Fot. supplied by Benefit Legal Lawyers |
Obawa, że coś niespodzianego może nam się przydarzyć i w konsekwencji nie będziemy w stanie opiekować się naszymi pociechami jest szczególnie silna kiedy dzieci są małoletnie lub niepełnosprawne. Ta myśl budzi wiele emocji, czasem też powoduje konflikt między rodzicami. Z tego względu wiele osób zwyczajnie odsuwa ją na dalszy plan.
Należy pamiętać o tym, że ustalenie opieki prawnej przydaje się nie tylko w przypadku gdy oboje rodzice umrą czy zginą, ale też w przypadku kiedy rodzice czy rodzic żyje, ale nie jest w stanie fizycznie zajmować się i opiekować dzieckiem. Na przykład rodzic ma wypadek w pracy w wyniku którego zostaje sparaliżowany. Warto przeanalizować własną sytuację i ocenić ryzyko swojego zawodu, czy stylu życia. Nie jesteś w stanie kontrolować wszystkiego, co może Ci się przydarzyć, ale możesz przygotować plan awaryjny, który pomoże Twoim najbliższym.
Każdy rodzic od momentu gdy po raz pierwszy trzyma swoje dziecko w ramionach ślubuje o nie dbać dopóki nie osiągnie wieku dorosłego, a w większości przypadków i dłużej. Integralną częścią tego procesu powinno być planowanie na wypadek nieoczekiwanych nieszczęść. Tylko wówczas możemy realnie wypełnić tę obietnicę. Posiadanie dzieci to niezwykle ważny czynnik w zarządzaniu majątkiem i należy w każdej sytuacji rozważyć, kto będzie opiekował się dziećmi i zostanie ich opiekunem prawnym, jeśli rodzice dziecka umrą.
Wyznaczenie opiekuna nieletnich dzieci w testamencie może pomóc w uniknięciu sporów między członkami rodziny w razie nieoczekiwanego zdarzenia. Łatwo jest wyobrazić sobie sytuację w której członkowie rodziny, czy też bliscy przyjaciele pozostający w żałobie pod wpływem silnych emocji będą spierać się o to, kto będzie wychowywał dzieci. Pogorszyłoby to wówczas i tak już bardzo trudną sytuację najmniejszych. Warto uchronić swoje pociechy przed takim scenariuszem. Jeśli nie wyznaczono opiekuna, sprawa opieki nad dziećmi zostanie rozstrzygnięta przez sąd rodzinny. To rozwiązanie może być jednak kosztowne zarówno w wymiarze emocjonalnym, jak i finansowym. Dzięki wyrażeniu przez rodziców ich woli w testamencie usuwa się wszelkie wątpliwości co do woli rodziców w tej kwestii i zmniejsza możliwość powstania sporów.
Z naszego doświadczenia wynika, że wiele osób zakłada, iż dziadkowie, czy rodzeństwo automatycznie otrzymają opiekę nad dzieckiem. To błędne myślenie. Jeżeli rodzice nie wyznaczą opiekuna prawnego, sąd po konsultacji z pracownikiem socjalnym, kierując się dobrem dziecka, wskaże osobę, która wydaje się sądowi najbardziej odpowiednią. Ten wybór może znacznie odbiegać od Twojego wyobrażenia odpowiedniej osoby. Twoje dziecko znajdzie się w nowym położeniu i w nowej rodzinie. Może to być wyjątkowo uciążliwe dla dziecka, nawet jeśli nowa rodzina to dziadkowie lub inni krewni. Tej sytuacji można uniknąć, jeśli rodzic wyznaczy prawnego opiekuna dla swojego dziecka w testamencie.
Kim jest opiekun prawny?
Opiekun prawny to osoba dorosła wyznaczona do opieki nad małoletnim dzieckiem w przypadku śmierci obojga rodziców – to jest przed osiągnięciem przez dziecko wieku dorosłego.
Opiekun prawny przejmuje obowiązki rodziców dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia, co obejmuje możliwość podejmowania decyzji w sprawie:
Opiekun prawny przejmuje obowiązki rodziców dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia, co obejmuje możliwość podejmowania decyzji w sprawie:
- codziennej opieki i kontroli nad dzieckiem;
- podejmowania decyzji dotyczących wychowania dzieci (w tym miejsca zamieszkania), edukacji, zdrowia i opieki społecznej;
- zwykle opiekun będzie także jednym z powierników (zarządców – „trustee”) nieruchomości i pieniędzy, które rodzice pozostawili swoim dzieciom w swoim majątku. Aktywa te będą przechowywane przez powierników, dopóki dziecko nie osiągną wieku, który ich rodzice uznają za odpowiedni do samodzielnego zajmowania się pieniędzmi, bez nadzoru; – godne rozważenia jest wyznaczenie osobnego powiernika (zarządcę –„trustee”) do zarządu majątkiem;
- będą mieć również głęboki wpływ na moralne, filozoficzne i religijne przekonania dziecka, które będą się różnić w zależności od wieku.
Jak wyznaczyć opiekuna prawnego dziecka?
Aby wyznaczyć prawnego opiekuna małoletniego dziecka, rodzic musi wskazać osobę (lub osoby) jako wybranego opiekuna w testamencie. Rozsądnym w tej sytuacji jest zwrócenie się do zamierzonej osoby oraz ustalenie, czy wyraża zgodę i jest zdolna wziąć na siebie tę odpowiedzialność. W testamencie rodzice mogą wskazać także alternatywnych opiekunów. Są to osoby które przejmą opiekę nad dzieckiem w przypadku gdyby pierwotnie wskazany opiekun nie był w stanie lub odmówił opieki nad małoletnim dzieckiem.
Pomimo iż wyznaczenie opiekuna w testamencie jest niezbędne dla zabezpieczenia interesów dziecka, ten właśnie zapis jest często pomijany w dokumencie przez niedoświadczonych prawników lub osoby próbujące na własną rękę sporządzić testament (np. posiłkując się gotowymi zestawami DIY „Will Kits”).
Każdy rodzic lub rodzice, którzy mają małe dzieci lub dziecko niepełnosprawne, powinni w testamencie wyznaczyć opiekuna prawnego swojego dziecka!
Rafał Rogusz, prawnik z Benefit Legal Lawyers
Skontaktuj się z naszym biurem Benefit Legal Lawyers, a prawnik od prawa spadkowego – Rafał Rogusz pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej rodziny. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 0423780123 lub elektronicznie: [email protected]
więcej informacji:
- http://www.benefitlegal.com.au/kim-jest-opiekun-prawny-dziecka-w-testamencie-i-w-jakich-okolicznosciach-konieczna-jest-jego-zmiana/
- http://www.benefitlegal.com.au/jak-wyznaczyc-opiekuna-prawnego-dla-dzieci-w-testamencie-jesli-rodzina-mieszka-w-innym-kraju/
_____________________________
artykuł sponsorowany
artykuł sponsorowany
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy