Pałac Prezydencki. Fot. H. Kotowski (wikimedia commons) |
Restart kampanii prezydenckiej jest faktem dokonanym, przy czym uwaga proszę nie dać się nabrać, że czekamy na jakieś formalne decyzje. To już się dzieje – każdego dnia, nie ma żadnej przerwy, a przynajmniej w obozie dobrej zmiany, która ma przez ten okres problem. Ponieważ elekcja pana Andrzeja Dudy w maju, po prostu była pewna. Zrobiono bardzo wiele, żeby zachęcić suwerena do oczekiwanego głosowania.
Wszyscy mają problem, ale to opozycja ma większy problem, a szczególnie Platforma Obywatelska, albowiem pani Małgorzata Kidawa-Błońska okazała się kandydatką nieistniejącą w mediach. Nie była w stanie się przebić przez zalew wiadomości korona wirusowych, co można zrobić generalnie tylko chamskim i ostrym zachowaniem, a to nie jest ten typ osoby. Chodzi o to, że ta pani nie jest kandydatem na te czasy, to nie jest jej moment. To widać, to słychać, co więcej – to czuć, jak się zestawi jej wypowiedzi, z przedstawicielami „nie salonowymi”.
Problem Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej ma charakter egzystencjalny. Jeżeli nie będą w stanie wystawić kandydata, który wejdzie do II tury, to oddadzą pola panu Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi lub panu Szymonowi Hołowni. Wiele się mówiło o nowym kandydacie – panu Rafale Trzaskowskim, albowiem „stara gwardia” z PO jest odsunięta przez stosunki wewnętrzne i spalona politycznie. Dlatego konieczna zmiana osoby kandydującej, jest tam wyjątkowo uzależniona od tego, jak zawieje wewnętrzny wiatr. Dodatkowo warto uwzględnić, że kandydatura pana Trzaskowskiego oznacza, że w Warszawie będzie Komisarz wyznaczony przez pana premiera Morawieckiego i kolejne wybory. W związku z informacjami i deklaracją pana Trzaskowskiego – czeka nas bardzo ciekawy scenariusz.
W istocie nie wiadomo, czego się można po tych ludziach teraz spodziewać, a wielka szkoda że nie porozumieli się z większą częścią opozycji. Ponieważ przykładowo pan Władysław Kosiniak-Kamysz, mógłby z poparciem PO przy pełnej mobilizacji jej elektoratu – wygrać w I-szej turze. To tylko kwestia wydania odpowiedniej kwoty na marketing polityczny i odpowiedniej retoryki, a obecnego Prezydenta, naprawdę można łatwo wypunktować, co zresztą robi doskonale sam i bez pomocy opozycji.
O wiele ważniejsze jest to, co zrobi lewica i prawicowa-prawica, albowiem to ich głosy mogą przeważyć na wyniku II-tury, tak wynika z rozkładu poparcia (jeżeli nadzwyczajnie nie zmienią się okoliczności). O ile pan Robert Biedroń będzie dalej kandydatem cieszącym się poparciem swoich partii, bo to wynika z ich układu personalnego, to już sytuacja pana Krzysztofa Bosaka jest o wiele bardziej skomplikowana. Przecież pan Bosak walczy o głosy z co najmniej dwoma innymi kandydatami prawicy, nie licząc pana Dudy. To pokazuje, że będzie fragmentacja głosów, a w tych wyborach, będących w istocie plebiscytem – naprawdę każdy głos się liczy!
Zaskakuje tryb restartu kampanii. Kompetencje Marszałka Sejmu w pewnej części są niezrozumiałe, nawet w dobie epidemii. Będziemy mieli wybory hybrydowe, w których można będzie używać kopert lub iść do lokalu. Przepisy dotyczące finansowania kampanii przez nowych kandydatów – są trudne do jednoznacznej interpretacji.
Władze nie zdecydowały się na głosowanie elektroniczne, albowiem nie ma zaufania do systemów elektronicznych. To poważny problem, albowiem technologia w tym zakresie jest dostępna, na pewno wymagała by przeprowadzenia rewolucji informatycznej w społeczeństwie np. poprzez wydanie fizycznie zabezpieczonych tokenów (w formie Dowodów Osobistych), a to nie jest możliwe z dnia na dzień. Warto popatrzeć na sytuację w Estonii, gdzie to jest możliwe – ale mały procent obywateli z tego korzysta.
Reasumując – jeżeli opozycja ma resztki racjonalności, to pomyśli jak się zagregować przed wyborami, żeby móc skomasować głosy w osobie mającej największe szanse pod względem profilu i dostępnych sondaży. Problemem jest to, że wybory będą hybrydowe, a władza Marszałka Sejmu w kilku aspektach budzi wątpliwości. Inne kwestie – jak przeniesienie głosów przy rejestracji kandydatów, to są didaskalia. O wiele ciekawsze jest to, co się stanie – jak ktoś z dotychczas zarejestrowanych kandydatów oprotestuje wyniki pierwszej tury kolejnych wyborów, w przypadku gdy uzna własny wynik za niezadowalający. To będzie jedno z najciekawszych wyzwań prawnych w naszym kraju, w naszej najnowszej historii.
Mamy około 6 tygodni do wyborów, to wynika z uprawnień Marszałka Sejmu i kalendarza. To jest bardzo mało czasu. W interesie rządzących jest niepozwolenie na to, żeby opozycja rozwinęła kampanię. A nawet jeżeli to się stanie, to będą tak sterowali dyskusją, żeby pan Trzaskowski ścierał się z panem Hołownią lub panem Kosiniakiem-Kamyszem. Pan Duda pójdzie raczej w stronę skomasowania betonowego elektoratu i tych na środku, którzy uznają jego retorykę jako mniejsze zło. Realnie to zdecyduje kasa, w żadnych jeszcze wyborach – pieniądze, nie były takim wykładnikiem wyniku jak w tych. Od znajomych z agencji marketingowych wiadomo, że wszystko co można było sprzedać pod treści reklamowe w liczącym się pod względem odsłon internecie – już sprzedano. To będzie brutalna wojna, polegająca na pompowaniu wodospadów pieniędzy i obiecywaniu wszystkiego…
Oczywiście porozumienie pomiędzy opozycją a rządzącymi – w sprawie wyborów, jest po prostu niemożliwe. Dobrze by było, gdyby miało chociaż formalny i fasadowy charakter, albowiem jesteśmy obserwowani przez bardzo zainteresowane naszymi porządkami otoczenie. Proszę zwrócić na to uwagę, że „zagranica” bardziej interesuje się naszymi sprawami wewnętrznymi, niż my jej. To samo w sobie, powinno być symptomatyczne dla każdego.
Krakauer
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy