polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 17 maja 2020

Aresztowania i starcia z policją na ulicach Warszawy!

Protest przedsiębiorców na ulicach Warszawy przeciw
rządowemu zamrożeniu  gospodarki (sobota, 16.02.2020) Fot. YT
W Warszawie odbył się kolejny już protest przedsiębiorców. W akcji wzięli udział przedsiębiorcy z całej Polski oraz znane z wcześniejszych protestów osoby, m. in. kandydat na prezydenta Paweł Tanajno i przedsiębiorca Michał Wojciechowski.

Sytuacja z minuty na minutę robiła się coraz bardziej napięta, doszło do przepychanek. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Na wideorelacjach, które cały czas prowadzili demonstranci można było zaobserwować załzawione osoby, które próbowały sobie wzajemnie pomóc, przemywając twarz wodą. Policja co jakiś czas przez megafon prosiła o pozostanie na miejscach i zastosowanie się do jej poleceń.


W proteście mieli również wziąć udział górnicy. Jednak zrezygnowali z przyjazdu do stolicy o czym poinformowała Brać Górnicza za pośrednictwem Facebooka. Podkreślono, że decyzja jest podyktowana sytuacją z koronawirusem na Śląsku. Grupowy wyjazd do Warszawy oceniono jako niebezpieczny.


Relacja Jarosława Augustyniaka  (Sputnik Polska):

Na placu Zamkowy, na kolejnym proteście przedsiębiorców, zgromadziło się kilka tysięcy ludzi niezadowolonych z polityki władz w czasie stanu epidemii. Policja zgromadzenie uznała za nielegalne i przystąpiła do legitymowania jego uczestników. Nastąpiły pierwsze prewencyjne zatrzymania. Doszło do użycia gazu łzawiącego i pałek.
Policja już na początku zatrzymała jednego z organizatorów protestu, Pawła Tanajno. Protestujący nie pozwalali, by radiowóz odjechał i doszło do kolejnych siłowych policyjnych interwencji.
Z Placu Zamkowego tłum ruszył w kierunku Sejmu. Na czele pojawił się z mikrofonem Michał Kołodziejczak, szef Agrounii. Co pewien czas demonstranci napotykali policyjne blokady. Wszystkie kolejne omijali starając się iść największymi arteriami miasta, które ze względu na szerokość najtrudniej zablokować. Na rondzie Dmowskiego Kołodziejczak rzucił hasło: „Idziemy tam, gdzie naprawdę zapadają wszystkie decyzje”. Demonstranci zmienili kierunek i skręcili w Aleje Jerozolimskie, kierując się do siedziby Prawa i Sprawiedliwości.

Tam zebrała się już jednak chyba policja z całej Warszawy. Siedziba Prawa i Sprawiedliwości stała się najlepiej strzeżonym budynkiem miasta, który otoczyły setki policjantów. Przed godziną 18 Kołodziejczak rozwiązał protest, ale i wezwał wszystkich uczestników na rondo Zawiszy na niedzielę na godzinę 16.

Część demonstrantów postanowiła odbić już zatrzymanych kolegów i ruszyła w kierunku komendy policji. Znów doszło do przepychanek z policją i użycia gazu. Przez kolejną godzinę policja ganiała się po mieście z małymi grupkami protestujących zanim zapanował w mieście spokój.




Inne relacje:

Protestujący przedsiębiorcy zaczęli zbierać się na placu Zamkowym około godziny 15:00. Na manifestujących czekały już liczne siły funkcjonariuszy. Demonstranci strajku sprzeciwiają się rozwiązaniom, które rząd wdrożył w postaci tarczy antykryzysowej. Domagają się odmrożenia gospodarki. Policjanci apelowali wcześniej do demonstrantów o rozejście się i przypominali o obowiązującym zakazie zgromadzeń. Doszło do licznych przepychanek między manifestującymi, a policją. Użyto gazu łzawiącego wobec zgromadzonych. Mundurowi legitymowali uczestników, a niektóre osoby zostały zatrzymane.
( YT - Luka Maro)



 YT - VETO




Reporter TV



cała transmisja:
VideoKOD Sieciowa Telewizja Obywatelska



Wywiady z uczestnikami:
wRealu24



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy