polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 7 lipca 2020

Kandydaci na prezydenta „debatują” sami ze sobą

Kandydaci na prezydenta RP Andrzej Duda i Rafał
Trzaskowski na oddzielnych debatach tego samego wieczoru
w innych miejscach. Fot. printscreen YT

Kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich, wzięli udział w telewizyjnych debatach. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski wystąpili na oddzielnych debatach, podczas których odpowiadali na pytania dziennikarzy i internautów.

Kandydaci na prezydenta Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski nie zdołali się porozumieć w kwestii wspólnej debaty wyborczej, dlatego każdy z nich wziął udział w „swojej debacie”.

Andrzej Duda w Końskich: Sytuacja gospodarcza Polski jest niezła

Andrzej Duda odpowiadał na pytania internautów w Końskich w woj. świętokrzyskim podczas debaty, zorganizowanej przez TVP.
Prezydent był pytany m. in. o kwestie finansowania programów socjalnyhch oraz o pomoc państwa dla przedsiębiorców w obliczu przedłużającej się pandemii. Pytano go także o dopłaty dla rolników.
 - Sytuacja jest pod kontrolą, mamy kilkadziesiąt miliardów z luki VAT. Jesteśmy w dobrej sytuacji - odpowiedział Andrzej Duda. W kwestii dopłat prezydent zapewnił, że Polsce udało się wynegocjować w Komisji Europejskiej dodatkowo około miliarda złotych i zaznaczył, że troska o rolników to bardzo istotny element. Później, przy podobnym pytaniu, prezydent zapewnił, że wszystkie wprowadzone dotąd programy socjalne będą utrzymane.

Pytany o to, jak można zatrzymać młodych ludzi w kraju, prezydent Duda odpowiedział, że może na to wpłynąć wynagrodzenie na poziomie Europy Zachodniej oraz konkurencyjna praca pod względem jakości. Duda mówił także o zapowiedzianych wcześniej dużych inwestycjach, jakie w Polsce zamierzają zrealizować Google i Microsoft.

- Chciałbym, żeby młodzi ludzie nie tylko wracali, ale tu w Polsce znajdowali konkurencyjną pracę i konkurencyjne wynagrodzenia - powiedział Andrzej Duda.
Sytuacja gospodarcza Polski - mimo kryzysu spowodowanego koronawirusem - jest naprawdę całkiem niezła. Podane zostały dane europejskie o bezrobociu, z których jednoznacznie wynika, że Polska, jeżeli znajduje się na drugim miejscu. Najlepszy wynik w tej dziedzinie mają Czesi - ocenił prezydent.

 Andrzej Duda był także pytany o kwestie światopoglądowe, w tym o eutanazję.

- Dopóki jestem prezydentem RP możecie państwo być pewni, że nigdy nie zgodzę się na to, aby w Polsce w jakimkolwiek stopniu została dopuszczona eutanazja. To absolutnie niedozwolone od strony moralnej. Liczę na to, że starsi ludzie z Europy Zachodniej będą przyjeżdżali do Polski, by tu dożyć spokojnej starości i sędziwego wieku. Życie jest dla mnie kwestią fundamentalną. W Polsce jest wielki szacunek dla osób starszych, a seniorzy są skarbem naszego społeczeństwa. Trzeba o nich dbać i robić wszystko, by żyli jak najdłużej - zapewnił Duda.

Rafał Trzaskowski w Lesznie: Chciałbym wiedzieć, jak wygląda sytuacja budżetowa

Podczas debaty w Lesznie kandydat z ramienia KO Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania zaproszonych do udziału w wydarzeniu dziennikarzy.
Na początku debaty Rafał Trzaskowski był pytany o Marsz Niepodległości oraz o kwestię wypwiedzenia Konwencji Stambulskiej.
- Nie popieram nazywania uczestników tego marszu "faszystami". Jest tam bardzo wiele osób uśmiechniętych - mówił Trzaskowski o uczestnikach Marszu Niepodległości. W kwestii Konwensji Stambułskiej nie mówił wprost o jej wypowiedzeniu, ale zaznaczył, że jego zdaniem „to rodzice powinni wychowywać swoje dzieci, nie prezes Kaczyński, ani państwo”.

Pytany o kwestie budżetu państwa Trzaskowski mówił, że najpierw chciałby się zorientować, jak wygląda sytuacja z finansami państwa.

- Przede wszystkim chciałbym wiedzieć, jak wygląda sytuacja budżetowa. Czekam aż rządzący przestaną ukrywać fakty dotyczące finansów. Dzień po zaprzysiężeniu zwołam radę gabinetową w tej sprawie - mówił Trzaskowski. Zaznaczył też, że nie poprze „żadnego podatku, który nałoży nowe obciążenia na obywateli”. Spytany o to, do której stolicy udałby się z pierwszą wizytą prezydencką, odpowiedział, że do Brukseli.
- Do Brukseli. Chcę walczyć o jak najlepszy budżet. Jestem specjalistą w sprawach europejskich i mam mnóstwo możliwości, żeby wesprzeć rząd w tej kwestii - powiedział Trzaskowski.
Jedno z późniejszych pytań dotyczyło kwestii podniesienia wieku emerytalnego.

- Jasno mówię o jednym - tym się różnię od polityków PIS jest to, że wyciągam wnioski. Nie zgadzam się na zmianę wieku emerytalnego. Rządzący się nie liczą z prezydentem własnej formacji, z czego sam ubolewam. Zapewniam: ze mną będą musieli się liczyć rządzący przy zmianach emerytalnych, sprawach gospodarczych. Ja szanuję swój podpis - bo on jest w imieniu obywateli - ale wcześniej skonsultuję to z doradcami. I nie podpiszę tego w środku nocy - zapewniał Trzaskowski.

Wśród pytań pojawiły się kwestie polityki zagranicznej. Trzaskowski był pytany m. in. o kwestię gazociągu Nord Stream 2 oraz relacje z Niemcami i USA.
Zajmowałem się polityką europejską 20 lat. Polska jest traktowana po partnersku, gdy jest silna w UE. Trzeba tam odbudować naszą pozycję, umiejętność budowania koalicji. Jeżeli to zrobimy, Amerykanie będą nas traktować bardziej po partnersku - mówił Trzaskowski.
Pytany, czy poparłby Niemcy w spotrze o Nord Stream 2, Trzaskowski odpowiedział, że PO zawsze sprzeciwiała się Nord Stream 2.
 - Mówię jasno: jestem mu przeciwny. Głosy z USA, które krytykują ten projekt są słuszne - powiedział.

Rafał Trzaskowski zapowiedział także podczas debaty, że będzie bronił związków partnerskich i dziwi go podpisany przez prezydenta Dudę projekt zmian w Konstytucji, dotyczący zakazu adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.
 - Mnie się włos jeży, kiedy PiS mówi o ustawie zasadniczej - powiedział Trzaskowski.

Sputnik Polska

 

"Debata" w Końskim (Andrzej Duda)



'Debata" w Lesznie (Rafał Trzaskowski)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy