Po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzenia na terytorium Polski stanu zagrożenia epidemicznego, od niedzieli 15 marca zamknięte są na 10 dni granice Polski dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą jednak poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.
Również Australia wprowadza ograniczenia. Od 16 marca 2020 r. wszyscy podróżni (Australijczycy i cudzoziemcy) przybywający do Australii będą musieli poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.
W ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa (SARS-CoV-2), tymczasowym zakazem wjazdu na terytorium Australii zostali objęci cudzoziemcy (w tym obywatele Polski), którzy w ciągu 14 dni bezpośrednio przed podróżą do Australii przebywali lub podróżowali przez Chiny kontynentalne, Iran, Koreę Południową lub Włochy.
Powyższe ograniczenie nie dotyczy osób będących jednocześnie obywatelami australijskimi lub posiadaczami prawa stałego pobytu w Australii, jak również członkami ich najbliższych rodzin. Te osoby będą musiały jednak poddać się kwarantannie domowej.
Ambasada Polska w Australii i Konsulat w Sydney na bieżąco monitorują rozwój sytuacji oraz pozostają w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, ambasadami krajów UE oraz właściwymi władzami miejscowymi w celu pozyskania i wymiany rzetelnych informacji.Zalecenia MSZ i linki do szczegółowych informacji:
Podróżującym zalecamy zapoznanie się z informacjami na temat koronawirusa dostępnymi na stronie MSZ, na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego RP i Ministerstwa Zdrowia oraz australijskiego Departamentu Zdrowia (w języku angielskim).
Informacja na temat kwestii wizowych związanych z zakazem wjazdu do Australii znajduje się na stronie Departamentu Spraw Wewnętrznych (w języku angielskim).
Osoby przebywające w Australii mogą uzyskać więcej informacji na temat koronawirusa pod całodobowym numerem infolinii australijskiego Departamentu Zdrowia 1800 020 080 lub kontaktując się z departamentami zdrowia w poszczególnych stanach i terytoriach.
W razie wystąpienia symptomów choroby należy zadzwonić na numer alarmowy 000.
Niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały.
Ponadto, zachęcamy wszystkich podróżujących, w tym do Australii, do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala na sprawny kontakt w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.
W sytuacjach nagłych istnieje możliwość kontaktu z konsulem pod numerem telefonu dyżurnego:
Konsularny numer alarmowy Ambasady RP w Canberze (dla osób przebywających na terenie Australijskiego Terytorium Stołecznego): +61 411 540 466
Konsularny numer alarmowy Konsulatu Generalnego w Sydney (pozostałe stany i terytoria Australii): +61 419 488 677.
By pomóc powrócić do kraju obywatelom polskim znajdującym się poza jego granicami, rząd we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT rozpoczyna operację #LOTdoDomu. PLL Lot uruchomił specjalną stronę internetową https://lotdodomu.com/. Istnieje na niej możliwość rejestrowania zapotrzebowania na powrót do kraju.
Aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat nowego koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz informacje, jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich są dostępne na stronie Konsulatu RP w Sydney:
Koronawirus: informacje i zalecenia
oraz
Komunikat dla Polaków przebywających za granicą w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego
wszystkie informacje na podst. gov.pl
* * *
Najnowsza konferencja premiera i ministrów (17.03.2020):
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy