Balladyna Juliusza Słowackiego była lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Z tej okazji Prezydent skierował specjalne przesłanie, zachęcając do udziału w akcji.
Narodowe Czytanie "Balladyny" 5 września o godz. 12.00 zainaugurowała para prezydencka, odczytując początek dramatu.
Na scenie wystąpiło ponad sześćdziesięciu aktorów, między innymi Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha, Marcin Przybylski i Krzysztof Kwiatkowski. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.
Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
Zapraszamy do oglądania transmisji NA ŻYWO z Narodowego Czytania 2020:
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Lokalne Ośrodki Metodyczne SWP przygotowały wraz Polonijną Agencją Informacyjną wirtualne nagranie fragmentów utworu. W polonijnym narodowym czytaniu wzięli udział:
Dariusz Piotr Bonisławski – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Bożena Iwanowski – doradca metodyczny LOM przy PCCV of Melbourne w Australii
Katarzyna Władyka – doradca metodyczny w powstającym LOM przy PMS w Wielkiej Brytanii
Weronika Mielewczyk – kandydat na doradcę LOM przy PMSI w Irlandii
Joanna Krzeszowska – Tambor – doradca metodyczny LOM przy ZNP w Kanadzie
Aneta Matyszczyk – doradca metodyczny LOM przy CPSD w Nowym Jorku
Magdalena Dębowska – doradca metodyczny LOM w Hiszpanii
Maria Marchwińska – doradca metodyczny LOM przy CPSD w Nowym Jorku
Halina Żurawski – doradca metodyczny LOM przy ZNP w Chicago
Alicja Nawara – doradca metodyczny LOM przy ZNP w Chicago
W pierwszym akcie utworu do chaty Pustelnika przybywa Kirkor, który pragnie rady kogo ma pojąć za żonę. Pustelnik odradza mu wszelkie królewny. Zdradza mu także, że jest królem Popielem III, ale został strącony z tronu przez uzurpatora - Popiela IV. Opowiada także w jaki sposób jest w posiadaniu prawdziwej korony Popielów... została ona dana Lechowi przez królów wracających z Betlejem.
O tym czyta Bożena Iwanowski - doradca metodyczny LOM w Australii:
Kolejne fragmenty: PAI - Narodowe Czytanie
Na podst. Polskie Radio, PAI
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy