polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 28 maja 2020

Katolicy australijscy do rządu: Prosimy o równe traktowanie

printscreen Arch. Sydney
Australijscy katolicy wzywają premier NSW Gladys Berejiklian w związku ze znoszeniem rządowych ograniczeń pandemicznych od 1 czerwca, do traktowania miejsc kultu na równi z innymi miejscami spotkań.  Archidiecezja Sydnejska zainicjowała wczoraj petycję wzywającą  władze do traktowanie kościołów na równi z pubami i klubami, kawiarniami i restauracjami, gdzie będzie  dozwolone gromadzenie się  do 50 osób. Tymczasem obowiązujący od 15 maja   limit 10 osób  w kościołach pozostaje nadal utrzymany. Od  23 marca 2020 na wniosek urzędników państwowych  wszystkie kościoły  i miejsca modlitwy w Australii  zostały zamknięte.
Arcybiskup Sydney Anthony Fisher OP  wyraził rozczarowanie  podwójnymi standardami stosowanymi przez władze wobec ludzi wiary. Nie można tego ignorować - podkreślił.  Dochodzi do absurdalnej sytuacji, gdy autobus zatrzymujący się przed sydnejską katedrą St. Marys może przewozić więcej pasażerów  niż wielka powierzchniowo świątynia gromadzić  wiernych.
Arcybiskup powiedział również, że w katedrze jest ponad 10 razy więcej miejsca niż w przypadku typowej restauracji przy zachowaniu nadal obowiązujących                       restrykcji administracyjnych  - 4 m kw. na osobę. 
„Kościoły współpracowały na każdym etapie z rządowymi dyrektywami dotyczącymi zdrowia publicznego  podczas tej pandemii” - powiedział abp Fisher.

„Rozumiemy, że restrykcje było konieczne do spłaszczenia krzywej, ale pociągnęło to za sobą koszty - nie tylko dla gospodarki, ale także dla zdrowia duchowego i psychicznego naszych ludzi."
 „Tęsknią za gromadzeniem się na modlitwie i modlitwą w świętym miejscu. Nie potrafię wyjaśnić katolikom w Sydney, dlaczego nasze rozsądne prośby do rządu nie są uwzględniane. ” - powiedział arcybiskup Sydney.

Petycja katolików australijskich kierowana jest też do innych  wspólnot wyznaniowych.  Również  inni  przywódcy religijni  i wierni  wspólnot religijnych   wezwali  premier, aby zezwoliła większej liczbie ludzi na bezpieczne zbieranie się na wspólny kult.


.„W przeciwieństwie do tego, co zostało powiedziane w czasie tej pandemii, nie uważamy uczęszczania do kościoła za coś  nieistotnego; w rzeczywistości nic nie jest bardziej istotne niż praktykowanie naszej wiary ”- czytamy w petycji na openourchurches.com.au . „Katolicy nie proszą o specjalne traktowanie, my prosimy o równe traktowanie."


Treść petycji (w tłum. na polski):

Droga Premier Berejiklian,
Jako katolicy w Nowej Południowej Walii i całej Australii chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność za przywództwo rządu podczas pandemii COVID-19.
W tym czasie modliliśmy się za naszych przywódców, pracowników służby zdrowia i wszystkich, którzy zostali dotknięci wirusem, i zapewniamy was o naszych dalszych modlitwach.
Jesteśmy wdzięczni, że liczba infekcji i zgonów nadal spada, a państwo jest teraz w stanie rozpocząć zniesienie ograniczeń obowiązujących od marca.
Cieszymy się z wysiłków zmierzających do ograniczenia wpływu finansowego na właścicieli i pracowników firm poprzez złagodzenie ograniczeń dotyczących tych, które mogą gromadzić się w pubach i klubach, kawiarniach i restauracjach.
Nie widzimy jednak powodu, aby to samo traktowanie nie obejmowało tych, którzy chcą gromadzić się w kościołach.
Dlaczego 50 osób może zjeść posiłek w restauracji, ale tylko 10 osób może uczestniczyć we Mszy św. , Mimo że nasze kościoły są często znacznie większe?
Dlaczego ludzie, którzy uczęszczają do kościołów na Msze, a nawet na prywatne modlitwy, są zobowiązani do podania danych kontaktowych , skoro wymóg ten nie jest nakładany na osoby w kawiarniach, restauracjach lub centrach handlowych lub podejmujące jakąkolwiek inną działalność?
W przeciwieństwie do tego, co zostało powiedziane podczas tej pandemii, nie uważamy uczęszczania do kościoła za coś nieistotnego ; w rzeczywistości nic nie jest bardziej istotne niż praktykowanie naszej wiary.
Premier, katolicy nie proszą o specjalne traktowanie, prosimy o równe traktowanie. 
To nierówne traktowanie kultu religijnego prowadzi nas do pytania, czy rząd wsłuchuje się w obawy katolików i innych ludzi wiary, czy jest mu obojętny wpływ zamknięcia naszych kościołów na ludzi w tych trudnych czasach.
Wiemy, że wznowienie gospodarki i edukacji jest ważne dla funkcjonowania dobrego i stabilnego społeczeństwa, ale ważne jest także wznowienie nabożeństw. Swoboda praktykowania wiary jest niezbędna do rozkwitu człowieka i ma wielki wpływ we wspólne dobro.
Petycję można podpisać tu: Petition to the Premier of NSW
na podst. Catholic Weekly


z ostatniej chwili:

Jak donosi  portal Catholic Weekly, Premier Gladys Berejiklian w piątek  przed południem zmieniła zdanie i pozwaliła  od poniedziałku, 1 czerwca kościołom i innym miejscom kultu gromadzenie się jednocześnie do 50 wiernych z zachowaniem dystansu: 1 osoba na 4 m kw. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy