polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 28 sierpnia 2020

Zmarła polska Matka Teresa z Canberry

Stasia Dąbrowska (1926 -2020)
 Fot: ACT Community Services.
Urodzona w Polsce Pani Stasia Dąbrowski, znana pokoleniom mieszkańców  stolicy Australii jako The Soup Lady, zmarła w wieku 94 lat. – informuje portal  RIOTACT!  z Canberry.  Pani Stasia spędziła dziesięciolecia serwując domową zupę  na Garema Place wszystkim przybyłym, niezależnie od ich potrzeb.

Najbardziej znana jako „Pani od zupy”, Stasia Dąbrowski służyła  potrzebującym ubogim  w Canberze od ponad czterech dekad.  Kilka lat temu media donosiły z okazji  jej okragłych urodzin, że „pomimo przekroczenia 90. lat, Stasia nie wykazuje oznak spowolnienia”.

Pani Dąbrowska urodziła się w 1926 roku w Polsce, gdzie jej rodzina straciła wszystko podczas II wojny światowej. Po wojnie pracowała jako pielęgniarka, zanim przeniosła się z mężem i młodą rodziną do Australii.

Przybywając do Canberry w 1964 roku z mężem i młodą rodziną,  podjela pracę jako wolontaruszka  dla Czerwonego Krzyża.  Pani Stasia przypomniała sobie własne doświadczenia, kiedy to jej nastoletni syn wrócił do domu, opowiadając o bezdomnej rodzinie potrzebującej jedzenia.  Ugotowali  więc dla nich pizze i tak zaczęło się pomaganie innym. Pani Dąbrowska otworzyła jadłodajnię dla potrzebujacych.

Od 1979 roku prowadzila mobilną kuchnię, w której gotowala  zupę. Swoją pracę wykonywala niezaleznie czy byl deszcz, grad czy upał. Przez 11 lat sama zbierała fundusze na zakup potrzebnych składników do zupy.  Później  otrzymywala darowizny i niektóre fundusze rządowe na kontynuację swojej dobroczynnej  pracy. Wstawała  o 5 rano przez sześć dni w tygodniu, jeżdżąc furgonetką po Canberze, aby odebrać podarowaną żywność od firm, a następnie rozprowadzała ją ubogim. 
 
Stasia Dabrowski robi i rozdaje zupę od 1979 roku. 
Fot. Steve Nebauer 
 Obierała i gotowala 180 kilogramów warzyw w czwartkowe wieczory, aby nakarmić  następnego dnia  nawet 500 osób. Jako ikona Canberry, Stasia dawała wszystkim nie tylko jedzenie, ale także miłość, dobroć i współczucie.
 
„Ona jest Matką Teresą z Canberry; robi to  wszystko z glebi współczującego jej serca” – powidział  cztery lata temu mediom ABC jej adwokat, Steve Nebauer.

Prokurator generalny stołecznego terrytorium  ACT Gordon Ramsay, który przez wiele lat kierował Centrum Kippax w Uniting Church,  powiedział: „W naszej społeczności jest wielu ludzi, którzy są oddani poprawie jakości życia innych, którzy ciężko pracują w tym kierunku. To jedna z rzeczy, które sprawiają, że Canberrę  tworzy silne społeczeństwo obywatelskie. Stasia Dąbrowski była tego znakomitym przykładem. Od wielu lat poświęcała swój czas i własne środki na wspieranie ludzi. Chociaż nigdy nie szukała uznania i czuła się z tym nieswojo,  została doceniona za jej poświęcenie.”
„Jesteśmy jej dłużnikami i będziemy za nią tęsknić”. – podkreślił Ramsay.

W 1996 roku Stanisława Dąbrowska została okrzyknięta obywatelką roku Canberry, a w 1999 roku inauguracyjnym tytułem ACT Senior Australian of the Year. Otrzymała również OAM w uznaniu jej wkładu w pomoc potrzebującym. W 2005 roku tablica z jej imieniem została zainstalowana na  ACT's Honor Walk.
Artystka z Canberry Jenny Blake, która namalowała portret Pani Stasi, wspomina dla Region Media:  „Była niskiego wzrostu, ale miała gigantyczną osobowość” .
„Hojność Stasi zainspirowała mnie do namalowania jej portretu. Stasia była taka pokorna i zastanawiała się, dlaczego ktoś miałby chcieć ją malować.”
„Straciliśmy ciężko pracującą kobietę o wielkim sercu, która poświęciła swoje życie pomaganiu innym”. – wspomina artystka.
Portret Stasi Dąbrowskiej namalowany przez artystkę z Canberry Jenny Blake.
 Fot: Jenny Blake.

Kuchnia z zupą Pani Stasi  działa nadal -  obecnie w Griffin Center, zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności. Obsługiwana jest  przez jej wnuka Josha Kenworthy'ego, hydraulika z zawodu, który nadal samodzielnie finansuje jej działalność i  honorowo przejmuje  szlachetne dziedzictwo swojej babci.

na podst. RIOTACT!, communityservices ACT, ABCNews, onet.pl


Video ABC:
https://www.facebook.com/abccanberra/videos/337071537338013/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy