polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 2 lipca 2020

Wybory prezydenckie 2020: Pierwsza tura i co dalej?

Sylwester Szymaszek
Pierwsza tura wyborów prezydenckich za nami! Według oficjalnych danych pierwszej tury na pierwszym miejscu niespodziewanie znalazł się urzędujący prezydent Andrzej Duda otrzymując 43,5% głosów, na drugim z kolei jeszcze bardziej niespodziewanie kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski z 30,46% głosów. Biorąc pod uwagę wysoką frekwencję (64,51 procent) na pierwszy rzut oka widać już że kara niebos nadeszła dla prezydenta Dudy, ponieważ jeśli to wszystko na co mógł liczyć to w drugiej turze nic nie jest pewne i wszystko jest możliwe! Tym bardziej, że kontrkandydatką nie jest już przebojowa Małgorzata Kidawa-Błońska, ale niąsący eurosocjalistyczną świerzość Rafał Trzaskowski który na podobieństwo lidera Nowoczesnej, Ryszarda Petru, o którego istnieniu świat już zapomniał, błyska urokiem w mediach głownego nurtu.

Całkowicie niezależny Szymon Hołownia otrzymał 13,87%, a na czwartym miejscu znalazł się Krzysztof Bosak otrzymując 6,78% głosów. To z kolei pokazuje że układ okrągłostołowy nie ma się najlepiej, a wręcz wyraźnie ulega rozkładowi. Niezmienia to jednak faktu że zgodnie z tamtejszym postanowieniem odpowiednia alternatywa wyborcza dla narodu została przedstawiona i już za chwile rozemocjonowany elektorat znów będzie mógł wybierać między dżumą a cholerą, a więc wszystko jest na swoim miejscu.

Wynik jaki otrzymał pan Hołownia ilustruje jednak dobitnie że całkiem spora część narodu chciałaby alternatywy zarówno dla PO jak i dla PIS. Obecnie alternatywa pozostała właściwa, czyli jedna - w postaci pana Trzaskowskiego. Konfederacja z kandydaturą pana Bosaka odniosła największy sukces pierwszej tury wyborów który marginalizowany i w znacznej mierze lekceważony w mediach głównego nurtu otrzymał grubo ponad milion głosów i wiele wskazuje na to że ta właśnie formacja może stać się trzecią siłą polityczną w Polsce. Ale nie o tym teraz ponieważ za chwil kilka staniemy w obliczu znanego nam już wyboru a więc pojawia się kilka pytań, a przynajmniej jedno zasadnicze: „Na kogo, i czy w ogóle głosować”?

Pytanie zasadnicze, tym bardziej że liczny elektorat zarówno pana Hołowni, pana Bosaka ale również i mniej liczny pana Władysława Kosiniaka-Kamysz i Roberta Biedronia będzie musiał teraz na nie odpowiedzieć oraz że częściowo, ważą się losy kraju. Z oświadczenia Rady Liedrów Konfederacji wiemy już że poparcie nie zostanie udzielone żadnemu z kandydatów. Jak zachowają się wyborcy tajemnica to wielka i trudna, jedno jest natomiast pewne, a mianowicie że przez kolejne dwa tygodnie walka polityczna będzie trwać a naród głowić się czy w obliczu tak niespodziewanej alternatywy wyborczej można w ogóle mówić o „mniejszym złu”.

Możnaby więc zatem przeanalizować stosunek kandydatów do spraw zasadniczych choćby takich jak ochrona życia ludzkiego, począwszy od tego najmniejszego do największego, ustawy 447 która nigdzie nie zniknęła ale, jak podejrzewać można, odsunięta została w czasie, na czas kampanii wyborczej zarówno w Polsce jak i w USA gdzie głosy Polonii Amerykańskiej przydadzą się prezydentowi Trumpowi. Ponadto warto byłoby zwrócić uwagę na stosunek kandydatów do podatków, suwerenności Polskiej, ochrony rodziny, własności prywatnej, wolności gospodarczej, kwesti dostępu do broni i obrony koniecznej, obrony interesu narodowego czy budżetu państwa Polskiego i wydatków publicznych. Jednak po przeanalizowaniu tych właśnie kwestii to nie tylko okazuje się że różnic to w zasadzie między prezydentem Dudą a kontrkandydatem Trzaskowskim nie ma, to i wiarygodność zarówno jednego jak i drugiego budzi poważne zastrzeżenia.

Co prawda pan Trzaskowski zapowiedział że będzie wypalać żelazem to co zrobił PIS, pewnie nawet takim rozgrzanym do białości, a więc wyznawcy PO już tupią nogami na samą tą myśl, jednak zaznaczył też że będzie wykazywał się inicjatywą ustawodawczą, no i tu się dopiero robi ciekawie bo gdy spojrzeć na obietnice, które i tak chyba lepiej żeby dotrzymane nie zostały to nasuwa się pytanie, gdzie szukać azylu? A i tutaj perspektywy marne, bo zwłaszcza teraz kiedy świat walczy z epidemią dziewiętnastego koronawirusa to wszędzie wydaje się być tak samo. Nawet i u naszego najważniejszego sojusznika, wszystko wskazuje na to że obecna fala rewolucji komunistycznej która przelewa się przez cały kraj i której efekty widoczne są w rabowaniu sklepów, powalaniu pomników, licznych podpaleń czy protestów prowadzonych pod pretekstem uduszonego czarnoskórego George'a Floyda zakończyć się może spektakularną katastrofą prawdopodobnie najsilniejszego wciąż mocarstwa na świecie.

Stać się tak oczywiście nie musi, problem w tym że przed nadchodzącymi wyborami nie wszystkie ruchy są dozwolone, a przynajmniej niezalecane w warunkach demokratycznych czego świadomym wyraźnie jest prezydent Trump który w sondażach traci przewagę nad Biden’em.

W efekcie protestów ruch Black Lives Matter odnosi kolejne sukcesy bo właśnie dowiadujemy się że, na przykład firma kosmetyczna L'Oreal wycofuje słowa "biały" czy "wybielający" z opisów swoich produktów ponieważ jak to argumentuje, słowa te uznane mogą być za rasistowskie. Rozgrzane do białości żelazo, do którego powyżej nawiązałem też zapewne ma wszelkie znamiona rasizmu. Orwell'owska nowomowa widać czyni postępy i tylko patrzeć jak myślozbrodniarze będą cierpieć męki a rządy usuną słowa na przykład takie jak 'zły' za pomocą którego można by wystawić ocenę parti rządzącej. Zamiast tego będziemy, oczywiście - jedynie w sytuacjach skrajnych, oceniać działania jako 'bezdobre'. A dlaczego w sytuacjach skrajnych? A dlatego że ogłupianie społeczeństwa przynosi wymarzone rezultaty i nawet taka recenzja nie będzie na pewno potrzebna bo wszystkie działania będą mianowane jako 'plusdobre' a w porywach 'dwaplusdobre'.

W całych Stanach Zjednoczonych wolność obywatelska istotnie się kurczy, a ludzie w znacznej mierze ogłupieni właśnie, klaskają na widok kolejnych ograniczeń. Na przykład gubernator Los Angeles, skąd właśnie piszę, po zielonym świetle jakie zapalił dla otwarcia barów czy restauracji, dziś ponownie nakazał ich zamknięcie, ponieważ liczba zakażeń dziewiętnastym koronawirusem wzrasta. A to pomimo tego, że najnowsze dane z CDC wskazują na to że śmiertelność koronawirusa nie różni się w zasadzie od zwykłej grypy o czym nawet i tutejsze media zdają się milczeć, ale najważniejsze to to że trenowanie społeczeństwa trwać może dalej w najlepsze a to dlatego że strach zainstalowany skutecznie wciąż ma działanie pożądane.

W Polsce natomiast minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział że kiedy druga fala dziewiętnastego koronawirusa wkroczy do Polski czekać nas będzie powrót do obostrzeń. A kiedy wkroczy? A to jasne - po wyborach. Narazie zgodnie z rozkazem rządu i w pokorze ducha czeka na granicy. Wracając więc do dżumy i cholery, gdy odpowiemy sobie na najważniejsze kwestie wspomniane wyżej, wyzwania które stoją nie tylko przed Polską ale i Narodem Polskim oraz stanowiska kandydatów do tych właśnie kwestii zobaczyć możemy wyraźnie że różnicy między nimi nie ma tak naprawdę żadnej.

Jak więc głosować będą Polacy? Trudno powiedzieć, ale wydaje się że zasadniczo większość głosować może - w przypadku głosów dla pana Trzaskowskiego w przypływie efemerycznego zafascynowania kandydatem, z nadzieją że ten to w końcu przychyli nam nieba, a w przypadku prezydenta Dudy, w dużej części zagłosują ci którzy w końcu mają poczucie że rząd coś im daje. I choć jak słusznie zauważyła Margaret Thatcher rząd nic dać nie może bo nic nie ma, to telewizja reżimowa odpowiednio już otrąbi sukces parti rządzącej w wyniku którego budżet państwa pęka w szwach i będą pieniądze na kolejne programy rozdawnicze, i kto wie, może i wspomniany w debacie prezydenckiej przez Pana Żółtka program ‘menelowe plus’ znajdzie swoje miejsce. Niewyznawcy ani jednego ani drugiego obozu władzy będą kierować się prawdopodobnie zasadą mniejszego zła.

A jak wyglądać będzie przyszłość? Również trudno powiedzieć, ale pewne prognozy można w obecnej sytuacji już poczynić i wracając do wspomnianego klasyka Orwell'a zwrócić uwagę na wizję jaką przedstawia oprawca  Winstona Smith’a  "jeśli chcesz wiedzieć jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz," a to dlatego że znaleźć może ona niestety odzwierciedlenie w naszym kraju.

 Sylwester Szymaszek, Los Angeles
_____________________
 Sylwester Szymaszek -  student ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku Political Science w California State University w Los Angeles.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy