28.06.2020 - wybory prezydenckie w Polsce Fot. Twitter |
Głos można oddać do 21:00. Po zamknięciu lokali wyborczych pojawią się pierwsze dane exit poll. Ewentualną drugą turę zaplanowano na 12 lipca.
Według informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) do udziału w wyborach jest upoważnionych około 30 milionów obywateli. Do przeprowadzenia głosowania uruchomiono ponad 27 tysięcy punktów wyborczych w kraju i za granicą.
Od północy w piątek do zamknięcia lokali wyborczych obowiązuje tzw. cisza wyborcza. Zabronione jest publikowanie badań opinii publicznej, prowadzenia wszelkiego rodzaju agitacji na rzecz konkretnych kandydatów i sił politycznych, organizowanie wieców i demonstracji, dystrybucja materiałów wyborczych. Jednocześnie zabronione jest niszczenie wcześniej umieszczonych plakatów wyborczych. Zakaz dotyczy również agitowania w Internecie.
W tym roku po raz pierwszy wybory mają charakter hybrydowy – głosowanie odbywa się metodą mieszaną – tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz dla chętnych w formie korespondencyjnej. Każdy z wyborców, niezależnie od stanu zdrowia i od wieku, może wybrać możliwość korespondencyjnego oddania głosu, otrzymując pakiet wyborczy i oddając następnie wypełnioną kartę głosowania.
W Polsce nadal panuje stan epidemii, wprowadzony przez rząd w marcu tego roku w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Z kolei w lokalach wyborczych wprowadzono specjalne środki ostrożności w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się infekcji. Odległość między członkami komisji wyborczej podczas pracy nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra, powinni również stosować maski i środki ochronne, w lokalach wyborczych nie powinno być tłoku - co najmniej cztery metry kwadratowe na osobę, należy też zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń i środki dezynfekujące. Wyborcy są zobowiązani do przebywania w lokalu wyborczym z zakrytymi ustami i nosem, które mogą być zdjęte tylko na żądanie członka komisji w celu identyfikacji. Wyborcom zaleca się również używanie własnych długopisów podczas głosowania.
Chęć głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich zgłosiło się rekordowo 330 tys. Polaków, przebywających za granicą. Ponad 100 tys. z nich to Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii.
W Australii zakończyło się już głosowanie, Obwodowa Komisja Wyborcza w Sydney zaczyna liczyć głosy.
W wyborach startuje 11 kandydatów (kolejność alfabetyczna): Robert Biedroń (kandydat Lewicy), Krzysztof Bosak (kandydat Konfederacji), Andrzej Duda, Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Marek Jakubiak (kandydat niezależny), Władysław Kosiniak-Kamysz (kandydat Koalicji Polskiej), Paweł Tanajno (kandydat niezależny), Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej), Mirosław Piotrowski (kandydat Ruchu Prawdziwa Europa – Europa Christi), Waldemar Witkowski (kandydat Unii Pracy), Stanisław Żółtek (kandydat Kongresu Nowej Prawicy i Polexit-u).
Więcej: RELACJA NA ŻYWO - Sputnik Polska
Wieczór wyborczy w Onecie:
Zapraszamy na transmisję z wieczoru wyborczego po pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020. Program Onetu, "Newsweeka" i "Faktu" poprowadzą Bartosz Węglarczyk i Tomasz Lis. Początek transmisji o godz. 20 (4 rano czasu sydnejskiego).
Wieczór wyborczy w Polsacie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy