polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 24 kwietnia 2020

Światu grozi wielki głód z powodu pandemii koronawirusa

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że trwająca pandemia koronawirusa SARS-COV-2 może już w najbliższych miesiącach doprowadzić do klęski głodu na skalę globalną. „Pandemia głodu” będzie wynikać z kryzysu gospodarczego, jaki już teraz wywołuje koronawirus.

Dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego David Beasley przypomniał, że jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa prognozowano, iż w 2020 roku, świat stanie w obliczu najgorszego kryzysu humanitarnego od czasu II wojny światowej. Sytuacja ta wynika z wojen prowadzonych na terenie Syrii i Jemenu, plagi szarańczy w Afryce, częstych klęsk żywiołowych oraz kryzysów gospodarczych.

ONZ szacuje, że problem głodu dotyka aktualnie około 956 milionów ludzi na całym świecie, natomiast według najnowszych analiz, do końca 2020 roku, kryzys może dotknąć kolejne 130 milionów ludzi. Jednak liczba ta nie uwzględnia ofiary pandemii. Światowy Program Żywnościowy dostarcza żywność codziennie niemal 100 milionom ludzi, z czego około 30 milionów polega wyłącznie na działalności tego programu. Jeśli ta pomoc zostanie odcięta, na przestrzeni trzech miesięcy każdego dnia może umierać z głodu około 300 tysięcy ludzi.
Najczęstszą przyczyną klęski głodu są konflikty zbrojne i poważne konflikty polityczne, co widać na przykładzie Afganistanu, Etiopii, Haiti, Jemenu, Kongo, Nigerii, Sudanu i Sudanu Południowego, Syrii oraz Wenezueli. Lecz trwająca obecnie pandemia może sprawić, że więcej ludzi umrze z powodu negatywnego wpływu ekonomicznego koronawirusa SARS-SOV-2, niż w powodu samego zakażenia się. Nałożone blokady i kryzys gospodarczy spowodują utraty dochodu wśród wielu ludzi.
Światowy Program Żywnościowy wskazuje, że z powodu pandemii nastąpi gwałtowny spadek przekazów pieniężnych od zagranicznych pracowników dla ich rodzin, żyjących w biednych krajach; utrata dochodów z turystyki, od których niektóre państwa są uzależnione, a także załamanie cen ropy, które mają ogromny wpływ gospodarczy na kraje, zarabiające na jego eksporcie. Koronawirus zapoczątkuje kryzys w wielu państwach i znacząco go pogłębi tam, gdzie panuje bieda i trwają wojny.

Wolne Media
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: France24.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy