polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Donald Tusk odniósł się do wydarzeń ostatnich godzin. Premier podczas spotkania z nauczycielami podkreślił, że wojna na Wschodzie wchodzi w "rozstrzygającą fazę". — Czujemy, że zbliża się nieznane, Szef rządu wskazał, że zagrożenie jest naprawdę poważne i realne, jeśli chodzi o konflikt globalny. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese i prezydent Chin Xi Jinping odbyli 30-minutowe spotkanie dwustronne na marginesie szczytu G20. Xi Jinping wezwał premiera Anthony'ego Albanese do promowania "stabilności i pewności w regionie" oraz przeciwstawienia się protekcjonizmowi. Chiński prezydent zwrócił uwagę na niedawny "zwrot" w stosunkach z Australią, po zakończeniu gorzkiego, wieloletniego sporu handlowego, w wyniku którego zablokowano dostęp do ponad 20 miliardów dolarów australijskiego eksportu. Pekin wcześniej nałożył szereg karnych ceł handlowych na australijski węgiel, wino, homary i inne towary po tym, jak napięcia osiągnęły punkt krytyczny pod rządami Morrisona. * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 18 czerwca 2020

Kto wygrał debatę prezydencką w TVP?

O ile podczas debaty w TVP w 2015 niespodziewanie po raz pierwszy błysnął przed szerszą widownią Adrian Zandberg, to w ostatnią środę „cichym zwycięzcą” zdecydowanie został Waldemar Witkowski.
Jakub Majmurek na łamach „Newsweeka” i Paweł Wroński w „Gazecie Wyborczej” twierdzą, że pytania podczas ostatniej debaty zdecydowanie ustawione były „pod Andrzeja Dudę”. Majmurek nazywa wręcz wczorajszy pojedynek „najbardziej absurdalną debatą w historii polskiej telewizji”.


Rzeczywiście, nawet sami kandydaci niekoniecznie zachwyceni byli pytaniami o kwestie światopoglądowe. Zwłaszcza kwestia dotycząca adopcji dzieci przez pary jednopłciowe zniecierpliwiła uczestników. Krzysztof Bosak stwierdził, że to pytanie ewidentnie ma służyć atakowi na Rafała Trzaskowskiego (by skłonić go do jednoznacznych deklaracji) i w ten sposób „pomóc” Andrzejowi Dudzie („Trzeba być ograniczonym umysłowo, żeby tego nie zauważyć” – dodał kąśliwie kandydat Konfederacji).

Marek Jakubiak niecierpliwił się – już w poprzedniej debacie prezydenckiej omawiano ten temat. Szymon Hołownia stwierdził zaś, że jeśli ktoś uważa, że to osoby LGBT stanowią dziś zagrożenie dla Polski, to chyba żyje w innej rzeczywistości.

– Ten, kto układał te pytania, musiał mieć niezły odlot – skomentował z kolei PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytanie o ewentualne wprowadzenie euro w Polsce. Oświadczył, że są w tej chwili ważniejsze problemy. Pytano również o relokację uchodźców, religię w szkole, szczepionki na koronawirusa. Kandydaci najwyraźniej szykowali się do starcia o inne kwestie. „PAD chyba jako jedyny nie wyśmiewał pytań” – zwrócił uwagę Adam Ozga z TOK Fm.

Generalnie dziennikarze, którzy komentowali debatę stwierdzili, że wszyscy wypadli dużo słabiej niż poprzednio. Chwalono jednak talent Krzysztofa Bosaka do wystąpień publicznych.

Spośród kandydatów mniej znanych, od dobrej, merytorycznej strony pokazał się jednak Waldemar Witkowski. To nieznany szerzej przewodniczący lewicowej Unii Pracy, były wicewojewoda wielkopolski, obecnie prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu (w 2003 nazywany był „najbogatszym urzędnikiem w Polsce”).

Prawicowi wyborcy zapewne nie będą nim zainteresowani, choć ich uwagę również może przykuć proponowana przez Witkowskiego zmiana systemu podatkowego. Szef UP chce bowiem podatek dochodowy PIT o 50 procent, zwolnić ich z podatku od nieruchomości oraz konieczności opłacania składek na ZUS, zachować zerowy PIT dla młodych. Jest za to za likwidacją trzynastych emerytur i za tym, by obywatele mogli swobodnie decydować, kiedy przechodzą na emeryturę. Zdecydowanie chce odchodzić od węgla. Uważa, że samorządy powinny przekazywać darmowe grunty pod mieszkania, jest za likwidacją podatku od nieruchomości. Domaga się również skrócenia dnia pracy do siedmiu godzin. Jeśli chodzi o lewicowe postulaty, zdecydowanie przyćmił Roberta Biedronia. Zaskoczył (pozytywnie) również merytorycznymi, spokojnymi odpowiedziami na pytania. Można powiedzieć, że został „nowym Adrianem Zandbergiem” po ostatniej debacie i z najmniej znanego kandydata awansował kilka oczek wyżej.

Tomasz Dudek
Sputnik Polska

 Od red.: Waldemar Witkowski dopiero 12 czerwca  otrzymał zgodę Sądu Najwyższego na udział w wyborach prezydenckich 2020. Został więc 11. kandydatem w ostatniej chwili.

Transmisja Onetu z pod siedziby Telewizji Polskiej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy