polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

sobota, 18 kwietnia 2020

Dla Dzieci: Bocian - polski zwiastun wiosny

Janina Sławska i Dariusz Sławski, edukacyjni pasjonaci z Wielkiej Brytanii  od wielu lat tworzą interaktywną, multimedialną witrynę  w postaci aplikacji webowej ​pod nazwą ​LittlePolak ​www.littlepolak.com . Witryna  zapewnia dzieciom zabawę na ponad 350 interaktywnych podstronach, które cechuje duża  inwencja twórcza i pieczołowita, piękna ilustracja. Przedsięwzięcie ma charakter  start up’u i, jak dotąd, nigdzie nie było reklamowane. Dziś w Bumerangu Polskim prezentujemy ciekawą ofertę dla dzieci, których epidemiczne restrykcje edukacyjno-zabawowe  również dotknęły. Jest to ​absolutna premiera.

Działania Janiny i Dariusza Sławskich mają charakter akcji społecznej, a ich ideą jest promowanie języka polskiego i polskiej kultury przez wspólną zabawę  dla dzieci i całej rodziny w językach polskim i angielskim jednocześnie.
 

Dziś chcą umilić dzieciom trudny czas przymusowego siedzenia w domu i  wprowadzić ciepły wiosenny nastrój (w Australii mimo że jest jesień to pogoda na prawdę wiosenna) , wesołą muzykę i żywe kolory przez pokazanie  filmu animowanego o bocianie oraz zaproponować zabawy interaktywne dla całej  rodziny.

BOCIAN - POLSKI ZWIASTUN WIOSNY
 
W Polsce wiosna właśnie nadeszła, choć wirus mocno ją przyćmił. Przypomnijmy sobie o niej oraz o autentycznym symbolu wiosny, jak również i symbolu Polski - O BOĆKU. 
 
 Bohaterem każdej wiosny jest wspaniały ptak - BOCIAN. Widok bociana zawsze przynosi dużo radości, bo kojarzy się z końcem zimy. Bocian to nie tylko autentyczny wesoły symbol wiosny, ale również bardzo lubiany rodzinny znak Polski. 
 
Obok Orła Białego, narodowego symbolu Polski, bociana uważa się za symbol polskich ziem. ​Głównie z tego względu, że w Polsce żyje ich najwięcej. Polacy bardzo lubią bociany.
 
Wiele miejscowości ma ich nazwę, jak na przykład: Bocianów, Bocionki, Bocianowo.
 
Sylwetka bociana znajduje się też w wielu herbach miast. W Polsce wydano ponad sto różnych znaczków pocztowych z jego wizerunkiem. Każde pokolenie dzieci w Polsce zna przynajmniej jedną wiosenną piosenkę o bocianie.





W starych opowieściach ludowych bociana uważano za świętego ptaka, który niósł ludziom  dobro i chronił od nieszczęść, dlatego powstało mnóstwo przesądów i zwyczajów  związanych z bocianami. Mówiło się na przykład, że dusze bocianów były kiedyś ludźmi; że   człowieka, który zabije bociana spotka wielkie nieszczęście; że na wiosnę przynoszą one  klucze Matce Naturze, aby otwarła ziemię i wydała nowe rośliny; że czerwony dziób i nogi  bociana odpędzają ogień; że zwiastują pogodę - o dziwo, ich spóźniony przylot oznaczał   korzystną pogodę dla plonów; i najbardziej znane - że bociany przynoszą dzieci.
Dzień 25   Marca świętowano jako dzień przylotu bociana. Piekło się wtedy bocianie łapy, a dzieci   machały nimi do lecących ptaków, zapraszając w ten sposób do zamieszkania w ich  zagrodzie. Kiedy w domu urodziło się dziecko, znajomi przebierali się za bociana, aby złożyć  życzenia zdrowia i obietnicę kolejnych dzieci.

Zagraj w grę interaktywną “Bocian i żabka”. Czy tobie - żabce, uda się uciec przed  bocianem?

Bociany mieszkają przy gospodarstwach wiejskich i nie boją się ludzi. Budują ogromne  gniazdo, często na kominach lub dachach, które używają przez kilka lat, a gdy przylatują do  Polski, zawsze wracają do tego samego gniazda. Małe bocianki rodzą się na wiosnę, a  jesienią cała rodzina odlatuje do ciepłych krajów, najczęściej do Afryki, by na wiosnę znów   odwiedzić polskie strony. Dlatego mówi się, że bocian zwiastuje wiosnę.  

Oglądaj bajkę w formie multimedialnej  książki interaktywnej z lektorem i napisami w języku polskim i angielskim.

Więcej zabaw na www.littlepolak.com

Źródła pomocnicze:
 A.Gieysztor: Mitologia słowian.
 B.Szczepanowicz: Ptaki Ziemi Świętej: Bocian, czapla, ibis.
 Autorzy: Janina Sławska, Dariusz Sławski

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy