polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 31 lipca 2020

Zbrodnia i bohaterstwo

Stare Miasto po Powstaniu Warszawskim. Widok na Kanonię
 i Rynek. Fot. M.Świerczyński (Public Domain)
Mija 76. rocznica Powstania Warszawskiego. To jeden z najbardziej tragicznych rozdziałów naszej polskiej historii. Na bezsensowną śmierć i kalectwo poszło wtedy 40 000 żołnierzy – w tym najbardziej ofiarni najlepiej wykształceni młodzi Polacy. Wysłali na śmierć dzieci! Zginęło 200 000 naszych rodaków, a stolicę zmieniono w kupę zgliszczy i gruzów.

Przepadły skarby kultury narodowej – nasze zabytki, infrastruktura, przemysł, księgozbiory. Powstanie lepiej spełniło polityczne cele Hitlera niż nasze – polskie. „Z punktu widzenia historycznego jest [jednak] błogosławieństwem, że Polacy to robią. Po pięciu, sześciu tygodniach wybrniemy z tego. A po tym Warszawa, stolica, głowa, inteligencja tego byłego 16-17-milionowego narodu Polaków będzie zniszczona, tego narodu, który od 700 lat blokuje nam Wschód i od czasu pierwszej bitwy pod Tannenbergiem leży nam w drodze. A wówczas historycznie polski problem nie będzie już wielkim problemem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, ba, nawet już dla nas” – radośnie meldował Hitlerowi Heinrich Himmler. Po 63 dniach walk Warszawa padła.

środa, 29 lipca 2020

Teledysk "Jesteśmy sobie potrzebni!" z udziałem dzieci polonijnych

W  traumatycznym okresie pandemii, który przeżywamy na całym świecie powstał niezwykły projekt muzyczny mający na celu zjednoczenie polonijnych środowisk oświatowych. Rezultatem jest nagrany teledysk «Jesteśmy sobie potrzebni!» z udziałem 75-ciorga dzieci, w większości uczniów szkół polonijnych, z 14 krajów: Australii, Białorusi, Irlandii, Holandii, Kanady, Kataru, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Szkocji, Turcji, USA i Włoch.

Współorganizatorami projektu są Kongres Oświaty Polonijnej i norweska firma Events Partner Kamilla Helland. Dzięki wspólnej pracy nad projektem dzieci z krajów leżących w różnych strefach czasowych spotykały się wirtualnie, razem śpiewając po polsku.

wtorek, 28 lipca 2020

Francja – kraj płonących katedr

Płonąca Katedra Saint-Pierre_de_Nantes
Fot. YT
Francja to już kraj płonących katedr, przez których płonienie pokazuje kondycję całego Zachodu. Niektórzy nowi przybysze, których religii, narodowości i rasy podać nie można, jeżeli nie molestują kobiet lub nie wysadzają się w powietrze lub ślepo nie mordują ludzi nożami, to albo zarzynają kierowców autobusów, albo podpalają katedry. Ewentualnie mogą ogłosić swój zlot w danej miejscowości i urządzić sobie kulturowe zabawy polegające na zarzynaniu, strzelaniu i rozjeżdżaniu innych grup inno-kulturowych. Wówczas okazuje się jak słaby jest zmanierowany Zachód i to we Francji, która ma bardzo silną administrację państwową, w tym sprawną Policję, doskonałe służby bezpieczeństwa (w tym tajne) i całkiem niezłą armię.

Francja nie była sobie w stanie poradzić z inno-kulturowymi gangsterami, którzy przyjechali do Dijon, mordować wcześniej osiedlonych tam inno-kulturowych przybyszy, parających się głównie handlem narkotykami. Doszło do scen po prostu niesamowitych, gangi rozjeżdżały się na ulicach – strzelając do siebie i dobijając rannych. W mediach społecznościowych można było zobaczyć filmy z “patrolującymi” ulice gangsterami z jawnie noszoną bronią długą w masowych ilościach! To jest nie do pojęcia! Jakieś wnioski, następstwa? Czy możecie sobie państwo wyobrazić, żeby w Izraelu, Chinach lub w Rosji w jakimś mieście doszło do podobnej demonstracji siły – imigrantów, którzy jak wiadomo z definicji są neurochirurgami lub programistami?

niedziela, 26 lipca 2020

Ryszad Opara: AMEN - Fidzi, Raj na Ziemi

Fidżi  plaża The Point. Fot. Jon-Eric Melsæter Wikimedia 
 commons.
Wycieczka do Raju na Ziemi - Fidżi! Fidżi...Proszę zrozumieć. Tutaj nikt, nigdy i nigdzie się nie spieszy.

AMEN - Biografia Naukowa Ryszarda Opary – Odcinek 72

Wycieczka do Raju na Ziemi - Fidżi!

Dla rozluźnienia myśli o namiętnościach, kilka słów o Fidzi. To mój ulubiony zakątek świata Polinezji. Położony dwa tysiące mil na wschód od Australii, kilka godzin lotu. W sumie to kilka tysięcy małych wysepek, (niektóre nadal bezludne); utworzonych na bazie korali, które jakiś szczęśliwy Pan Bóg czy też przeznaczenie posypało piaskami. Potem porosły tam palmy i inne krzaki czy roślinności tropiku. Ten proces ewolucji archipelagów trwa nadal. I będzie ciągle trwał, w zależności od nieskończoności.

Ameryka w chaosie...

Chaos na ulicach miast USA. Fot. YT
Znikąd rozprzestrzeniła się niesamowita psychoza zogniskowana wokół ruchu BLM. Ludzie, którzy nieopatrznie napiszą w internecie lub nawet powiedzą, że każde życie jako takie jest ważne tracą pracę, są atakowani oraz nazywani rasistami.

 Widać jak na dłoni, że Ameryka pogrąża się w głębokim kryzysie i wszystko wskazuje na to, że nie jest kryzys naturalny. Ameryka jaką znamy znalazła się na celowniku globalistycznych sił aktywujących zapalnik mający rozwalić i pogrzebać świat jaki znamy. Ci z nas wychowani w komunistycznej Polsce (PRL), następnie przez dekady żyjący w kapitalistycznej Ameryce, ze zdumieniem zauważamy, że nawet na ziemi Waszyngtona dogania nas, depcze nam po piętach komunizm! Dodatkowo w ramach przyspieszenia bliski nam świat został zdzielony przez łeb medialnym kijem bejsbolowym zakończonym biologiczną wiązką strachu C-19. Obserwujemy drastyczne i raptowne medialne pompowanie czerwonego balona tym razem przy użyciu lewej karty rasizmu. Wreszcie globaliści po niepowodzeniach z narzuceniem swojej wersji Globalnego Ocieplenia i uderzenia wirusową mgłą strachu zdecydowali się na taktykę retro, czyli grę mniejszościami. Czyli w tym wypadku sięgnęli po rasizm.

sobota, 25 lipca 2020

Australijska Armia dołącza do walki z pandemią

Wojskowi  przyłączyli się do działań rządu stanowego Wiktorii Daniela Andrewsa, aby pomóc w  walce z pandemią koronawirusa. Od czwartku mieszkańcy  Melbourne muszą nosić maski na twarzy w miejscach publicznych. Za złamanie nakazu grozi grzywna $200.
 
Siedmiu mieszkańców Wiktorii zmarło w piątek na COVID-19, a 300 osób w całym stanie uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa. W piątek w Wiktorii odnotowano 3734 aktywnych przypadków koronawirusa co stanowi ponad 90 % wszystkich australijskich przypadków. . W całej Australii zmarło dotychczas na Covid - 139 osób. Od początku lipca lawinowo wzrasta zachorowalność w Wiktorii co stanowi największy problem Australii. Stan Wiktoria został odcięty od reszty kraju.

piątek, 24 lipca 2020

Bunikowski: O uczciwości wyborów

Demokracja jest ustrojem opartym na wyborach. Większość obywateli w wyborach decyduje o obsadzie urzędu głowy państwa czy parlamentu na poziomie państwa. Na poziomie samorządu ludzie także wybierają swoich przedstawicieli. Demokracja jest systemem ułomnym, ustrojem „zwyrodniałym” (jak tyrania i oligarchia, zdaniem Arystotelesa), ale organizuje reguły władzy i życie w państwie. Niemniej, jeśli taki ustrój funkcjonuje, trzeba w nim żyć i działać zgodnie z jego regułami oraz prawem powszechnie obowiązującym (chyba że prawo jest skrajnie niemoralne, vide: św. Tomasz). A zatem podstawą demokracji są wybory. Należy szanować wynik wyborów ze względu na dobro wspólne i stabilizację oraz szacunek dla samego wyniku czy przeciwnika. Jest jednak jeden warunek tego uznania wyborów. Otóż, wybory muszą być uczciwe.
 
Co to znaczy, że wybory są uczciwe? W tym krótkim eseju filozoficzno-prawnym postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedź zostanie udzielona niejako a contrario, pokazując sytuacje, kiedy wybory nie są uczciwe. Skala tych sytuacji musi być poważna. Esej ma charakter ogólny i nie odnosi się do doświadczeń konkretnego państwa, co do zasady.

czwartek, 23 lipca 2020

W obronie skarbu narodowego - Henryka Sienkiewicza

Cudze chwalicie swego nie znacie. W czasach kryzysu światopoglądu, a nawet wielkiego tąpnięcia, które obejmuje całą cywilizację Zachodu od Europy Środkowo- Wschodniej po Stany Zjednoczone, obserwujemy zmierzch wartości ponadczasowych, które kształtowały świadomość wielu pokoleń. Do pereł polskości zaliczyć można niewątpliwie postać i dzieła Henryka Sienkiewicza. Trzeba zaznaczyć, że twórczość jego nie obejmuje tylko powieści „ku pokrzepieniu sercu”, ale również obecne są wątki z innych dziedzin ludzkiej myśli. Spróbujmy bliżej przyjrzeć się poglądom i twórczości tego znakomitego Polaka.

Bazę twórczości literackiej Sienkiewicza stanowiła wiedza zdobyta na uniwersytecie, a następnie późniejsze samodzielne studia, obejmujące różnojęzyczną literaturę oraz prace historyczne dotyczące epoki, która miała stanowić tło zamierzonych powieści. Niewiele jest wzmianek na temat literatury filozoficznej z wyjątkiem prac pozytywistów i filozofii starożytnej, gdy w związku z Quo Vadis Sienkiewicz zapoznawał się z epikureizmem i stoicyzmem. Elementarną cechą Sienkiewicza jest zainteresowanie kulturą antyczną.

środa, 22 lipca 2020

Zmarł redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego

Honorową wartę przy trumnie zaciągnęli  żołnierze z Kompanii
Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Fot. L.Wątróbski
9 lipca 2020 roku zmarł we Lwowie założyciel i redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego - śp MIROSŁAW MACIEJ ROWICKI. Przeżył niespełna 67 lat.
 Straciliśmy nie tylko naszego kierownika, ale osobę serdeczną, delikatną i przyjazną wszystkim, wielkiego miłośnika historii Kresów i orędownika Rzeczypospolitej jagiellońskiej, a przy tym osobę niezwykle kompetentną w sprawie, którą prowadził przez ostatnie 13 lat. W swojej działalności zawsze poszukiwał tego co łączy i negował wszelkie podziały. Ta strata dotknęła nas jak jego rodzinę, którą czuliśmy się w redakcji Kuriera Galicyjskiego: to tak, jakbyśmy stracili ojca… czytamy w tekście napisanym przez Zespół Redakcji „Kuriera Galicyjskiego”.

wtorek, 21 lipca 2020

Unijny "deal" budżetowy. Sukces Polski i Węgier!

Premierzy Węgier i Polski na wspólnej konferencji prasowej
po 4-dniowym szczycie UE w Brukseli.
 Fot. FB Mateusz Morawiecki
Szczyt UE w Brukseli w sprawie budżetu ratunkowego dla państw członkowskich dobiegł końca.  Kraje członkowskie UE nie mogły dojść do porozumienia w kwestii finansów przeznaczonych na odbudowę gospodarek po kryzysie wywołanym koronawirusem. Ale po 4 dniach negocjacji udało się wypracować wspólne stanowisko o czym z zadowoleniem poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel, pisząc na „Twitterze” – „Deal!”.

Szczyt w Brukseli trwał od piątku 17 lipca i miał trwać trzy dni, tymczasem wczoraj był już czwarty dzień i przedstawiciele państw nadal nie mogli dojść do klarownego porozumienia.
Szef Rady Europejskiej, Charles Michel, po czterech dniach trudnych negocjacji z przywódcami 27 państw Unii Europejskiej w Brukseli, doprowadził jednak Radę Europejską do kompromisu w sprawie utworzenia bezprecedensowego funduszu w wysokości 750 miliardów euro na odbudowę gospodarki europejskiej po kryzysie COVID-19.

​„Udało nam się! Osiągnęliśmy porozumienie w sprawie pakietu naprawczego i budżetu europejskiego na lata 2021-2027. Jest to mocne porozumienie. I co najważniejsze, właściwy układ dla Europy właśnie teraz” – napisał Charles Michel.

poniedziałek, 20 lipca 2020

Drugi "ślub" kościelny czyli zabójczy sojusz tronu i ołtarza

Zabójczy sojusz tronu i ołtarza dzieje się na naszych oczach. Co ciekawe, jak pokazuje jeden ze ślubów ważnego dostojnika dobrej zmiany w Krakowie w ostatnich dniach, dzieje się jawnie z wielką atencją i rozdmuchaniem. To samo w sobie jest intrygujące, albowiem normalnie, wszelkim satrapią zależało na tym zawsze, żeby zachować sojusz w dyskrecji. Tak samo zależało na tym zawsze Kościołowi. Mechanika była prosta, bo wiadomo „co ludzie powiedzą”.
 
Tymczasem już sam dawny poddany rzymski z I w n.e. w dawnej prowincji Judea – Jezus, syn cieśli Józefa dobrze wiedział, że największym zagrożeniem dla powstającego Kościoła jest pokusa pieniądza i władzy. Sposobem na przeciwstawienie się temu mariażowi MUSI być rozdzielenie spraw świeckich od boskich. Dlatego też, jak podają źródła wpadł w szał widząc handlujących w świątyni pobił ludzi, a stoły powywracał.

niedziela, 19 lipca 2020

Black Lives Matter, czyli kolejny etap rewolucji komunistycznej

Szabrownicy podczas protestów BLM w Minneapolis
Fot. Wikimedia commons
Większość ludzi prędzej umrze niż pomyśli — trafnie zauważył brytyjski noblista, ponieważ obserwując obecne zjawiska, z jakimi zmaga się świat trudno odmówić racji temu spostrzeżeniu. Ruch Black Lives Matter (BLM), który szczególnie w ostatnich tygodniach nabrał rozpędu w Stanach Zjednoczonych po śmierci czarnoskórego George’a Floyda nieprzerwanie i aktywnie mobilizuje wszelkiej maści pożytecznych idiotów, którzy teoretycznie, jak powszechnie wiadomo, chcą położyć kres rasizmowi i brutalności policji, ale okazuje się jednak, że lista problemów, które planuje rozwiązać jest nie tylko znacznie dłuższa, ale również szalenie absurdalna i wyjątkowo niebezpieczna.

Warto też zwrócić uwagę na samą organizację, jej korzenie oraz założycieli, ponieważ po nieco głębszej analizie tego ruchu wyłania się obraz inny od tego, który w mediach, a przynajmniej tych głównego ścieku bywa omawiany. Otóż Patrisse Cullors — jedna z trzech kobiet, które zapoczątkowały ruch BLM otwarcie przyznaje, iż zarówno ona, jak i pozostałe dwie założycielki są ‘wytrenowanymi marksistkami’ świetnie obeznanymi w marksistowskiej ideologii politycznej.

Ryszard Opara: AMEN - Japonia

Centrum Tokio. Fot. K.Bajkowski
Podróżując po całym niemal świecie, zawsze z największą ciekawością, oglądam różne odmiany inności, na rozmaitych obszarach i w różnych klimatach globu. I niby wszystko na Ziemi jest inne – a jednak takie same.

AMEN - Biografia Naukowa Ryszarda Opary – Odcinek 71

Daleki Wschód – to najbardziej zaludniony obszar świata, tworzą go kraje Chiny, Japonia; Korea Północna no i Południowa; Taiwan, oraz kraje Półwysepu Indochiński (Indonezja, Malezja) a na południu Filipiny; Nowa Gwinea – potem tylko Polinezja na różnych szerokościach, rozpoztarta szeroko wyspami raju i koralów na spokojnych wodach Pacyfiku.
Kilka słów i chwil filozofii na tematy prozy podróżowania...

sobota, 18 lipca 2020

Noszenie maseczek kluczowe w walce z Covid-19

Graf. Pixabay
Im więcej ludzi w maseczkach, tym lepiej. Najnowsze badania naukowców mówią o tym, że gdyby większość osób zakrywała twarz, szybciej udałoby się wygrać z pandemią koronawirusa.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Arizonie, Harvardzie i Sydney. Po analizach rozprzestrzeniania się koronawirusa w Nowym Jorku uznano, że gdyby 70 proc. mieszkańców zakładało maseczkę podczas każdego wyjścia z domu, pandemia w tym mieście już byłaby opanowana.
Co istotne, naukowcy twierdzą, że pomocne są nawet maseczki niskiej jakości. Chodzi o to, by choć w jakimś stopniu zahamować emisję koronawirusa.

piątek, 17 lipca 2020

Uwielbiany przez Polaków produkt, który „zabija” koronawirusa

Polski bigos z kapusty kiszonej. Fot. M.Carvajal (Wikipedia)
Grupa naukowców z Uniwersytetu w Montpellier we Francji odkryła, że kapusta kiszona i fermentowane produkty mleczne pomagają ochronić organizm przed koronawirusem – pisze gazeta The Sun.

Jak ustalili specjaliści, różne rodzaje kapusty cieszą się popularnością w krajach, gdzie odnotowuje się niskie wskaźniki śmiertelności z powodu koronawirusa. Na przykład w Niemczech i Korei Południowej było o wiele mniej zgonów z powodu COVID-19 niż w innych państwach.

czwartek, 16 lipca 2020

Maorysi z Nowej Zelandii spotykają się na „marae”

Rzeźba przed marae. Fot. L.Watrobski
Maorysi, dawni mieszkańcy Nowej Zelandii, największego wyspiarskiego kraju Polinezji nadal zachowują swoje stare zwyczaje. Ich przywiązanie do tradycji i wspólnego życia było zawsze silniejsze od pokus jakie przynosiła im cywilizacja białych. I według spisu z roku 2018 jest ich tam obecnie 16,5%.

           Do powszechnie zachowywanych dziś dawnych zwyczajów maoryskich należy bez wątpliwości wspólne zamieszkiwanie na marae. Termin marae ma na wyspach Polinezji podwójne znaczenie. Pierwsze oznacza miejsce, teren - przeznaczony do wspólnego zamieszkiwania przez wspólnotę maoryską. Może to być rodzina, szczep albo plemię.

            Drugie znaczenie marae - to zespół stojących tam budynków, z których korzystają  mieszkańcy i które spełniają określoną rolę. Na marae wszystko ma bowiem swój ustalony porządek. Są więc miejsca powszechnie uważane za święte oraz te, które mogą być używane przez wszystkich.

środa, 15 lipca 2020

"António Guterres" zadzwonił do Andrzeja Dudy

Wygląda na to, że prezydent Andrzej Duda dał się nabrać dwóm rosyjskim pranksterom, którzy zadzwonili do niego w imieniu sekretarza generalnego ONZ. Kancelaria Prezydenta potwierdza, że nagranie jest autentyczne, a służby zapowiadają zbadanie sprawy.

Rosyjscy pranksterzy Władimir Kuzniecow (Wowan) i Aleksiej Stoljarow (Leksus) zadzwonili do prezydenta Andrzeja Dudy, podając się za sekretarza generalnego ONZ António Guterresa. Autentyczność nagrania, które pojawiło się na kanale Vovan222prank na YouTube potwierdził Pałac Prezydencki. Wcześniej „ofiarą” Rosjan padł premier Mateusz Morawiecki, który rzekomo zadzwonił do szefa OPCW. W rzeczywistości to youtuberzy podali się za niego. Kolejny raz skontaktowali się z ambasador USA przy ONZ Nikki Haley również wykorzystując premiera Morawieckiego.

Bogusław Kot: Na fali zagrożenia i strachu...

"Zapaleńcy z otwartym sercem". Pomoc w czasie
pandemii w Polskim Kościele adwentystycznym
w Dandenong. Fot. T.Kasprzyk
Już od pół roku świat stoi w obliczu zagrożenia pandemią wirusa Covid-19 i całą otoczką z nim związaną. U wielu ludzi budzi się lęk, trwoga o siebie i najbliższych. Napięcia wywołują niepokojące doniesienia z różnych miejsc na globie Ziemi.

Ostatnio coraz częściej mówi się o drugiej fali wirusa. Po wielu tygodniach spokoju powróciły zakażania wirusem w wielu miejscach. W australijskim Stanie Wiktoria wróciły ograniczenia wychodzenia z domów, zakaz spotkań towarzyskich, zamknięto ponownie restauracje, kina, paby, kościoły, wprowadzono ograniczenia w handlu i zakupach, zamknięto cały Stan Wiktoria.

Zdążyliśmy już się nieco przyzwyczaić do tego stanu, ale wciąż ludzkość Australii i świata pozostaje porażona i zalękniona, towarzyszą ból i niepewność przyszłości. Kiedy na świecie panoszy się śmiercionośny wirus niektórzy ludzie skupiają się tylko nad tym czy zakaz wyjścia z domu dotyczy spaceru na 100 metrów od furtki. Zadają pytania czy butiki w galeriach handlowych, paby, siłownie itd. – muszą być pozamykane? Niektórzy lekceważą przepisy i zalecenia władz, narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo. Dzięki „hienom ludzkim” nie patrzącym na innych, znikają różne produkty z półek sklepowych – tak jakby to był koniec świata.


wtorek, 14 lipca 2020

Zofia Bąbczyńska-Jelonek: Kierunek jasny, cała naprzód!

Nie zajmuję się z reguły tematami politycznymi dot. naszego kraju (poza meandrami polityki zagranicznej), a jeśli już, to w określonych, szczególnie ważnych dla Polski sytuacjach.
Tak jest i tym razem.


Nie jestem zdziwiona wynikami niedzielnych wyborów prezydenckich. Zupełnie. Efekt wyścigu do Urzędu Prezydenta RP był z góry do przewidzenia.
Nie mniej jednak, wynik Andrzeja Dudy, chociaż wygrał wybory -  jest słaby. 
A nawet bardzo słaby, zważywszy, że dysponował nieograniczonymi możliwościami promocji, finansami z publicznej kasy i całym aparatem administracji państwa, tudzież usługami państwowej telewizji i innych mediów związanych z PiS, ze wsparciem Kościoła Rzymskokatolickiego włącznie.

poniedziałek, 13 lipca 2020

Andrzej Duda wygrał minimalnie z Rafałem Trzaskowskim

Andrzej Duda wybrany na drugą kadencję
prezydencką. Fot. Wikipedia
Wczoraj, 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Mimo, że nie ma jeszcze pełnych oficjalnych wyników , dane cząstkowe Państwowej Komisji Wyborczej   wskazują, że ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda przez najbliższe 5 lat będzie urzędował w Pałacu Prezydenckim.
  
Dziś rano Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne cząstkowe dane z 99,97 proc. komisji wyborczych. Na prezydenta Dudę głosowało 51,21 proc. Polaków (10 430 844 głosy). Wiceszef PO Rafał Trzaskowski otrzymał z kolei 48,79 proc. (9 982 188 głosów) i przegrał wyścig do Pałacu Prezydenckiego. Frekwencja wyniosła 68,12 proc.
 
Trzaskowski wygrał w 10 województwach a Duda w sześciu. (Pełne dane i mapa PKW - Polska)

Australia: Powrót wirusa. Sytuacja jest poważna

Druga fala koronawirusa w Australii?
Do końca czerwca, można powiedzieć Australii udało się opanować pandemię koronawirusa. Jednak  w ostatnim tygodniu  większość nowych przypadków pojawiło się i to lawinowo  w stanie Wiktoria. Eksperci twierdzą, że po złagodzeniu obostrzeń, Australijczyków dopadło samozadowolenie i są mniej czujni. Złagodzenie blokad na początku czerwca, otwarcie restauracji, możliwość spotkań z rodziną i znajomymi spowodowały, że liczba zakażeń wzrosła. Kryzys koronawirusowy w Wiktorii  pogarsza się z dnia na dzień, a powstałych już  tam „100 ognisk epidemii” sprawia, że śledzenie rozprzestrzeniania się zarazy jest piekielnie trudnym wyzwaniem.

Premier stanu Wiktoria, Daniel Andrews jako źródło nowych infekcji wskazał pracowników nadzorujących kwarantanny hotelowe. W Wiktorii tego typu kwarantannę przeszło ponad 20 000 podróżnych. Z raportu śledzącego transmisję koronawirusa SARS-CoV-2 wynika, że osoby z personelu medycznego były odpowiedzialne za zarażenie kolejnych osób. Władze Wiktorii stanęły w obliczu zarzutów o niewłaściwie przeszkolenie strażników pracujących przy kwarantannie, a także niedostateczne wyposażenie ich w środki ochrony osobistej.

niedziela, 12 lipca 2020

Ryszard Opara: AMEN - Tajlandia

Bangkong. Fot. Wikimedia commons
Tajlandia to niemal wszystkie ozdoby i skrajności życia, dostępne na naszym świecie: To Raj a także Piekło - na ziemi. Warto je zobaczyć i poznać - jeszcze za życia.

AMEN – Biografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 70

Ciąg dalszy moich podróży dookoła świata.

Tajlandia

To kraj niezwykły, wyjątkowy pod wieloma względami. Dla wielu najbardziej znany od kuchni... z tej prostej racji, że na całym świecie, najwięcej chyba jest właśnie restauracji tajlandzkich. Rzeczywiście kuchnia „tajska” jest wspaniała; jako połączenie tradycji kuchni francuskiej oraz wpływów dalekiego wschodu (Indie, Chiny, Wietnam). Przez wiele wieków były to obszary pod wpływami Francuzów - i tak pozostało, przynajmniej np. w kuchni.

sobota, 11 lipca 2020

Niewłaściwa diagnostyka i leczenie infekcji COVID-19?

Głównym i najgorszym powikłaniem, związanym z infekcją Covid-19, główną przyczyną śmierci - jest tzw. rozsiana „zakrzepica naczyń włosowatych”, a nie jak to się powszechnie uważało tzw. „rozsiane zapalenie płuc”.

Niewłaściwa diagnostyka i leczenie infekcji COVID-19.

Większość światowych mediów oraz profesjonalnych informacji, z rozmaitych źrodeł medycznych - ONZ/WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) podaje, że główną przyczyną śmierci osób zarażonych koronawirusem - są problemy oddechowe spowodowane „rozsianym zapaleniem płuc”!

Tymczasem, jak wynika z doniesień „nieoficjalnych”, sprawa przedstawia się całkowicie inaczej. Mam nadzieję ta sprawa będzie wkrótce wyjaśniona. Jeżeli prawdą okaże się, że główną przyczyną zgonów, była niewłaściwa diagnostyka – trzeba będzie zadać i znaleźć odpowiedź na pytanie: Dlaczego tak się stało?

piątek, 10 lipca 2020

Agnieszka Wołk-Łaniewska: Bążur kontra Długopis

Sondaż tuż przed ciszą wyborczą. Fot. Twitter
Tak się składa, że obydwaj kandydaci na prezydenta są z tego samego rocznika. Ponieważ jest to także mój rocznik, to mogę stwierdzić, że jest optymalny. Jesteśmy urodzeni dość wcześnie, żeby pamiętać Polskę Ludową i nie musieć polegać w ocenie przeszłości na IPN, ale także na tyle późno, żeby nie musieć być niewolnikami starych podziałów. 

Odziedziczony status społeczny

Andrzej Duda niestety nie skorzystał z tej szansy. Jego bezkrytyczne przywiązanie do prezesa przejawia się także w tępej wrogości wobec PRL: państwa, bez którego jego rodzice – a zwłaszcza ojciec, syn kuśnierza ze Starego Sącza – nie byliby profesorami czołowej peerelowskiej uczelni, jaką była AGH. Andrzej Duda co prawda zachował imponujący poziom prostoty, ale warto słuchając go pamiętać, że nie wywodzi się bezpośrednio z ludu, z którym tak świetnie się porozumiewa; status społeczny odziedziczył po rodzicach. To oni – w kolaboracji z Polską Ludową – wykonali pracę awansu, on przyszedł na gotowe.

Bunikowski: Ograniczyć władzę Kaczyńskiego (pokonując Dudę)

Prezydent Andrzej Duda na wiecu wyborczym w Skoczowie
Fot. printsreen YT
Wybory prezydenckie w 2020 r. budzą wiele kontrowersji. Podziały w społeczeństwie są ogromne. Nie wiemy, kto wygra. Sondaże pokazują, że Prezydent Duda i Pan Trzaskowski mają niemal równe szanse. Trzeba zaznaczyć, że wybory nie są o tym, czy mniejszości seksualne będą miały więcej praw. To nie jest istota tych wyborów. Wybory dotyczą tego, czy w dalszym ciągu naród wspiera styl prezydentury Dudy, a nade wszystko władzę Kaczyńskiego i monopol jednej partii/obozu rządzącego.

Omówmy, po kolei, system władzy Kaczyńskiego, rolę Dudy jako Prezydenta w tym systemie, obecną politykę krajową i zagraniczną oraz rolę tematów obyczajowych (LGBT) w kampanii i po niej. Teza brzmi: Duda musi odejść i w ten sposób trzeba ograniczyć władzę Kaczyńskiego w Polsce.

czwartek, 9 lipca 2020

Jak nie tworzyć programu wyborczego?

Małgorzata i Rafał Trzaskowscy na spotkaniu przed drugą
 turą wyborów prezydenckich w Katowicach.
Fot. Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Jak nie tworzyć programu wyborczego? Na to pytanie modelowo odpowiedział pan Rafał Trzaskowski, w swoim programie: „Nowa Solidarność Program Rafała Trzaskowskiego 2020”.
 
 64 strony kolorowego dokumentu do pobrania w [Źródło 1: PDF tutaj], to przykład jak nie robić programu wyborczego – z tej prostej przyczyny, ponieważ nikt go nie przeczyta, a nawet jak próbuje, to ma dość po połowie strony i ładnych kolorowych zdjęciach – zastępujących treść. Na szczęście jest strona internetowa, ale nawet na 24 calowym monitorze, jest dość trudno się zorientować o co w tym programie chodzi [Źródło 2: https://trzaskowski2020.pl/program dostęp 5.07.2020]. Wszystkie cytaty poniżej za źródłem 1, 2.
 
Struktura dokumentu jest stosunkowo prosta, składa się z trzech głównych części: „My i nasi najbliżsi”, „Nasze otoczenie”, „Nasze państwo, nasza wspólnota”. Do tego jest wstęp i podsumowanie – jakby to była praca licencjacka lub coś podobnego.
 
Wstęp lepiej sobie w ogóle darować, ponieważ nie ma w nim żadnej treści, przed nim i za nim są zdjęcia, w tym uśmiechniętych ludzi pokazujących swoje piękne i zdrowe uzębienie. Proszę wybaczyć sarkastyczny ton, ale te zęby są chyba najciekawsze w tym programie.

środa, 8 lipca 2020

Upamiętnienie 75. rocznicy przejęcia Szczecina przez Polskę

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
 prof. Piotra Zaremby. Fot. L.Wątróbski
28 kwietnia 1945 r. przyjechał do Szczecina (jako pełnomocnik  rządu RP) Piotr Zaremba. On też podjął decyzję o wywieszeniu biało-czerwonej flagi (30 kwietnia) na budynku obecnego Urzędu Wojewódzkiego. Ostateczną decyzję w sprawie przekazania Polsce Szczecina przekazano Piotrowi Zarembie w  Berlinie w dniu 5 lipca 1945 roku. W 75 rocznicę tego historycznego wydarzenia, odsłonięto  tablicę pamiątkową ku czci pierwszego prezydenta polskiego Szczecina - o czym pisze Leszek Wątróbski.

 
Na Piotrze Zarembie ciążyła odpowiedzialność za stworzenie  podstaw struktur zarządzających miastem. Brak decyzji wielkich mocarstw w sprawie kształtu polskiej granicy zachodniej sprawił, że polska administracja jeszcze dwukrotnie zmuszona była do opuszczenia miasta,  do ostatecznej decyzji  o przynależności państwowej Szczecina.   

wtorek, 7 lipca 2020

Kandydaci na prezydenta „debatują” sami ze sobą

Kandydaci na prezydenta RP Andrzej Duda i Rafał
Trzaskowski na oddzielnych debatach tego samego wieczoru
w innych miejscach. Fot. printscreen YT

Kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich, wzięli udział w telewizyjnych debatach. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski wystąpili na oddzielnych debatach, podczas których odpowiadali na pytania dziennikarzy i internautów.

Kandydaci na prezydenta Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski nie zdołali się porozumieć w kwestii wspólnej debaty wyborczej, dlatego każdy z nich wziął udział w „swojej debacie”.

Andrzej Duda w Końskich: Sytuacja gospodarcza Polski jest niezła

Andrzej Duda odpowiadał na pytania internautów w Końskich w woj. świętokrzyskim podczas debaty, zorganizowanej przez TVP.
Prezydent był pytany m. in. o kwestie finansowania programów socjalnyhch oraz o pomoc państwa dla przedsiębiorców w obliczu przedłużającej się pandemii. Pytano go także o dopłaty dla rolników.

poniedziałek, 6 lipca 2020

Konrad Rękas: Polska – Poligon Ameryki

Druga tura wyborów prezydenckich w Polsce nie byłaby w ogóle potrzebna, gdyby po prostu doliczono te kilkanaście milionów polskich głosów do jesiennych wyników Donalda Trumpa i Joe Bidena.

 Po pierwsze dlatego, że przecież i tak to każdy kolejny amerykański prezydent rządzi również koloniami USA, w tym i Polską. Po drugie zaś, że polscy główni kandydaci – Andrzej Duda (PiS) i Rafał Trzaskowski (PO) reprezentują właśnie środowiska jawnie i czytelnie powiązane z ośrodkami rywalizującymi o władzę w Waszyngtonie.

niedziela, 5 lipca 2020

Ryszard Opara: AMEN - Miasta-Państwa Dalekiego Wschodu

Parama Singapuru. Fot. Wikimedia commons
Miasta-Państwa Dalekiego Wschodu. Centrum przyszłości naszego globu. Hong Kong, Makau, Singapore.

AMEN – Biografia Naukowa Ryszarda Opary. Odcinek 69

Hongkong - Makau.  Kiedyś niezależne miasta - państwa –pod protektoratem angielskim - obecnie autonomiczne części Chin. Miejsca różne i wyjątkowe, niepowtarzalne w swym charakterze, zawsze jest bardzo wschodnio: tłoczno i głośno. Oba miasta/państwa – należą do najbogatszych rejonów świata, w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Ta zamożność powstała w ciągu wielu lat ciężkiej pracy, produkcji oraz handlu i...hazardu. Tutaj mieszają się jak w przysłowiowym tyglu: cywilizacje chińskiego wschodu i łacińskiego zachodu.

sobota, 4 lipca 2020

Pomnik Polonii: W hołdzie dla wielu pokoleń polskich emigrantów

W 2018 roku z inicjatywy członków Fundacji Polonia Semper Fidelis powołany został Komitet Budowy Pomnika Polonii w Warszawie.  Artysta plastyk Tadeusz Kurek z Ostrowca Świętokrzyskiego  został właśnie laureatem Międzynarodowego Konkursu Rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji pomnika.
 
W  koncepcji Kurka monumentalna, 3,5 metrowa rzeźba z brązu przedstawia postać kobiety, symbolizującej Polonię, trzymającą w lewej dłoni kulę ziemską, u której stóp znajduje się rzeźba orła. Postać kobiety umieszczona jest na dwu metrowym cokole, którego frontowa część obłożona będzie czarnym granitem z napisem z mosiądzu "Polonia Semper Fidelis". Za głównym pomnikiem, na łuku  rozmieszczone będą na kolumnach z czerwonego piaskowca popiersia w brązie, wyobrażające dziesięciu wybitnych Polaków - emigrantów.
Teraz trwa poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji w stolicy i zbiórka środków na realizację całości.

piątek, 3 lipca 2020

Jak przetrwać ekonomicznie kryzys pandemii?

Nagła, niespodziewana Pandemia COVID-19 - przewróciła Nasz Świat - "do góry nogami" - postawiła przyszłość świata i ludzkości pod dużym znakiem zapytania. Trafna diagnoza jest zawsze najważniejszym warunkiem - skutecznej terapii.

Żyjemy obecnie w bardzo trudnych i niestety w coraz bardziej skomplikowanych czasach. Z jednej strony świat, wszystkie dziedziny nauki, wszelkiego typu technologie informatyczne rozwijają się w geometrycznym niemal postępie – trudno je wprost ogarnąć; z drugiej strony równolegle, odbywa się wieloetapowy wyścig ludzkości - o osiągnięcie stanu doskonałości, bytu dobrobytu oraz demokracji całkowitej niezależności...a tu nagle, niespodziewanie pojawia się Pandemia Covid-19 –przewróciła Nasz Świat "do góry nogami" - postawiła cała przyszłość i różne doskonałości ludzkości - pod dużym znakiem zapytania, powątpiewania...


W większości krajów świata, nawet tych o względnej stabilności gospodarczej – nagle całość życia społecznego, wskutek rozmaitych zakazów/ograniczeń ulega całkowitemu zastopowaniu. Ludzie tracą pracę, bezrobocie rośnie w geometrycznym tempie, padają w większości małe interesy, sklepy, restauracje; pada turystyka; zamknięte są wszystkie linie lotnicze – zamknięte są szkoły, przedszkola, kina, restauracje, kluby – wszystko idzie w niebyt funkcjonowania. Ludzie na rozkaz Rządu, siedzą zamknięci w domach – na ulicach wszyscy „zamaskowani”...

czwartek, 2 lipca 2020

Wybory prezydenckie 2020: Pierwsza tura i co dalej?

Sylwester Szymaszek
Pierwsza tura wyborów prezydenckich za nami! Według oficjalnych danych pierwszej tury na pierwszym miejscu niespodziewanie znalazł się urzędujący prezydent Andrzej Duda otrzymując 43,5% głosów, na drugim z kolei jeszcze bardziej niespodziewanie kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski z 30,46% głosów. Biorąc pod uwagę wysoką frekwencję (64,51 procent) na pierwszy rzut oka widać już że kara niebos nadeszła dla prezydenta Dudy, ponieważ jeśli to wszystko na co mógł liczyć to w drugiej turze nic nie jest pewne i wszystko jest możliwe! Tym bardziej, że kontrkandydatką nie jest już przebojowa Małgorzata Kidawa-Błońska, ale niąsący eurosocjalistyczną świerzość Rafał Trzaskowski który na podobieństwo lidera Nowoczesnej, Ryszarda Petru, o którego istnieniu świat już zapomniał, błyska urokiem w mediach głownego nurtu.

Całkowicie niezależny Szymon Hołownia otrzymał 13,87%, a na czwartym miejscu znalazł się Krzysztof Bosak otrzymując 6,78% głosów. To z kolei pokazuje że układ okrągłostołowy nie ma się najlepiej, a wręcz wyraźnie ulega rozkładowi. Niezmienia to jednak faktu że zgodnie z tamtejszym postanowieniem odpowiednia alternatywa wyborcza dla narodu została przedstawiona i już za chwile rozemocjonowany elektorat znów będzie mógł wybierać między dżumą a cholerą, a więc wszystko jest na swoim miejscu.

środa, 1 lipca 2020

Maorysi i Europejczycy. W 80 rocznicę Traktatu z Waitangi

Przybycie Europejczyków do Nowej Zelandii (Wyspa Pólnocna)
Nową Zelandię zamieszkuje dziś prawie 5 mln mieszkańców. Są to głównie biali potomkowie Anglików, Szkotów, Irlandczyków, Skandynawów, Niemców oraz inni. Wśród tych ostatnich są m.in. Maorysi – dawni mieszkańcy tego największego wyspiarskiego kraju Polinezji. W spisie z 2018 roku 69,7% mieszkańców Nowej Zelandii zidentyfikowało się etnicznie jako Europejczycy, a 16,5% jako Maorysi. Inne główne grupy etniczne obejmują ludność azjatycką (15,8%, głównie Chińczycy i Hindusi) i Pacyfiku (9%, głównie Samoańczycy). Ludność różnych ras z Ameryki liczyła 1,1%. Inne grupy (Afrykańczycy, Australijczycy) obejmują mniej niż 1% ludności. W ostatnich latach populacja stała się bardziej zróżnicowana. Według spisu ludności z 1961 r. Nowa Zelandia obejmowała 92% Europejczyków i 7% Maorysów.

 
Pierwszy kontakt J. Cooka, brytyjskiego podróżnika z Maorysami, po zejściu na ląd, miał miejsce w okolicach Gisborne na Wyspie Północnej. Historycy nowozelandzcy uważają te spotkanie za początek dialogu dwu strumieni rasowych i kulturowych: Polinezyjczyków i Europejczyków. James Cook został wcześniej pouczony, aby zachowywać się przyjaźnie w stosunku do wszystkich tubylców, w krajach które odkryje dla Europy. Takie same instrukcje wydał również dla członków swojej załogi. Tak też traktowano Maorysów do zawarcia traktatu w Waitangi w roku 1840.