Portal Polska Światu zawiera opartych na wiarygodnych źródlach ponad trzysta biogramów – i wciąż przybywa. Niektóre  są powszechnie zupełnie nieznane, ale doprawdy fascynujące. Trzon projektu stanowią biogramy Polek i Polaków od trzynastowiecznych drukarzy, przez dziewiętnastowiecznych wynalazców i odkrywców po zupełnie współczesne postaci – młodych ludzi, którzy w tej chwili wymyślają rzeczy niebywałe w zaawansowanych współczesnych technologiach. Dobór postaci jest absolutnie wolny od wpływu wszelkich ideologii, polityki, biznesu itp. Kluczem są dokonania na rzecz danego kraju lub całej ludzkości, a nie sława sama w sobie. Jak mówi nam Mariusz Dec  robi to z potrzeby ducha, misji pokazania polskiego wkładu w to, żeby ten nasz jedyny świat był miejscem lepszym, piękniejszym, mądrzejszym.

poniedziałek, 19 października 2020

Z maseczką pod nosem…

Ryzyko emisji wirusa z maseczka i bez.
Graf. KPRM
Z maseczką pod nosem, na brodzie, na szyi, czasami na czole, albo zwisającą na uchu, ewentualnie – bez maseczki w ogóle, bo co mi się stanie? To niesamowite, co obserwujemy na naszych ulicach. Ludzie zachowują się jakby byli znawcami rozprzestrzeniania się aerozoli, lekarzami – pulmonologami oraz specjalistami wirusologami. To naprawdę niesamowite, ale problem maseczek pokazuje w jakim społeczeństwie żyjemy i jaki mamy jako społeczeństwo stosunek do siebie, prawa i państwa. 

To naprawdę szokujące odkrycie, ale prawdziwe – właśnie przez to przechodzimy. Odpowiedzią na prymitywizm, musi być przemoc, nie ma innego wyjścia w warunkach zagrożenia bytu całej zbiorowości, trzeba się bronić eliminując zagrożenie tworzone przez jednostki zachowujące się niezgodnie z nakazami władz reprezentujących większość. Drugą stroną porządku jest chaos, drugą stroną państwa – jest anarchia. Wówczas wypadałoby mieć jako pierwszy wynalazek pana Kałasznikowa i wiadro amunicji.

niedziela, 18 października 2020

Ryszard Opara: AMEN - Dygresja chwili o historii cywilizacji

Historia świata jest pragmatyczna; chociaż w sensie postępu istnienia, niestety coraz bardziej odbiega od dogmatów natury... Światem od zawsze rządzili i będą zarządzać ci - co mają w sobie, w swoich rękach i głowie SIŁĘ. Jaka jest definicja SIŁY?...

AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 84

Podróże dookoła świata.
Dygresja chwili o Historii Cywilizacji; O powrotach do obecności i logiki rzeczywistości.


Podróżując po świecie, poznając różnych ludzi, ich kulturę, obyczaje - człowiek jest zmuszony do myślenia. Czasem zresztą nie ma innego wyjścia, siedząc wiele godzin w klaustrofobiach samochodu, samolotu, lotniska... Czasem nie można świadomie akceptować, nieskończenie różnych, skrajnie odmiennych obrazów rzeczywistości, jakie migają nam co dzień, przed oczami w podróżach...tak po prostu, zwykłą obojętnością. To nie są przypadki losu czy też konsekwencje bytu, przeznaczenia, czasu ani przemijania. Ciągłe zmiany - to tak naprawdę jedyna, stała rzecz istnienia...

Roman Giertych. Z tych Giertychów

Roman Giertych/fot. Twitter
 Słabo znam Romana Giertycha. Osobiście zetknąłem się z nim może dwa razy. Miałem i mam zaszczyt znać jego nieżyjącego dziadka i ojca. Jędrzeja – dziadka Romana – poznałem w Londynie w 1989 roku. 

Giertychowie mieszkali w niezamożnej dzielnicy Londynu. Przyjęli mnie bez wylewności, ale życzliwie. Nie byłem pierwszym młodym endekiem, który ich odwiedzał. Pan Jędrzej był już po amputacji nogi i poruszał się na wózku. Mimo tego i już podeszłego wieku widać było, że to potężny mężczyzna. Kalectwo i potężna sylwetka tak jakoś skojarzyła mi się z Jurandem ze Spychowa. Na posesji Giertychów była komórka pełna książek Jędrzeja. Dawali za darmo ile kto chciał, co w “polskim Londynie” nie było częste. Mimo kilkudziesięciu lat na emigracji w domu Giertychów czuło się polskiego ducha, a w rozmowach sprawy Polski wybijały się na pierwsze miejsce. Giertychowie nie byli zamożni, ale swoim dzieciom zapewnili pierwszorzędną edukację i wychowali je w polskim duchu i tradycji. Z kilkorga rodzeństwa znam tylko profesora Macieja Giertycha, ojca Romana.

sobota, 17 października 2020

Pandemia, aresztowania i bezradność państwa

Premier na kwarantannie. Wideo konferencja 
prasowa 16 października o nowych restrykcjach.
fot. YT KPRM
Pandemia, aresztowania i bezradność państwa – to charakterystyka naszej bieżącej rzeczywistości. Wszystkie trzy kwestie można było przewidzieć, bez większych zdolności predykcyjnych.

Po pierwsze – pandemia pokazała nam swoje prawdziwe możliwości i się rozkręca. Robi się ciekawiej z każdą chwilą, a po popołudniowej konferencji pana premiera i Ministra Zdrowia, w praktyce mamy lockdown, którego tak nie nazwano, chociaż obostrzenia dotyczą mniej więcej 70% ludności kraju (pod względem miejsca zamieszkania). Po drugie aresztowanie znanego prawnika, przewidział tenże sam znany prawnik – co najmniej dwa razy i to publicznie w programach informacyjnych. Po trzecie bezradność państwa wobec rzeczywistości jest tak samo jasna jak to, że woda jest mokra, a słońce świeci.

Carlo Acutis. Błogosławiony w jeansach

Bł. Carlo Acutis. Patron Internetu
Fot. Philip K. Wikimedia commons (Public domain)
 Carlo Acutis, który zmarł w 2006 roku w wieku 15 lat na ostrą białaczkę, został ogłoszony przez Kościół katolicki błogosławionym. Mówi się już, że w przyszłości nastolatek może zostać kanonizowany. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.

Ale co było takiego niezwykłego w tym zwykłym nastolatku?

Carlo Acutis urodził się w Londynie w 1991 roku i mieszkał w Mediolanie w niereligijnej rodzinie. Uwielbiał grać na PlayStation, na które poświęcał tylko godzinę tygodniowo, lubił filmować swoje psy, uprawiał sport i interesował się muzyką, ale szczególnie ciągnęło go do informatyki.

piątek, 16 października 2020

Kard. Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II wyprzedził swój czas

Fot.  episkopat.pl
Z okazji rocznicy wyboru Św. Jana Pawła II w roku jego 100 urodzin i 42 rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża  (16 października) Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski przesyła artykuł kard. Stanisława Dziwisza, b. sekretarza  polskiego Papieża.


Za życia Jana Pawła II często zarzucano mu, że jest zapatrzony w przeszłość, nie rozumie współczesności i nie nadąża za światem. Doceniano co prawda jego rolę w obaleniu komunizmu, jednak uważano, że nie umiał odnaleźć się w czasach demokracji i pluralizmu, na globalnym rynku idei, gdzie Kościół musi zabiegać o uwagę na takich samych zasadach jak inni.

Jednakże dziś, piętnaście lat po jego odejściu do Domu Ojca, widzimy, jak przenikliwie analizował on rzeczywistość i jak trafnie potrafił przewidzieć problemy, z którymi się zmagamy. Kiedy upadał system komunistyczny w Europie, większość intelektualistów uległa powszechnemu optymizmowi, uważając, że oto zakończył się czas wielkich konfrontacji politycznych i ideologicznych i teraz nastanie niezmącona niczym złota era demokracji liberalnej. Modne było wówczas powiedzenie o „końcu historii”.

Joe Biden – kameleon z wyczuciem

Joe Biden konkurent Donalda Trumpa w najbliższych
amerykańskich wyborach.
Fot. G.Skidmore (Wikimedia commons)

 Joe Biden, a właściwie Joseph Robinette Biden Jr. (ur. w 1942 r.), w rodzinie katolickiej, wiceprezydent USA za kadencji Baracka Obamy (2009-2017) i obecny kandydat Demokratów do fotelu prezydenta USA z widokami na zwycięstwo, jest postacią wysoce kontrowersyjną.


Katolik, z rodzinną historią, której trudno coś zarzucić, naznaczoną osobistą tragedią, kiedy w 1972 r., będąc najmłodszym senatorem USA, stracił pierwszą żonę i córeczkę w wypadku samochodowym, a wiele lat później śmiercią syna na raka mózgu w 2015. Obecnie ekipę najbliższych współpracowników Joe Bidena, a w przypadku zwycięstwa, zapewne zostaną oni mianowani na najważniejsze stanowiska w państwie, stanowią:

czwartek, 15 października 2020

Rosja: Koniec ze stacją benzynową

Rosyjski prezydent podczas przemowienia
na spotkaniu z Senatorami RF. Fot. kremlin.ru

Rosyjski prezydent Władimir Putin we wrześniu spotkał się z senatorami Rady Federacji. Omówił realizację zadań konstytucyjnych w planach federalnego budżetu na 2021r. Wiele zawartych w jego wystąpieniu opinii jest wartych uwagi.

STACJA BENZYNOWA? JUŻ NIE

Krytycy Rosji nazywają ją pogardliwie „stacją benzynową”, albo zacofanym krajem z pijanymi „kacapami”. Słowem: brud, smród i ubóstwo oraz białe niedźwiedzie na ulicach. Trzeci świat, dziki Wschód. Ale wiele można się od niej nauczyć.

Nikt w Rosji nie kryje, że, od dziesięcioleci w rosyjskiej gospodarce i w budżecie istniała krytyczna zależność od wahań cen ropy naftowej na światowych rynkach.

Zachód, zwolennik zimnej wojny z Rosją, kierując sankcje gospodarcze wobec Moskwy, skupia się m.in. na rosyjskim sektorze naftowo-gazowym, sądząc, że w niego wymierzone - powstrzymają rozwój gospodarczy kraju. Wyszedł na tym myśleniu, jak Zabłocki na mydle.

środa, 14 października 2020

Festiwal Filmów Polskich w Perth i Sydney 2020

FESTIWAL POLSKICH FILMÓW W PERTH powraca tej wiosny do Luna Leederville (Perth WA) z bogatą kolekcją uznanych przez krytyków filmów znanych i obiecujących polskich filmowców.

6. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych będzie świętować polską kulturę i polskie kino od 29 października wyłącznie w Luna Leederville (Perth) oraz w Palace Norton Street w Leichhardt (Sydney), prezentując nowe filmy uznanych reżyserów oraz trzy debiuty fabularne. W programie 2020 cztery premiery australijskie i cztery premiery  w stanie  Zachodniej Australii.

wtorek, 13 października 2020

Jan Maszczyszyn nagrodzony za powieść "Necrolotum"

Melbourneński pisarz  Jan  Maszczyszyn  zdobył trzecie miejsce  w  bardzo szanowanej kompetycji w polskim kole literatury fantastyczno-naukowej - Literackiej Nagrody im. Jerzego Żuławskiego 2020 . Profesjonalne jury uznało jego powieść  pt. "Necrolotum"  nagradzając srebrnym wyróżnieniem jako jedną z trzech najlepszych tego  gatunku książek  opublikowanych w Polsce w roku 2019.

Werdykt dotyczący konkursu A.D. 2020 ogłosił w niedzielę przewodniczący jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego  Prof. UMK dr hab. Maciej Wróblewski:

 Główną Nagrodę otrzymuje Radek Rak za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (Warszawa 2019, Wydawnictwo Powergraph). Złote Wyróżnienie jury przyznało Jackowi Dehnelowi za powieść Ale z naszymi umarłymi (Kraków 2019, Wydawnictwo Literackie). Srebrnym Wyróżnieniem jury postanowiło nagrodzić Jana Maszczyszyna za powieść Necrolotum (Bydgoszcz 2019, Genius Creations). 

poniedziałek, 12 października 2020

Papież Franciszek do kardynała Pella: Dziękuję za Twoje świadectwo

Papież Franciszek przyjmuje uwolnionego
 z australijskiego więzienia kard. George'a Pella
Fot. FB (RomeReports) 
Papież przyjął dziś  na audiencji  australijskiego kard. George’a Pella, byłego prefekta watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii. 79-letni purpurat od kilku dni ponownie przebywa w Rzymie po uwolnieniu go z australijskiego więzienia, gdzie spedzil ponad 400 dni.  Od początku pontyfikatu jako prefekt dykasterii oraz członek Rady Kardynałów,  kard. Pell odgrywał kluczową rolę w reformie watykańskich finansów. – informuje portal Vatican News.

Na powitanie  w Watykanie, Franciszek podziękował australijskiemu purpuratowi za jego świadectwo.  - Dobrze Cię widzieć. Dziękuję Ci. Dziękuję za twoje świadectwo. – cytuje słowa papieża agencja Rome Reports.

Wielki dzień polskiego tenisa: Triumf Igi Świątek na French Open

Iga ŚWIĄTEK - nowa polska gwiazda tenisa
Fot. Wikipedia
Polska tenisistka Iga Świątek szła jak burza przez cały turniej French Open. W sobotę w finale pokonała Sofię Kenin 2:0 i tym samym jest pierwszą w historii osobą z Polski z tytułem wielkoszlemowym w singlu. Gratulacje posypały się z całego świata, ale i z kraju. Słów zachwytu nie szczędzili jej Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki.

Iga Świątek wygrała turniej French Open („Roland Garros”) w finale pokonując Amerykankę Sophię Kenin. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:4, 6:1 na korzyść 19-letniej Świątek.

Świątek po raz pierwszy wygrała turniej wielkoszlemowy, a wcześniej dwukrotnie przeszła do czwartej rundy: na French Open 2019 i Australian Open 2020. Świątek zajmuje 54. miejsce w rankingu WTA (Women's Tennis Association) i zdobyła swój pierwszy dorosły tytuł. W 2018 roku zdobyła mistrzostwo juniorów na Wimbledonie oraz tytuł w deblu juniorów Roland Garros (2018).

niedziela, 11 października 2020

Ryszard Opara: AMEN - Afryka Południowa

Panorama of the Cape Town city centre. Fot. Wikipedia
Nigdy nie byłem zwolennikiem segregacji rasowej, szczególnie w formie apartheidu, ale czekając na lotnisku na samolot do Londynu, zadawałem sobie pytanie: Gdzie byłaby dzisiaj Afryka Południowa, gdyby nie kolonizacja białych „Afrikans”.

AMEN - Autobiografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 83.

Afryka; czarny kontynent – cd.

South Africa To naprawdę przepiękny kraj. Taka w pewnym sensie miniatura Australii. Jest kilka razy mniejsza. (może 5 razy). Ale ma wszystko – dwa oceany Atlantycki i Indyjski – rozdzielone Przylądkiem Dobrej Nadziei. Wspaniały klimat, żyzne ziemie, dżungle, parki, bogactwo zwierząt i roślinności - wszelkie bogactwa natury.

Wizyta Marszałka Senatu RP wraz z delegacją w Rzymie

XXV Jubileuszowy Zjazd Związku Polaków we Włoszech
 - dzień I (fot. Marta Marchlewska - Kancelaria Senatu)

Senat nie zwolnił się i nie chce się zwolnić z obowiązku i zaszczytu opieki nad Polonią i wszystkimi, którzy czują się Polakami – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas XXV Jubileuszowego Zjazdu Związku Polaków we Włoszech, który odbywa się w Rzymie. Marszałek i towarzysząca mu delegacja bierze udział w dwudniowych obradach Zjazdu. 

 

W skład delegacji Senatu wchodzą obok Marszałka także Wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierz Michał Ujazdowski, Wiceprzewodniczący tej komisji, Wojciech Ziemniak oraz Senator RP Marek Martynowski.

 

sobota, 10 października 2020

Dynamiczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce

Od 20 marca 2020 roku do odwołania, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, obowiązuje stan epidemii. W związku z sytuacją epidemiologiczną Polska została podzielona na strefy: czerwoną, żółtą i zieloną. Największe obostrzenia sanitarne obowiązują w strefie czerwonej, mniejsze w żółtej.

 

W ostatnim czasie w Polsce mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem liczby zachorowań. Niemal każdego dnia pada kolejny rekord liczby zakażeń koronawirusem.

 

Ministerstwo Zdrowia objęło wzmożonymi działaniami profilaktycznymi te regiony, w których występuje najwięcej zakażeń. Obostrzenia wprowadzane są stopniowo konkretnie tam, gdzie wymaga tego sytuacja.

piątek, 9 października 2020

Kobieca poezja znowu dostała Nobla

 Louise Glück, tegoroczna laureatka Literackiego Nobla, Amerykanka z niemieckim nazwiskiem, jest moją rówieśniczką, tyle, że urodzoną o pół roku wcześniej, rocznik 1943. Jest autorką wielu tomików poetyckich. Jej prace były wielokrotnie doceniane przez krytyków, obok Nagrody Pulitzera w dziedzinie poezji (1993), Nagrody Bollingena (2001) i amerykańskiej National Book Award (2014) otrzymała m.in. nagrodę książkową Los Angeles Timesa (2012) oraz Nagrodę Tranströmera (2020).

Na język polski poezję Louise Glück przekładała Julia Hartwig. Trzy niewielkie wiersze ("Eros", "Czas" i "Baśń") znalazły się w tomie pt. "Dzikie brzoskwinie. Antologia poetek amerykańskich", jednakże znakomita część twórczości poetki nie jest dostępna w języku polskim.

czwartek, 8 października 2020

Wędrówki po Polsce: Międzyzdroje – letnia stolica Pomorza Zachodniego

Sezon letni w Międzyzdrojach dobiegł do końca. Wspaniała pogoda, wiele wydarzeń kulturalnych, koncertów i atrakcji dla dzieci pozwoliły turystom spędzić w tym kurorcie niezapomniane chwile. Program wydarzeń kulturalnych, organizowanych przez Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach oferował różnorodne animacje dla najmłodszych – takie jak: pojedynki iluzjonistów, rodzinne malowanie, zabawy z Klaunem Konewką, Klaun Tomi Show, Małe Formy Teatralne – codzienne zabawy sprawiły dzieciom i całym rodzinom ogrom radości.

            Międzyzdroje (dawne niemieckie Misdroy) położone są na wyspie Wolin nad Morzem Bałtyckim, przy granicy z Niemcami, obok Świnoujścia, w województwie zachodniopomorskim. Piaszczyste, szerokie plaże, najwyższe w Polsce wybrzeże morskie, urozmaicona przyroda Wolińskiego Parku Narodowego stanowią wielki magnes dla tysięcy turystów.

            

Międzyzdroje to letnia stolica Pomorza Zachodniego. Tradycje wczasowe miasta sięgają roku 1830, kiedy to radca sanitarny z Berlina dr Oswald rozsławił w swoich publikacjach walory lecznicze nadmorskiej miejscowości Misdroy.                                             

środa, 7 października 2020

Prof. Mirosław Matyja: Polityczne kłamstwo

A man with "fake news" rushing to the printing press. 
Rys. Frederick Burr Opper (1894 r.) Public domain

Nie jest nowościa, że politycy kłamią. To nie przypadek, że około 500 lat temu Niccolò Machiavelli w swojej książce pt. “Książę” zalecał władcom, aby nie przeceniali prawdy, jeśli jest to pomocne dla utrzymania władzy. Kłamstwa były w historii i są nadal integralną częścią komunikacji politycznej.

 Kłamstwa w niedemokratycznych systemach, takich jak Trzecia Rzesza czy reżimy komunistyczne w panstwach dawnego bloku wschodniego, są już legendarne. Wystarczy pomyśleć o stwierdzeniu „nikt nie zamierza budować muru”, które Walter Ulbricht, przewodniczący wiodacej partii politycznej NRD, wygłosił na krótko przed zbudowaniem muru berlinskeigo. Wiele wskazuje na to, że państwa totalitarne nie mogą w ogóle istnieć bez systematycznego kłamstwa. George Orwell fantastycznie naszkicował to w swoim klasycznym dziele pt. „1984”.

wtorek, 6 października 2020

Covidowy budżet federalny 2020/21

Josh Frydenberg Treasurer of Australia.
Fot.Wikipedia
Rząd federalny przedstawił dziś w Parlamencie z pięciomiesięcznym opóźnieniem  swój budżet na lata 2020-21, po zawieszeniu go z powodu pandemii koronawirusa  i następującej po niej recesji gospodarczej. Federalny budżet tradycyjnie jest przedstawiany co roku  w drugi wtorek maja.

 Premier Scott Morrison powiedział, że celem budżetu będzie „odzyskanie tego, co zostało utracone” w wyniku pandemii, a skarbnik Josh Frydenberg powiedział, że będzie on koncentrował się w dużej mierze na tworzeniu miejsc pracy.

Bezrobotni Australijczycy poniżej 35 roku życia będą wielkimi zwycięzcami, podobnie jak ci, którzy chcą przekwalifikować się.

Reformy zaprezentowane dziś  przez rząd pozwolą zaoszczędzić australijskim pracownikom 17,9 mld AUD w ciągu następnej dekady – podsumowuje  dane z planu  budżetu  Sky News Australia.( ok. 1500 AUD na pracownika rocznie - red.)