polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 8 lipca 2020

Upamiętnienie 75. rocznicy przejęcia Szczecina przez Polskę

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
 prof. Piotra Zaremby. Fot. L.Wątróbski
28 kwietnia 1945 r. przyjechał do Szczecina (jako pełnomocnik  rządu RP) Piotr Zaremba. On też podjął decyzję o wywieszeniu biało-czerwonej flagi (30 kwietnia) na budynku obecnego Urzędu Wojewódzkiego. Ostateczną decyzję w sprawie przekazania Polsce Szczecina przekazano Piotrowi Zarembie w  Berlinie w dniu 5 lipca 1945 roku. W 75 rocznicę tego historycznego wydarzenia, odsłonięto  tablicę pamiątkową ku czci pierwszego prezydenta polskiego Szczecina - o czym pisze Leszek Wątróbski.

 
Na Piotrze Zarembie ciążyła odpowiedzialność za stworzenie  podstaw struktur zarządzających miastem. Brak decyzji wielkich mocarstw w sprawie kształtu polskiej granicy zachodniej sprawił, że polska administracja jeszcze dwukrotnie zmuszona była do opuszczenia miasta,  do ostatecznej decyzji  o przynależności państwowej Szczecina.   
             
Miasto liczyło wówczas zaledwie kilka tysięcy mieszkańców. W pierwszym tygodniu maja do Szczecina zaczęli przyjeżdżać coraz liczniej ludzie z Poznania. To oni odegrali szczególną rolę w polonizacji miasta. Byli wśród nich poznańscy kolejarzy oraz inne liczne grupy osadników.          
Nadal przeciągały się dyskusję mocarstw zwycięskich nad przyszłością polskiej granicy zachodniej. Wyjątkowo sceptyczna do przyznania Polsce Szczecina była strona angielska, która uważała, że Polacy chcą zdecydowanie za dużo. Ostatecznie o przyznaniu Polsce Szczecina zdecydowało stanowisko strony radzieckiej i fakty dokonane. W mieście i okolicy stacjonowały przecież nadal wojska radzieckie.                    
Ostateczną decyzję w sprawie przekazania Polsce Szczecina przekazano Piotrowi Zarembie w  Berlinie w dniu 5 lipca 1945 roku. Mógł więc już oficjalnie przejąć władzę od ostatniego administracyjnego organu niemieckiego, reprezentowanego przez Ericha Wiesnera - burmistrza niemieckiej części miasta, dystryktu IV Stettin-Zabelsdorf.                     

* * * * *
 
Osiągnięcia Piotra Zaremby, pierwszego prezydenta polskiego Szczecina były niepodważalne. Kiedy bowiem obejmował Szczecin 5 lipca 1945 mieszkało tam ponad 1600 Polaków i ok. 90 tys. Niemców. Natomiast kiedy w roku 1950 opuszczał miasta, to było już ok. 230 tys. Polaków i tylko ok. 3 tys. Niemców. Te cyfry mówią same za siebie. Prezydent Zaremba dla procesu polonizacji miasta odniósł  bezsporny i bezdyskusyjny sukces.

           
Piotr Zaremba (1910-1993) był inżynierem architektem i urbanistą, specjalizującym się w planowaniu przestrzennym. Był też działaczem samorządowym oraz naukowcem, teoretykiem i praktykiem zajmujący się planowaniem przestrzennym i kształtowaniem środowiska. Był wreszcie pisarzem i publicystą oraz profesorem zwyczajnym i członkiem Polskiej Akademii Nauk. Stworzył i kierował Wydziałem Inżynierii Lądowej i Wodnej, późniejszym Wydziałem Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej i wreszcie jej rektorem. Był też twórcą, kierownikiem i wykładowcą Międzynarodowego Podyplomowego Studium Urbanistyki i Planowania Regionalnego oraz współorganizatorem Uniwersytetu Szczecińskiego, osobą bardzo zasłużoną w rozwoju szkolnictwa wyższego na Pomorzu Zachodnim oraz uznanym autorytetem w skali międzynarodowej, zapraszanym do współpracy przez wiele ośrodków akademickich na całym świecie. Pozostawił po sobie znaczny dorobek pisarski oraz ważne świadectwa historii w postaci zapisków obrazujących walkę o polski Szczecin. Był ponadto niekwestionowanym zwycięzcą ogłoszonych przez szczecińskie gazety plebiscytów „Szczecinianin Stulecia” i „Pomorzanin naszych czasów”.

* * * * * 
           
Idea uhonorowania pamięci prof. Piotra Zaremby zrodziła się kilkanaście miesięcy temu, wiosną 2019 roku. Zgłosiło ją Stowarzyszenie Menedżerów Seniorów oraz przedstawiciele środowiska szczecińskich pionierów.                                                                

Prof. Małgorzata Kopczyńska
z Akademii Sztuki w Szczecinie,
autorka tablicy portretowej
Ludzie ci, znający z autopsji dokonania pierwszego prezydenta miasta – a nie  z publikacji czy z donosów, postanowili uhonorować jego pamięć. Tak doszło do powstania Społecznego Komitetu . 
Jego inauguracyjne posiedzenie odbyło się w sali senackiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, na którym pracował. Społeczny Komitet skupiał w swoim gronie zarówno pracowników nauki oraz pionierów, seniorów czy wreszcie społeczników.  Jego przewodniczącym został red. Zbigniew Puchalski, wieloletni naczelny Polskiego Radia. Wiodącą rolę w doprowadzeniu idei do finału odegrało 3-osobowe prezydium, w którym oprócz Puchalskiego znaleźli się prof. Stanisław Flejterski oraz Wojciech Długoborski, samorządowiec, były poseł. Projekt tablicy opracowała prof. Małgorzata Kopczyńska ze szczecińskiej Akademii Sztuki.    
 
 Starania o pomnik wyhamowała epidemia koronawirusa. Zdecydowano się więc na tablicę pamiątkową, która została zawieszona na gmachu Urzędu Miejskiego. Jej odsłonięcie nastąpiło w 75 rocznicę przekazania Szczecina polskiej administracji w dniu 5 lipca 2020 roku w obecności prezydenta oraz władz miasta i członków Społecznego Komitetu.
 
 

                                                                                                                                                    
Na odsłoniętej tablicy czytamy:
Pierwszemu prezydentowi polskiego Szczecina w latach 1945-1950 prof. Piotrowi Zarembie jako symbol pamięci wdzięczności w 75. rocznicę przejęcia miasta przez Polskę i Polaków. 5 lipca 2020. Szczecinianie.                                                                            
Ta tablica jest dla nas bardzo ważna. W ten sposób upamiętniamy pierwszego prezydenta Szczecina i wszystkie osoby, które w tym czasie przybywały do Szczecina. Wspólnym wysiłkiem pionierów udało się odbudować miasto. Do tego dzieła każdy z państwa tu obecnych dołożył większą czy mniejszą cegiełkę. I za to Państwu dziękuję - tymi słowy zwrócił się do zebranych przed tablicą prezydent Piotr Krzystek, który podziękował również inicjatorom powstania tablicy za doprowadzenie zamysłu do finału. 
 
Kwiaty przed tablicą prof. P. Zaremby składają: prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Renata Łażewska - przewodnicząca rady Miasta, red. Zbigniw Puchalski - przewodniczący Komitetu Społecznego i Jan Stopyra, były prezydent miasta


75-lecie jest ważną datą w historii miasta, tak że należało zostawić materialny ślad upamiętniający przejęcie Szczecin przez polską administrację - mówił z kolei Zbigniew Puchalski, dziękując wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania tablicy. Autorem tablicy portretowej  była prof. Małgorzata Kopczyńska.     
W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób, nie tylko starszego pokolenia. Niemal wszyscy z wiązankami kwiatów czy z różami, które później zostały złożone u stóp tablicy.

tekst i zdjęcia Leszek Wątróbski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy