polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 19 marca 2020

"Mam Teatr" w Perth: „Trudno uwierzyć” na nowo odczytane

 Piotr (A.Mikołajczak):„Tak jej trudno uwierzyć, że to
się dzieje naprawdę…”
To naprawdę zaskakujące: na komedii pojawiły się dreszcze wśród publiczności. I nie chodzi tu o zbyt mocno nastawioną klimatyzację ale o przesłanie jakie płynęło ze sceny gdy Mam Teatr przedstawiał nam sztukę „Trudno uwierzyć”.

Zaczynamy żyć w pozamykanym świecie, z którego nie ma wyjścia. Trzeba się temu poddać. I nagle widzimy główną bohaterkę  redaktor Elę (w tej roli Marzanna Graff). Która nie może wydostać się z zamkniętego, obcego jej miejsca „korytarze mają w kółko. Czemu ja nie mogę znaleźć wyjścia z tego korytarza?” Widzowie patrzą jak zaczarowani i sami zadają sobie to pytanie. I wtedy pada odpowiedź  z ust Piotra (Aleksander Mikołajczak) „Bo go nie ma. Każdy kto tu trafił musi przejść weryfikację”

Pod koniec drugiego aktu  rozlegają się długie brawa bo Piotr wychodząc mówi „Tak jej trudno uwierzyć, że to się dzieje naprawdę…” Tak! Nam też trudno uwierzyć, że to co na scenie i to co wokół nas to jest naprawdę.
Jest wiele chwil, które magnetyzują widza. Jedną z nich jest scena gdy Ela nie chce przyjąć do wiadomości tego co się z nią dzieje, miota się, kpi a Piotr spokojnie oznajmia (chyba nam wszystkim)  „Wszystkim Wam się wydaje, że jesteście nieśmiertelni a macie tylko jedno życie. Tylko jedno”

 
Komedia. Śmiejemy się często i szczerze ale zakończenie wypowiedziane przez Elę do Piotra „Uważaj., bo się rozchorujesz a masz tylko jedno życie. Spróbuj przeżyć je właściwie” wywołuje kolejne ciarki na plecach.
Dziękujemy za tak niezwykłą komedię z głębokim przesłaniem i nadzieją. Doskonały tekst fantastycznie zagrany.


Warto nadmienić, że autorką tego tekstu jest Marzanna Graff – współtworząca Mam Teatr
 
Kolejnym spektaklem przedstawionym publiczności w Perth była komedia nazwana tu komedią rekolekcyjną. Nic dziwnego bo życie małżeńskie podpatrzone zostało w niej doskonale. Kłopoty jak w wielu związkach zagrane i pokazane tak, że śmiech, który zaczął się przy pierwszych słowach Melanii (Marzanna Graff) trwał nieprzerwanie do ukłonów. Czemu więc rekolekcyjna? Pięknie podsumowuje to w swoim monologi Melania gdy mówi „to miało być na zawsze a my zamiast ratować nasze małżeństwo to próbujemy je pogrzebać idąc do sądu… przecież to dobry człowiek… czemu ja tego nie pamiętałam?”. Prawdę mówiąc trudno dziwić się głównej bohaterce, gdy widzimy wszystkie wady Rafałka (Aleksander Mikołajczak). Jednak jest to komedia i zawiera uśmiech również na koniec. Nie zdradzimy fabuły ale powiemy, że daje sporo do myślenia niejednemu związkowi a i porady dla zdrowych związków są całkiem ciekawe.

Obie sztuki wystawiane w Perth zostały wyreżyserowane przez Karola Stępkowskiego i ozdobione piosenkami w wykonaniu Danuty Błażejczyk.
Choć czas niespokojny i trzeba było odwołać 2 ostatnie spektakle to jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy obejrzeć oba spektakle w wykonaniu Mam Teatr. Czekamy na ich powrót w spójniejszym dla wszystkich  czasie.
 
o.Tomasz Bujanowski


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy