polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 15 kwietnia 2020

Katastrofa geopolityczna i nowe rozdanie

Największy samolot transportowy na świecie ze sprzętem
 medycznym z Chin wylądował w Warszawie
W Polsce wydarzeniem jest dziś przylot największego samolotu transportowego na świecie An-225 Mriya. Maszyna przyleciała z transportem materiałów medycznych z Chin do walki z koronawirusem.

To znamienne, że w obecnej sytuacji, to co jest najbardziej potrzebne by nasz kraj stawiał czoło największemu wyzwaniu jakie się pojawiło od kilkudziesięciu lat, jest dostarczane nie przez naszych sojuszników z Europy czy z USA, ale z Chin właśnie, a na dodatek samolotem który jest wspomnieniem po ostatnim projekcie kosmicznym ZSRR.


An-225 jest maszyną, która powstała w ostatnich latach istnienia tego imperium w ramach realizacji programu budowy promu kosmicznego Buran. Po upadku ZSRR, prom Buran, zachowany w jednym egzemplarzu, jest w posiadaniu Kazachstanu, zaś wyprodukowany, także w jednym egzemplarzu, samolot An-225 pozostał na Ukrainie. Trochę to przypomina sytuację po upadku cesarstwa rzymskiego, gdy władcy powstałych na jego gruzach państw przejęli jakieś artefakty, które po imperium pozostały.

 Na dodatek, znaczna część zaawansowanych technologii militarnych wytworzonych w ZSRR rozeszła się po całym świecie i trafiła, przede wszystkim, do Chin, ale także do Korei Północnej i Iranu. W znacznej części stało się to za pośrednictwem Ukrainy, czy Białorusi, ale też i Rosja, zmuszona kryzysem ekonomicznym w latach 90., zaczęła sprzedawać zaawansowane technologie, których wcześniej ZSRR nigdy nie przekazywał innym krajom. M.in. także i dokumentację samolotu An-225 Ukraina sprzedała do Chin.

Wielu polityków w Polsce, ale także w innych krajach, bardzo się oburzało, gdy prezydent Putin stwierdził kiedyś, że upadek ZSRR był „największą katastrofą geopolityczną XX wieku”. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to upadek ZSRR skutkował także rozprzestrzenieniem się technologii militarnych do tych wspomnianych krajów, w następstwie czego bardzo szybko uległa wzrostowi potęga militarna Chin, a Korea Północna i Iran nie mogą być w żaden sposób zmuszone do uległości wobec USA i całego Zachodu. A to jest właśnie dla Zachodu katastrofa geopolityczna.

My w Polsce nie mamy powodu by płakać po ZSRR. W ogóle, w polityce nie ma miejsca na sentymenty. Dziś do pierwszego miejsca w świecie aspirować będą Chiny. Trzeba się z tym zmierzyć i uwzględniać także w polskiej polityce. Mam wrażenie, że, za zasłoną propagandy, nasze władze biorą to pod uwagę. Te liczne transporty z Chin są realizowane dlatego, że prezydent Duda uzgodnił to z prezydentem ChRL Xi Jinpingem. Dziś za te rozmowy i udrożnienie z Chinami „kanałów komunikacji” podziękował mu premier Morawiecki. Wielka gra się toczy.

Stanisław Lewicki
Myśl Polska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy