polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

SN ws. wyborów: "Zagrożenie dla bezpieczeństwa w ogromnej skali"

Fot.A.Grycuk - Wikipedia (CC BY-SA 3.0 PL)
Sąd Najwyższy wydał opinię w sprawie wyborów prezydenckich, które w maju chce przeprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Sędziowie piszą wprost, że ustawa dotycząca powszechnego głosowania korespondencyjnego łamie konstytucję i zagraża bezpieczeństwu i prywatności wyborców, więc "nie powinna być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych". 

W poniedziałek 27 kwietnia na stronie Sądu Najwyższego pojawiła się opinia dotycząca projektu ustawy, który zakłada przeprowadzenie w maju powszechnych wyborów prezydenckich mimo trwającej w kraju epidemii koronawirusa. Ustawa jest obecnie w Senacie, który ma czas na jej rozpatrzenie do 6 maja - mimo to PiS już teraz przygotowuje się do wyborów. Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział m.in., że już teraz drukowane są karty wyborcze, z kolei Poczta Polska wydała samorządowcom polecenie, by wydali jej spisy wyborców. 
Sędziowie Sądu Najwyższego wskazują, że ustawa jest sprzeczna z konstytucją, bo zakłada, że podczas głosowania obywatelom nie zostanie zapewnione podstawowe bezpieczeństwo.
(...) Ze stanem epidemii wiąże się immanentnie konieczność wdrożenia szczególnych ograniczeń praw i wolności obywatelskich ze względu na realnie występujące zagrożenia zdrowia i życia. Skoro w myśl art. 5 Konstytucji Rzeczpospolita Polska zapewnia bezpieczeństwo obywateli, to niezgodne z tym przepisem jest stanowienie regulacji ustawowych sprowadzających niebezpieczeństwo zakażenia śmiertelną chorobą ze względu na porę wyborów i sposób ich organizacji - czytamy w opinii.
SN w ostrych słowach odnosi się do zapisu, by Poczta Polska, która według PiS ma stać się organizatorem wyborów, dysponowała wrażliwymi danymi wyborców.
Nie ma przy tym w ustawie żadnej gwarancji, że dane przekazane operatorowi publicznemu [Poczcie Polskiej - red.] w trybie art. 15 opiniowanej ustawy nie zostaną przejęte przez osoby nieuprawnione, zainteresowane w ich pozyskaniu i przetwarzaniu bez wiedzy i woli osoby, której te dane dotyczą. Ustawa sprowadza więc zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności wyborców w ogromnej skali - czytamy w dokumencie.
 
Pod opinią podpisała się Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf. 

Z pełną opinią Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich można się zapoznać TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy