polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 3 kwietnia 2020

Bajka na czas pandemii. Co ma bajka do wirusa?

 Nasi przyjaciele z Polski - aktorzy Mam Teatr, Marzanna Graff
i Aleksander Mikołajczak mają pomysł na czas pandemii.
Zdjecie z powrotu z Australii do Polski.
Na samo słowo koronawirus wielu z nas doznaje uczucia strachu. Nic dziwnego. Liczna zarażonych tym wirusem drastycznie zbliża się do jednego miliona i tak naprawdę nikt nie może powiedzieć, kiedy pandemia zostanie zatrzymana. Najtragiczniejsze są oczywiście przypadki zgonów. Do dzisiaj w wyniku zarażenia koronawirusem na świecie zmarło znacznie ponad 40 tysięcy osób. Nie wiele mniej tragiczne są skutki finansowe i ekonomiczne. Losy indywidualnych osób nie są na razie zauważane i nikt nie prowadzi statystyk małych, rodzinnych tragedii. Liczba bezrobotnych i bezdomnych wzrasta z dnia na dzień.

 W krajach wysoko rozwiniętych sytuację łagodzi pomoc finansowa rządu. To właśnie z tego powodu Australia przechodzi przez kryzys w miarę łagodnie. Nieco gorzej jest w Polsce. Państwa po prostu nie stać na utrzymanie milionowej rzeszy bezrobotnych. W tym ogólnoświatowym załamaniu jest jedna szczególnie zapomniana sfera naszego codziennego życia. Utarło się, że artyści muszą sami zadbać o siebie. Tylko jak to zrobić, kiedy teatry, kina i kluby są pozamykane?


W ciągu kilku tygodni tysiące aktorów czy piosenkarzy straciło kontakt z publicznością i tym samym wygasły ich źródła dochodów. Nie wszyscy jednak popadli w panikę. Na cóż przecież artystyczna kreatywność. Taką kreatywnością wykazali się nasi przyjaciele z Polski Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak, którzy traktują Australię jako swój drugi dom. Wśród wielu pomysłów narodził się też pomysł pisania bajek na zamówienie. Aby zamówić taką bajkę czy też opowiadanie wystarczy się z nimi skontaktować i porozmawiać o szczegółach. A taka indywidualna literatura to przecież doskonały prezent na urodziny, imieniny, czy rocznicę ślubu. Nasi artyści są również otwarci na inne formy artystycznej ekspresji. Czekają na nasze listy i propozycje: [email protected]

Jerzy Krysiak


 
 Specjalna bajka dla czytelników Bumeranga Polskiego
 
Przez 2,5 miesiąca aktorzy Mam Teatr radowali nas swoimi spektaklami i radosnym podejściem do życia. Światowa pandemia zastała ich w Perth. Z wielkim przygodami udało im się tydzień temu dotrzeć do Warszawy gdzie trafili na kwarantannę.
Mogli – jak większość w takiej sytuacji – załamać się brakiem perspektyw i szalejącym  wirusem. Mogli ale tego nie zrobili. Wymyślili nowe formy działań, z których i Polonia może korzystać.
Jednym z nich są bajki w prezencie. Prezent od serca dla serca. Każdy może dla wybranej osoby (nie ważne w jakim wieku – zamówić bajkę, pisaną specjalnie dla tej osoby. Po przesłaniu garści informacji o bohaterze opowieści, Marzanna Graff (autorka ok 35 książek) pisze bajkę i wysyła do akceptacji. Gdy treść się spodoba Aleksander Mikołajczak nagrywa treść  swoim aksamitnym głosem. Taka bajka wysłana jako prezent budzi niezwykłe wzruszenie wśród obdarowanych.
Dla czytelników Bumeranga Polskiego napisali i nagrali specjalną Bajkę „Prezent na płocie”


W sprawie bajek należy się zgłaszać na email:  [email protected]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy