![]() |
Aktualni kandydaci w wyborach prezydenckich 2020. |
Obywatele polscy przebywający poza granicami będą mogli głosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą osobiście lub korespondencyjnie. Tym niemniej, w niektórych obwodach ze względu na sytuację epidemiczną możliwe będzie głosowanie wyłącznie korespondencyjne, a w części obwodów z uwagi na kwestie organizacyjne lub techniczne możliwe będzie głosowanie wyłącznie osobiste.
Informacje o udziale w głosowaniu, siedzibach obwodowych komisji wyborczych, zgłaszaniu się do spisu wyborców i inne istotne z punktu widzenia wyborcy informacje są sukcesywnie zamieszczane na stronie internetowej Ambasady RP w Canberze oraz Konsulatu Generalnego RP w Sydney.
KAMPANIA WYBORCZA I PROGRAMY KANDYDATÓW
Do 10 czerwca można było zgłosić do Państwowej Komisji Wyborczej nowych kandydatów w wyborach prezydenckich oraz ponownie zgłosić jako kandydatów tych, których komitety zostały zarejestrowane przed wyborami zarządzonymi na 10 maja. Ostatecznie zarejestrowano 22 komitety wyborcze. Jednakże najsilniejszymi kandydatami pozostają panowie: Andrzej Duda, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski.


Bezpartyjnym, obywatelskim kandydatem na prezydenta jest pan Szymon Hołownia – polski dziennikarz i założyciel wielu charytatywnych fundacji. W swoim programie „Wizja i konkrety prezydentury" zapowiada on, że skupi się na czterech obszarach: bezpieczeństwie narodowym, wyzwaniach klimatycznych, solidarności społecznej oraz samorządności i działalności obywatelskiej. Pan Hołownia podkreśla konieczność utrzymania silnej współpracy z Unia Europejska i NATO. Politykę międzynarodowa opiera na budowaniu bezpieczeństwa Polski we współpracy zarówno z Stanami Zjednoczonymi, jak również z państwami Unii Europejskiej, m.in. poprzez dołączenie do europejskiego projektu „Zielonego Ładu” i reaktywacje Trójkąta Weimarskiego - organizacji zrzeszającej Polskę, Niemcy i Francję. Pan Hołownia skazuje na potrzebę podjęcia pilnych działań w obszarze zapobiegania zmianom klimatu, czyli ograniczenia zużycia węgla i zwiększenia do 75% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Przedstawia też projekt walki z kryzysem wodnym i podkreśla konieczność pilnego wdrożenia programu odbudowy zasobów wodnych w Polsce.
Polska lewica w walce o fotel prezydencki wspiera pana Roberta Biedronia. Główne przeslania jego programu to rozwój Polski jako nowoczesnego państwa dobrobytu, gdzie docenione zostaną nie tylko metropolie, ale i mniejsze miasteczka i wsie; kraju z silną pozycją w Unii Europejskiej, opartego na sile praworządności i na prawdziwej wspólnocie narodu. Kandydat lewicy zakłada budowanie państwa świeckiego. W swoich głównych postulatach, pan Biedroń wyraźnie wspiera wycofanie religii ze szkół, oddzielenie państwa od Kościoła, likwidacje Funduszu Kościelnego i opodatkowanie Kościoła.
Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego jest kolejnym kandydatem w wyborach prezydenckich w 2020 r. Popiera on zrealizowanie postulatów, z którymi do ostatnich wyborów parlamentarnych szła jego partia. Pan Kosiniak-Kamysz stoi za wprowadzeniem emerytury bez podatku, odbudowaniem wspólnoty narodowej i zwiększeniem finansowania służby zdrowia. W swoich wypowiedziach, kandydat domaga się m.in.: reformy służby zdrowia, sprawnych i niezawisłych sądów, silnych samorządów i niezależnych organizacji pozarządowych.
Kandydatem Konfederacji Wolność i Niepodległość jest Krzysztof Bosak. Jego program na prezydenturę, przedstawiony w tzw. Planie Bosaka mówi m.in. o: wprowadzeniu niskich podatków, sprzątaniu po tzw. tarczy antykryzysowej, szukaniu oszczędności oraz walce z efektami suszy. Z jego wywiadów można wywnioskować, iż pan Bosak domaga się także m.in.: silniejszej pozycji premiera, reformy systemu wyborczego, przedłużenia kadencji Sejmu do 5 lat oraz zmniejszenia o połowę liczby posłów.
Kolejni kandydaci to Pan Marek Jakubiak, który postuluje wzmocnienie roli prezydenta (oddanie kompetencji dotyczących zarządzania armią i polityką zagraniczną), obligatoryjne referendum, wprowadzenie głosowania w wyborach przez Internet oraz wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 12 minimalnych pensji. Pan Mirosław Piotrowski domagający się radykalnego obniżenia podatków, całościowej reformy systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naprawy systemu opieki zdrowotnej oraz wygaszenia sporów międzynarodowych, przede wszystkim w Unii Europejskiej.
![]() |
P.Tanajno, M. Jakubiak, M. Piotrowski, S. Żółtek |
Pan Paweł Tanajno, który postuluje dość ogólne hasła zapewnienia dobrobytu, niskich podatków i wolności, likwidacji urzędniczych patologii czy zwrócenia obywatelom suwerenności oraz Pan Stanisław Żółtek domagający się zmniejszenia liczby posłów i senatorów, zniesienia progu wyborczego, likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu oraz umocnienia władzy prezydenta na wzór USA.
CO MÓWIĄ SONDAŻE?
Sondaże prezydenckie jeszcze kilka tygodni wskazywały na silne zwycięstwo pana Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów. Dziś poparcie dla urzędującego prezydenta znacznie spadło, a umacnia się pozycja kandydatów opozycyjnych, w szczególności panów Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni. Wydaje się, że właśnie między tą trójką rozegra się batalia o urząd Prezydenta RP na najbliższe 5 lat.
Według większości sondaży, nadal najsilniejszym kandydatem pozostaje urzędujący prezydent. Niemniej jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ostatecznie dojdzie do drugiej tury wyborów. A to oznacza, iż trudno jest dzisiaj wskazać pewnego zwycięzcę wyborów.
Dorota Bacal
Zdjęcia: Wikimedia Commons (cc)
* * *
Uwaga dotycząca wyborów na terenie Australii:
Na terytorium Związku Australijskiego zostały utworzone dwa obwody głosowania:
- Obwód głosowania nr 8, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Canberra, Ambasada RP, 7 Turrana Street, Yarralumla ACT 2600 Australia, z możliwością głosowania osobistego i korespondencyjnego;
- Obwód głosowania nr 9, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Sydney, Konsulat Generalny RP, 10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025 z możliwością głosowania wyłącznie korespondencyjnego.
Wyborcy rejestrujący się po raz pierwszy mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 15 czerwca 2020 r.
Więcej informacji: Polska w Australii
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy