polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk i wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz od wielu miesięcy uspokajają, że Polska nie rozważa wysłania wojsk na Ukrainę. W poniedziałek obaj politycy powtórzyli to zapewnienie. Nadal jednak będą wspierać obecnie rządzących w Kijowie. * * * AUSTRALIA: Donald Trump nałożył 25-procentowe cła na import stali i aluminium, ale po rozmowie telefonicznej z Anthonym Albanese "rozważy" zwolnienie dla Australii. Australijski minister handlu Don Farrell planuje w ciągu kilku dni przylecieć do USA, aby odbyć rozmowy ze swoim odpowiednikiem na temat możliwego zwolnienia dla Australii. Wkrótce po podpisaniu rozporządzenia celnego, w którym podkreślił, że nie będzie żadnych wyjątków, Tramp stwierdził, że Australia może zapewnić sobie lepszą umowę. * * * SWIAT: Piątkowa wizyta prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie w celu podpisania umowy z USA o minerałach zakończyła się kłótnią z prezydentem Donaldem Trumpem i wiceprezydentem JD Vancem w świetle kamer telewizyjnych. Umowa nie została podpisana, odwołana została również wspólna konferencja prasowa obu prezydentów. Delegacja Zełenskiego została wyproszona z Białego Domu. * Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w czwartek, że Rosja "całkowicie zgadza się" ze stanowiskiem USA wobec Ukrainy. Powtórzył też, że nie zaakceptuje rozmieszczenia europejskich wojsk na Ukrainie w ramach porozumienia pokojowego. Pieskow powiedział, że byłoby to dla Moskwy nie do zaakceptowania, ponieważ strona rosyjska nie zgodzi się na obecność wojsk NATO na terytorium Ukrainy.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 7 września 2020

Wręczenie odznaczeń państwowych Australijczykom

Odznaczeni Robert Borsak i David Clarke 
Pandemia COVID – 19 zmieniła nam świat, pokrzyżowała plany zawodowe oraz z pewnością zakłóciła życie osobiste. Niestety uniemożliwiła również liczne i wspólne uczestniczenie w planowanych przedsięwzięciach. Niektóre z naszych projektów zostały odwołane, inne są realizowane w wersji online. Jest mi niezmiernie przykro, że nie mogę być z Państwem w wielu miejscach, podróżować i ze względu na restrykcje sanitarne, nie jest możliwe zaproszenie na uroczystości licznych gości.
 

Jako Konsul Generalny RP chciałabym z Państwem podzielić się przynajmniej obrazem i dźwiękiem, dlatego też przesyłam Państwu nagranie z ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych w Konsulacie Generalnym RP w Sydney – Krzyży Kawalerskich Orderu Zasługi RP – czterem znamienitym obywatelom Australii:  Panu Robertowi Borsak MLC, Panu Davidowi Clarke, Prof. Jimowi Partick AO and dr Chrisowi Roberts AO.
 
W bardzo kameralnym spotkaniu z powodu restrykcji sanitarnych uczestniczyli: J.E. Margaret Beazley AC QC, Gubernator NSW wspólnie z Panem Dennisem Wilson (the Vice-Regal couple), J.E. Michał Kołodziejski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Australii oraz przedstawiciele organizacji polonijnych, biznesu oraz świata polityki.
 
Ponieważ 30 sierpnia minął rok od mojego przyjazdu do Australii, proszę przyjąć moje serdeczne podziękowania za Państwa działania, wytrwałość, życzliwe słowa oraz wsparcie, które Państwo okazujecie każdego dnia.
 
W tak trudnym dla nas wszystkich czasie, najważniejsza jest zwykła ludzka życzliwość, a przede wszystkim zdrowie całej Rodziny i Najbliższych oraz Przyjaciół.
 
Przyjmijcie proszę Państwo życzenia dla Nas wszystkich, życzenia zdrowia i pogody ducha i aby lekcja życiowa, którą wspólnie doświadczamy okazała się wartościowa.
 
Miłego wspólnego oglądania i słuchania:
 
 
Wręczenie odznaczeń państwowych:
 


Koncert chopinowski:




Monika Kończyk
Konsul Generalny RP
Sydney

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy