polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 28 marca 2020

Lewicki: Koronawirus zmienia globalny układ sił

Koronawirus dotarł na amerykańskie lotniskowce...
Wydaje się pewne, że obecna pandemia zmieni globalny układ sił. Jedne z państw, które do tej pory uważano za mające największy wpływ i decydujące o światowej polityce, stracą swoje wpływy, gdy tymczasem inne zyskają na znaczeniu. Nie będą rozważał szczegółowo jak te zmiany mogą wyglądać a ograniczę się jedynie do wskazania jak obecna pandemia wpłynęła na możliwości militarne największego obecnie mocarstwa, czyli USA.
 
Jak donosi znana agencja informacyjna Jane’s, specjalizująca się w monitorowaniu i analizach w obszarze militarnym, prawie wszystkie zaplanowane ćwiczenia sił NATO, jak i innych z udziałem sił USA, zostały w większości odwołane, a pozostałe przełożone, albo ograniczone. Dotyczy to także wielkich i od dawna zapowiadanych ćwiczeń „Defender-Europe 20”, które wystartowały już w lutym, a miały odbywać się także na terenie Polski. Ich zakres był bardzo duży i obejmować miał przerzucenie około 20 tys. żołnierzy z USA do Europy. Tymczasem z powodu Covid-19, począwszy od 13 marca, przerzut wojsk USA do Europy został zatrzymany.[i]


Jak poinformował w środę sekretarz obrony Mark Esper, Pentagon zadecydował o wstrzymaniu wszelkich ruchów sił USA poza krajem na przeciąg 60 dni.[ii] Podał on także, że u 227 osób należących do sił zbrojnych USA testy potwierdziły istnienie koronawirusa, zaś dzień przedtem było takich osób 174. Na dodatek stwierdzono koronawirusa u trzech marynarzy z załogi lotniskowca USS Theodore Roosevelt, który pełni służbę na Morzu Filipińskim.[iii]Lotniskowiec jest wielkim  okrętem, na którym przebywa około 5 tysięcy ludzi i fakt, że byli tam zarażeni, może skutkować szybkim zwiększeniem liczby chorych, co z kolei może postawić pod znakiem zapytania utrzymanie okrętu i całego zespołu w gotowości operacyjnej. Kolejne zarażenia na tym okręcie zaraz zresztą stwierdzono i już w czwartek miało ich być 23[iv]. Z tego powodu okręt ma stanąć przy pirsie w  bazie Guam, gdzie cała załoga zostanie poddana testom na koronawirusa. Wielkie statki wycieczkowe, na których pojawiły się zakażenia, w całości poddawano kwarantannie. Tutaj nie można było tego zrobić, gdyż ten lotniskowiec jest jednym z dwóch pełniących aktualnie służbę[v] (drugi znajduje się w pobliżu Zatoki Perskiej). Jego wyłączenie spowodowałoby,  że US Navy straciłaby połowę lotniskowców w stanie operacyjnej gotowości i nie miałaby u wybrzeży Chin żadnych poważnych sił.
 
Wszystko to razem wzbudza niepokój co do zdolności USA do zapewnienia panowania na światowym oceanie. Zaniepokojeni muszą być bliscy sojusznicy i klienci USA w tym rejonie, jak też i wszędzie na świecie. Nie mogą być pewni czy hegemonia USA zostanie utrzymana, zaś obecna sytuacja pokazuje, że to Chiny lepiej sobie radzą z koronawirusem i na dodatek stanowią one teraz chyba jedyne pewne źródło zaopatrzenia w materiały niezbędne do walki z epidemią. Z tego też względu nie dziwi, że państwa G-7 nie były w stanie zgodzić się, aby koronawirusa nazywać „chińskim” wirusem”, czy też wirusem z Wuhan, jak by tego chciał prezydent Trump, czy sekretarz Pompeo.[vi]Zwyczajnie nie chcą one narażać swoich stosunków z Chinami właśnie teraz.
 
Na dodatek paraliż amerykańskiego przemysłu zaczyna dotykać także branży zbrojeniowej. Produkcję zatrzymał koncern Boeing.[vii]Zakłócenia i zerwanie kooperacji dotyczy też koncernu Lockheed, który wytwarza samoloty F-35, obecnie, jak wielu uważa, najbardziej zaawansowany samolot wielozadaniowy na świecie. Pracę przerwały zakłady produkujące F-35 w Japonii i Włoszech.[viii]Ponadto w USA przestano testować już przekazane armii maszyny.[ix]

Globalizacja, która miała być rozwiązaniem wszelkich problemów, faktycznie zagraża USA i całemu stworzonemu przez nie systemowi, stawiając pod znakiem zapytania ich możliwości obronne. Okazało się, że koronawirus w połączeniu z globalizacją, jest być może nawet większym wyzwaniem i zagrożeniem dla dominacji USA, niż była nim zimna wojna.
 
Stanisław Lewicki
 
[i] https://www.janes.com/article/95017/intel-briefing-covid-19-impact-on-the-defence-military-sector
[ii] https://abcnews.go.com/Politics/pentagon-halts-overseas-travel-us-troops-60-days/story?id=69799319

[iii] https://www.foxnews.com/world/us-navy-sailors-theodore-roosevelt-test-positive-coronavirus
[iv] https://edition.cnn.com/2020/03/26/politics/coronavirus-cases-us-aircraft-carrier/index.html
[v] https://worldview.stratfor.com/node/327941
[vi] https://www.businessinsider.com/g7-failed-to-reach-agreement-because-of-wuhan-virus-2020-3?IR=T
[vii] https://finance.yahoo.com/news/boeing-halt-washington-state-production-164727956.html

[viii] https://breakingdefense.com/2020/03/coronavirus-outbreak-shutters-f-35-facilities-in-japan-italy/
[ix] https://www.nasdaq.com/articles/f-35-testing-halted-due-to-coronavirus-2020-03-25

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy